Denník N

Články

Blogy

Vyber redakcie

Najčítanejšie za 7 dní

Najnovšie

Nový grafikon, ktorý bude platiť od nedele 11. decembra, delí Slovensko na oblasti, kde železnica dáva zmysel a kde nie. Podľa ministerstva dopravy sa výrazne posilnia vlaky na trase Bratislava – Žilina, ale aj Košice – Prešov.

Z leteckej základne v Rusmi okupovanom Berďansku hlásia výbuchy. Podľa šéfky mestskej vojenskej správy Viktorije Halicinovej bolo počuť tri mohutné explózie, nasledované 15 menšími výbuchmi. Ukrajinská armáda sa k dianiu v Berďansku oficiálne nevyjadrila.

Keď ministerka kultúry Natália Milanová rozhodla o prijatí demisie Mateja Drličku, herci v SND chceli prestať hrať a štrajkovať. Drlička hovorí, že tieto snahy zastavil. „Primárne by bol nahnevaný divák, ktorému je ukradnutý nejaký Drlička.“ Situácia zároveň podľa neho bola nezvratná.

Od prvých dní ruskej invázie cítime silnú podporu Slovenska, povedal Volodymyr Zelenskyj po návšteve trojice slovenských ministrov v Kyjive. Zároveň sa na Telegrame za pomoc poďakoval: „Budeme si to pamätať“.

Bývalý americký vojak Paul Whelan, väznený v Rusku za údajnú špionáž, vraví, že je sklamaný z Bidenovej vlády. Tá podľa neho mala urobiť viac pre jeho prepustenie, prípadne zapojenie do výmeny, pri ktorej bola prepustená basketbalistka Grinerová. „Nechápem, prečo tu stále sedím,“ odkázal z väzenia.

Dnešná rozprava k vysloveniu nedôvery Hegerovej vláde sa končí vystúpením ministra pôdohospodárstva Samuela Vlčana. Rokovanie pokračuje v piatok ráno, do rozpravy je písomne prihlásených 14 poslancov.

Vo veku 77 rokov zomrel bývalý šéf bratislavského podniku zahraničného obchodu Petrimex Anton Rakický. Pôsobil ako manažér či hudobník a spolu s Andrejom Babišom zohral v 90. rokoch kľúčovú úlohu pri ovládnutí Agrofertu. (seznam zprávy)

Americká investičná banka Wells Fargo očakáva spomalenie rastu svetovej ekonomiky v budúcom roku pod 2 %. Pridala sa tak k ďalším veľkým americkým bankám, ktoré počítajú so zhoršením situácie a nevylučujú recesiu v Spojených štátoch.

Poslanci OĽaNO, Sme rodina a Za ľudí dali hlasy za Ficov návrh o vyšších príplatkoch za prácu v noci iba pár dní pred kľúčovým hlasovaním o páde vlády. Heger a aj Matovič pritom varujú pred spájaním sa so Smerom. Poslanci koalície hlasovanie vysvetľujú aj chaosom v parlamente, dohodou v koalícii, či tým, že podporu návrhu vyrokoval Milan Krajniak.

Rušenie stíhaní podľa paragrafu 363 generálnou prokuratúrou je podľa špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica pre jeho kolegov, ktorí kauzy dozorujú, frustrujúce. Lipšic nie je prekvapený, že sa proti tomu nikto neozýva, a prokuratúra podľa neho zostala hierarchicky zatvorenou. „Obávam sa, že plány alebo prísľuby otvorenosti a transparentnosti sú už dávno zabudnuté.“

Počítače v školách nepomáhajú žiakom úplne vo všetkom. Napríklad keď ich štvrtáci používali na matematike, nemali iné výsledky ako ich rovesníci, ktorí ich nepoužívali. Ak však boli počítače dostupné na hodinách slovenského jazyka, deti mali vyššiu čitateľskú gramotnosť.

Vo Francúzsku budú pre ľudí od 18 do 25 rokov v lekárňach kondómy zadarmo, oznámil prezident Macron s tým, že to považuje za „malú revolúciu v prevencii“. Vlani francúzska vláda zaviedla zadarmo aj antikoncepciu pre ženy v rovnakom veku.

Týždeň v európskej ekonomike od autorov z portálu Euractiv.sk:

  • Ako bude fungovať embargo na dovoz ruskej ropy tankermi a cenový strop?
  • Únia chce obaly nielen recyklovať, ale aj znovu používať.
  • Emisné kvóty budú musieť kupovať len lety v rámci Európy.

Minister Budaj vraví, že ho mrzí, že aj v OĽaNO nechali veci zájsť až do takéhoto stavu. Počas rozpravy sa prihovoril aj k Richardovi Sulíkovi: „Ak je Igor Matovič takou škodnou, neboj sa, Richard, politika sa s ním nejako vysporiada.“ SaS vyzval, aby sa nestali spojencami predošlých vlád.

Volkswagen odložil o niekoľko mesiacov rozhodnutie, kde vo východnej Európe postaví továreň na batérie do elektroáut. O projekt gigafactory sa uchádza aj Česká republika, ktorá Volkswagenu ponúka na výstavbu letisko pri Plzni. (čtk)

Americká snemovňa reprezentantov schválila zákon, ktorý uznáva rovnopohlavné zväzky na federálnej úrovni. Legislatívu v novembri schválil aj senát a teraz už chýba len podpis prezidenta Bidena, ktorý zákon podporuje.

Bieloruské úrady nedovolili Alesovi Biaľackému, aby z väzenia poslal prejav na odovzdávanie Nobelovej ceny za mier. Aktivista tento rok získal cenu spoločne s ruskou organizáciou Memorial a ukrajinským Centrom pre občianske slobody.

Poľská ekonomika by sa mala vyhnúť recesii, ale mohla by zažiť stagnáciu, uviedol guvernér poľskej centrálnej banky Adam Glapiński. Predpovedal aj to, že inflácia v krajine sa do konca budúceho roka vráti pod desať percent.

O slovo v parlamente požiadal aj minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO) a poďakoval poslancom za spoluprácu. „Chcem sa vám prihovoriť ešte ako minister, lebo potom to už nie je ono,“ hovorí Budaj. Poslancom SaS a OĽaNO vyčíta konflikty a pripomína im, že kedysi spolupracovali v opozícii.

Spoločnosť Unilever uvažuje o predaji niektorých amerických značiek zmrzliny. Hodnota portfólia, ktoré zahŕňa značky ako Klondike a Breyers, sa odhaduje na 3 miliardy dolárov. (bloomberg)

Cristiano Ronaldo poprel nezhody v portugalskej futbalovej reprezentácii. Vyvrátil tak tvrdenia o svojom údajnom odchode z mužstva po tom, ako do osemfinálového zápasu MS proti Švajčiarsku (6:1) prišiel až ako náhradník.

Ministri Káčer, Naď a Hirman navštívili Kyjiv, stretli sa aj s prezidentom Zelenským a premiérom Šmyhaľom. Minister obrany Naď oznámil, že Slovensko poskytne Ukrajine takzvaný zimný balík pomoci v hodnote 800-tisíc eur. Ukrajina od nás dostane aj odmínovacie komplety Božena, balistické vesty a ďalšiu vojenskú pomoc.

Foto - ministerstvo obrany

Minister Krajniak kritizuje v parlamente SaS a hovorí, že kým boli spoločne vo vláde, pretrvával v nej chaos. Hneď ako odišli z koalície, chaos sa vraj preniesol do parlamentu. „My nevytvárame chaos, pán Sulík, my mu čelíme,“ hovorí Krajniak.

Od začiatku energetickej krízy minula EÚ dohromady 705,5 miliardy eur na pomoc s účtami za energiami. Najdrahšie vnútroštátne opatrenia má Nemecko, naopak, najmenej investovalo Švédsko. Slovensko je v hornej polovici rebríčka.

Fínsko zváži vývoz zbraní do Turecka, žiadosti chce podľa ministra obrany Kaikkonena posudzovať individuálne. Turecko žiada od Fínska a Švédska zrušenie zbraňového embarga, ktoré je jedným z dôvodov, prečo stále neratifikovalo vstup oboch krajín do NATO. (čtk, reuters)

Predsedníčka klubu SaS Anna Zemanová tvrdí, že Veronika Remišová nehovorí pravdu o tom, že SaS nepredložila na koaličnú radu registrované partnerstvá. „Hanba ti, veľmi som z teba sklamaná.“

Vicepremiérka Veronika Remišová v rozprave o odvolávaní vlády hovorí o tom, že návrh SaS je pokrytecký. „Pokrytectvo je matkou všetkých nerestí.“

V Nemecku bol podľa inštitútu IWH v novembri nahlásený najvyšší mesačný počet konkurzov v tomto roku. Konkurz nahlásilo 808 podnikov, o 86 viac ako v októbri. Napriek miernemu nárastu nedochádza k žiadnej vlne bankrotov.

Peter Pellegrini potvrdil, že poslanci Hlasu podporia odvolanie vlády, a to bez ohľadu na to, aké scenáre budú potom nasledovať. Dodal, že podľa Hlasu sú jediným riešením predčasné voľby. (tasr)

Rozpočtové provizórium by škrtlo energetickú pomoc a obmedzilo investície, vraví štátny tajomník ministerstva financií Marcel Klimek. Vraví, že o podpore rozpočtu rokoval s Martinom Klusom aj Tomášom Valáškom, SaS rokovanie odmietla. „Snažil som sa spraviť všetko pre to, aby bol rozpočet schválený, už si len počkám na rozhodnutie parlamentu.“

Foto N - Tomáš Benedikovič

Shooty: Správne položená otázka

USA do Estónska vyšlú v najbližších týždňoch ďalších vojakov, pošlú aj salvový raketomet HIMARS. V krajine nasadia pešiu rotu, v podmienkach americkej armády ju tvorí 80 až 250 vojakov. Cieľom je posilniť východné krídlo NATO.

Do Bratislavy sa po pandémii vracajú turisti, oživenie komplikuje inflácia. Do budúcnosti chce Bratislava lákať najmä talentovaných ľudí, špecialistov a náročných turistov, ktorí prinútia hotely, kaviarne a reštaurácie zlepšiť služby. Mesto chce rozvíjať aj kongresový turizmus. (euractiv)

Ukrajina odhaduje, že v ruskom zajatí je 20-tisíc ukrajinských vojakov a civilistov. Civilisti sú podľa ukrajinských úradov nelegálne zadržiavaní pre svoje údajné napojenie na ukrajinskú armádu či štát ako vojnoví zajatci.

Rusi plánovali pred začiatkom invázie obsadiť všetky ukrajinské jadrové elektrárne. Okrem Zaporižžskej, ktorú aktuálne Rusi ovládajú, sú na Ukrajine ešte tri funkčné: Juhoukrajinská jadrová elektráreň (vyše 100 km od Mykolajiva) a jadrové elektrárne Rivne a Chmeľnyckyj na západe krajiny. Ukrajinské tajné služby sú presvedčené, že posledné dve mali obsadiť bieloruské výsadkové jednotky.

Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic poslal generálnemu prokurátorovi list, v ktorom ho žiada o preverenie informácie, že na prokuratúre bol nasadený IT systém od firmy Safetica, ktorý dokáže nepretržite monitorovať prácu prokurátorov. „Je to vážne podozrenie. Mnohí prokurátori sú tým znepokojení a verím, že sa to v krátkom čase vysvetlí,“ povedal Lipšic v rozhovore.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Úsek rýchlostnej cesty R2 Mýtna – Tomášovce pri Lučenci by sa mal otvárať 19. decembra, potvrdil to minister dopravy Andrej Doležal. Ak sa úsek v tento deň otvorí, NDS dodrží sľub, že jediný tohtoročný diaľničný úsek otvorí do konca roka. (hn)

Juraj Šeliga (Za ľudí) v rozprave k odvolávaniu vlády hovorí, že SaS ponúka po odvolaní kabinetu „slameného panáka“. Vraví, že nebudú nasledovať iné alternatívy než predčasné voľby, a konanie SaS je podľa neho „kamikadze štýl“.

Poslankyňa SaS Anna Zemanová kritizuje Borisa Kollára za to, že svoj prejav predniesol so zvýšeným hlasom a s krikom – tým vraj nezakryje, že je „povaľač demokracie a drahou nevestou koalície“. Kollár sa ospravedlnil za zvýšený hlas, premohli ho vraj emócie, ale neospravedlní sa za obsah.

Ústavný súd vyhlási rozhodnutie v otázke ústavnosti tzv. prorodinného balíčka v utorok 13. decembra. Prezidentka Zuzana Čaputová na súde napadla sporné časti Matovičovho balíčka v rámci novely zákona o financovaní voľného času dieťaťa.

Poslanec Tomáš Taraba hovorí, že bude hlasovať za pád vlády, a vysmieva sa SaS, pretože strana sa podľa neho tešila, ako bude môcť na tlačovkách hovoriť, že tarabovci podržali vládu. Taraba dodal, že SaS bude musieť svojim voličom vysvetliť, ako za pád Hegerovej vlády hlasovali spoločne s tarabovcami, Ficom a Pellegrinim.

Európa bude musieť v roku 2023 doviezť obrovské objemy LNG, aby kompenzovala výpadok dodávok plynu z Ruska. Podľa firmy Trafigura ceny plynu v Európe budú musieť zostať vysoké, aby prilákali dodávky LNG, ktoré by inak zamierili inde.

Boris Kollár je vo svojom príhovore v parlamente rozčúlený a zvýšeným hlasom argumentuje, že je pyšný, že sa vláde spolu s hlasmi kuffovcov podarilo vyrokovať 200 eur pre matky. „Strana SaS nemá hanby nám to vyčítať a s nimi povaliť vládu. Čo ste to za farizeji?“ hovorí Kollár.

Naživo: Prejav Borisa Kollára v parlamente k návrhu odvolania vlády

Slovensko patrí medzi krajiny EÚ s najkratším časom vyšetrovacej väzby, v roku 2020 to bolo v priemere 3,9 mesiaca. Eurokomisia v rámci odporúčaní o procesných právach podozrivých a obvinených osôb vo vyšetrovacej väzbe a o podmienkach materiálnej väzby zverejnila aj štatistický prehľad rozdielov medzi členskými štátmi EÚ.

Uzbekistan dnes úplne zastavil vývoz plynu, pre chladné počasie sa totiž v krajine citeľne zvýšila spotreba. S odkazom na štátny plynárenský podnik Uztransgaz o tom informovala agentúra RIA Novosti. (čtk)

Maďarské firmy vyrábajúce ropné produkty zaplatia v zdaňovacom období 2022 a 2023 daň 95 % z nadmerného zisku. Jej základom bude rozdiel ceny ruskej ropy oproti svetovej cene, uviedol server vg.hu. Dominantným podnikom v sektore je MOL.

Po uniknutí čísel odkladá Brusel zvýšenie tabakových daní na budúci rok. Návrh by pre Slovensko znamenal zvýšiť daň v krabičke cigariet o euro. Výrazne by sa zvýšili aj sadzby na zahrievaný tabak a elektronické cigarety, stále by však boli zaťažované menej ako tie klasické. (euractiv)

Predaj osobných áut v Číne v novembri klesol prvý raz za šesť mesiacov, medziročne o 9,5 % na 1,67 milióna. Podľa odvetvového zväzu CPCA bude trh na budúci rok stagnovať napriek uvoľňovaniu prísnych koronavírusových reštrikcií. (reuters)

Konfederácia odborových zväzov víta rozmrazenie príplatkov ku mzde v novele zákonníka práce. Tento krok je podľa odborárov len návratom k úprave, ktorá sa uplatňovala do roku 2020.