Denník N

Developer z kauzy Glance House je nevinný. Sudca napomínal prokurátorku, aby neobhajovala Kočnera

Róbert Číž ukázal súdu aj fotografiu, na ktorej je podľa neho Jana Šlachtová na Kočnerovej jachte v Chorvátsku. Foto – archív R. Číža
Róbert Číž ukázal súdu aj fotografiu, na ktorej je podľa neho Jana Šlachtová na Kočnerovej jachte v Chorvátsku. Foto – archív R. Číža

Plán Mariána Kočnera a Jany Šlachtovej kriminalizovať Róberta Číža zatiaľ nevyšiel. Prokurátorka Trstenská sa voči rozhodnutiu súdu odvolala.

Podnikateľa Róberta Číža v pondelok Okresný súd Bratislava II oslobodil spod obžaloby prokurátorky Úradu špeciálnej prokuratúry Márie Trstenskej z podvodu. Podľa súdu je Číž nevinný.

Prokurátorka tvrdila, že Číž obral podvodom o majetok Janu Šlachtovú, svoju spoločníčku vo firme, ktorá stavia bytovku Glance House v Bernolákove pri Bratislave.

Číž od začiatku tvrdil, že podvedený je on – konkurznou mafiou, Šlachtovou a neskôr aj Mariánom Kočnerom, ktorý Šlachtovej pomáhal.

„Prišiel som do práce a po dlhšom čase ma oslovila, že sa chce so mnou rozprávať. Povedala, že od tejto chvíle je ona majiteľkou schránkovej firmy CDI. Hovorila také nezmysly, že v podstate sa nič nemení, iba že doteraz ona pracovala pre mňa a odteraz budem ja pracovať pre ňu. Mal som pocit, že sa mi sníva, lebo to všetko bolo až nereálne,“ opisoval Číž celú situáciu z októbra 2009 v rozhovore pre SME.

Hovoril, ako ho podľa neho na pokyn Kočnera začali vyšetrovať policajti a neskôr aj prokuratúra. Trstenská je tá istá prokurátorka, ktorej nedávno špeciálny prokurátor Dušan Kováčik zobral kauzu, kde je Kočner podozrivý z podvodov DPH na Donovaloch. Prokurátorka totiž prípad napriek vážnym podozreniam najprv vyhodnotila tak, že nejde o trestný čin.

Kočner odmieta, že by sa podieľal na okradnutí Číža.

Kočner: Rád pomáham ľuďom

Vo svojej výpovedi na súde Kočner rozprával, že Šlachtová ho v roku 2010 požiadala o pomoc a tvrdila mu, že Číž ju podviedol. On sa vraj do toho najprv nechcel starať.

„Spočiatku som to odmietal, že to sú veci, ktoré ma nezaujímajú a nechcem sa tomu venovať, potom na mňa apelovala, že naši rodičia sa dlhodobo poznajú, tak som jej povedal, že by to mala riešiť cez právnika a cez orgány činné v trestnom konaní,“ hovoril na súde Kočner. Napokon sa však vraj rozhodol kontaktovať Číža a pomôcť jej. 

Foto N – Tomáš Benedikovič

Číža na súde obhajoval bývalý minister vnútra Daniel Lipšic. Ten má s Kočnerom viacero sporov a je voči nemu aj vedené stíhanie, že novinárom povedal informácie o Kočnerových podozrivých finančných transakciách na Malte.

Lipšic sa Kočnera opýtal, aký má so Šlachtovou vzťah. „Nerozumiem otázke. Nemáme žiadne spoločné podnikateľské aktivity,“ povedal najprv Kočner.

Lipšic potom vytiahol fotografiu, ktorú mu dal Číž. Na fotografii je podľa Číža Jana Šlachtová s ďalšími ľuďmi z Glance House na Kočnerovej jachte v Chorvátsku. Prokurátorka sa vtedy začala smiať a povedala,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Marian Kočner

Teraz najčítanejšie