Denník N

Články

Blogy

Vyber redakcie

Najčítanejšie za 7 dní

Najnovšie

Igor Matovič kritizuje SaS, že manipuluje verejnú mienku videom, na ktorom vraj sám hovorí vetu, že koaliční parteri nemôžu vetovať rodinný balíček. Na tlačovke pustil reportáž, ktorá podľa neho ukazuje, že nemožnosť veta sa vzťahovala na zvyšovanie daní a nie na balíček.

Vo Vysokých Tatrách zomrel 58-ročný horolezec, spadol v južnej stene Malého Kolového štítu. Horská služba zaznamenala od začiatku roka už 30 smrteľných nehôd, najviac za posledných desať rokov. (hzs, čtk)

Ukrajina očakáva, že do prístavu Čornomorsk dorazí v stredu päť lodí, na ktoré naložia až 70-tisíc ton poľnohospodárskych produktov. Pôjde o najväčší konvoj od uzatvorenia dohody o exporte. Náklad bude zahŕňať pšenicu, kukuricu a slnečnicový olej.

Naživo: brífing Igora Matoviča

Kľúčový svedok v prípade Moniky Jankovskej opísal, ako ho prinútili zmeniť výpoveď v jej prospech. Michal Vida rozpráva o tom, že prišiel o byt, hrozili mu a po celý deň ho strážili, len aby neprišiel na tlačovú besedu, kde mali odkryť trestné činy Jankovskej.

Muž s kušou, ktorý počas minulých Vianoc vtrhol do britského hradu Windsor, ochranke povedal, že prišiel zabiť kráľovnú. Dnes sa v Londýne s 20-ročným Jaswantom Chailom začal súdny proces, kde odznela táto nová informácia. Aktuálne je pod dohľadom v psychiatrickej liečebni. (reuters)

V uplynulých týždňoch vyvolala v Maďarsku vážnu spoločensko-politickú búrku novela ústavy, ktorá premenovala župy na hradné župy a splnomocnencov vlády na županov. Historik József Demmel napísal tri príbehy, ktoré dokazujú, že hradné župy tvorili dôležitý rámec slovensko-maďarských vzťahov v 19. storočí.

Rusko predpokladá, že priemerná vývozná cena jeho plynu sa tento rok viac než zdvojnásobí na 730 dolárov za tisíc kubických metrov. Následne až do roku 2025 bude klesať spolu so znižovaním exportu.

Herec Richard Stanke hovorí, že nevie, či bude mať výzva na Matovičov odchod význam. „Neznášam apatiu a beznádej. Nikdy nevieme, čo pomôže, a snažím sa urobiť aspoň to, čo ja môžem. Či to niečo zmení, uvidím, ale budem mať pocit, že som niečo urobil,“ hovorí Stanke, ktorý čaká zodpovedné správanie aj od SaS. Nechce predčasné voľby.

Ruská vláda zmiernila odhad tohtoročného prepadu domáceho HDP na 4,2 %. Pred tromi mesiacmi predpovedala, že ekonomika sa prepadne o 7,8 %. Nová prognóza naznačuje, že Rusko sa vyrovnáva so sankciami lepšie, než sa predpokladalo.

Kontroly Prvej pomoci podnikateľom už priniesli 72 trestných oznámení a podaní na políciu za približne 19,7 milióna eur. V rámci pomoci štát vyplatil do konca júna 2,475 miliardy eur, vyplýva z údajov rezortu práce.

Slovalco sa už pravdepodobne nikdy nerozbehne, vraví jeho riaditeľ Milan Veselý. Reštart nevylučuje, no ceny elektriny by museli klesnúť a stále platí aj požiadavka vyšších kompenzácií od štátu. „Ak by cena elektriny zostala v Európe tam, kde je teraz, naozaj dlhodobo tu nikto nebude schopný vyrábať hliník,“ dodal v rozhovore.

Generálny riaditeľ Slovalca Milan Veselý. Foto N - Tomáš Benedikovič

Naira Quintanu diskvalifikovali z tohtoročnej Tour de France. Krvné testy kolumbijského cyklistu odhalili prítomnosť zakázanej látky tramadol. Jazdec tímu Arkéa-Samsic bol šiesty v celkovom poradí a druhý v etape na stúpanie Col du Granon.

Danglár: Trest smrti

Do historicky prvých aukcií na obnoviteľné zdroje energie sa zapojilo 120 projektov, z toho takmer všetky sa týkajú slnka. Vďaka tomu by mohla na Slovensku pribudnúť fotovoltika na úrovni siedmich percent výkonu Mochoviec.

Partnerom som už pred vojnou vysvetľoval, že budeme bojovať, ale potrebujeme viac zbraní, hovorí Volodymyr Zelenskyj v rozhovore pre Washington Post. „Vladimir Putin nebol ochotný komunikovať tri roky, preto som nechcel počúvať nezmysly o tom, že Rusko je pripravené na dialóg. Jasne som partnerom vysvetľoval, že všetko, čo od nich potrebujeme, sú zbrane.“

Britská vláda sa odvolala proti rozhodnutiu eurokomisie vylúčiť Britániu z európskych vedeckých a výskumných programov. Ide o prvý právny krok tohto druhu proti eurobloku od vystúpenia Spojeného kráľovstva z EÚ.

Británia na budúci týždeň očakáva dodávku LNG z Austrálie, ktorá spravidla plyn tak ďaleko nepredáva. Európske krajiny hľadajú alternatívy k ruskému plynu, Británia ho prestala dovážať v apríli.

Desiatky hercov a umelcov vyzývajú Igora Matoviča na odchod. Podpísali výzvu, ktorú pripravili herec Richard Stanke a spisovateľ Ján Štrasser. Herci a umelci píšu, že nechcú návrat mafie a Roberta Fica. „Treba priniesť obeť. Tou obeťou je Vaše odstúpenie z postu ministra. Vieme, že to nie je ľahké, ale veríme, že ste toho schopný.“ Výzvu podpísali aj Zdena Studenková, Kamila Magálová, Lukáš Latinák, Miroslav Noga a mnohí ďalší.

Nórska armáda prepustí 30 členov elitnej kráľovskej gardy, pretože na dovolenke užívali nelegálne drogy. Najprv sa k činu priznalo päť členov, neskôr ďalších 25. Hovorca armády bližšie podrobnosti neuviedol. (ap)

Na ruskej základni na okupovanom Kryme stále horia požiare a vybuchuje munícia. Od ukrajinského útoku na túto základňu už prešlo vyše 24 hodín. Po útoku zo základne a okolia evakuovali približne 3000 ľudí.

Flotila ruského vojenského námorníctva v Čiernom mori má nového veliteľa – viceadmirála Viktora Sokolova, ktorý donedávna velil námornej akadémii. Zahraničné médiá dávajú jeho vymenovanie do súvislosti so sériou výbuchov na ruských základniach na Kryme. (čtk)

Tí, ktorí sú proti špeciálnej vojenskej operácii, milujú svoju vlasť, píše ruský psychológ Leonid Gozman. „Na pozadí rečí o tradičných hodnotách sa stalo ideologickým trendom zámerné ničenie tradičnej morálky.“

Hokejista Juraj Mikúš si myslí, že tréner Ivan Feneš mohol dať talentovanému Daliborovi Dvorskému priestor na MS do 20 rokov aj v prvých dvoch útokoch. „Za pokus to asi stálo, hlavne na turnaji, na ktorom sa nevypadávalo. Hral som proti nemu, má na svoj vek veľmi dobré držanie puku. Postupne bude silnieť a dozrievať. Podľa mňa z neho bude výborný hráč,“ hovorí vicemajster sveta Mikúš.

V Očovej usmrtili problémovú medvedicu, oznámila Štátna ochrana prírody. Zásahový tím evidoval v blízkosti obce tri problematické jedince. Vyhľadávali potravu v ovocných sadoch v blízkosti rodinného domu a v lokalite sa pohybovali aj počas dňa.

Donald Trump zháňa skúsených právnikov, dostáva však odmietavé reakcie. Exprezident USA sa snaží zostaviť tím špičkových právnikov už vyše týždňa – od zásahu FBI v jeho sídle. (washington post)

Zásobníky plynu v Rakúsku sú plné na takmer 60 %. Vláda predpokladá, že do 1. novembra sa ich podarí naplniť na 80 %. Ministerka pre klímu Leonore Gewesslerová už skôr uviedla, že krajina znížila závislosť od ruského plynu na menej než 50 %.

Európska investičná banka poskytne 22 miliónov eur poľskej firme na vývoj liekov pre liečbu rakoviny. Ryvu Therapeutics sa zameriava na nové terapie s malými molekulami, ktoré riešia doteraz nenaplnené medicínske potreby pri liečbe onkologických ochorení, tvrdí eurokomisia.

Tuniský vojenský súd odsúdil novinára na tri mesiace väzenia za verejné „spochybňovanie prezidenta Saída a ozbrojených síl“ a „podnecovanie Tunisanov k násiliu“. Viacerí kritici v krajine čelia prenasledovaniu, odkedy si Saíd vlani uplatnil rozsiahle núdzové právomoci. (tasr, čtk)

Do katedrály v novozélandskom meste Christchurch, ktorú v roku 2011 zničilo zemetrasenie, vstúpili po vyše desaťročí prví ľudia. Išlo o reštaurátorov, ktorých úlohou bolo posúdiť štrukturálne zmeny interiéru chrámu.

Apple sa chystá vyrábať hodinky Apple Watch a notebooky MacBook vo Vietname. Testovanie produkcie hodiniek sa už začalo. Spoločnosť Apple požiadala dodávateľov, aby zriadili aj skúšobné výrobné linky na notebooky.

Budovu v prešovských Sokolovských kasárňach zrekonštruujú za vyše 4,4 milióna eur, oznámilo ministerstvo obrany. Zhotoviteľ Deltech Liptovský Mikuláš má obnovu dokončiť do 13 mesiacov od prevzatia staveniska.

Ministerstvo kultúry spúšťa druhé kolo dotačnej výzvy na obnovu pamiatok s pomocou príslušníkov marginalizovaných rómskych komunít. Oprávnení žiadatelia sa o eurofondové prostriedky môžu uchádzať do 25. augusta.

V Bratislave a okolí upozorňujú na prízemný ozón. Ľudia môžu pociťovať dráždenie očí, nosa a hrdla, tlak na prsiach, kašeľ a bolesti hlavy. SHMÚ odporúča, aby dočasne obmedzili pobyt vonku.

Ministerstvo vnútra dôrazne odmieta obvinenia Smeru a Roberta Fica, ktorý dnes podal trestné oznámenie pre sabotáž a kritizoval vyšetrovateľov NAKA. Podľa rezortu Fico verejne klame a podsúva svoje fantázie ako fakty.

Premnožená zver pácha v malokarpatských vinohradoch čoraz väčšie škody. Vinohradníci v otvorenom liste žiadajú zmenu zákona o poľovníctve a lepšie plánovanie lovu. Michal Pavelka upozorňuje, že ak bude súčasný stav pokračovať, do niekoľkých rokov môže vinohradníctvo, ktoré založil jeho otec, zaniknúť.

Inflácia v Británii môže začiatkom budúceho roka presiahnuť 15 %, ak vláda nezavedie opatrenia na zmiernenie rastu cien. Uviedla to v prognóze americká banka Citi.

OĽaNO postihla choroba svojho druhu, ktorá postihne raz za čas niektoré politické strany, píše šéfredaktor časopisu Respekt Erik Tabery. „Stratia od seba akýkoľvek odstup a namiesto toho, aby zmenili smer, maximálnou rýchlosťou vyrazia k najbližšiemu útesu.“

Slovensko plánuje tento rok na rôzne opatrenia súvisiace s vojnou na Ukrajine vynaložiť 241 miliónov eur. Väčšina sumy je určená na pomoc utečencom a vojenskú a humanitárnu podporu Ukrajine.

NAKA v utorok prehľadávala advokátsku kanceláriu USGB (Urban, Steinecker, Gašperec, Bošanský), pretože Bošanský chcel podplatiť generálneho riaditeľa inšpekcie životného prostredia v súvislosti s odpadovou firmou Marius Peddersen, píše web Topky.sk. Táto kancelária okrem iného zastupuje rodinu Pčolinských.

Nápojových obalov v triedenom zbere výrazne ubudlo. Správca systému je s rozbehom zálohovania spokojný. Menej nápojových obalov v žltých nádobách na plastový odpad však neteší zberné dvory, pre ktoré bol predaj PET fliaš dôležitým zdrojom príjmov. (euractiv)

Palubný personál aerolínií Iberia Expres plánuje od 28. augusta do 6. septembra štrajkovať. Nízkonákladový dopravca zo skupiny IAG prevádzkuje lety na krátku a strednú vzdialenosť z Madridu do viac ako 40 európskych miest.

Problémy na trhu s hliníkom sú celoeurópske a možnosti Slovenska sú limitované, tvrdí rezort financií v reakcii na situáciu v Slovalcu. Dodal, že štát nemôže dlhodobo kompenzovať vstupné náklady podnikateľským subjektom.

Milan Belica, ktorý je nitrianskym županom už 21 rokov, bude opäť kandidovať. Oznámil to na tlačovke s predsedami Smeru Robertom Ficom a SNS Andrejom Dankom.

Ak by sme pred začiatkom invázie spôsobili v krajine chaos, Rusko by nás zničilo, vraví Volodymyr Zelenskyj v rozhovore. „Keď vznikne chaos, ľudia utekajú z krajiny. Potvrdilo sa to, keď sa začala invázia, boli sme takí silní, ako to len šlo. Niektorí odišli, ale väčšina zostala a bojovala za svoje domovy.“

Volodymyr Zelenskyj. Foto - TASR/AP

MMF potvrdil prognózu tohtoročného rastu ekonomiky Saudskej Arábie na 7,6 %. Upozornil Rijád, aby s vysokými príjmami z ropy, ktoré sú do veľkej miery výsledkom vojny na Ukrajine, zaobchádzal udržateľným spôsobom.

Kandidátka na britskú premiérku Liz Trussová podľa niekoľko rokov starej nahrávky vyhlásila, že ľudia musia pracovať tvrdšie a „viac makať“. Tiež naznačila, že pracujúcim chýbajú potrebné zručnosti a schopnosť uviesť ich do praxe. Opozícia jej slová označila za urážlivé. (guardian)

Vývoj bojov (174. deň): Rusko predstavuje nové zbrane pre armádu, ale ani táto Potemkinova dedina si na Ukrajine nezabojuje. Lietadlové lode, nové lietadlá, vražedný robotický pes či bezposádkový transportér – sny ruskej armády sú košaté.

Manchester United podľa britských médií zvažuje predaj Cristiana Ronalda, ale veľký záujem oňho nie je. Ani prípadný odchod 37-ročného Portugalčana však nevyrieši všetky problémy United, vysvetľuje v analýze Lukáš Vráblik.

Slovensku chýba to, čo Matovič nemá, píše Zsolt Simon z Maďarského fóra. „Ukazovanie jeden na druhého a hádky ženú voličov do náručia tých, ktorí krajinu uniesli a rozobrali právny štát.“