Denník N

Voľby 2023

Smer
22,94 %
PS
17,96 %
Hlas
14,70 %
OĽaNO, ZĽ, KÚ
8,89 %
KDH
6,82 %
SaS
6,32 %
SNS
5,62 %
Republika
4,75 %
Aliancia
4,38 %
Demokrati
2,93 %
Sme rodina
2,21 %
ĽSNS
0,84 %
KSS
0,33 %
Piráti
0,31 %
Modrí
0,26 %
Maďarské fórum
0,11 %
My Slovensko
0,09 %
SOS
0,08 %
Karma
0,08 %
Srdce
0,07 %
Princíp
0,06 %
Vlastenecký blok
0,04 %
Spravodlivosť
0,04 %
SHO
0,04 %
SDKÚ
0,02 %
Aktualizované 8:50
99,98 % spočítaných okrskov
Prejsť na výsledky

Články

Blogy

Vyber redakcie

Najčítanejšie za 7 dní

Najnovšie

V Bratislave nebudú dva mesiace jazdiť električky od zástavky Tomášikova až po Zlaté piesky. Mesto začne od štvrtka rekonštruovať tento úsek Vajnorskej električkovej radiály. Dostupná bude náhradná autobusová doprava. (tasr)

Tak teda nech ten Fico vládne. Vybojoval si to, píše Ivan Štulajter. „Pred Progresívnym Slovenskom stojí iná úloha ako sa zamotať s Pellegrinim, Majerským a Sulíkom.“

Schodok štátneho rozpočtu sa medziročne takmer strojnásobil, na konci septembra dosiahol 3,9 miliardy eur. Výdavky stúpli medziročne takmer o tretinu, kým príjmy o približne šestinu, ukázali údaje ministerstva financií.

Nobelovu cenu za medicínu získali Katalin Karikó a Drew Weissmann za objavy, ktoré umožnili vývoj účinných mRNA vakcín proti covidu-19. Oznámil to Karolínsky inštitút v Štokholme.

Foto - Nobelov výbor

Obvinený Adam Puškár z kauzy vraždy študenta Daniela Tupého zostáva vo väzbe. Bratislavský mestský súd tak rozhodol po tom, ako na Puškára podali obžalobu pre trestný čin vraždy spolupáchateľstvom. Rozhodnutie nie je právoplatné. 

Nezamestnanosť v eurozóne v auguste klesla na 6,4 % z júlových 6,5 % a vrátila sa na úroveň z júna. Rovnako sa vyvíjala aj v celej EÚ, kde sa znížila na 5,9 %. Na Slovensku zostala tretí mesiac za sebou na 5,8 %. (eurostat)

Robert Fico vie, ako presvedčiť Petra Pellegriniho, aby s ním vládol, hovorí sociológ Michal Vašečka. „Ja tu vidím Roberta Fica ako človeka, ktorý postupne vie rozobrať klub Hlasu. No tak si schválne skúsme povedať čo i len jedno meno: Erik Tomáš. Že by sa Erik Tomáš nedal ukecať Robertom Ficom?“

Foto N - Tomáš Hrivňák

Návrat Smeru k moci by zrejme znamenal viac korupcie v štátnom biznise, píše Ján Kováč. Smer chce obmedziť kontrolu tendrov aj vyšetrovanie ekonomických zločinov. Pri štátnom rozpočte zase hrozí, že sa zásadné znižovanie deficitu odloží na neskôr.

Predseda Konferencie biskupov Slovenska Bernard Bober blahoželá víťazovi volieb Smeru a všetkým zástupcom strán, ktorí sa dostali do parlamentu. Konferencia dva týždne pred voľbami pritom vyzývala ľudí, aby odmietli „ideologickú kolonizáciu“, teda najmä potraty či registrované partnerstvá.

Väčšina akciových trhov je od začiatku roka v pluse, aj keď uplynulý mesiac ich postihol tradičný pokles. Americký index S&P 500 si do konca septembra pripísal viac ako 12 %, index akcií z eurozóny Euro Stoxx 50 sa zhodnotil o 8,3 %.

Po prvých troch zápasoch Juraja Slafkovského od januára sa hovorilo o kritike a tlaku, všíma si Športový newsfilter. Slafkovský vyhlásil, že sa na kritike len smeje. „Konečne hral ako draftová jednotka,“ povedal novinár Tony Marinaro.

Spisovateľ Dan O’Brien opisuje, ako rodinné tajomstvo spustilo jeho obsedantno-kompulzívnu poruchu a čo mu nakoniec pomohlo. „Modlil som sa trikrát denne, hoci som nebol striktne veriaci. Jednoducho som to však musel urobiť, aby som splnil každodenný rituál,“ píše. Tvrdí, že mu pomohlo písanie, ale najviac terapia, ktorú vyhľadal po 20 rokoch.

Novácky výrobca parapetov a ďalších doplnkov k oknám Vaša plánuje k svojmu závodu dostavať ďalšie dve haly. Nechystá sa však rozširovať výrobu, počíta s tým, že ich prenajme inému podniku zrejme na ľahkú strojársku produkciu.

Hlasujte za najlepšiu architektúru – v aktuálnom ročníku ocenenia CE ZA AR sa do finále dostala aj úprava okolia Pamätníka obetiam extrémizmu v Bratislave. Tomuto alebo inému dielu spomedzi finalistov môžete dať hlas v Cene verejnosti.

Revitalizácia okolia Pamätníka obetiam extrémizmu v Bratislave. Krajinné architektky: Katarína Monček, Michaela Šmeringaiová, Mária Jurčová. Foto – Marek Velček

Štátom podporené veľké podniky z hornej Nitry a košického regiónu sa môžu uchádzať o 36 miliónov eur z nových eurofondov na svoj rozvoj. Peniaze pochádzajú z programu na podporu prechodu týchto regiónov od neekologickej výroby.

Slovinský generálny prokurátor Drago Šketa odstúpil v dôsledku jazdy pod vplyvom alkoholu. Namerali mu 0,37 mg/l, dostal aj pokutu. Odstúpenie odôvodnil aj tým, že „tieto okolnosti by mohli poškodiť povesť prokuratúry“.

Výdavky do online reklamy na Slovensku sa v prvom polroku 2023 medziročne zvýšili o 7 % a dosiahli 93 miliónov eur, vyplýva to z dát IAB Slovakia. Podobný rast združenie očakáva aj v druhom polroku.

V minulosti nedokázala žiadna vláda zastaviť útek mladých a talentovaných ľudí z krajiny ani zvládnuť prechod od montážnej dielne k znalostnej ekonomike, hodnotí prognostik ekonomického ústavu SAV Vladimír Baláž. „Teraz sa k týmto problémom pripája zlý stav verejných financií, klimatická kríza, migračná kríza a vojna na Ukrajine.“

Aktivita v ruskom spracovateľskom sektore v septembri rástla najrýchlejšie za viac ako šesť rokov, zamestnanosť dokonca najvyšším tempom za vyše dve desaťročia. Vyplýva to z prieskumu S&P Global medzi nákupnými manažérmi.

Prezidentka Zuzana Čaputová sa dnes o 14.00 h vyjadrí k výsledkom volieb, o hodinu neskôr sa stretne s Robertom Ficom. Prezidentka už skôr oznámila, že poverenie na zostavenie vlády odovzdá predsedovi strany s najväčším počtom hlasov.

Ukrajina rešpektuje voľbu Slovákov v parlamentných voľbách, vyhlásil ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba. „Je však ešte priskoro vyjadriť, ako výsledky volieb ovplyvnia postoj Slovenska,“ povedal v súvislosti s pomocou Ukrajine.

Maďarská etnická strana sa už samostatne nevie dostať do parlamentu, hovorí György Gyimesi, ktorý kandidoval za Alianciu a získal druhý najvyšší počet preferenčných hlasov po predsedovi Krisztiánovi Forróovi. S ktorou stranou by mala Aliancia spolupracovať, však ešte nevie. (napunk)

Ubehlo 95 rokov od pogromu na Rómov v obci Pobedim. „O masakri z noci z 1. na 2. októbra roku 1928, keď sedliaci zavraždili päť bezbranných Rómok a Róma, sa dodnes mlčí,“ píše etnograf René Lužica. (romano fórum)

Miroslav Šatan, Marián Gáborík a Boris Valábik spomínali na staré zlaté časy, keď šikana zoceľovala, píše Športový newsfilter. Podľa Valábika si obete šikanovania musia uvedomiť, že „to nie je sranda, lebo niekomu ničia život“.

Prigožinov syn sa pokúša prevziať Vagnerovu skupinu, všíma si Inštitút pre štúdium vojny. 25-ročný Pavel rokuje s Národnou gardou o opätovnom zapojení žoldnierov do bojov na Ukrajine. Vytvoril by tak alternatívneho vodcu k súčasnému veliteľovi Andrejovi Troševovi, ktorý pracuje pre ruskú vládu.

Maloobchodný reťazec Casino dokončil predaj 61 obchodov vo Francúzsku skupine Les Mousquetaires, ktorá má aj opciu na nákup ďalších predajní. Väčšinový podiel v Casine by malo získať konzorcium vedené podnikateľom Danielom Křetínskym.

Futbalový Liverpool kritizuje Riadiaci orgán rozhodcov v Anglicku po pochybeniach rozhodcov v zápase Premier League proti Tottenhamu (1:2). Rozhodcovia neuznali za bezgólového stravu hosťom regulárny gól Luisa Diaza pre údajný ofsajd.

New York Times na titulke hodnotí Ficovo víťazstvo a varuje pred ďalšou proputinovskou vládou v Európe. Americký denník si všíma predvolebné sľuby predsedu Smeru, že na Ukrajinu nepošle žiadnu muníciu.

Volebné bašty SaS a PS sú podobné, obe sú stranami mestského liberálneho voliča. SaS získala v Bratislavskom kraji dvojnásobok svojho celoštátneho výsledku, teda 12,5 %. V samotnej Bratislave sa jej zisk šplhal na takmer 14 %. Strana Richarda Sulíka uspela aj v Košiciach, opäť podobne ako PS.

Nová vláda bude musieť rýchlo hľadať úspory vo verejných financiách, potrebuje tiež zjednodušiť čerpanie eurofondov, píše analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák. Mala by takisto podporovať automobilky v zelenej transformácii.

Klub NHL Los Angeles Kings poslal slovenského útočníka Martina Chromiaka na farmu v Ontariu. Kings vyradili z hlavného tímu pred štartom novej sezóny dokopy 27 hráčov, v prvom tíme tak zostalo 28 hokejistov.

Pesnička dňa: Aká si mi krásna. Rok od tragickej nehody na Zochovej ulici v Bratislave pripomenie pietna hudobná spomienka. Vedľa zastávky MHD o 19.00 zaznie táto zborová skladba, koncert bude pokračovať v budove VŠMU.

Rast nemeckej ekonomiky bude v dlhodobom pohľade brzdiť nedostatok pracovných síl a prechod k ekologickejšej energetike, očakáva prezident mníchovského inštitútu Ifo Clemens Fuest. Politici podľa neho dôsledky zmien v energetike podceňujú.

Psychológ Martin Miler radí, ako poraziť chronickú prokrastináciu v práci a osobnom živote. Náš mozog pracuje najlepšie vtedy, keď sa môže sústrediť na jednu vec. Vyhnúť sa rôznym vyrušeniam však nemusí stačiť. Potrebné je tiež preskúmať svoje emócie či zmeniť motiváciu.

Firemný newsfilter: Štát oceliarňam najväčšie prianie nesplní a v desiatke najstratovejších firiem najviac mrazí z vodohospodárov

 • Energofirmy prepojené na Brhela a Malatinského neunikli pokutám za staršie štátne zákazky
 • Konečne vzniká Fond na odškodňovanie farmárov za klimatické katastrofy
 • Končiaca vláda chystá pre investorov svoje posledné investičné stimuly

Analytici hovoria, čo by pre Ukrajinu znamenal návrat Roberta Fica do vlády. Štátne dodávky zbraní by sa zastavili, no neočakávajú, že by zastavil aj pomoc zo súkromného sektora. „Nebude to orbánovský štýl politiky,“ predpokladá Alexander Duleba. Podľa Ivana Mikloša nás Ficove kroky výrazne poškodia v očiach Ukrajincov aj našich spojencov.

V Kyjive sa dnes stretnú všetci ministri zahraničia krajín EÚ. Cieľom mimoriadnej schôdze budú rokovania o politickej integrácii Ukrajiny s EÚ. Tiež má ísť o ukážku podpory EÚ Ukrajine v čase ruskej invázie.

Tržby z predaja výherných žrebov v Číne v auguste vzrástli medziročne o polovicu a vyšplhali sa na tohtoročné maximum. Niektorí komentátori na sociálnych sieťach tento vývoj spájajú s rastúcimi obavami mladých ľudí o ekonomiku.

Ukrajina v noci zničila štyri ruské drony, ďalšie však zasiahli civilné budovy vrátane nemocnice. Hlásia najmenej jednu obeť. Nočný útok nebol príliš rozsiahly, Rusi zrejme chceli zistiť, kde Ukrajinci rozmiestnili protivzdušnú obranu.

Bežeckí tréneri a bežci radia, kedy je vhodné zrušiť prípravu na maratón. Bežať napriek zraneniam môže byť nebezpečné a problémom sú aj chýbajúci tréningový objem či motivácia.

V tento deň roku 1187 dobyl moslimský vojvodca Saladin mesto Jeruzalem. Cestu k Jeruzalemu si však otvoril už v júli toho istého roku, keď rozdrvil kresťanské vojská v bitke pri Hattine a zlomil moc križiackych štátov.

Tým, ktorí by chceli rozmontovať demokraciu, neurobí nič väčšiu radosť, než keď im ostatní vyčistia priestor a nebudú stáť v ceste, hodnotí výsledok volieb riaditeľka Nadácie Zastavme korupciu Zuzana Petková a hovorí, že teraz sa kufre nebalia.

Hokejista Pavol Regenda zaznamenal plusový bod v prípravnom zápase NHL pri výhre svojho Anaheimu v Arizone 5:4. Hral aj Maroš Jedlička za Colorado, ktoré zvíťazilo nad Dallasom 4:3 po predĺžení. Tomáš Tatar nehral.

Predseda Aliancie Krisztián Forró berie na seba politickú zodpovednosť za neúspech vo voľbách. Pred voľbami vôbec nepripúšťal možnosť, že sa Aliancia nedostane do parlamentu, no maďarská menšina tam nebude mať zastúpenie ani v tomto volebnom období. György Gyimesi hovorí o konci etnickej politiky.

Ekonomický newsfilter: Dve dobré správy pre ekonomiku a jedna menej dobrá pre veľkú časť voličov +

 • Pellegrini má silnú rokovaciu pozíciu, aby sa pokúsil o vládu podľa svojich predstáv
 • Experti a ľudia z biznisu sú mierne optimistickí, spoliehajú sa na Úniu a trhy

Strany a ich bašty: Smer znovu uspel v regiónoch, kde bol silný dlhé roky: Kysuce, Považie, horná Nitra a východné a severovýchodné okresy. Prekvapivo dobre však obstál aj v Bratislave. PS získalo Bratislavu, Košice, ale napríklad aj Skalicu, Hlas vyhral v Banskobystrickom okrese. OĽaNO ovládlo rómske osady, SNS uspela tam, kde kedysi Kotleba.

Vo Francúzsku otvorili výstavu o fantastických zvieratách vrátane jednorožca, drakov či sfingy. Výstava sa nachádza v pobočke múzea Louvre v meste Lens na severe krajiny a prepojí vedecké poznatky so starými mýtmi. (louvre lens)

Po zrútení strechy kostola v Mexiku zomrelo najmenej deväť ľudí. Záchranári stále prehľadávajú sutiny kvôli desiatkam nezvestných. V čase nešťastia bolo v kostole asi sto ľudí. (excelsior)

Charkiv chce vybudovať prvú ukrajinskú podzemnú školu, v ktorej budú učiť aj počas ruských náletov. Mesto na východe Ukrajiny leží neďaleko ruských hraníc a od začiatku ruskej invázie je častým terčom ostreľovania.

Očakávané udalosti:

 • sledujeme vývoj po parlamentných voľbách
 • prezidentka Čaputová poverí Smer zostavením vlády
 • začne sa proces s Trumpom a jeho deťmi v kauze finančných podvodov
 • vyhlásia Nobelovu cenu za fyziológiu a lekárstvo
 • v rakúskom Braunau am Inn sa začne prestavba Hitlerovho rodného domu na policajnú stanicu
 • Orbán sa stretne s vodcom bosnianskych Srbov Dodikom
 • bude samit EÚ o klíme a energetike