Denník N

Články

Minúta po minúte

  • počet obetí zemetrasení v Turecku a Sýrii presiahol 7800, záchranné práce sťažuje zlé počasie

Blogy

Vyber redakcie

Najčítanejšie za 7 dní

Najnovšie

Nemecká spoločnosť Vay ako prvá v Európe pustila do prevádzky diaľkovo ovládané auto. Od mesta Hamburg dostala povolenie jazdiť po vopred určených trasách. Spoločnosť technológiu testovala v upravených elektromobiloch Kia viac ako tri roky.

V Turecku zasiahnutom zemetraseniami v súčasnosti pôsobia záchranárske tímy z 36 krajín vrátane Grécka, Švédska či Fínska, s ktorými má Turecko napäté vzťahy. Vyhlásil to šéf tureckej diplomacie Mevlüt Çavuşoglu.

Zemetrasenie v Turecku a Sýrii si vyžiadalo už vyše 7800 obetí, zranených je takmer 35-tisíc ľudí. Podľa tureckého viceprezidenta Fuata Oktaya musí najmenej 450-tisíc prespať v telocvičniach, školách či v iných provizórnych priestoroch.

Čína odmietla americkú žiadosť o telefonát po tom, čo Spojené štáty zostrelili špionážny balón. Podľa Pentagónu mali spolu hovoriť ministri obrany bezprostredne po tom, ako americká stíhačka balón zasiahla. Čína stále obvinenia zo špionáže odmieta. (čtk)

Pri nehode autobusu v Pakistane zomrelo najmenej 22 osôb a ďalších 12 utrpelo zranenia. Autobus sa zrazil s osobným autom a následne sa zrútil do rokliny asi 500 kilometrov od mesta Pešávar. Ide už o druhú tragickú nehodu autobusu v krajine za uplynulý týždeň. (tasr)

V americkej továrni na výrobu vojenských dronov v Lotyšsku vypukol požiar. Zranenia utrpeli tri osoby, príčina požiaru zatiaľ nie je známa. Drony tu vyrábajú pre ukrajinskú armádu aj štáty NATO.

Americké akcie dnes spevnili, inflácia podľa šéfa Fedu Jeroma Powella tento rok výrazne klesne. Trh vyčkával na jeho vystúpenie kvôli náznakom, ako bude centrálna banka ďalej postupovať.

Newsfilter o Ficovom vystúpení v maďarskej televízii: „Príslušnosť k jadru EÚ je minulosť, Fico hrá o príslušnosť k jadru viac či menej despotických režimov. On v ňom už mentálne je, teraz ide o to, aby nás tam nevzal so sebou.“

Barcelonská radnica preveruje, či zamestnáva ruského advokáta, ktorý je na americkom teroristickom zozname. Podľa miestnych médií na Stanislava Ševčuka uvalili Spojené štáty sankcie pre pôsobenie v nacionalistickom Ruskom imperiálnom hnutí.

Opakované používanie eurofondov na riešenie kríz ohrozuje rozvoj regiónov, tvrdia audítori EÚ. Dvor audítorov konštatuje, že sa eurofondy vďaka pohotovej reakcii Európskej komisie počas pandémie ukázali ako dobrý nástroj na riešenie nečakaných kríz. Komisia by podľa nich mala preskúmať, aký vplyv to má na znižovanie regionálnych rozdielov, ktoré by mali byť hlavným cieľom kohéznej politiky EÚ. (euractiv)

USA obžalovali ďalšieho muža zo snahy pomáhať ruskému oligarchovi Viktorovi Vekselbergovi obchádzať sankcie. Vladimir Vorončenko je podľa prokurátorov spojený s transakciami súvisiacimi s Vekselbergovými nehnuteľnosťami v USA. Američania už predtým obvinili ďalšieho Rusa a Brita.

Google a Microsoft spolu vedú zbesilé preteky o vyhľadávač s umelou inteligenciou. Obe firmy vo veľkom prepúšťajú a snažia sa čo najviac staviť na vývoj AI. „Pokiaľ však chcú umelú inteligenciu nasadiť do ostrej prevádzky, bude musieť byť omnoho spoľahlivejšia než ChatGPT,“ píše Petr Koubský.

Zadarmo je kľúčové slovo aktuálnej politiky, žiadne zadarmo však neexistuje, píše predseda SaS Richard Sulík. V blogu vysvetľuje, že obedy zadarmo budú stáť vyše 100 miliónov eur a zaplatia ich dnešní a budúci daňovníci.

Ukrajinskí pohraničníci zadržali pri Krasnoilsku na západe krajiny skupinu mužov, ktorí chceli prejsť cez hory do Rumunska. Ukrajinci od 18 do 60 rokov môžu byť povolaní do armády a nesmú tak odchádzať do zahraničia.

Spojené štáty predajú Poľsku zbrane za približne 10 miliárd dolárov. Budú medzi nimi aj raketomety HIMARS alebo balistické strely ATACMS. (bloomberg)

Počet obetí zemetrasenia v okolí turecko-sýrskych hraníc stúpol už na 7000. Záchranári stále pátrajú po ľuďoch uviaznutých pod troskami a Svetová zdravotnícka organizácia odhaduje, že mŕtvych môže byť až 20-tisíc.

Microsoft zapája do svojho vyhľadávača Bing umelú inteligenciu od spoločnosti OpenAI, ktorá vytvorila aj populárneho četbota ChatGPT. Vo vyhľadávaní má byť vraj použitý ešte pokročilejší jazykový model.

V siedmich okresoch Slovenska môže v noci klesnúť teplota na mínus 20 stupňov Celzia. Výstraha druhého stupňa pred nízkymi teplotami platí pre okresy Banská Bystrica, Brezno, Detva, Zvolen, Poprad, Liptovský Mikuláš a Ružomberok.

Japonský súd rozhodol, že deti obetí zhodenia atómovej bomby na Hirošimu nedostanú odškodnenie. Ich žiadosť odmietol s argumentom, že miera dedičnosti následkov radiácie zostáva nejasná. (ap)

Poverený minister spravodlivosti Viliam Karas predstavil veľkú novelu trestného zákona. Prináša nižšie tresty pre konzumentov drog, jej autori reagujú aj na prípady opitých vodičov, ale takisto znižujú aj sadzby pri najzávažnejšej ekonomickej a majetkovej kriminalite.

Viliam Karas. Foto N - Tomáš Benedikovič

Predstava, že Amerika ťahá za nitky, je absurdná, hovorí americký veľvyslanec Gautam Rana, o dezinformáciách sa minulý týždeň rozprával aj s Robertom Ficom. „Je to ruská dezinformácia. Jej cieľom je, aby ľudia stratili dôveru vo svoje inštitúcie, politických lídrov a tiež spojenectvá. Buďme úprimní, odkiaľ prichádzajú tieto klamstvá? Z Moskvy.“

Americký veľvyslanec na Slovensku Gautam Rana. Foto N -. Vladimír Šimíček

Nemecko žiada otvorenie všetkých hraničných priechodov medzi Tureckom a Sýriou, aby sa humanitárna pomoc po zemetrasení dostala rýchlejšie aj do Sýrie. Jediný otvorený hraničný priechod medzi oboma krajinami je totiž vážne poškodený.

Severokórejskí hackeri vlani mohli ukradnúť online až miliardu dolárov, vyplýva to zo správy OSN. Tieto peniaze KĽDR ukladá do kryptomien, obchádza tak medzinárodné sankcie a rozvíja svoj jadrový a raketový program.

Mesto Rimavská Sobota postaví bazén s vlnobitím v rekreačnej oblasti Kurinec za úver v hodnote 1,44 milióna eur. Časť mestských poslancov návrh primátora Jozefa Šimka kritizovala, väčšina však postavenie bazéna s rozlohou 1300 m² podporila. (napunk)

Obedy zadarmo sú späť, ale tak, ako to len OĽaNO dokáže, píše Roman Pataj v Newsfiltri. „Zhrňme si to – de facto končiaca koalícia presadila niečo, čo sama zrušila, urobila to bez toho, aby jasne povedala, kde vezme peniaze, a z predsedu vlády znova urobila štatistu.“

Belgicko postaví v Turecku poľnú nemocnicu na pomoc zraneným po zemetrasení. Spolu so zdravotníkmi dorazí v stredu do zasiahnutých oblastí aj zásielka 10-tisíc spacích vakov. Nemocnice na juhovýchode Turecka sú preťažené a ich kapacita už bola naplnená. (tasr)

Argentína, Čile, Paraguaj a Uruguaj oficiálne podali spoločnú kandidatúru na usporiadanie MS vo futbale v roku 2030. Šampionát by sa tak mohol vrátiť do Uruguaja po prvýkrát od roku 1930, keď hostil historicky vôbec prvé MS.

Kosovo v podstate súhlasí s plánom Európskej únie na urovnanie vzťahov so Srbskom. Uviedol to splnomocnenec EÚ pre kosovsko-srbský dialóg Miroslav Lajčák, ktorý v uplynulých dňoch rokoval s kosovským premiérom a so srbským prezidentom.

Dôvodom, pre ktorý chcú poslanci zdaniť nadmerné zisky bánk cez špeciálny odvod, môže byť aj vlaňajší rekordný zisk bankového sektora. Podľa NBS sa však ziskovosť slovenských bánk nachádza pod úrovňou väčšina bánk v EÚ. Poslanci by chceli uvalením špeciálneho odvodu na banky vykryť náklady na obedy zadarmo.

Únia chráni včely, no nie včelárov, tvrdia agroministri štátov EÚ. Od eurokomisie žiadajú úpravu legislatívy o označovaní pôvodu medu. Med z jednej krajiny obsahuje informáciu o jeho pôvode, kým pre zmesi to neplatí. To podľa ministrov pôdohospodárstva mätie spotrebiteľov. (euractiv)

Americké námorníctvo zverejnilo prvé fotografie čínskeho balóna, ktorý v sobotu zostrelili pri pobreží Spojených štátov. Na záberoch vidno veľké kusy konštrukcie, ktoré vyťahujú do člna. Armáda teraz preskúma, či skutočne išlo o špionážne zariadenie. (bbc)

Foto - Veliteľstvo síl námornej flotily USA

Solárne elektrárne pre rodinné domy sú skladom, problematická je aktuálne ich inštalácia a sprevádzkovanie, hlásia dodávatelia, ktorých oslovil Denník E. Dodávatelia sa predzásobili panelmi, situácia je problematická iba v prípade batérií. Pripojenie do siete môže oddialiť aj výmena elektromeru.

Výroba a predaj áut v Brazílii sa v januári výrazne znížili. Predaj sa znížil o 34 % na 153-tisíc áut. Dôvodom je klesajúci dopyt, uviedlo združenie výrobcov áut.

Bilancia obetí ničivého zemetrasenia v Turecku a Sýrii naďalej rastie, počet obetí stúpol už na 6376 a zranených je vyše 20-tisíc ľudí. Záchranné práce stále sťažuje zlé počasie, je preto veľmi ťažké dostať pomoc do niektorých zasiahnutých regiónov.

Na strednom Slovensku môžu v noci klesnúť teploty na –15 až –18 stupňov Celzia. SHMÚ preto vydal výstrahu, ktorá platí od 20.00 do stredajšieho rána pre takmer pre celý Žilinský a Banskobystrický kraj a v okresoch Prievidza a Poprad. (tasr)

Parlament bude zrejme ešte na aktuálnej schôdzi rokovať o rozšírení a zvýšení osobitného odvodu pre vybrané podniky. Poslanci tento bod znovu zaradili do programu. Môže to súvisieť s obnovením dotácií na školské obedy, ktoré majú podľa Sme rodina zaplatiť banky.

Nemecko, Dánsko a Holandsko poskytnú Ukrajine najmenej 100 zrepasovaných bojových tankov Leopard 1. Tamojší ministri obrany to uviedli v spoločnom vyhlásení. Nemecký minister Boris Pistorius dnes dodávku tankov potvrdil aj priamo v Kyjive.

Nedostatok humanitárnej pomoci v tureckej Antakyi vyvolal potýčky medzi občanmi a záchranármi. Miestni prosia záchranárov, ktorých je nedostatok, aby pomohli ich blízkym, a pritom sa sami púšťajú do prehľadávania trosiek, často bez základného náradia.

Pri výbuchu plynu v Tulskej oblasti v Rusku zomreli najmenej štyria ľudia. Explózia v meste Jefremov zničila časť päťpodlažnej bytovky, zachrániť sa podarilo päť ľudí, dvaja sú nezvestní. (čtk)

Turecké veľvyslanectvo v Bratislave vyhlásilo zbierku zimného oblečenia a iných vecí potrebných pre ľudí zasiahnutých zemetrasením. Odovzdať sa dajú na veľvyslanectve v Bratislave či v Nových Zámkoch.

Nemecký minister obrany Boris Pistorius neohlásene navštívil Kyjiv, kde oznámil dodávky tankov Leopard 1. Celkovo Ukrajina získa viac než stovku tankov, ich dodávky budú rozdelené na etapy. Do leta ich má ukrajinská armáda získať 20 až 25, do konca roka približne 80.

Poslanci SaS podporili novelu zákona o hmotnej núdzi, aj keď nesúhlasia s obedmi zadarmo. Dotácia na stravovanie prešla cez pozmeňovací návrh, ktorý bol súčasťou zákona. Liberáli zdôrazňujú, že za samotný návrh obedov zadarmo nehlasovali, ale podporili zákon o hmotnej núdzi ako o celku, pretože upravuje sumy životného minima. Tie sa budú zvyšovať o mieru inflácie.

Situácia v Turecku zasiahnutom zemetrasením je zúfalá, vraví Irena Menšíková, ktorá žije v Ankare a pracuje v charitatívnej organizácii. „Ľudia sa boja o svojich blízkych, veľa ľudí je zavalených pod sutinami. Mám správy od blízkych, ktorí sa nachádzajú v postihnutých oblastiach okolo Gaziantepu. Tam je to v podstate zrovnané so zemou,“ hovorí.

Naživo: Reakcia SaS k obedom zdarma

Obedy zadarmo štát zaplatí z regulovaného odvodu firiem. Podľa Igora Matoviča je fér, že si od týchto firiem štát vezme „približne deväť percent navyše“ a dá ich na dotáciu pre stravovanie.

Za posledné štyri roky menili politici obedy zadarmo trikrát, a to pred voľbami alebo po nich. Či budú obedy pre rodičov úplne zadarmo, nie je úplne jasné, o prípadných doplatkoch ešte musia rozhodnúť samosprávy, pod ktoré školy a ich jedálne patria.

Naživo: Stanovisko Borisa Kollára a Igora Matoviča k schváleniu obedov zadarmo

Futbalový klub PSG vyšetruje francúzska prokuratúra pre nelegálnu prácu. Sťažnosť podal tuniský občan Hicham Bouajila, ktorý podľa prokuratúry pracoval ako poradca pre prezidenta klubu Násira Al-Chelajfího.

Tým, ako minister Karas posunul sadzby za majetkové trestné činy, už zašiel za hranicu, na ktorú ešte Slovensko nedozrelo, reaguje Mária Kolíková. Exministerka spravodlivosti v reakcii na návrh novely trestného zákona upozorňuje aj na to, že z trestného činu znásilnenia vypadla časť o potrebe súhlasu.

Štát bude od mája opäť dotovať obedy deťom posledného ročníka materskej školy a základnej školy. Schválili to poslanci v pozmeňujúcom návrhu Petry Krištúfkovej (Sme rodina) k novele zákona o hmotnej núdzi. Za hlasovalo 128 zo 130 prítomných poslancov.