Denník N

Český novinár: Komplot o Drahošovi je profesionálny, som presvedčený, že Kremeľ sa snaží ovplyvniť voľby

Miloš Zeman a ruský prezident Vladimir Putin v Soči. Foto – TASR
Miloš Zeman a ruský prezident Vladimir Putin v Soči. Foto – TASR

Pripravovaná dezinformácia o spolupráci Drahoša s ŠtB vykazovala znaky vysokej profesionality, hovorí investigatívny novinár Jaroslav Kmenta.

Jaroslav Kmenta (48) je známy český investigatívny novinár a spisovateľ. Píše pre magazín Reportér, kam odišiel z Mladej fronty DNES, kde pracoval dlhé roky. Pre jeho články odstúpilo viacero politikov, ako napríklad premiér Stanislav Gross, či minister dopravy Vít Bárta. Podľa jeho knihy Kmotr Mrázek bol natočený film Příběh kmotra o vražde mafiána Františka Mrázka.

Na Facebooku varoval, že proti súperovi Miloša Zemana v prezidentských voľbách sa pripravovala sofistikovaná dezinformačná kampaň. Mala vykresľovať Jiřího Drahoša ako spolupracovníka ŠtB, ktorý mal sex s neplnoletými. Domnieva sa, že ide o súčasť hybridnej vojny, ktorú vedie Kremeľ proti viacerým západným krajinám. 

Prečo si myslíte, že na Drahoša sa chystá profesionálne vedená dezinformačná kampaň?

Informáciu, že sa niečo chystá, som zaregistroval už v lete minulého roka zo svojich zdrojov zo spravodajských služieb, ktoré sa tým tiež začali zaoberať. Keďže išlo o veci verejného života a vyzeralo to, že to môže ovplyvniť voľby, išlo o obavy, že by sa tak mohol ohroziť ústavný poriadok a republika. Pôvodná informácia hovorila o tom, že začne kolovať dokument, ktorý bude vykazovať pomerne vysokú dôveryhodnosť, hoci bude postavený na vymyslených informáciách. Mal vyvolať dojem, že profesor Drahoš spolupracoval s ŠtB, k čomu mal byť donútený tým, že mal styky s neplnoletými chlapcami. Mali sa tam tiež objaviť informácie, že kolegom v Akadémii vied ČR údajne kradol patenty či výsledky.

Ako by to mohlo fungovať? Drahoš už reagoval napríklad lustračným osvedčením, ktoré dokazuje, že je to nezmysel.

Každá dezinformácia, ktorá sa šíri, má svoje vlastné pravidlá v tomto šialenom svete. Na začiatku sa musí niekde objaviť, aby sa vytvorila pre ňu živná pôda, aby neprišla len tak sčista-jasna. To sa spravidla robí tak, že sa téma začne objavovať na prokremeľských dezinformačných weboch. Tam sa už vlani začali objavovať podobné veci, že bol agentom ŠtB, a v rôznych podobách sa to šírilo na webe. Vznikla z toho živná pôda. Potom už len stačí, aby sa týždeň pred voľbami ukázal taký zdanlivo profesionálne vyzerajúci falzifikát, a máte aféru ako hrom.

Jeden z takých webov, čo to šíril, je Aeronet.cz. Už sa podarilo odhaliť, kto za ním stojí?

Od spravodajských zložiek vieme, že je to veľmi zložité, pretože zadávatelia sú skrytí za hustou vrstvou rôznych iných webov a emailových stránok, ktoré z veľkej časti, ako som počul, vedú na ruské adresy či k rôznym organizáciám, ktoré sú síce na druhom konci sveta, no sú previazané na ruských občanov. Zapadá to do konceptu, ktorý sa pravidelne objavuje vo výročných správach českej tajnej služby BIS, a vo veľkom sa o tom hovorí v západných krajinách, že skutočne existuje obrovská vlna hybridnej vojny a Rusko také vojny vedie tam, kde potrebuje ovplyvniť veci.

Kúpte si knihu Jaroslava Kmentu – Boss Babiš – temný svet politika a miliardára

Francúzsky prezident Emmanuel Macron, podobne ako teraz Drahoš, čelil tiež v kampani rôznym výmyslom, napríklad že je gej, a priamo pred Putinom potom hovoril o tom, že RT či Sputnik sú nástroje propagandy. Americké tajné služby sú presvedčené, že Kremeľ ovplyvnil ich voľby. Sme teraz svedkami podobnej ruskej spravodajskej operácie v Česku?

Na základe toho, čo o tom viem, som presvedčený, že sú za tým ruské tajné služby. Vykazuje to rovnaké znaky, ako sme videli v Spojených štátoch či vo Francúzsku. Rukopis je vždy veľmi podobný, rozšíriť fámy a lži o dôležitých ľuďoch, ktorí sú kľúčovými hráčmi, a vyvolať v krajine nedôveru. Už len tým chcú spôsobiť, aby ľudia začali pochybovať, či toho konkrétneho kandidáta voliť. Už to samo osebe je problém. A tak sa nedivím, že profesor Drahoš minulý rok požiadal premiéra Bohuslava Sobotku o pomoc a zveril sa mu s informáciami od svojich bezpečnostných analytikov. Premiér mu sľúbil, že urobí všetko pre to, aby nebolo narušené normálne prostredie volieb. Zaujímavé bolo sledovať, ako veľmi to vykoľajilo tím z Hradu okolo Miloša Zemana. Aj on samotný na to reagoval veľmi sofistikovane, že nič v BIS sa nepotvrdilo, a zhodil tak verziu pána Drahoša. Ako keby ich zneistilo, že sa vie o niečom, čo sa chystá.

Napísali ste, že celá dezinformácia pôsobí veľmi profesionálne a pripomína aktívne opatrenia KGB. Prečo?

Pretože sa ukazuje, že to musel byť niekto,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Prezidentské voľby v ČR

Teraz najčítanejšie