Denník N

Články

Blogy

Vyber redakcie

Najčítanejšie za 7 dní

Najnovšie

Poľská ekonomika by sa mala vyhnúť recesii, ale mohla by zažiť stagnáciu, uviedol guvernér poľskej centrálnej banky Adam Glapiński. Predpovedal tiež, že inflácia v krajine sa do konca budúceho roka vráti pod desať percent.

O slovo v parlamente požiadal aj minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO) a poďakoval poslancom za spoluprácu. „Chcem sa vám prihovoriť ešte ako minister, lebo potom to už nie je ono,“ hovorí Budaj. Poslancom SaS a OĽaNO vyčíta konflikty a pripomína im, že kedysi spolu spolupracovali v opozícii.

Spoločnosť Unilever uvažuje o predaji niektorých amerických značiek zmrzliny. Hodnota portfólia, ktoré zahŕňa značky ako Klondike a Breyers sa odhaduje na 3 miliardy dolárov. (bloomberg)

Cristiano Ronaldo poprel nezhody v portugalskej futbalovej reprezentácii. Vyvrátil tak tvrdenia o jeho údajnom odchode z mužstva po tom, ako do osemfinálového zápasu MS proti Švajčiarsku (6:1) prišiel až ako náhradník.

Ministri Káčer, Naď a Hirman navštívili Kyjiv, stretli sa aj s prezidentom Zelenským a premiérom Šmyhaľom. Minister obrany Naď oznámil, že Slovensko poskytne Ukrajine takzvaný zimný balík pomoci v hodnote 800-tisíc eur. Ukrajina od nás dostane aj odmínovacie komplety Božena, balistické vesty a ďalšiu vojenskú pomoc.

Foto - ministerstvo obrany

Minister Krajniak kritizuje v parlamente SaS a hovorí, že kým boli spoločne vo vláde, pretrvával v nej chaos. Hneď ako odišli z koalície, chaos sa vraj preniesol do parlamentu. „My nevytvárame chaos, pán Sulík, my mu čelíme,“ hovorí Krajniak.

Od začiatku energetickej krízy minula EÚ dohromady 705,5 miliardy eur na pomoc s účtami za energiami. Najdrahšie vnútroštátne opatrenia má Nemecko, naopak, najmenej investovalo Švédsko. Slovensko je v hornej polovici rebríčka.

Fínsko zváži vývoz zbraní do Turecka, žiadosti chce podľa ministra obrany Kaikkonena posudzovať individuálne. Turecko žiada od Fínska a Švédska zrušenie zbraňového embarga, ktoré je jedným z dôvodov, prečo stále neratifikovalo vstup oboch krajín do NATO. (čtk, reuters)

Predsedníčka klubu SaS Anna Zemanová tvrdí, že Veronika Remišová nehovorí pravdu o tom, že SaS nepredložila na koaličnú radu registrované partnerstvá. „Hanba ti, veľmi som z teba sklamaná.“

Vicepremiérka Veronika Remišová v rozprave o odvolávaní vlády hovorí o tom, že návrh SaS je pokrytecký. „Pokrytectvo je matkou všetkých nerestí.“

V Nemecku bol podľa inštitútu IWH v novembri nahlásený najvyšší mesačný počet konkurzov v tomto roku. Konkurz nahlásilo 808 podnikov, o 86 viac ako v októbri. Napriek miernemu nárastu nedochádza k žiadnej vlne bankrotov.

Peter Pellegrini potrvrdil, že poslanci Hlasu podporia odvolanie vlády, a to bez ohľadu na to, aké scenáre budú potom nasledovať. Dodal, že podľa Hlasu sú jediným riešením predčasné voľby. (tasr)

Rozpočtové provizórium by škrtlo energetickú pomoc a obmedzilo investície, vraví štátny tajomník ministerstva financií Marcel Klimek. Vraví, že o podpore rozpočtu rokoval s Martinom Klusom aj Tomášom Valáškom, SaS rokovanie odmietla. „Snažil som sa spraviť všetko pre to, aby bol rozpočet schválený, už si len počkám na rozhodnutie parlamentu.“

Foto N - Tomáš Benedikovič

Shooty: Správne položená otázka

USA do Estónska vyšlú v najbližších týždňoch ďalších vojakov, pošlú aj salvový raketomet HIMARS. V krajine nasadia pešiu rotu, v podmienkach americkej armády ju tvorí 80 až 250 vojakov. Cieľom je posilniť východné krídlo NATO.

Do Bratislavy sa po pandémii vracajú turisti, oživenie komplikuje inflácia. Do budúcnosti chce Bratislava lákať najmä talentovaných ľudí, špecialistov a náročných turistov, ktorí prinútia hotely, kaviarne a reštaurácie zlepšiť služby. Mesto chce rozvíjať aj kongresový turizmus. (euractiv)

Ukrajina odhaduje, že v ruskom zajatí je 20-tisíc ukrajinských vojakov a civilistov. Civilisti sú podľa ukrajinských úradov nelegálne zadržiavaní pre svoje údajné napojenie na ukrajinskú armádu či štát ako vojnoví zajatci.

Rusi plánovali pred začiatkom invázie obsadiť všetky ukrajinské jadrové elektrárne. Okrem Zaporižžskej, ktorú aktuálne Rusi ovládajú, sú na Ukrajine ešte tri funkčné: Juhoukrajinská jadrová elektráreň (vyše 100 km od Mykolajiva) a jadrové elektrárne Rivne a Chmeľnyckyj na západe krajiny. Ukrajinské tajné služby sú presvedčené, že posledné dve mali obsadiť bieloruské výsadkové jednotky.

Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic poslal generálnemu prokurátorovi list, v ktorom ho žiada o preverenie informácie, že na prokuratúre bol nasadený IT systém od firmy Safetica, ktorý dokáže nepretržite monitorovať prácu prokurátorov. „Je to vážne podozrenie. Mnohí prokurátori sú tým znepokojení a verím, že sa to v krátkom čase vysvetlí,“ povedal Lipšic v rozhovore.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Úsek rýchlostnej cesty R2 Mýtna – Tomášovce pri Lučenci by sa mal otvárať 19. decembra, potvrdil to minister dopravy Andrej Doležal. Ak sa úsek v tento deň otvorí, NDS dodrží sľub, že jediný tohtoročný diaľničný úsek otvorí do konca roka. (hn)

Juraj Šeliga (Za ľudí) v rozprave k odvolávaniu vlády hovorí, že SaS ponúka po odvolaní kabinetu „slameného panáka“. Vraví, že nebudú nasledovať iné alternatívy než predčasné voľby, a konanie SaS je podľa neho „kamikadze štýl“.

Poslankyňa SaS Anna Zemanová kritizuje Borisa Kollára za to, že svoj prejav predniesol so zvýšeným hlasom a s krikom – tým vraj nezakryje, že je „povaľač demokracie a drahou nevestou koalície“. Kollár sa ospravedlnil za zvýšený hlas, premohli ho vraj emócie, ale neospravedlní sa za obsah.

Ústavný súd vyhlási rozhodnutie v otázke ústavnosti tzv. prorodinného balíčka v utorok 13. decembra. Prezidentka Zuzana Čaputová na súde napadla sporné časti Matovičovho balíčka v rámci novely zákona o financovaní voľného času dieťaťa.

Poslanec Tomáš Taraba hovorí, že bude hlasovať za pád vlády, a vysmieva sa SaS, pretože strana sa podľa neho tešila, ako bude môcť na tlačovkách hovoriť, že tarabovci podržali vládu. Taraba dodal, že SaS bude musieť svojim voličom vysvetliť, ako za pád Hegerovej vlády hlasovali spoločne s tarabovcami, Ficom a Pellegrinim.

Európa bude musieť v roku 2023 doviezť obrovské objemy LNG, aby kompenzovala výpadok dodávok plynu z Ruska. Podľa firmy Trafigura ceny plynu v Európe budú musieť zostať vysoké, aby prilákali dodávky LNG, ktoré by inak zamierili inde.

Boris Kollár je vo svojom príhovore v parlamente rozčúlený a zvýšeným hlasom argumentuje, že je pyšný, že sa vláde spolu s hlasmi kuffovcov podarilo vyrokovať 200 eur pre matky. „Strana SaS nemá hanby nám to vyčítať a s nimi povaliť vládu. Čo ste to za farizeji?“ hovorí Kollár.

Naživo: Prejav Borisa Kollára v parlamente k návrhu odvolania vlády

Slovensko patrí medzi krajiny EÚ s najkratším časom vyšetrovacej väzby, v roku 2020 to bolo v priemere 3,9 mesiaca. Eurokomisia v rámci odporúčaní o procesných právach podozrivých a obvinených osôb vo vyšetrovacej väzbe a o podmienkach materiálnej väzby zverejnila aj štatistický prehľad rozdielov medzi členskými štátmi EÚ.

Uzbekistan dnes úplne zastavil vývoz plynu, pre chladné počasie sa totiž v krajine citeľne zvýšila spotreba. S odkazom na štátny plynárenský podnik Uztransgaz o tom informovala agentúra RIA Novosti. (čtk)

Maďarské firmy vyrábajúce ropné produkty zaplatia v zdaňovacom období 2022 a 2023 daň 95 % z nadmerného zisku. Jej základom bude rozdiel ceny ruskej ropy oproti svetovej cene, uviedol server vg.hu. Dominantným podnikom v sektore je MOL.

Po uniknutí čísel odkladá Brusel zvýšenie tabakových daní na budúci rok. Návrh by pre Slovensko znamenal zvýšiť daň v krabičke cigariet o euro. Výrazne by sa zvýšili aj sadzby na zahrievaný tabak a elektronické cigarety, stále by však boli zaťažované menej ako tie klasické. (euractiv)

Predaj osobných áut v Číne v novembri klesol prvý raz za šesť mesiacov, medziročne o 9,5 % na 1,67 milióna. Podľa odvetvového zväzu CPCA bude trh na budúci rok stagnovať napriek uvoľňovaniu prísnych koronavírusových reštrikcií. (reuters)

Konfederácia odborových zväzov víta rozmrazenie príplatkov ku mzde v novele zákonníka práce. Tento krok je podľa odborárov len návratom k úprave, ktorá sa uplatňovala do roku 2020.

V Británii zomrelo minulý rok rekordné množstvo ľudí v priamej súvislosti s konzumáciou alkoholu – vyše 9600. V roku 2020 to bolo vyše 8900 a rok predtým 7500. Odborníci to pripisujú pandémii. (čtk)

Branislav Gröhling (SaS) kritizuje premiéra Eduarda Hegera, že zrejme žije „v paralelnom vesmíre,“ lebo popiera realitu, keď tvrdí, ako vláda pomáha ľuďom. Poslankyňa Jana Bittó Cigániková zasa kritizuje, že si premiér nedokázal poradiť s ministrom financií Igorom Matovičom.

V pobaltských krajinách, Poľsku a Nemecku od januára zadržali 61 ľudí zo zločineckej skupiny, ktorá pašovala migrantov z Iraku cez Bielorusko a Rusko do EÚ. Skupina si touto činnosťou podľa Europolu zarobila najmenej 16 miliónov eur. (europol)

Paulína Bátovská Fialková obsadila 29. miesto v šprinte SP v rakúskom Hochfilzene. Mária Remeňová skončila na 50. priečke, obidve slovenské biatlonistky sa prebojovali do sobotňajších stíhacích pretekov. Zvíťazila Denise Herrmannová-Wicková z Nemecka.

V Británii sa dostávajú do obehu prvé masovo vyrábané mince s podobizňou nového panovníka Karla III. Milióny mincí dostali pošty po celej krajine. Mince s podobizňou zosnulej Alžbety II. zostávajú v platnosti. (bbc)

Cestovný ruch sa podieľal v roku 2020, teda v prvom roku pandémie, na tvorbe HDP Slovenska len 1,45 %, zverejnil Štatistický úrad. V turisticky rekordnom roku 2019 pritom tvoril 2,86 % výkonu slovenskej ekonomiky. (šúsr)

Taliban dal v Afganistane zbičovať 27 ľudí vrátane deviatich žien. Dôvodom boli údajné krádeže, cudzoložstvo, drogové delikty a ďalšie trestné činy. Celkom dostali 25 až 39 rán bičom. (ap)

Premiér Eduard Heger počas rozpravy k odvolaniu svojej vlády vyzdvihuje, že vláda odvrátila kolaps zdravotníctva, keď sa dohodla s lekárskymi odborármi. Dodal, že ho prekvapilo, že SaS iniciovala pád vlády, hoci chceli byť konštruktívnou opozíciou.

Kadyrovovci ani nezbierajú telá svojich mŕtvych, hovorí Oleh, veliteľ roty jednej z ukrajinských brigád. „Dnes napríklad opustili jedného zo svojich ranených. Snažili sme sa mu pomôcť a evakuovať ho, ale neprežil,“ opisuje v reportáži Washington Post. Tvrdí, že čečenskí bojovníci cez víkend zaútočili na pozície jeho jednotky, ale utŕžili veľké straty.

Rusko tvrdí, že neplánuje anexiu ďalších ukrajinských území. „O ničom takom sa nehovorí,“ vyhlásil Putinov hovorca Dmitrij Peskov. Rusko naposledy nezákonne anektovalo ukrajinskú Luhanskú, Doneckú, Zaporižžskú a Chersonskú oblasť.

Hokejový reprezentant do 20 rokov Ondrej Molnár vraj počas florbalového zápasu zlomil protihráčovi sánku, vo veci bolo začaté trestné stíhanie. Na školskom turnaji sa odohral incident po tom, čo bol nedovolene atakovaný Adam Sýkora.

Chorvátsko vstúpi 1. januára 2023 do Schengenu. Bulhari a Rumuni si počkajú. Opatrenia pre cestnú dopravu sa uvoľnia hneď od nového roka, na letiskách pre technické príčiny až od 26. marca. Rumunsko a Bulharsko musia podľa EÚ počkať ešte najmenej pol roka. (euractiv)

Eduard Heger poslancom v parlamente pripomína vládu Smeru, ktorá by sa podľa neho po odvolaní jeho vlády vrátila. Heger spomína na korupčné kauzy Smeru v zdravotníctve či hospodárstve.

Eduard Heger a Richard Sulík. Foto - TASR

Ukrajinská centrálna banka ponechala kľúčovú sadzbu na úrovni 25 %. Upozornila, že ekonomické riziká sú aj naďalej veľké vzhľadom na ruské raketové útoky na energetickú infraštruktúru krajiny.

Putin vyhlásil, že Rusko bude pokračovať v útokoch na energetickú infraštruktúru Ukrajiny. Tieto údery sú podľa neho reakciou na útoky na objekty v Rusku vrátane Krymského mosta.

Richard Sulík hovorí, že SaS sa určite do vlády nevráti, ale vie si predstaviť, že po zmysluplnej rekonštrukcii Hegerovej vlády jej dá v parlamente podporu.

V tureckých vodách sa hromadia desiatky tankerov s ropou. Príčinou sú prísnejšie pravidlá pre tranzit, ktoré schválilo Turecko v súvislosti so zákazom dovozu ruskej ropy do EÚ a stanovením jej maximálnej nákupnej ceny.