Denník N

Články

Blogy

Vyber redakcie

Najčítanejšie za 7 dní

Najnovšie

Začali sa posledné zápasy E-skupiny na MS vo futbale. Španielsko potrebuje na istotu postupu získať bod proti Japonsku. Nemecko musí vyhrať nad Kostarikou a zároveň potrebuje, aby Španieli neprehrali s Japonskom. Zápas medzi Nemeckom a Kostarikou vedie Stéphanie Frappartová, prvá ženská hlavná rozhodkyňa v histórii MS.

Slovensko má v zozname nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO deviaty zápis. Spolu s ďalšími siedmimi krajinami uspelo so spoločnou nomináciou týkajúcou sa chovu koní plemena lipican. Na zoznam pribudla aj srbská slivovica, tuniská pasta harissa či alžírska ľudová hudba rai. (unesco)

Milo nás prekvapil minister Doležal, ktorý chce na trate vypísať výberové konania, vraví majiteľ RegioJetu Radim Jančura. Predtým podľa neho nemalo zmysel podnikaním na Slovensku plytvať energiou. „Nešlo o peniaze, ale nebola vízia toho, že by naše podnikanie na Slovensku rástlo,“ vysvetľuje.

Väzneného Alexeja Navaľného poslali už ôsmykrát za trest na samotku, strávi v nej 11 dní pre „porušenie pravidiel obliekania“. Ruský opozičný politik údajne porušil pravidlá tým, že „o šiestej ráno bol bez bundy“. (rferl, tasr)

USA a Francúzsko sú odhodlané nepoľaviť v úsilí o to, aby sa Rusko zodpovedalo za vojnové zločiny, ktorých sa na Ukrajine dopúšťa jeho armáda aj ďalšie proruské sily vrátane žoldnierskych skupín. Joe Biden a Emmanuel Macron to uviedli po rokovaní v Bielom dome.

V Maďarsku vyhlásilo občiansku neposlušnosť viac ako 500 učiteľov a vo viacerých školách štrajkujú aj deti proti prepúšťaniu pedagógov. V stredu prepustili osem pedagógov, ktorí žiadali lepšie podmienky v školstve, a vo štvrtok pohrozili prepustením desiatkam ďalších učiteľov. Pedagógovia žiadajú reformu školstva a vyššie platy už niekoľko mesiacov. (napunk)

Ukrajinskí vojaci zajali Bielorusa, ktorý slúžil po boku ruských žoldnierov zo skupiny vagnerovcov, informoval o tom bieloruský opozičný server Naša Niva, ktorý zverejnil aj snímky a video so zajatcom.

V Chersone sa zo 65 percent podarilo obnoviť dodávky elektriny po mohutnom ruskom ostreľovaní, oznámil šéf oblastnej správy Jaroslav Januševyč. Po takmer deviatich mesiacoch života pod ruskou okupáciou teraz obyvatelia čelia nebezpečenstvu pravidelného ostreľovania mesta ruskými jednotkami, ktoré sa stiahli na ľavú stranu rieky Dnipro. (čtk)

Ukrajinská armáda uviedla, že Rusko stiahlo časť vojakov z niektorých miest na ľavom brehu rieky Dnipro. Odkedy sa Rusi v novembri stiahli z Chersonu na druhý, ľavý breh Dnipra, tvorí táto rieka hlavnú frontovú líniu na juhu Ukrajiny.

Vo veku 87 rokov zomrela francúzska herečka Mylene Demongeotová, ktorá sa počas 70-ročnej kariéry preslávila najmä rolami v Troch mušketieroch a v sérii o Fantomasovi. (france24)

Roberto Martínez skončil na pozícii trénera belgickej futbalovej reprezentácie. „Nerezignoval som, len mi vypršala zmluva,“ povedal španielsky tréner, ktorý viedol tím od roku 2016. Belgicko na MS v Katare nepostúpilo zo základnej skupiny.

Holandskí žalobcovia sa neodvolajú proti rozsudku v prípade lietadla MH17 zostreleného nad východnou Ukrajinou v roku 2014. Súd v Haagu v novembri pre vraždu všetkých 298 ľudí na palube malajzijského lietadla odsúdil v neprítomnosti na doživotie troch mužov vrátane Igora Girkina. Jedného Rusa oslobodil pre nedostatok dôkazov. (reuters)

Vojna na Ukrajine, drahšie energie a dvojciferná inflácia sa podpisujú na pesimizme firiem v stredoeurópskom regióne, ukazuje graf dňa z indexov nákupných manažérov. Najviac sú obavy viditeľné v Česku, kde je nálada najhoršia od prvej vlny covidovej pandémie.

Juraj Šeliga (Za ľudí) povedal, že 15 poslancov zo Za ľudí a OĽaNO neustúpi z podmienky, že podporia rozpočet len po odmietnutí noviel znižujúcich tresty. Boris Kollár podmienku označil za vydieranie, čo Šeliga odmieta. „Obrana právneho štátu a plnenie vlastného programového vyhlásenia vlády nikdy nemôže byť vydieraním,“ uviedol.

Žilinka láme demokraciu. Hanebne a drzo, tvrdí v komentári Marián Balázs. „Robert Fico sa už dávnejšie vyhráža pomstou. No tá lavína vyhrážok príde až teraz.“

Štáty EÚ sa zhodli na podpore výroby čipov, majú do nej smerovať investície do výšky 43 miliárd eur. Krajiny Únie sa dohodli aj na obmedzení dovozu polovodičov z mimoeurópskych krajín.

Víťaz izraelských volieb, strana Likud Benjamina Netanjahua, sa dohodol na vládnej koalícii s krajne pravicovým zoskupením Náboženský sionizmus. Netanjahu sa tak priblížil k zostaveniu novej vlády po novembrových voľbách.

Cyklistické preteky Tour de France v roku 2024 prvýkrát v histórii neskončia v Paríži alebo jeho okolí, posledná etapa sa uskutoční v Nice. Dôvodom je konanie OH v hlavnom meste Francúzska.

Na Havaji už štvrtý deň pokračuje erupcia vulkánu Mauna Loa. Láva vychádza z niekoľkých jeho trhlín a momentálne priamo neohrozuje obývané oblasti. Úrady však varujú pred zhoršenou kvalitou ovzdušia. (cnn)

Ako sa z Ruska stal štát totálneho dohľadu, opisujú ruskí novinári Irina Borogan a Andrej Soldatov. Skrytá mobilizácia štátneho aparátu sa začala ešte pred začiatkom vojny, prinajmenšom v citlivej oblasti pre Putina – sledovaní „výtržníkov“, aktivistov a demonštrantov.

Rastislav Káčer na zasadnutí OBSE vyhlásil, že „v tejto chvíli nevidí priestor na začatie zmysluplného dialógu s Ruskom“. Slovensko podľa ministra zahraničných vecí podporuje využitie všetkých dostupných mechanizmov na vyvodenie zodpovednosti voči tým, ktorí páchajú vojnové zločiny a porušujú medzinárodné právo.

Riaditeľka Vagusu Alexandra Kárová upozorňuje, že na budúci rok môže pre vysoké ceny mnoho ľudí skončiť na ulici. „Je tu inflácia, energetická kríza a neustále zdražovanie,“ vraví v rozhovore. „O to dôležitejšie je pre nás na túto tému upozorňovať a venovať sa jej.“ V Bratislave si dnes v noci môžu záujemcovia na jednu noc vyskúšať, aké je to stráviť ju vonku.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Farmaceutická spoločnosť Pfizer plánuje investovať viac ako 1,2 miliardy eur do rozšírenia výroby v závode v Dubline. Rozšírenie výroby má vytvoriť 400 až 500 nových pracovných miest a zdvojnásobiť kapacitu produkcie.

Euro sa výrazne posilnilo, popoludní sa predávalo po 1,0492 USD a predtým sa jeho kurz prvýkrát od konca júna nakrátko dostal nad 1,05 USD/EUR. Ešte ráno kleslo až pod 1,04 USD.

Myslela som na to, že v ten večer tam mohol sedieť aj on, hovorí Alžbeta Strižincová, matka hovorcu prezidentky Martina Strižinca, ktorý krátko po teroristickom útoku na Zámockej urobil verejný coming out. „Hoci Martin do Teplárne nechodil často, s Romanom Samotným sa poznajú dlho.“

Foto N - Tomáš Benedikovič

Ukrajinský parlament prijal zákon, ktorý vojakom aj počas vojnového stavu umožní vziať si dovolenku. Z jednotky však nebude môcť naraz odísť viac ako 30 % vojakov.

Futbalisti Belgicka skončili na MS v Katare po remíze s Chorvátskom 0:0. Chorváti postúpili do osemfinále, keď v F-skupine obsadili 2. miesto za Marokom, ktoré zvíťazilo nad Kanadou 2:1.

Zvyšuje sa pravdepodobnosť, že tempo rastu globálnej ekonomiky v roku 2023 klesne pod 2 %, uviedla šéfka MMF Kristalina Georgievová. Dôvodom je negatívny vplyv vojny na Ukrajine a súbežné spomalenie v Európe, Číne a USA.

Väčší dvojizbový byt v novostavbe sa zrejme bude hľadať ťažšie, pribudnú jeho menšie verzie. „Bude sa stavať viac menších bytov s ohľadom na to, čo si pri aktuálnych úrokoch budú môcť ľudia dovoliť,“ vraví Juraj Ťahún, riaditeľ predaja spoločnosti Lucron.

Foto N - Vladimír Šimíček

Západ musí po sabotážach na Nord Stream lepšie chrániť svoju podmorskú infraštruktúru, vyhlásil šéf NATO Jens Stoltenberg po rokovaní s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom. Uvítal tak stredajší návrh Nemecka a Nórska, aby v rámci NATO vzniklo koordinačné centrum na ochranu podmorskej infraštruktúry.

Vládou schválené zdanenie zisku z ropy vo výške 70 % považuje Slovnaft za diskriminačné. Tvrdí, že viac ako dvojnásobné navýšenie sadzby oproti odporúčaniu Rady EÚ bude mať negatívny dosah na energetickú bezpečnosť krajiny, slovenskú ekonomiku aj príjmy štátneho rozpočtu.

Taliansky cyklista Davide Rebellin pretekal s profesionálmi ešte ako 51-ročný, v stredu ho 45 dní po konci kariéry usmrtil vodič kamióna. Jeho dlhú kariéru sprevádzali veľké víťazstvá aj zahanbujúce pády, hlavne pre doping na olympiáde. Jeho smrť opäť upozorňuje na bezpečnosť na cestách.

EÚ vyzvala občanov aj firmy, aby Ukrajine darovali počítače, telefóny a tablety, ktoré už nepotrebujú. Technika venovaná v rámci iniciatívy Laptopy pre Ukrajinu je určená predovšetkým školám, nemocniciam a úradom v regiónoch najviac zasiahnutých vojnou.

Poľsko nedávno odmietlo vydať víza ruskému ministrovi zahraničia na rokovanie OBSE, pretože sa naňho vzťahujú sankcie EÚ. „Západ robí presne to, čomu sa založením OBSE snažil predísť. Kope priekopy, ktoré rozdeľujú. Kde sa kope, môže byť niekto pochovaný,“ odkázal teraz z Moskvy Sergej Lavrov.

Michal Suchoba tvrdí, že obžalovaný právnik Martin Bahleda ho viackrát žiadal, aby riešil daňové problémy, ktoré mali firmy Jozefa Brhela a Juraja Širokého v Česku. „Robili niečo v súvislosti s vratkami daní,“ dodal Suchoba. Bahleda vo firmách zastupoval Brhelovcov. Súd odročil pojednávanie v kauze Mýtnik na 1. a 2. februára.

Zelený newsfilter: Česká kampaň Žeru maso popiera vedu rovnako, ako kedysi tabakový priemysel.

  • Tarabovci prichádzajú s tretím návrhom, ktorý znižuje ochranu prírody.
  • „Toxic fashion“ od značky Shein si kupujú aj Slováci.

Airbus a francúzsky Dassault sa dohodli na pokračovaní vývoja nového európskeho bojového lietadla FCAS. Ide o jeden z najväčších obranných projektov s predpokladanými nákladmi vo výške 100 miliárd eur (reuters).

Rakúsky Scheuch plánuje v Prievidzi rozšíriť výrobu a prijať vyše sto nových zamestnancov. Celkovo tak bude v regióne zamestnávať 340 ľudí. Firma sa špecializuje na filtre, ktoré čistia vzduch v ťažkom priemysle.

Aktivita v americkom priemysle v novembri klesla prvý raz za 2,5 roka, keďže nárast úrokov negatívne ovplyvnil dopyt po tovaroch. Vstupné ceny výrobcov sa znížili druhý mesiac v rade, čo podporuje nádeje na spomaľovanie inflácie. (reuters)

India je tento rok podľa Svetovej banky na ceste k rekordným 100 miliardám dolárov v remitenciách, čo sú peňažné prevody zaslané zo zahraničia indickou diaspórou. Ide o najväčší objem, aký kedy doputuje do akejkoľvek krajiny na svete.

Francúzsky prezident Macron chce v najbližších dňoch hovoriť s Putinom. Podľa vlastných slov dúfa, že je stále možné rokovať o skončení vojny na Ukrajine.

Výpovede nestiahlo iba pár z 2100 lekárov a lekárok, väčšina nemocníc pracuje bez väčších problémov. Niektoré museli pre uzavretie dohody na poslednú chvíľu odložiť plánované operácie. Urobili tak napríklad v Prešove.

Francúzsko by cez zimu mohlo čeliť výpadkom v dodávkach elektriny, varoval prevádzkovateľ prenosovej sústavy RTE. Produkciu elektriny v poslednom období obmedzujú výpadky v jadrových elektrárňach.

Evu Habánkovú, Eleonóru Barcziovú a Luciu Paškovú z iniciatívy Ide nám o život spája aj to, že žiadna z nich sa neidentifikuje ako queer a každá má viac či menej „tradičnú” rodinu. „Som heterosexuálka, žijem s partnerom, hoci v ‚hriechu’, lebo nie sme zosobášení, a máme dvoch synov. No aj ja cítim, že som súčasťou komunity, pretože sú medzi mojimi najbližšími ľudia, ktorí patria k LGBTI+,“ hovorí Barcziová.

Chcem všetko robiť podľa zákona, preventívne som šiel aj na kriminálku, hovorí pestovateľ konopy Aleš Kurfürst. Na Slovensko sa v ostatných rokoch vracia táto tradícia, producentom však robí problémy zbytočná byrokracia. (euractiv)

Turínska prokuratúra navrhla obviniť bývalého prezidenta Juventusu Andrea Agnelliho v súvislosti s falšovaním účtovníctva. Medzi podozrivými je aj bývalý viceprezident klubu a český reprezentant Pavel Nedvěd.

Polovica ruských zahraničných platieb sa vykonáva v iných menách ako dolár a euro. Na začiatku roka sa týmto spôsobom uskutočnila iba pätina úhrad, vyplýva z údajov ruskej centrálnej banky. Výrazne stúpli platby v čínskej mene.

Chystá sa krok späť pre hodnotu za peniaze v doprave, píše Štefan Kišš z PS. „Bol by to výrazný krok späť, ktorým sa chcú nominanti Sme rodina skryť za potrebu rýchlo stavať cestu z Prešova smerom k poľskej hranici.“

Špecializovaný súd odmietol obžalobu na advokáta Mareka Paru. Sudca Peter Pulman upozorňuje na procesné chyby a porušenie práva na obhajobu. Obžaloba sa týkala podozrení, že Para spolupracoval pri diskreditácii prokurátora Vasiľa Špirka.

Zosnulý Ťiang Ce-min bol možno neliberálny, no mnohí Číňania sa môžu spätne pozerať na 90. roky ako na čas relatívnej slobody a optimizmu. „Nespokojnosť so Si Ťin-pchingom by mohla uprostred smútku za jeho predchodcom narásť, ale Ťiang je nepravdepodobným hrdinom demonštrantov,“ píše Matthew Brooker.