Denník N

Pavol Fejér zo zastavených Reportérov: Neviem, komu je Rezník zaviazaný, nerozhodol sám

Pavol Fejér. Foto N – Vladimír Šimíček
Pavol Fejér. Foto N – Vladimír Šimíček

Ak dnes vyčítajú Reportérom malú farebnosť, obávam sa, že o rok budú ešte menej farební, vraví moderátor relácie Pavol Fejér, ktorý v RTVS končí.

Moderátor a externý redaktor Reportérov RTVS Pavol Fejér rozpráva aj o tom:

  • ako vyzeralo jeho prvé stretnutie s Jaroslavom Rezníkom a ako im oznámil koniec,
  • aká bola podľa neho pri konci investigatívy v RTVS úloha „mocných tohto štátu“,
  • uznáva, že Reportéri nešli po veľkých rybách a nefungovali ideálne.

Ako vám generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník oznámil zastavenie Reportérov?

Najprv sme mali informáciu, že máme poradu redakcie našej relácie. Neskôr prišla správa, že porada sa posúva o hodinu, lebo na nej bude aj generálny riaditeľ. Vtedy som si pomyslel – hmm, niečo sa asi bude diať. Ale potom, asi polhodinu pred poradou, som sa od kolegyne dozvedel, že nemáme byť sami, ale že s nami budú aj kolegovia z programu Občan za dverami. Povedal som si: „Aha, novoročná zdravica.“

Čakali ste teda vinšovačku, hej?

Do momentu tej minulotýždňovej porady sme my ako redakcia neboli s generálnym riaditeľom vôbec v kontakte. Ja som sa s riaditeľom zoznámil až na tomto stretnutí. Obchádzal ľudí, ktorí sedeli v zasadačke, podával im ruku, ja som mu podal ruku tiež a povedal som: „Dobrý deň, ja som Palo Fejér.“

Ako vám Rezník na porade vysvetlil, že Reportérov zastavujú?

Keďže poradu zvolával on, réžia bola v jeho rukách. Po takom nejakom formálnom úvode povedal, že pre našu reláciu má na stole množstvo sťažností, a že s tým treba niečo robiť. Vzápätí nám oznámil, že Reportéri dočasne končia a relácii sa bude venovať oddelenie výskumu a vývoja. Tam sa má relácia diagnostikovať a potom sa uvidí, čo bude ďalej.

Zrejme ste sa spýtali, kedy je to „potom“.

Áno. Odpovedal, že dĺžku takýchto analýz na oddelení výskumu a vývoja nepozná. No predpokladá, že bude hotová do roka a do dňa.

Bol pred vami taký tvrdý, ako následne v tlačovej správe, ktorú RTVS vydala? Tam sa písalo, že „uchopenie tém bývalo problematické z hľadiska smerovania, záberu, výberu a vyváženosti zastúpenia strán“ a že „v reportážach sa vyskytovalo mnoho faktografických chýb a nenáležitých uzáverov“.

Práveže nebol, o to viac bolo zarážajúce, čo sa v tej tlačovej správe písalo. Za normálnych okolností by totiž po takomto oznámení na porade mala nasledovať debata, o čom je reč a kde koho aká topánka tlačí. Aby sme my ako redakcia vedeli zaujať nejaké stanovisko, rozprávať sa o konkrétnych detailoch. No na porade odzneli veci len vo všeobecnej rovine.

Neprebehla žiadna diskusia?

Nejaká áno, no všeobecná. Rozumiem tomu, že relácia mala svoje rezervy, bola personálne poddimenzovaná, a preto som sa pýtal, kedy sa budú riešiť tieto veci, či až po tom, ako ju za rok vyhodnotí oddelenie výskumu a vývoja. Dostal som odpoveď, že áno, je pokojne možné, že to bude trvať ďalší rok. Osobne si myslím, že by bolo korektnejšie, ak by sa relácia do leta ďalej vysielala, popri tom by sa robilo na nejakej analýze, a potom počas leta, čo sú dva mesiace, keď majú Reportéri pauzu, by sa mohli dať dohromady výstupy a názory, čo ďalej.

Ste tvárou Reportérov, moderovali ste ich. Povedal vám Rezník, že s vami ráta ďalej?

Ja som v zostave jediný externista.

Čo to znamená? Neprechádzate do spojenej redakcie s reláciou Občan za dverami, kam majú ísť ostatní redaktori Reportérov?

Nie. Nebola by to moja rola.

Rezník argumentuje sťažnosťami na reláciu. Rada pre vysielanie ich za posledné tri roky dostala jedenásť, ako opodstatnená bola vyhodnotená len jedna. Hovoril pred vami o konkrétnej reportáži, s ktorou mal byť problém?

Nie. Naopak, ozvala sa kolegyňa, ktorá bola autorkou príspevku o Matici slovenskej, o ktorom vieme, že Matici prekážal.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

RTVS za Rezníka

Teraz najčítanejšie