Denník N

Developer z kauzy Glance House je nevinný. Sudca napomínal prokurátorku, aby neobhajovala Kočnera

Róbert Číž ukázal súdu aj fotografiu, na ktorej je podľa neho Jana Šlachtová na Kočnerovej jachte v Chorvátsku. Foto – archív R. Číža
Róbert Číž ukázal súdu aj fotografiu, na ktorej je podľa neho Jana Šlachtová na Kočnerovej jachte v Chorvátsku. Foto – archív R. Číža

Plán Mariána Kočnera a Jany Šlachtovej kriminalizovať Róberta Číža zatiaľ nevyšiel. Prokurátorka Trstenská sa voči rozhodnutiu súdu odvolala.

Podnikateľa Róberta Číža v pondelok Okresný súd Bratislava II oslobodil spod obžaloby prokurátorky Úradu špeciálnej prokuratúry Márie Trstenskej z podvodu. Podľa súdu je Číž nevinný.

Prokurátorka tvrdila, že Číž obral podvodom o majetok Janu Šlachtovú, svoju spoločníčku vo firme, ktorá stavia bytovku Glance House v Bernolákove pri Bratislave.

Číž od začiatku tvrdil, že podvedený je on – konkurznou mafiou, Šlachtovou a neskôr aj Mariánom Kočnerom, ktorý Šlachtovej pomáhal.

„Prišiel som do práce a po dlhšom čase ma oslovila, že sa chce so mnou rozprávať. Povedala, že od tejto chvíle je ona majiteľkou schránkovej firmy CDI. Hovorila také nezmysly, že v podstate sa nič nemení, iba že doteraz ona pracovala pre mňa a odteraz budem ja pracovať pre ňu. Mal som pocit, že sa mi sníva, lebo to všetko bolo až nereálne,“ opisoval Číž celú situáciu z októbra 2009 v rozhovore pre SME.

Hovoril, ako ho podľa neho na pokyn Kočnera začali vyšetrovať policajti a neskôr aj prokuratúra. Trstenská je tá istá prokurátorka, ktorej nedávno špeciálny prokurátor Dušan Kováčik zobral kauzu, kde je Kočner podozrivý z podvodov DPH na Donovaloch. Prokurátorka totiž prípad napriek vážnym podozreniam najprv vyhodnotila tak, že nejde o trestný čin.

Kočner odmieta, že by sa podieľal na okradnutí Číža.

Kočner: Rád pomáham ľuďom

Vo svojej výpovedi na súde Kočner rozprával, že Šlachtová ho v roku 2010 požiadala o pomoc a tvrdila mu, že Číž ju podviedol. On sa vraj do toho najprv nechcel starať.

„Spočiatku som to odmietal, že to sú veci, ktoré ma nezaujímajú a nechcem sa tomu venovať, potom na mňa apelovala, že naši rodičia sa dlhodobo poznajú, tak som jej povedal, že by to mala riešiť cez právnika a cez orgány činné v trestnom konaní,“ hovoril na súde Kočner. Napokon sa však vraj rozhodol kontaktovať Číža a pomôcť jej. 

Foto N – Tomáš Benedikovič

Číža na súde obhajoval bývalý minister vnútra Daniel Lipšic. Ten má s Kočnerom viacero sporov a je voči nemu aj vedené stíhanie, že novinárom povedal informácie o Kočnerových podozrivých finančných transakciách na Malte.

Lipšic sa Kočnera opýtal, aký má so Šlachtovou vzťah. „Nerozumiem otázke. Nemáme žiadne spoločné podnikateľské aktivity,“ povedal najprv Kočner.

Lipšic potom vytiahol fotografiu, ktorú mu dal Číž. Na fotografii je podľa Číža Jana Šlachtová s ďalšími ľuďmi z Glance House na Kočnerovej jachte v Chorvátsku. Prokurátorka sa vtedy začala smiať a povedala, že fotografiu namieta. Lipšic vysvetľoval, že tým chce ukázať, ako sa všetci dobre poznali.

„Pani prokurátorka, myslím, že tu nie je niečo na pobavenie, nechcite, aby som k tomu zaujal stanovisko,“ povedal najprv sudca Roman Farkaš.

Audio: Výsluch Kočnera na súde

 

„A to ako vieme preukázať? Máte nejaký výpis od operátora?“ hovoril Kočner na to, či poslal takúto fotografiu Čížovi.

Fotografiu namietal aj právny zástupca Šlachtovej.

„Pán zástupca, vy predpokladáte a tvrdíte, že tú fotku posielal svedok, čo vôbec nebolo otázkou dokazovania v tejto trestnej veci. Prečo je vôbec táto otázka kladená svedkovi, keď podľa mňa sa z tej fotky nedá usúdiť, kde bola a či naozaj,“ pýtala sa prokurátorka.

„Pani prokurátorka opatrne, lebo sa dostávate do zvláštnej pozície, hej?“ hovoril jej sudca. 

„Ja som si istá svojou pozíciou,“ odpovedala prokurátorka.

„Myslím si, že máte iné postavenie ako hájiť svedka a podobne,“ hovoril však sudca.

Kočner vzápätí hovoril, že „mať s niekým vzťah je u mňa rodinný, sexuálny, obchodný alebo iný partnerský“.

Ako často Kočner v prípade obchodných sporov pomáha známym alebo ľuďom, ktorí sa naňho obrátia, ako mediátor?

„Veľmi často sa snažím pomáhať ľuďom, ktorí sa nevedia dohodnúť, mám za sebou veľmi veľa úspešných prípadov, kde som dohodol rozdeľovanie majetku manželov a tak ďalej, je to vlastnosť, s ktorou som sa asi narodil, mám pocit spravodlivosti a mám pocit, že keď môžem pomôcť, pomôžem a nerobím to za žiadnu odplatu,“ vyhlásil Kočner, ktorý je už v prípade, kde ho Trstenská nechcela stíhať, obvinený. 

Lipšic: Je to organizovaná skupina

Číž tiež súdu predložil SMS-ku, ktorú mu poslal Kočner potom, čo bol späťvzatý návrh o vylúčení bytovky Glance House z konkurzu.

Číž ukázal súdu SMS správu od Kočnera, keď bol späťvzatý návrh na vypustenie Glance House z konkurzu. Foto – archív R. Číža

„Je možné, že som to poslal niekomu inému, medzitým som klikol iné číslo, nespomínam si na takúto SMS-ku. Nie som si istý, či je to moja SMS-ka,“ povedal na to Kočner. Poprel tiež, by v kauze nejako riadil policajtov alebo bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku.

Trnka poslal list, ktorým žiadal kataster, aby uvoľnil bytovku po tom, čo bola celá zaistená špeciálnou prokuratúrou. Šéfa katastra za to aj stíhali.

Bytovka je teraz v konkurze.

Lipšic v záverečnej reči povedal, že „v tejto veci mali stáť pred súdom iné osoby, osoby, ktoré podvodne pripravujú dôverčivé osoby o majetok, je to organizovaná skupina, ktorá je podozrivá zo spáchania viacerých daňových trestných činov“. To isté si myslí aj Číž. Svojím konaním sa podľa neho len snažil zabrániť rozkradnutiu majetku.

Róbert Číž, oslobodený v kauze Glance House. Foto N – Monika Tódová

Ak má pre vás práca našich novinárov pred prezidentskými voľbami väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete ich podporiť aj darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Marian Kočner

Slovensko

Teraz najčítanejšie