Denník N

Logo Odkaz MMŠOdkaz MMŠ: O zlepšovaní sveta, ktoré nechceme vidieť

Foto – TASR/AP
Foto – TASR/AP

Dlhoročný komentátor The New York Times Nicholas Kristof je klasický slniečkar, jeho ambíciou je zlepšovať svet pre všetkých utláčaných a biednych. Aj preto bývajú jeho komentáre pochmúrne, pretože svet je stále plný nešťastia.

Tentoraz však urobil výnimku a napísal o tom, že svet sa neustále zlepšuje, len my si to často neuvedomujeme. Oprel sa o údaje známeho ekonóma z Oxfordu Maxa Rosera, ktorý na základe štatistických dát dokazuje pokrok. Tak napríklad každý deň klesá počet ľudí žijúcich v extrémnej chudobe (dva doláre na deň) o 210-tisíc a každý deň sa zvýši počet ľudí na planéte, ktorí majú prístup k elektrine, o 325-tisíc. Ďalších 300-tisíc denne pribudne tých, ktorí získajú prístup k čistej pitnej vode.

Keď porovnáme svet v 60. rokoch minulého storočia a dnes, je to naozaj obrovský rozdiel. Väčšina ľudí boli vtedy analfabeti, dnes nevie písať a čítať už len 15 % ľudstva. Od roku 1990 bolo vďaka očkovaniu a ďalším jednoduchým riešeniam zachránených 100 miliónov detí pred smrťou.

Kristof sa odvoláva na novú knihu ďalšieho slávneho optimistu, harvardského profesora Stevena Pinkera, ktorá má vyjsť na budúci mesiac a v ktorej obviňuje intelektuálov, že „nenávidia pokrok“, hoci ten je všadeprítomný a viditeľný voľným okom.

Novinári (a intelektuáli) vidia všetko len čierne, lebo zlé správy sú príťažlivejšie. Ako píše Roser, za celých 250 rokov noviny ani raz nepriniesli na prvej strane titulok „Odohráva sa priemyselná revolúcia“, hoci práve toto bola tá najdôležitejšia informácia o našej ére.

Kristof, samozrejme, nemohol obísť Donalda Trumpa, ktorý hlása, že Ameriku vyvedie zo skazy a vráti ju do raja minulého storočia. Lenže aké bolo toto americké storočie? Ešte v 50. rokoch trápila Ameriku rasová segregácia vrátane zákazu zmiešaného manželstva, útlak homosexuálov a podobne. Vo väčšine sveta vládli diktatúry a dve tretiny rodičov zažili, že jedno z ich detí sa nedožilo piatich rokov.

Kristof sa odvoláva na F. Scotta Fitzgeralda, ktorý vyhlásil, že najlepším testom inteligencie je schopnosť udržať dve protichodné myšlienky naraz. A na ten test nás Kristof vyzýva: na jednej strane žijeme vo svete smrteľných hrozieb, na druhej sme svedkami neustáleho pokroku. Udržujte v hlave tieto dva protichodné názory súčasne a v rovnováhe.

Logo Odkaz MMŠOdkaz MMŠ

Martin M. Šimečka každý pracovný deň vyberá zaujímavý text zo svetových médií a vysvetľuje, čo je na ňom fascinujúce.

Komentáre

Teraz najčítanejšie