Denník N

Články

Blogy

Vyber redakcie

Najčítanejšie za 7 dní

Najnovšie

Zlaté medaily Kongresu dostali policajti, ktorí 6. januára 2021 bránili budovu amerického Kongresu pred útokom priaznivcov Donalda Trumpa. Ide o najvyššie vyznamenanie udeľované touto inštitúciou.

Zníženie DPH na 10 percent na prvý kvartál 2023, ktoré schválil parlament, pomôže viac lyžiarskym strediskám ako reštauráciám. Na horách totiž v januári pokračuje takzvaný zlatý týždeň, kým reštaurácie mávajú začiatok roka slabší.

Kníhkupectvá v Rusku odstraňujú z predajní diela s tematikou LGBTI+ po tom, čo Vladimir Putin podpísal zákon výrazne obmedzujúci aktivity v prospech LGBTi+ ľudí v krajine.

Maroko postúpilo do štvrťfinále MS vo futbale. Favorizované Španielsko vyradilo vďaka úspešnejšiemu rozstrelu. Všetci traja Španieli v ňom neuspeli. Gól v riadnom hracom čase ani predĺžení nepadol. Maročania ešte nikdy predtým medzi ôsmimi najlepšími nehrali.

Marockí futbalisti počas rozstrelu. Foto - TASR/AP

Parlament posunul do druhého čítania novelu zákona o sociálnom poistení z dielne poslancov Hlasu. Ak definitívne prejde, penzie by sa mali valorizovať dvakrát do roka, keď dôchodcovská inflácia dosiahne minimálne 5 %.

Koncom týždňa by mohlo snežiť aj v nížinách. V nedeľu večer predpokladajú meteorológovia snehovú pokrývku už na väčšine nášho územia, v nížinách by však malo ísť zväčša len o pár centimetrov mokrého snehuu.

MS: Španielski futbalisti remizujú s Marokom 0:0 aj po predĺžení. O postupujúcom tíme do štvrťfinále rozhodne rozstrel. Maročania ho budú hrať na MS prvý raz.

Slovensko a Poľsko sa pripravujú na možnú novú vlnu utečencov z Ukrajiny, povedal minister zahraničných vecí Rastislav Káčer. Dôvodom sú pokračujúce ruské útoky na ukrajinskú kritickú infraštruktúru. Slovensko chce Ukrajine pomôcť aj s budovaním vlastných kapacít pre vnútorne presídlených ľudí.

Poslanci odmietli návrh zákona o starobnom dôchodkovom sporení z dielne SaS. Chcel presadiť, aby sa dôchodcovská správcovská spoločnosť musela deliť o údaje o sporení s treťou stranou zo súkromného sektora, ak sa tak sporiteľ rozhodne. (tasr)

Evidencia nezamestnaných na úradoch práce bude od januára flexibilnejšia, zmení to novela zákona o službách zamestnanosti. Uchádzači o zamestnanie sa budú môcť zaevidovať na ktoromkoľvek úrade práce, a bez ohľadu na trvalý pobyt.

Tureckí poslanci sa v parlamente pobili, jeden z nich skončil v nemocnici. Podľa tureckých médií je poslanec Hüseyin Örs na jednotke intenzívnej starostlivosti a je v ohrození života, zrejme dostal infarkt.

Lanovky, vleky, akvaparky, športové zariadenia aj reštaurácie budú mať tri mesiace nižšiu DPH 10 %, schválili to poslanci. Za zákon, ktorý zníži sadzbu DPH od januára do marca 2023 hlasovalo 103 poslancov zo 129 prítomných.

Bezvetrie, pokles teploty na štandardnú úroveň a meškajúce pripájanie jadrových reaktorov opäť tlačí ceny elektriny k maximám, ukazuje graf dňa. Začiatkom decembra sa megawatthodina elektriny na spotovom trhu obchodovala za 330 eur, ešte v úvode novembra to bolo 100 eur.

Somálske vládne jednotky spolu s miestnymi milíciami získali späť strategicky významné mesto Adan Yabal, ktoré bolo od roku 2016 v rukách islamistickej skupiny Šabáb. (afp)

Ivan Štulajter komentuje rozhodnutie vlády nezvyšovať cenu elektriny a plynu, len ich mierne navýšiť: „Pri tej trme-vrme, čo sa vo svete deje, slovenský ľud nemá dostať z trhu signál, že má investovať úsilie i peniaze do energetických úspor. Má zvesela kúriť i svietiť.“

Generálna riaditeľka Svetovej obchodnej organizácie (WTO) Ngozi Okonjová-Iwealová varovala pred obchodnými reštrikciami. Vyzvala členské krajiny, aby sa zdržali zavádzania nových reštrikcií, ktoré by mohli zhoršiť vyhliadky svetovej ekonomiky.

Skupina PPF vykázala v 1. polroku stratu 318 miliónov eur, pred rokom dosiahla zisk 188 miliónov eur. Tohtoročnú stratu podľa nej spôsobili najmä náklady na odchod z ruského bankového trhu. (čtk)

Slovenskí teplári na východnej Ukrajine dokážu po ruských útokoch zabezpečiť iba pätinu bežných dodávok tepla. Ukrajinci si na zimu kupujú toľko teplého oblečenia, koľko môžu, hovorí spolumajiteľ skupiny Národná energetická Ivan Ďuďák.

Podozrivý z útoku v LGBTI+ podniku v americkom meste Colorado Springs, pri ktorom v novembri zomrelo päť ľudí a ďalších 22 utrpelo zranenie, bol obžalovaný zo zločinov z nenávisti a vrážd. Hrozí mu doživotný trest bez možnosti predčasného prepustenia.

Eduard Heger ocenil zníženie roamingových poplatkov medzi EÚ a šiestimi krajinami západného Balkánu. „Myslím si, že to z hľadiska cestovného ruchu ocenia aj naši občania,“ povedal premiér po skončení samitu v Tirane.

Shooty: Príbeh slovenského nacionalizmu

Opozičná SaS navrhuje zvýšiť platbu za poistenca štátu na výšku 4,5 percenta z priemernej mzdy spred dvoch rokov. Zároveň chce zaviesť aj reguláciu zisku zdravotných poisťovní priamo naviazanú na prínos pre pacienta.

Macronove výroky o bezpečnostných zárukách pre Rusko pobúrili Kyjiv, podľa francúzskej analytičky sú najmä pre jeho voličov. Francúzsky líder hovoril o zárukách pre Rusko, pokiaľ by súhlasilo s rokovaniami o uzatvorení mieru na Ukrajine.

Zásobovanie pohonnými látkami v Maďarsku je podľa koncernu MOL v kritickom stave a jediným riešením je zvýšiť dovoz. Zahraničné podniky obmedzili dodávky palív do krajiny po tom, ako maďarská vláda vlani zaviedla cenový strop na benzín a naftu.

Vysvetľujeme, koľko proteínov je vhodné prijať, keď chcete budovať svaly. „90-kilový bodybuilder potrebuje 131 gramov bielkovín denne v kombinácii s odporovým tréningom na podporu rastu svalov,“ odporúčajú odborníci.

Taliban oznámil, že afganské dievčatá budú môcť v stredu pristúpiť k záverečným stredoškolským skúškam. Vládnuce islamistické hnutie skúšky oznámilo napriek tomu, že mladé Afganky sa nemohli na stredných školách vzdelávať posledný rok a pol pod jeho nadvládou. (ap)

Falošnú „súťaž“ na novú Škodu Octavia už zdieľalo viac než 35-tisíc užívateľov Facebooku. Podvodník si vytvoril anonymný účet s názvom „Skoda Octavia Slovensko“. Sľubuje tam možnosť vyhrať auto len za jeden lajk. Podľa polície potom kontaktuje niektorých dôverčivých ľudí a pýta údaje z platobnej karty. (polícia)

Ruskí regionálni opoziční politici vyzvali Putina, aby dekrétom formálne ukončil mobilizáciu. Politici piatich regionálnych zastupiteľstiev tvrdia, že bez príslušného prezidentského výnosu vzniká v krajine právna neistota, je možné povolávať ďalších Rusov do armády a veliteľom to umožňuje odoprieť svojim podriadeným prepustenie zo služby. (reuters)

Cena bitcoinu už niekoľko dní zotrváva okolo 17-tisíc dolárov. Časť analytikov očakáva prepad najznámejšej kryptomeny o ďalších 70 %, iní, naopak, predpovedajú rast na nové maximá a podľa niektorých je v hre aj prepad do bezvýznamnosti.

Musel som si dať gin, keď som sa dozvedel, že minister zahraničia susedného štátu sa stretáva s Robertom Ficom, povedal Rastislav Káčer na tlačovke šéfov diplomacií krajín V4. Reagoval tak na spoločnú tlačovku maďarského ministra zahraničia Pétera Szijjártóa so šéfom Smeru.

54-ročná žena z východného Slovenska sa stala obeťou podvodu s bitcoinmi. Po poskytnutí údajov o svojej platobnej karte prišla o tisíce eur. Prípad vyšetrujú bardejovskí kriminalisti.

Balíky v rámci Slovenska treba poslať do 20. decembra, ak majú byť doručené do Vianoc. Na poslanie pohľadnice či listu druhej triedy na Slovensko je posledným odporúčaným termínom 19. december a pre listy prvej triedy 20. december.

Peter Pčolinský zo Sme rodina na koaličnej rade otvoril scenár predčasných volieb, OĽaNO aj Za ľudí sú proti. Na pondelkové rokovanie rady sa dostala možnosť, o ktorej hovoril poslanec Tomáš Taraba už koncom minulého týždňa: časť opozície podporí prijatie rozpočtu, podrží Hegerovu vládu a výmenou za to sa dohodnú predčasné voľby v septembri.

Vedenie parlamentu zo Sme rodina: Boris Kollár a podpredseda Národnej rady Peter Pčolinský. Foto N - Tomáš Benedikovič

Amazon sa zaviazal, že zvýši viditeľnosť výrobkov, ktoré na jeho webe ponúkajú iní predajcovia. Záväzok je súčasťou dohody, ktorú firma uzavrela s orgánmi EÚ na ochranu trhu.

Viacerí poslanci v parlamente kritizovali Maroša Žilinku počas diskusie k správe o činnosti generálnej prokuratúry. Vyčítali mu nadužívanie paragrafu 363 či nedostatočnú komunikáciu s verejnosťou. Alojz Baránik z SaS navrhol parlamentu správu odmietnuť. (tasr)

Parlament spresnil zdanenie nadmerných príjmov vybraných elektrární. Nedotkne sa obnoviteľných zdrojov s výkupnými cenami, naopak, zasiahnuť môže aj SPP. Štátni plynári aj ďalší obchodníci, ktorí zelenú elektrinu vykupujú za zastropované ceny, ju ďalej predávajú na trhu oveľa drahšie.

Neísť do vojny by odo mňa bolo pokrytecké, hovorí Ukrajinka Alisa Kovalenkovová, ktorá bojovala v prvej línii. „Hovorí sa: šťastná matka má šťastné deti. Pokiaľ by som sedela doma s depresiou, čo by z toho môj syn mal? Bojovala som aj za to, aby o pár rokov nemusel ísť do vojny on,“ vraví v rozhovore. Opisuje, ako ju vnímali muži v armáde a či v zákopoch pociťovala strach.

Alisa Kovalenkovová. Foto - Ludvík Hradilek/Deník N

Školy a škôlky sa pred rokom hromadne zatvárali pre covid, teraz sa zatvárajú tiež, aj keď len v malom počte. Dôvodom už nie je len covid, ale celkový nárast respiračných ochorení. Okrem chrípky a covidu ide aj o angíny či streptokokové infekcie. Aktuálne hlásia desiatky zatvorených škôl a škôlok, čo je však len zlomok v porovnaní so situáciou spred roka.

Zdroj: ÚVZ

Sudca Rudolf Bott odročil hlavné pojednávanie v kauze baru Fatima, kde je obžalovaná Monika Jankovská a spol. Urobil to po skoro dve hodiny trvajúcej spontánnej časti výpovede podnikateľa Ondreja Janíčka. Hlavné pojednávanie bude najbližšie 10. januára na Okresnom súde v Trnave.

Mesto Peking oznámilo ďalšie zmiernenie protiepidemických opatrení a povolilo vstup na úrady, do obchodov a na letiská bez testu. Čína zavádza postupné uvoľňovanie reštrikcií po demonštráciách, na ktorých ľudia koncom novembra protestovali proti covidovým uzáverám. (reuters)

Študenti Nankinskej univerzity vo východnej Číne protestovali proti uzávere školy nariadenej vzhľadom na jeden prípad covidu. Na sociálnych sieťach koluje video, na ktorom vidno hádku medzi študentmi a univerzitnými úradníkmi.

V Chorvátsku sa počas výcvikového letu zrútila stíhačka MiG-21. Spadla do neobývanej oblasti na severovýchode krajiny, obaja piloti sa podľa médií pred pádom katapultovali. Jedného už našli, po druhom naďalej pátrajú.

Filipíny museli zlikvidovať 44 miliónov exspirovaných vakcín proti koronavírusu. Podľa ministerstva zdravotníctva tak premárnili takmer 400 miliónov dolárov. (dpa, tasr)

Donald Trump verejne nepriznal pôžičku vo výške 20 miliónov dolárov od firmy s historickými väzbami na Severnú Kóreu v čase, keď bol americkým prezidentom. Podľa magazínu Forbes to vyplýva z dokumentov, ktoré získala newyorská generálna prokurátorka Letitia Jamesová.

Tretí blok atómovej elektrárne v Mochovciach prestal pracovať. Počas záťažových testov objavili Slovenské elektrárne drobné netesnosti na jeho hornom bloku, reaktor čaká na opravu. Výrobu elektriny v treťom bloku to oddiali o niekoľko týždňov až o mesiace. (tvnoviny.sk)

Ruskí vojenskí blogeri nechápu, ako si ruská protivzdušná obrana mohla nevšimnúť drony, ktoré útočili na dôležité letiská. „Zaútočiť na letisko s jadrovými bombardérmi bola ďalšia čiara, ktorá nemala byť prekročená,“ píše vojenský kanál Rybar.

PepsiCo prepustí v Severnej Amerike stovky ľudí. Celosvetovo zamestnáva 309-tisíc pracovníkov, z toho dve pätiny v USA. Masívne prepúšťanie vo veľkých firmách sa rozširuje aj mimo oblasti médií a technologických firiem.

Výrobca čipov TSMC zvýši investíciu v americkom štáte Arizona na 40 miliárd dolárov, plánuje tam postaviť aj druhý závod. Ide o jednu z najvyšších priamych zahraničných investícií v histórii Spojených štátov.

Rakúsko naďalej ako jediná krajina odmieta rozšírenie schengenu o Rumunsko a Bulharsko. Postoj Viedne dnes znovu zopakovala ministerka pre európske záležitosti Karoline Edtstadlerová. O rozšírení schengenu sa bude rozhodovať vo štvrtok na zasadnutí ministrov vnútra EÚ.

Na bratislavskej základnej škole na Ostredkovej ulici evidujú jeden potvrdený prípad svrabu. Podľa hygienikov však školu zatvorili pre chrípku a nie pre svrab. Zvýšenú chorobnosť hygienikom hlásilo vedenie školy. (tasr)