Denník N

Články

Blogy

Vyber redakcie

Najčítanejšie za 7 dní

Najnovšie

Úsek rýchlostnej cesty R2 Mýtna – Tomášovce pri Lučenci by sa mal otvárať 19. decembra, potvrdil to minister dopravy Andrej Doležal. Ak sa úsek v tento deň otvorí, NDS dodrží sľub, že jediný tohtoročný diaľničný úsek otvorí do konca roku. (hn)

Juraj Šeliga (Za ľudí) v rozprave k odvolávaniu vlády hovorí, že SaS ponúka po odvolaní kabinetu „slameného panáka“. Vraví, že nebudú nasledovať iné alternatívy než predčasné voľby a konanie SaS je podľa neho „kamikadze štýl“.

Poslankyňa SaS Anna Zemanová kritizuje Borisa Kollára za to, že svoj prejav predniesol so zvýšeným hlasom a s krikom – tým vraj nezakryje, že je „povaľač demokracie a drahou nevestou koalície“. Kollár sa ospravedlnil za zvýšený hlas, premohli ho vraj emócie, ale neospravedlní sa za obsah.

Ústavný súd vyhlási rozhodnutie v otázke ústavnosti tzv. prorodinného balíčka v utorok 13. decembra. Prezidentka Zuzana Čaputová na súde napadla sporné časti Matovičovho balíčka v rámci novely zákona o financovaní voľného času dieťaťa.

Poslanec Tomáš Taraba hovorí, že bude hlasovať za pád vlády, a vysmieva sa SaS, pretože strana sa podľa neho tešila, ako bude môcť na tlačovkách hovoriť, že tarabovci podržali vládu. Taraba dodal, že SaS bude musieť svojim voličom vysvetliť, ako za pád Hegerovej vlády hlasovali spoločne s tarabovcami, Ficom a Pellegrinim.

Európa bude musieť v roku 2023 doviezť obrovské objemy LNG, aby kompenzovala výpadok dodávok plynu z Ruska. Podľa firmy Trafigura ceny plynu v Európe budú musieť zostať vysoké, aby prilákali dodávky LNG, ktoré by inak zamierili inde.

Boris Kollár je vo svojom príhovore v parlamente rozčúlený a zvýšeným hlasom argumentuje, že je pyšný, že sa vláde spolu s hlasmi kuffovcov podarilo vyrokovať 200 eur pre matky. „Strana SaS nemá hanby nám to vyčítať a s nimi povaliť vládu. Čo ste to za farizeji?“ hovorí Kollár.

Naživo: Prejav Borisa Kollára v parlamente k návrhu odvolania vlády

Slovensko patrí medzi krajiny EÚ s najkratším časom vyšetrovacej väzby, v roku 2020 to bolo v priemere 3,9 mesiaca. Eurokomisia v rámci odporúčaní o procesných právach podozrivých a obvinených osôb vo vyšetrovacej väzbe a o podmienkach materiálnej väzby zverejnila aj štatistický prehľad rozdielov medzi členskými štátmi EÚ.

Uzbekistan dnes úplne zastavil vývoz plynu, pre chladné počasie sa totiž v krajine citeľne zvýšila spotreba. S odkazom na štátny plynárenský podnik Uztransgaz o tom informovala agentúra RIA Novosti. (čtk)

Maďarské firmy vyrábajúce ropné produkty zaplatia v zdaňovacom období 2022 a 2023 daň 95 % z nadmerného zisku. Jej základom bude rozdiel ceny ruskej ropy oproti svetovej cene, uviedol server vg.hu. Dominantným podnikom v sektore je MOL.

Po uniknutí čísel odkladá Brusel zvýšenie tabakových daní na budúci rok. Návrh by pre Slovensko znamenal zvýšiť daň v krabičke cigariet o euro. Výrazne by sa zvýšili aj sadzby na zahrievaný tabak a elektronické cigarety, stále by však boli zaťažované menej ako tie klasické. (euractiv)

Predaj osobných áut v Číne v novembri klesol prvý raz za šesť mesiacov, medziročne o 9,5 % na 1,67 milióna. Podľa odvetvového zväzu CPCA bude trh na budúci rok stagnovať napriek uvoľňovaniu prísnych koronavírusových reštrikcií. (reuters)

Konfederácia odborových zväzov víta rozmrazenie príplatkov ku mzde v novele zákonníka práce. Tento krok je podľa odborárov len návratom k úprave, ktorá sa uplatňovala do roku 2020.

V Británii zomrelo minulý rok rekordné množstvo ľudí v priamej súvislosti s konzumáciou alkoholu – vyše 9600. V roku 2020 to bolo vyše 8900 a rok predtým 7500. Odborníci to pripisujú pandémii. (čtk)

Branislav Gröhling (SaS) kritizuje premiéra Eduarda Hegera, že zrejme žije „v paralelnom vesmíre,“ lebo popiera realitu, keď tvrdí, ako vláda pomáha ľuďom. Poslankyňa Jana Bittó Cigániková zasa kritizuje, že si premiér nedokázal poradiť s ministrom financií Igorom Matovičom.

V pobaltských krajinách, Poľsku a Nemecku od januára zadržali 61 ľudí zo zločineckej skupiny, ktorá pašovala migrantov z Iraku cez Bielorusko a Rusko do EÚ. Skupina si touto činnosťou podľa Europolu zarobila najmenej 16 miliónov eur. (europol)

Paulína Bátovská Fialková obsadila 29. miesto v šprinte SP v rakúskom Hochfilzene. Mária Remeňová skončila na 50. priečke, obidve slovenské biatlonistky sa prebojovali do sobotňajších stíhacích pretekov. Zvíťazila Denise Herrmannová-Wicková z Nemecka.

V Británii sa dostávajú do obehu prvé masovo vyrábané mince s podobizňou nového panovníka Karla III. Milióny mincí dostali pošty po celej krajine. Mince s podobizňou zosnulej Alžbety II. zostávajú v platnosti. (bbc)

Cestovný ruch sa podieľal v roku 2020, teda v prvom roku pandémie, na tvorbe HDP Slovenska len 1,45 %, zverejnil Štatistický úrad. V turisticky rekordnom roku 2019 pritom tvoril 2,86 % výkonu slovenskej ekonomiky. (šúsr)

Taliban dal v Afganistane zbičovať 27 ľudí vrátane deviatich žien. Dôvodom boli údajné krádeže, cudzoložstvo, drogové delikty a ďalšie trestné činy. Celkom dostali 25 až 39 rán bičom. (ap)

Premiér Eduard Heger počas rozpravy k odvolaniu svojej vlády vyzdvihuje, že vláda odvrátila kolaps zdravotníctva, keď sa dohodla s lekárskymi odborármi. Dodal, že ho prekvapilo, že SaS iniciovala pád vlády, hoci chceli byť konštruktívnou opozíciou.

Kadyrovovci ani nezbierajú telá svojich mŕtvych, hovorí Oleh, veliteľ roty jednej z ukrajinských brigád. „Dnes napríklad opustili jedného zo svojich ranených. Snažili sme sa mu pomôcť a evakuovať ho, ale neprežil,“ opisuje v reportáži Washington Post. Tvrdí, že čečenskí bojovníci cez víkend zaútočili na pozície jeho jednotky, ale utŕžili veľké straty.

Rusko tvrdí, že neplánuje anexiu ďalších ukrajinských území. „O ničom takom sa nehovorí,“ vyhlásil Putinov hovorca Dmitrij Peskov. Rusko naposledy nezákonne anektovalo ukrajinskú Luhanskú, Doneckú, Zaporižžskú a Chersonskú oblasť.

Hokejový reprezentant do 20 rokov Ondrej Molnár vraj počas florbalového zápasu zlomil protihráčovi sánku, vo veci bolo začaté trestné stíhanie. Na školskom turnaji sa odohral incident po tom, čo bol nedovolene atakovaný Adam Sýkora.

Chorvátsko vstúpi 1. januára 2023 do Schengenu. Bulhari a Rumuni si počkajú. Opatrenia pre cestnú dopravu sa uvoľnia hneď od nového roka, na letiskách pre technické príčiny až od 26. marca. Rumunsko a Bulharsko musia podľa EÚ počkať ešte najmenej pol roka. (euractiv)

Eduard Heger poslancom v parlamente pripomína vládu Smeru, ktorá by sa podľa neho po odvolaní jeho vlády vrátila. Heger spomína na korupčné kauzy Smeru v zdravotníctve či hospodárstve.

Eduard Heger a Richard Sulík. Foto - TASR

Ukrajinská centrálna banka ponechala kľúčovú sadzbu na úrovni 25 %. Upozornila, že ekonomické riziká sú aj naďalej veľké vzhľadom na ruské raketové útoky na energetickú infraštruktúru krajiny.

Putin vyhlásil, že Rusko bude pokračovať v útokoch na energetickú infraštruktúru Ukrajiny. Tieto údery sú podľa neho reakciou na útoky na objekty v Rusku vrátane Krymského mosta.

Richard Sulík hovorí, že SaS sa určite do vlády nevráti, ale vie si predstaviť, že po zmysluplnej rekonštrukcii Hegerovej vlády jej dá v parlamente podporu.

V tureckých vodách sa hromadia desiatky tankerov s ropou. Príčinou sú prísnejšie pravidlá pre tranzit, ktoré schválilo Turecko v súvislosti so zákazom dovozu ruskej ropy do EÚ a stanovením jej maximálnej nákupnej ceny.

Firma Elona Muska by rada začala kyborgizáciu človeka, najskôr však musí vysvetliť mŕtve opice, píše Petr Koubský. „Americké úrady vyšetrujú spoločnosť Neuralink pre podozrenie z krutého zaobchádzania s pokusnými zvieratami. Bezprostredné ciele Muskovej firmy pritom môžu priniesť hmatateľné a užitočné výsledky.“

Zvýšenie nákladov cez novelu Zákonníka práce označili zástupcovia firiem a samospráv za nezodpovedný hazard s celou ekonomikou. Kritizujú, že štát v najťažších časoch ešte viac zaťažuje podniky, čo je v rozpore s programovým vyhlásením vlády, v ktorom sa zaviazala znížiť zaťaženie podnikateľov.

Na fronte na Ukrajine momentálne k veľkým zmenám nedochádza. Rusi sa naďalej snažia o útok na Bachmut a Avdijivku. Okrem toho podnikajú protiútoky v Charkivskej a Luhanskej oblasti v smere na Kupiansk. Ukrajinci hovoria, že počasie nepriaznivo ovplyvňuje ich schopnosť útočiť a brániť sa, no nejaké útoky sa dejú aj za týchto podmienok. Čaká sa možno, kým dostatočne zamrzne pôda.

Chaos, neschopnosť a hanba sú najlepšie slová, ktoré vystihujú vládu Igora Matoviča, pokračuje Richard Sulík v kritike koalície. Vláda podľa neho klame ľudí a OĽaNO napriek svojej protikorupčnosti doteraz v koalícii nepresadilo zrušenie paragrafu 363.

Učitelia sa s vládou dohodli omnoho skôr ako lekári a platovo si najbližšie dva roky pohoršia, vypočítali analytici. Aj po zvyšovaní platov budú učitelia na budúci rok po zohľadnení inflácie zarábať menej ako tento rok. Navyše v porovnaní s inými platmi na Slovensku budú na tom horšie aj v roku 2024.

Rusko tvrdí, že bude dodržiavať moratórium na rozmiestnenie rakiet stredného a kratšieho doletu v Európe, pokiaľ USA nerozmiestnia takéto zbrane v Európe alebo v Ázii. Zástupca ruského ministra zahraničných vecí však dodal, že vývoj, „žiaľ, smeruje k tomuto cieľu“.

Rusi boli kŕmení príbehom krajiny, ktorá sa postavila proti USA a NATO ako rovnocenný súper, no vidia, ako Ukrajinci bijú ruské sily sami, píše Leonid Beršidskij. „Najhoršie na tejto realite je šokujúce zistenie, že Putin a muži okolo neho mohli v skutočnosti týmto chválospevom veriť, a tak dostali seba a celú krajinu do tohto chaosu.“

USA a Rusko sa dohodli na výmene americkej basketbalistky Brittney Grinerovej za obchodníka so zbraňami Viktora Bouta. Grinerovú vo februári v Rusku uväznili po tom, ako jej v batožine našli minimálne množstvo konopného oleja. Bouta súd v USA odsúdil na 25 rokov za predaj zbraní a za sprisahanie s cieľom zabíjať Američanov.

Brittney Grinerová a Viktor Bout. Foto - TASR/AP

Gazprom Nefť plánuje na budúci rok udržať rafináciu ropy na stabilnej úrovni 41 miliónov ton. Firma, ktorá je ropnou divíziou Gazpromu, pokračuje v modernizácii zastaraných rafinérií, povedal jej šéf Oleg Vedernikov.

V rozprave k odvolávaniu Hegerovej vlády vystupuje ako prvý predkladateľ návrhu Richard Sulík. Podľa neho je vláda Eduarda Hegera „len na papieri“ a v skutočnosti je na Slovensku vláda Igora Matoviča a Borisa Kollára. Sulík kritizuje chaotické vládnutie, neefektívne rokovania či tlačovky a aj to, že koalícia nevie „odfiltrovať“ zlé Matovičove návrhy.

V parlamente sa začala mimoriadna schôdza k vysloveniu nedôvery vláde Eduarda Hegera. Dnes bude len rozprava, hlasovať sa bude až v utorok. Návrh podala opozičná strana SaS, potrebné podpisy dodal aj Pellegriniho Hlas.

Igor Matovič a Richard Sulík. Foto - TASR

Schválená novela Zákonníka práce povedie k ďalšiemu zvýšeniu cien, tvrdia výrobcovia a predajcovia potravín. Upozorňujú, že zvýšenie príplatkov k mzde vo výrobe aj v obchode sa prenesie do cien najmä základných potravín.

Naživo: V parlamente sa začali rokovania v súvislosti s odvolávaním Hegerovej vlády.

Cenový strop na ruskú ropu nie je podľa ekonómov dostatočne nízky, aby výrazne skresal príjmy Kremľa. Aj keby cenové obmedzenie spôsobilo pokles produkcie ruskej ropy, Vladimir Putin má stále dosť peňazí na vojnu, aspoň zatiaľ.

Poslanec Martin Borguľa (Sme rodina) chce stále hlasovať za pád Hegerovej vlády. Dôvodom je aj naďalej nespokojnosť s ministrom vnútra Romanom Mikulcom, ktorého sa minulý týždeň v parlamente nepodarilo opozícii odvolať, a neochota premiéra Hegera Mikulca z postu zosadiť.

Moskva tvrdí, že rozhodnutie magazínu Time vymenovať Zelenského za „osobnosť roka“ je odrazom „rusofóbneho“ postoja západných krajín. Vyhlásil to Putinov hovorca Dmitrij Peskov.

Ukrajinského pilota, ktorý za jeden deň údajne zostrelil dve rakety a päť dronov, vyhlásili za hrdinu Ukrajiny. Vadym Vorošylov po misii naviedol svoje poškodené lietadlo do neobývanej oblasti a až potom sa katapultoval.

Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic zareagoval na výzvu SIS, aby dokázal svoje tvrdenie v parlamente, že tajná služba je súčasťou snáh o zabrzdenie a zastavenie trestných stíhaní, v ktorých sú podozrivé či obvinené vplyvné osoby z verejného a podnikateľského života.

WHO vyzvala na zvýšenie finančnej podpory zameranej na boj proti malárii. Táto choroba každý rok najmä v Afrike pripraví o život niekoľko stotisíc detí. Počet prípadov zostal v porovnaní s vlaňajškom na rovnakej, stále vysokej úrovni. (who)