Denník N

Články

Blogy

Vyber redakcie

Najčítanejšie za 7 dní

Najnovšie

Čínske dopravné lietadlo C919 získalo certifikát, ktorý umožňuje spustenie jeho sériovej produkcie. Stroj s jednou uličkou od výrobcu Commercial Aviation Corporation of China je konkurentom lietadiel Airbus A320 a Boeing 737.

Poslanec OĽaNO Kristián Čekovský v reakcii na príhovor prezidentky hovorí, že treba urobiť všetko pre to, aby predčasné voľby neboli. „Zároveň treba robiť všetko pre to, aby vláda dokázala vládnuť so cťou a nestrácala posledné zvyšky dôvery,“ dodal Čekovský.

Poslanec György Gyimesi na správu o stave republiky hovorí, že Zuzana Čaputová prečítala „správu, ktorej nerozumie“. Na otázku, kde je líder OĽaNO Igor Matovič, odpovedal, že nepozná jeho pracovný program a že ako minister financií sa zodpovedá len premiérovi, ktorý ho „zrejme nenútil“ na prezidentkin prejav prísť.

Robertovi Ficovi a Robertovi Kaliňákovi zrušili obvinenie zo založenia zločineckej skupiny. Rozhodol tak prvý námestník generálneho prokurátora Jozef Kandera na základe ich návrhu podľa paragrafu 363. V týchto dňoch už pritom obvinení študovali spis, čo znamená, že vyšetrovanie kauzy Súmrak bolo na konci.

Robert Fico a Robert Kaliňák. Foto N – Tomáš Benedikovič

Rokovania medzi USA a Ruskom o strategických jadrových zbraniach tento rok už zrejme nebudú, uviedlo ruské ministerstvo zahraničných vecí. Dnes sa mali v Egypte začať rokovania o kľúčovej bezpečnostnej dohode Nový START, Moskva ich však odložila s tým, že navrhne nový termín. (cnn)

Putin oznámil zriadenie federálnych súdov v štyroch anektovaných oblastiach Ukrajiny, podľa neho budú „čo najskôr“ zahrnuté do ruského justičného systému. Ruský prezident to oznámil počas príhovoru na celoruskom zjazde sudcov v Moskve.

Predsedom dozornej rady Bratislavskej vodárenskej spoločnosti sa stal Martin Kuruc a podpredsedom Roman Lamoš. Predsedom dozornej rady Dopravného podniku Bratislava bude Ivan Peschl, podpredsedom Juraj Káčer, schválilo to mestské zastupiteľstvo.

Nezaočkovaní zamestnanci zdravotníctva v Grécku sa budú môcť vrátiť do práce, oznámila tamojšia vláda. K tomuto rozhodnutiu ju prinútil súd. V čase vrcholu pandémie odmietlo povinné očkovanie okolo 6500 zdravotníkov. (tasr)

Philip Morris International získala viac ako 90-percentný podiel vo firme Swedish Match, ktorá sa špecializuje na bezdymový tabak. Výrobca cigariet Marlboro plánuje vytesniť menšinových akcionárov a stiahnuť švédsky podnik z burzy.

Správa prezidentky Čaputovej v parlamente: „Atmosféra, v ktorej žijeme, praje šíreniu neznášanlivosti. Terčom zastrašovania a nenávistných útokov, podporovaných, žiaľ, aj z politického prostredia, sa stávajú aj sudcovia, prokurátori alebo vyšetrovatelia. Ak sudca za svoje riadne zdôvodnené rozhodnutie čelí vyhrážkam a musí požiadať o policajnú ochranu, bola ďaleko prekročená legitímna miera kritiky.“

Ku kresťanstvu sa v Anglicku a vo Walese po prvýkrát prihlásila menej než polovica obyvateľov, vyplýva z údajov zo sčítania ľudu. Výsledky sčítania ukázali rýchly rast moslimskej populácie, no po kresťanstve sa ľudia najviac hlásili k ateizmu. (bbc)

Európska prokuratúra vo viacerých krajinách vrátane Slovenska vyšetruje podozrenia na veľké daňové podvody v súvislosti s predajom elektroniky. V rámci akcie už v októbri zasahovala na Slovensku, v Česku či Maďarsku. Škody odhadujú na 2,2 miliardy eur.

Zásobovanie čerpacích staníc Slovnaft aj obchodných partnerov firmy je plynulé a bez obmedzení, tvrdí spoločnosť. Reaguje na informácie o problémoch s nedostatkom benzínu na niektorých čerpačkách firmy MOL v Maďarsku.

Prezidentka predniesla svoju najkritickejšiu správu: Ak nebudeme brániť demokraciu, zažijeme ju ako poslední. Zuzana Čaputová v prejave vláde odkázala, že ak nedokáže vládnuť tak, aby neničila zvyšky dôvery verejnosti a súdržnosti spoločnosti, mali by si ľudia zvoliť parlament nanovo.

Prezidentka Zuzana Čaputová. Foto N - Tomáš Benedikovič

Schválenie cenového stropu aj pre bioplynové stanice ohrozí zhodnocovanie biologicky rozložiteľných odpadov a rozvoja biometánového sektora v krajine. Upozorňuje na to Slovenská bioplynová asociácia, reaguje na návrh zastropovať zdroje s výkonom nad 0,9 MW.

Zuzana Čaputová kritizuje Hegerovu vládu – priznáva, že je vzhľadom na krízy  v ťažkej situácii, no nepriamo vyzvala na predčasné voľby, ak bude koalícia vládnuť ako doteraz. Podľa prezidentky to tak ako v posledných mesiacoch nemôže ísť ďalej bez toho, aby boli zničené zvyšky súdržnosti slovenskej spoločnosti.

Rusko umožní automobilke Avtovaz prevziať RN Bank, spoločný podnik banky UniCredit a aliancie Renault-Nissan-Mitsubishi. Príslušný dekrét podpísal Vladimir Putin.

Prezidentka kritizuje stav súčasnej domácej politiky: „Verejnosť dokonca stráca prehľad aj v tom, kto naozaj vládne a kto je v opozícii. Koaliční politici boli často sami sebe väčšími protivníkmi, ako im bola opozícia, a vzájomné útoky vyústili až do odchodu koaličného partnera,“ hovorí Zuzana Čaputová v správe o stave republiky.

Bývalého poslaneckého asistenta a zamestnanca banky Filipa Rybaniča oslobodili spod obžaloby. Dôvodom je nesprávne vymedzenie predmetu obžaloby, oznámil Okresný súd Bratislava V. Rybanič čelil obžalobe pre zločin ohrozenia bankového tajomstva. Rozhodnutie zatiaľ nie je právoplatné.

Generálny tajomník NATO tvrdí, že Putin na Ukrajine zlyháva a využíva zimu ako zbraň. Podľa Jensa Stoltenberga treba byť pripravený na to, že v dôsledku ruského útoku na kritické služby, kúrenie, svetlo, vodu či plyn príde do zvyšku Európy viac utečencov.

Zuzana Čaputová v súvislosti s ruskou inváziou pripomenula, že aj Slovensko je terčom vojny, ale hybridnej. „Je to vojna, ktorá sa voči nám vedie bez výstrelov. Jej hlavnými zbraňami sa stali dezinformácie, plynový kohútik, spravodajské služby a rôzne diverzné činnosti. Na mieru šité zbrane, ktoré zaberajú práve na miestach, v ktorých je naša spoločnosť najzraniteľnejšia.“

Prezidentka Zuzana Čaputová v príhovore ocenila, že sa vláda napokon dohodla s lekárskymi odborármi a lekári tak svoje výpovede stiahnu. „Pachuť však zostala. Nemám ambíciu, lebo to ani nie je možné vyznať sa v tom, čo sa počas vyjednávaní dialo a kde sa stali chyby,“ skritizovala priebeh rokovaní.

Vizuálny umelec Robert Gabris získal ocenenie Belvedere Art Award 2022, ktoré udeľuje prestížne múzeum umenia Belvedere vo Viedni. Súčasťou ocenenia je finančná odmena 20-tisíc eur a sólová výstava so sprievodným katalógom na jeseň budúceho roka.

Zástupcovia miest a obcí pred parlamentom kritizovali návrh na zvýšenie daňového bonusu, ktorý im uberie z plánovaných príjmov. „Ak toto bude prijaté, samosprávy nebudú schopné poskytovať ľuďom služby v takej miere ako doteraz,“ tvrdil trenčiansky primátor Richard Rybníček.

V parlamente počas príhovoru prezidentky sedí väčšina členov vlády, prítomný však nie je minister financií Igor Matovič ani vicepremiérka Veronika Remišová. Z pléna parlamentu odišli po začatí príhovoru poslanci Uhríkovej Republiky a Kotlebovej ĽSNS.

Británia vyradila firmu China General Nuclear z výstavby jadrovej elektrárne Sizewell C. Postaví ju v spolupráci s francúzskym koncernom EDF, ktorý je ďalším partnerom v projekte.

Taliansky parlament plánuje predĺžiť dodávky zbraní na Ukrajinu do roku 2023. Poslanci majú o dekréte rokovať ešte dnes, nebolo však jasné, kedy sa bude hlasovať.

Zuzana Čaputová v správe o stave republiky hovorí o náraste chudoby. „Zrejme sa zhodneme, že keď je spoločnosť chudobná, tak je nesúdržná a frustrovaná. Narastá v nej nespokojnosť a zvyšuje sa sociálne napätie, čo napokon môže viesť až k destabilizácii a postupnej radikalizácii spoločnosti,“ hovorí prezidentka.

Naživo: Prezidentka Zuzana Čaputová vystupuje so správou o stave republiky.

Na streamovacej službe LaCinetek venovanej najväčším filmom 20. storočia pribudla kolekcia s názvom Zlatá éra slovenského filmu. Ponúka diela Slnko v sieti, Prípad Barnabáš Kos, Drak sa vracia, Vtáčkovia, siroty a blázni, Ľalie poľné a Obrazy starého sveta.

Google dá 13,2 milióna dolárov Medzinárodnej sieti na kontrolu faktov na boj proti dezinformáciám. Finančne podporí aj fact-checkingovú platformu Demagog či tlačovú agentúru ČTK.

Dôvera v ekonomiku eurozóny v novembri vzrástla prvý raz od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu. Prispel k tomu väčší optimizmus medzi spotrebiteľmi aj v sektore služieb, vyplýva z prieskumu Európskej komisie.

Ukrajina v posledných týždňoch otvorila stovky miest, ktoré nazvala „stanice nezlomnosti“. V týchto centrách sa ľudia, ktorí po ruských vzdušných úderoch čelia výpadkom elektriny, kúrenia a vody, môžu ohriať, nabiť si mobilné telefóny, občerstviť sa a dať si horúce nápoje.

Stanica nezlomnosti v Buči. Foto - TASR/AP

Hlavou organizovanej skupiny na finančnej správe nebol obžalovaný Jozef Brhel, ale bývalý šéf daniarov František Imrecze, vyhlásil Brhelov obhajca Michal Mandzák na začiatku dnešného súdu v kauze Mýtnik. Mandzák žiadal súd, aby prehral nahrávku rozhovoru medzi odsúdeným mafiánom Marianom Kočnerom a IT podnikateľom Michalom Suchobom.

Británia si predvolala čínskeho veľvyslanca pre postup voči novinárovi BBC v Šanghaji. Ed Lawrence pokrýval protesty voči opatreniam proti covidu-19, no bol zadržaný na niekoľko hodín, počas ktorých ho policajti udierali a kopali.

Deviati poslanci Občiansko-demokratickej platformy hnutia OĽaNO majú zásadné požiadavky k rozpočtu, bez ich hlasov neprejde. Žiadajú, aby Igor Matovič a vláda v rozpočte dali peniaze samosprávam za výpadok zapríčinený daňovým bonusom a doplnili do rozpočtu aj výdavkové limity.

Singapurský parlament zrušil zákon, ktorý označoval sex medzi mužmi za trestný čin. Diskriminačný zákon z koloniálneho obdobia, ktorého porušenie mohlo viesť k dvojročnému väzeniu, v krajine už dlhšie neuplatňovali. (bloomberg)

NDS podpísala s poľskou firmou Budimex zmluvu na výstavbu chýbajúcej križovatky bratislavského obchvatu s diaľnicou D1. Cena je zhruba 110 miliónov eur, stavbu zaplatí štát. O zákazku sa uchádzali aj rakúske firmy Strabag a Porr a Váhostav.

Ak by súd nerozhodol v prípade Jána Kaľavského, že bude konať ako proti ušlému, proces s ním by sa vlastne nikdy nezačal, reagoval prokurátor Ladislav Masár na rozhodnutie sudcu Miroslava Mazúcha.

Až dnes vyšla v zbierke zákonov novela, ktorá umožní niektorým bytovkám s kotolňami získavať energie za regulované ceny. Je to veľmi tesný termín, pretože musia nové zmluvy s dodávateľom uzatvoriť do konca novembra, teda najneskôr v stredu.

Ak si niekto vie zrátať dva plus dva, nemôže byť na strane Ruska, hovorí violončelista Jozef Lupták. „Čo sú to vôbec za reči, že za vojnu na Ukrajine môžu Američania? Čo sú to za reči, že za niečo môžu Rómovia, Židia, imigranti? Fakt sme dodnes nepochopili, že za to, ako sa nám tu dnes žije, si môžeme my sami? Ešte ani ten Matovič nie je vinný za naše životy. Nemôže byť vinný, veď si ho istá časť ľudí zvolila. V slobodných a demokratických voľbách.“

Jozef Lupták, violončelista a zakladateľ festivalu komornej hudby Konvergencie. Foto N - Vladimír Šimíček

Advokátka Eva Mišíková je so svojím klientom Jánom Kaľavským v kontakte len prostredníctvom právneho zástupcu, ktorého má v Bosne a Hercegovine. Po dnešnom neúspešnom otvorení hlavného pojednávania povedala, že s rozhodnutím sudcu Miroslava Mazúcha odročiť konanie až na marec je spokojná.

Vedci zisťovali, či bude človek žiť dlhšie, ak nájde zmysel života. Štúdiu tímu z Bostonskej univerzity zverejnili tento mesiac a prináša výsledky skúmania súvislostí medzi zmyslom pre účel a úmrtnosťou zo všetkých príčin.

Olena Zelenská vyzvala Britov, aby ani počas Vianoc nezabúdali na utrpenie Ukrajincov. Dodala, že aj Ukrajinci sú už z vojny unavení, nemajú však na výber. Ukrajinská prvá dáma sa počas návštevy Británie poďakovala za podporu vo vojne, dnes sa prihovorí aj k členom oboch komôr parlamentu.

Rusko sa dopustilo medzinárodného zločinu nielen napadnutím Ukrajiny, ale aj tým, akým spôsobom vojnu vedie, povedal nemecký minister spravodlivosti. Ruskú taktiku, ktorá je zameraná proti civilistom a civilnej infraštruktúre, Marco Buschmann nazval zločinnou.

Čo hovoria ambície Lucie Ďuriš Nicholsonovej o našej politickej scéne, vysvetľuje Boris Zala. „Stranícke vzdelávanie sme odmietli, však to robili komunisti! Lenže problém nebol v tom, že to robili komunisti, ale v tom, že to nemohli robiť iní.“

Samsung druhý raz v tomto roku znížil produkciu smartfónov vo Vietname, prispôsobuje sa slabnúcemu dopytu. Juhokórejská firma vyrába polovicu svojich mobilov vo Vietname, kde ich export zaberá takmer pätinu celkového vývozu.

Kto nechce, aby mu telefonovali firmy s marketingovými ponukami, môže to obmedziť registráciou do nového zoznamu. „Na webovej adrese nevyziadanevolania.sk zaregistruje svoje telefónne číslo,“ upozorňuje telekomunikačný regulačný úrad.

Šéf Európskej rady Charles Michel je kritizovaný za návštevu Pekingu, na ktorú odlieta v čase, keď Čínu zasiahla vlna protestov. Diplomati a ďalší činitelia v Bruseli dávajú najavo, že by mal zvážiť zrušenie cesty alebo ju aspoň využiť na kritiku čínskej vlády. Vo štvrtok sa má stretnúť aj s prezidentom Si Ťin-pchingom. (čtk, politico)

Ak štát nezasiahne, cena tepla pre obyvateľov Nových Zámkov stúpne podľa tamojšieho dodávateľa 2,4-násobne. Na domácnosť by to podľa firmy Bytkomfort vychádzalo zhruba o 96 eur mesačne navyše.