Denník N

Dolores O’Riordanová zápasila s démonmi. Jej príbeh ukazuje, že sláva môže byť aj peklom

Dolores O'Riordanová na snímke z decembra 2015 prichádza na súd v írskom meste Ennis. Foto - Tasr/AP
Dolores O’Riordanová na snímke z decembra 2015 prichádza na súd v írskom meste Ennis. Foto – Tasr/AP

Pesničky írskej speváčky zo skupiny Cranberries sú známe, jej komplikovaný osobný život menej.

Vo veku 46 rokov sa neumiera a už vôbec nie pri nahrávaní nových piesní. Prvý šok po správe o úmrtí Dolores O’Riordanovej však už opadol, teraz prichádzajú otázky, čo sa vlastne stalo. Či išlo o náhlu zdravotnú príhodu, o nešťastnú náhodu alebo o samovraždu, ukáže pitva. Niečo však naznačuje niekoľko udalostí zo života známej hudobníčky, ktoré ani mnohí fanúšikovia nepoznajú.

Bola to jedna z najvýraznejších skupín prvej polovice 90. rokov. Hudobná scéna mala vtedy silné obdobie, viaceré známe mená dokázali prísť s výbornými nahrávkami a zároveň sa objavilo veľmi veľa výrazných debutov. Medzi nováčikmi, ktorí okamžite zažiarili, bola aj írska štvorica. Volali sa Cranberries a ich úspech stál najmä na útlom, nakrátko ostrihanom dievčati za mikrofónom. Mala osemnásť, keď našla inzerát, že kapela v mestečku Limerick hľadá speváka. Prišla, zahrala pár vlastných nápadov a bolo vybavené.

Čaro novej zostavy nezostalo len v skúšobni. Názov debutového albumu Everybody Else Is Doing It, So Why Can’t We? (1993) sa dal brať ako skromnosť, no reakcie naň hovorili niečo úplne iné. Cranberries si s pomocou producenta Stephena Streeta (The Smiths, Morrisey, Blur) stvorili vlastný štýl, pesničky postavené na pár základných akordoch s chytľavými melódiami, názvuky tradičnej írskej hudby s rockovými gitarami a predovšetkým výrazný vokál. Dolores však nebola len svojskou speváčkou s pôsobivými prechodmi do falzetu a čarovným prízvukom, ale aj hlavnou textárkou a spoluautorkou všetkej hudby. Stala sa idolom, platonickou láskou mnohých fanúšikov aj vzorom pre novú generáciu mladých speváčok.

Po výrazných debutoch sa vždy čaká, s čím hudobníci prídu na druhom albume. Či dokážu nadviazať, či dokonca posunúť sa ešte ďalej, alebo už len varia z toho istého. Cranberries na No Need To Argue (1994) vytiahli hitovku Zombie a stali sa z nich globálne hudobné hviezdy. S veľkou slávou však prišli aj veľké problémy. Tie sa týkali najmä Dolores a v rokoch 2003 až 2009 si vynútili pauzu kapely. Fanúšikovia ju najskôr pripisovali únave po veľkých turné, najbližší ľudia speváčky však poznali skutočné príčiny a ostatní sa ich dozvedeli až oveľa neskôr.

Hudobníčka alebo matka?

Bola za tým aj úzkosť z vystupovania, aj túžba po rodinnom živote. „Túžila som zostať doma, prať, vodiť deti do školy. Vypnúť a byť matkou. Užívala som si život v Kanade, odkiaľ je môj manžel, pretože sa tam ku mne správali ako k obyčajnej osobe. Stala som sa dobrovoľníčkou v škole, už som mala po krk slávy,“ povedala speváčka roku 2009 v rozhovore pre The Independent.

V spomínanom interview bola veľmi otvorená. Do Cranberries prišla ako neznáme mladé dievča z malého mesta a rýchla sláva s ňou poriadne zamávala. Jedným z prvých varovaní bola nehoda v zime 1992 vo Francúzsku. Keď sa pustila z kopca, hoci sa nikdy predtým nelyžovala, skončila v nemocnici a po operácii jej museli do nohy vložiť kovovú výstuž. Neskôr to začalo byť oveľa horšie. Speváčka priznala, že mala paranoidné stavy, istý čas vôbec nedokázala vyjsť z izby a takmer sa psychicky zrútila. „Bolo to fakt zlé, trochu ako vo filme Jakubov rebrík. Myslela som si, že ma ľudia po celý čas sledujú. Pri spätnom pohľade sa mi zdá, že na chvíľu som sa zbláznila. Nedokázala som ísť von alebo opustiť izbu

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie