Denník N

Články

Blogy

Vyber redakcie

Najčítanejšie za 7 dní

Najnovšie

Vláda schválila návrh na zvýšenie platov lekárov. Ide o reakciu na požiadavky Lekárskeho odborového združenia. Vláda zároveň odobrila skrátené legislatívne konanie. (tasr)

Z kozmodrómu v púšti Gobi odštartovala čínska raketa s trojčlennou posádkou, mieri na čínsku vesmírnu stanicu. Skupina vystrieda troch astronautov, ktorí sú na stanici od júna. Tým sa zavŕši aj posledná fáza konštrukcie čínskej vesmírnej stanice. (reuters)

29. november je Deň dobrých skutkov a darovania, známy ako Giving Tuesday. Nadácia Pontis pripravila stránku so zoznamom neziskoviek, ktoré môžu ľudia podporiť. Organizácie sa dajú vyhľadať podľa regiónu, zamerania alebo typu pomoci.

Európska komisia schválila memorandum vlády so Slovenskými elektrárňami o cenách elektriny pre domácnosti. Vďaka opatreniu budú mať zastropovanú elektrinu na 61 eurách za megawatthodinu. Bez štátnej pomoci by budúci rok platili viac ako 600 eur za megawatthodinu.

Kampaň Googlu proti dezinformáciám o ukrajinských utečencoch zasiahla na Slovensku 42 percent internetovej populácie, vzdelávacie videá mali 2,3 milióna prehratí, oznámila Yasmin Green, riaditeľka výskumnej firmy Jigsaw, ktorú vlastní Google.

Eduard Heger ocenil, že Zuzana Čaputová v správe o stave republiky apelovala na prijatie štátneho rozpočtu na budúci rok. K polarizácii spoločnosti podľa neho prispieva najmä populizmus.

Poslanci okolo Tomáša Tarabu prišli s novelou zákona, ktorá by umožnila rúbať stromy, stavať cesty aj stavby alebo zasypávať mokrade, a to aj v prísne chránených územiach. Tento rok ide už o tretí legislatívny návrh poslancov Tarabu a Kuffovcov, ktorý smeruje proti ochrane prírody. Podľa ministerstva životného prostredia je návrh v rozpore s európskou legislatívou.

Rusko podľa šéfa IEA Fatiha Birola navždy prišlo o Európu ako najväčšieho energetického odberateľa. Agentúra očakáva, že do konca 1. štvrťroka 2023 bude ruská ťažba ropy nižšia o dva milióny barelov denne. V marci presahovala 10 miliónov.

V Katare sa začali záverečné zápasy A-skupiny turnaja MS. Holandsko je proti Kataru favoritom. O druhom postupujúcom rozhodne vzájomný zápas Ekvádoru proti Senegalu. Juhoamerickému tímu stačí remíza.

Poslankyňa SaS a bývalá ministerka spravodlivosti Mária Kolíková si myslí, že obvinenie Roberta Fica a Roberta Kaliňáka sa malo dostať pred súd. „V čase, keď sa malo ukončiť vyšetrovanie, rušiť obvinenie naozaj nie je na mieste. Tu už mal zasiahnuť nezávislý a nestranný súd a buď sa mali oslobodiť spod viny, alebo mal mať možnosť súd rozhodnúť, že došlo k spáchaniu viny.“

Hlas rešpektuje rozhodnutie generálneho prokurátora v prípade zrušenia obvinenia Roberta Fica a Roberta Kaliňáka, povedal predseda strany Peter Pellegrini.

Europarlament sa snaží oslabiť ochranu vlka. Dôvodom sú škody na hospodárskych zvieratách. Europoslanec Michal Wiezik označil uznesenie za zbytočné. Komisia zmeny v ochrannom štatúte zatiaľ odmieta. (euractiv)

Katar si majstrovstvá sveta kúpil, to už mala FIFA radšej vybrať Irán, tvrdí odborník na hospodársku politiku Oldřich Krpec. „FIFA kráča po veľmi tenkom ľade,“ hovorí v rozhovore. Vysvetľuje, ako Katar využíva majstrovstvá sveta na svoje záujmy a ako je možné, že sa členovia FIFA nechajú tak ľahko kúpiť.

Generálna prokuratúra môže dosiahnuť odobratie prípadu Fica a Kaliňáka Úradu špeciálnej prokuratúry, keď spochybňuje, či išlo o zločineckú skupinu. Znamenalo by to, že by dozor zrejme prevzala Krajská prokuratúra v Bratislave, ktorá je priamo podriadená Žilinkovi.

Finančná správa potvrdila pokutu tri milióny eur pre zdravotnú poisťovňu Dôvera. Dôvodom údajne je nesprávny postup pri účtovaní o poistnom kmeni. Dôvera hovorí o stupňujúcom sa šikanovaní zo strany štátu a plánuje podať voči rozhodnutiu súdnu žalobu.

Komu bude na Ukrajine patriť zima? Celkovo sa nateraz čaká, či po zamrznutí pôdy, ktoré uľahčí ofenzívne akcie, preberú po dlhom čase iniciatívu Rusi, alebo to budú naďalej Ukrajinci, kto bude krok po kroku okupantov vytláčať. Viacerí západní analytici varujú, že pod veliteľom Surovikinom treba ruskú armádu vnímať inak než v časoch, keď mala na Ukrajine viacero rôznorodých veliteľov.

V Nemecku obžalovali klimatickú aktivistku, ktorá pofŕkala obraz umelou krvou. Išlo o dielo francúzskeho maliara Henriho de Toulousa-Lautreca. 53-ročná žena je už dva mesiace vo vyšetrovacej väzbe, obvinená je z poškodenia cudzej veci. (dpa)

Parlament od skončenia prejavu prezidentky Zuzany Čaputovej nerokoval a pokračuje až teraz. Narýchlo sa pre námietky opozície aj koalície menil program. Nový program však nedostali všetci poslanci v tlačenej podobe, takže sa pokračovanie schôdze odložilo.

Dnes o 16.00 h bude online rokovanie vlády, ministri sa budú zaoberať návrhom rezortu zdravotníctva, oznámil úrad vlády.

Boris Kollár nechcel komentovať zrušenie obvinenia Roberta Fica a Roberta Kaliňáka generálnou prokuratúrou. „Keď generálny prokurátor vyhodnotil, že nebola dôkazná situácia, tak asi nemal na výber. Musel urobiť to, čo musel,“ dodal Kollár.

Boris Kollár o prejave prezidentky hovorí, že s niektorými staťami súhlasí, s niektorými nie. S akými pasážami nesúhlasí, však nechcel konkretizovať, aby ešte viac nerozoštvával spoločnosť.

Zrušenie obvinenia Fica a Kaliňáka odôvodňuje generálna prokuratúra aj tým, že premiér Fico nemal právomoc voči niektorým členom skupiny alebo že zadefinovanie zločineckej skupiny nezodpovedalo definícii v Trestnom poriadku. Obvineniu tiež vyčítali, že nebolo jasné, komu mala skupina škodiť – či osobne Igorovi Matovičovi, alebo jeho firme RegionPress.

Účastníci protestov v Číne organizujú demonštrácie aj pomocou zoznamovacích aplikácií, dôvodom je cenzúra. Na aplikácii WeChat, ktorú používa takmer miliarda ľudí, sa zdieľa iba nutné minimum informácií, napríklad číselné súradnice a nejasné mapy. V krajine aktuálne protestujú proti tvrdým pandemickým opatreniam. (reuters)

FIFA začala disciplinárne konanie proti Chorvátsku. Dôvodom je, že chorvátski fanúšikovia počas zápasu na MS vo futbale urážali kanadského brankára Milana Borjana, ktorý má srbské korene.

Taliansko plánuje zoštátniť sicílsku rafinériu ISAB, ktorá patrí ruskému Lukoilu. Vláda chce, aby zostala v prevádzke napriek embargu na dovoz ruskej ropy, ktoré má začať platiť od 5. decembra.

Banky upozorňujú, že po zrušení osobitného odvodu výrazne zvýšili nákup slovenských dlhopisov a úverovanie štátnych inštitúcií. Odvod zvažujú opäť zaviesť koaliční politici, hoci sa vláda v memorande predvlani zaviazala, že to neurobí.

Ukrajina zvažuje vyhostenie všetkých ruských občanov, ktorí prišli na Krymský polostrov po tom, čo ho v roku 2014 anektovalo Rusko, uviedla stála predstaviteľka ukrajinského prezidenta pre Krym Tamila Taševová.

Francúzsko odovzdalo Ukrajine raketový systém LRU s dlhým doletom. Podľa ukrajinského ministra obrany Olexija Reznikova je už na Ukrajine. (ukrajinska pravda)

O zvýšení platov lekárom bude parlament zrejme rokovať až v posledný možný deň – zajtra. Pôvodne sa uvažovalo, že to bude dnes cez nepriamu novelu iného zákona, ktorý sa týka zdravotníctva.

Juraj Šeliga vyzýva Zuzanu Čaputovú, aby dala návrh na disciplinárne konanie voči generálnemu prokurátorovi Marošovi Žilinkovi. Urobil to v súvislosti so zrušením obvinenia Roberta Fica a Roberta Kaliňaka v kauze Súmrak. „Je to vážny zásah do právneho štátu,“ zhodnotil Šeliga.

Potvrdilo sa, že obvinenie je nezákonné, reagoval Robert Fico v parlamente na rozhodnutie generálnej prokuratúry zrušiť jeho obvinenie zo založenia zločineckej skupiny, ktoré sa týka aj Roberta Kaliňáka, Tibora Gašpara a podnikateľa Norberta Bödöra. Rozčúlený spomenul, ako mu po obvinení zobrali zbrojný preukaz, a čakal, kedy mu spravia domovú prehliadku. Priznal, že to berie emocionálne.

Medziročná inflácia v Nemecku v novembri klesla na desať percent z októbrových 10,4 %, odhadol spolkový štatistický úrad. Zmiernil sa rast cien energií, ktoré šli hore o 38 %. Potraviny zdraželi o viac ako pätinu.

Správa štátnych hmotných rezerv prevedie na finančnú správu budovu v okrese Banská Bystrica v hodnote 1,43 milióna eur. Cena nehnuteľnosti bola stanovená znaleckým posudkom, štátne hmotné rezervy ju už nevyužívali. (tasr)

EÚ si otvára dvere ku konfiškácii sankcionovaného majetku. V pondelok schválili pridanie obchádzania sankcií medzi európske trestné činy. Komisia navrhne minimálne štandardy definície a trestov. Mohlo by to pomôcť aj konfiškácii ruského majetku, zmrazeného pre sankcie. (euractiv)

Vývoj bojov (278. deň): Bezohľadný generál získava pre Putina čas, aby Rusi mohli viesť vojnu aj na budúci rok. Surovikin je pod tlakom propagandistov. Viacerí západní analytici sa zhodujú, že priniesol zmeny, vďaka ktorým môže ruská armáda predstavovať silnejšieho protivníka.

Sergej Surovikin je od prvej polovice októbra najvyšším veliteľom ruských okupačných vojsk na Ukrajine. Foto - Ruské MO

Prezidentka Zuzana Čaputová v správe o stave republiky jasne skritizovala návrh štátneho rozpočtu, povedal predseda finančného výboru Marián Viskupič (SaS). Podľa neho by rozpočet mal prejsť výraznými zmenami a následne by sa o ňom dalo rozprávať.

Čínske dopravné lietadlo C919 získalo certifikát, ktorý umožňuje spustenie jeho sériovej produkcie. Stroj s jednou uličkou od výrobcu Commercial Aviation Corporation of China je konkurentom lietadiel Airbus A320 a Boeing 737.

Poslanec OĽaNO Kristián Čekovský v reakcii na príhovor prezidentky hovorí, že treba urobiť všetko pre to, aby predčasné voľby neboli. „Zároveň treba robiť všetko pre to, aby vláda dokázala vládnuť so cťou a nestrácala posledné zvyšky dôvery,“ dodal Čekovský.

Poslanec György Gyimesi na správu o stave republiky hovorí, že Zuzana Čaputová prečítala „správu, ktorej nerozumie“. Na otázku, kde je líder OĽaNO Igor Matovič, odpovedal, že nepozná jeho pracovný program a že ako minister financií sa zodpovedá len premiérovi, ktorý ho „zrejme nenútil“ na prezidentkin prejav prísť.

Robertovi Ficovi a Robertovi Kaliňákovi zrušili obvinenie zo založenia zločineckej skupiny. Rozhodol tak prvý námestník generálneho prokurátora Jozef Kandera na základe ich návrhu podľa paragrafu 363. V týchto dňoch už pritom obvinení študovali spis, čo znamená, že vyšetrovanie kauzy Súmrak bolo na konci.

Robert Fico a Robert Kaliňák. Foto N – Tomáš Benedikovič

Rokovania medzi USA a Ruskom o strategických jadrových zbraniach tento rok už zrejme nebudú, uviedlo ruské ministerstvo zahraničných vecí. Dnes sa mali v Egypte začať rokovania o kľúčovej bezpečnostnej dohode Nový START, Moskva ich však odložila s tým, že navrhne nový termín. (cnn)

Putin oznámil zriadenie federálnych súdov v štyroch anektovaných oblastiach Ukrajiny, podľa neho budú „čo najskôr“ zahrnuté do ruského justičného systému. Ruský prezident to oznámil počas príhovoru na celoruskom zjazde sudcov v Moskve.

Predsedom dozornej rady Bratislavskej vodárenskej spoločnosti sa stal Martin Kuruc a podpredsedom Roman Lamoš. Predsedom dozornej rady Dopravného podniku Bratislava bude Ivan Peschl, podpredsedom Juraj Káčer, schválilo to mestské zastupiteľstvo.

Nezaočkovaní zamestnanci zdravotníctva v Grécku sa budú môcť vrátiť do práce, oznámila tamojšia vláda. K tomuto rozhodnutiu ju prinútil súd. V čase vrcholu pandémie odmietlo povinné očkovanie okolo 6500 zdravotníkov. (tasr)

Philip Morris International získala viac ako 90-percentný podiel vo firme Swedish Match, ktorá sa špecializuje na bezdymový tabak. Výrobca cigariet Marlboro plánuje vytesniť menšinových akcionárov a stiahnuť švédsky podnik z burzy.

Správa prezidentky Čaputovej v parlamente: „Atmosféra, v ktorej žijeme, praje šíreniu neznášanlivosti. Terčom zastrašovania a nenávistných útokov, podporovaných, žiaľ, aj z politického prostredia, sa stávajú aj sudcovia, prokurátori alebo vyšetrovatelia. Ak sudca za svoje riadne zdôvodnené rozhodnutie čelí vyhrážkam a musí požiadať o policajnú ochranu, bola ďaleko prekročená legitímna miera kritiky.“

Ku kresťanstvu sa v Anglicku a vo Walese po prvýkrát prihlásila menej než polovica obyvateľov, vyplýva z údajov zo sčítania ľudu. Výsledky sčítania ukázali rýchly rast moslimskej populácie, no po kresťanstve sa ľudia najviac hlásili k ateizmu. (bbc)

Európska prokuratúra vo viacerých krajinách vrátane Slovenska vyšetruje podozrenia na veľké daňové podvody v súvislosti s predajom elektroniky. V rámci akcie už v októbri zasahovala na Slovensku, v Česku či Maďarsku. Škody odhadujú na 2,2 miliardy eur.

Zásobovanie čerpacích staníc Slovnaft aj obchodných partnerov firmy je plynulé a bez obmedzení, tvrdí spoločnosť. Reaguje na informácie o problémoch s nedostatkom benzínu na niektorých čerpačkách firmy MOL v Maďarsku.

Prezidentka predniesla svoju najkritickejšiu správu: Ak nebudeme brániť demokraciu, zažijeme ju ako poslední. Zuzana Čaputová v prejave vláde odkázala, že ak nedokáže vládnuť tak, aby neničila zvyšky dôvery verejnosti a súdržnosti spoločnosti, mali by si ľudia zvoliť parlament nanovo.

Prezidentka Zuzana Čaputová. Foto N - Tomáš Benedikovič