Denník N

Články

Blogy

Vyber redakcie

Najčítanejšie za 7 dní

Najnovšie

Turecký prezident Erdogan vyhlásil, že Izrael sa musí pre svoje vojnové zločiny v Pásme Gazy postaviť pred medzinárodný súd. Dnes to oznámil generálnemu tajomníkovi OSN Antóniovi Guterresovi, s ktorým telefonoval pred rokovaním Bezpečnostnej rady.

Lekár Karol Mika ordinuje ešte aj v 96 rokoch a do dôchodku sa stále nechystá. „Jednoducho ma to baví, a keby som nevládal, tak nerobím. Ploty už nepreskakujeme a ako všetci, aj my máme pacientov, ktorí nám idú trošku na nervy, ale všetkých niekto musí liečiť,“ vraví.

Foto N – Daniel Vražda

Parlament dnes bude o odvolávaní ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka rokovať do 19.00 h a hlasovať by sa malo zajtra o 11.00 h. Rozhodlo o tom poslanecké grémium, ktoré tvorí vedenie Národnej rady a poslaneckých klubov.

Izrael hlási prvé vážnejšie porušenie prímeria s Hamasom a niekoľko ľahko zranených vojakov. Incidenty sa odohrali na severe Pásma Gazy a podľa izraelskej armády došlo aj k streľbe na jej jednotky, ktoré ju opätovali.

Pri bratislavskom letisku vyrastie nová obchodná zóna. Začiatok výstavby je naplánovaný v roku 2024 a prví nájomníci by do objektu mohli prísť v roku 2025. Developerom je medzinárodná firma GLP.

Riaditeľ americkej CIA William Burns a šéf izraelského Mossadu David Barnea sa v Dauhe stretli s katarským premiérom, aby rokovali o možnosti ďalšieho predĺženia prímeria medzi Izraelom a palestínskym Hamasom.

Zoskupenie OPEC+ sa dohodne skôr na predĺžení súčasných škrtov ťažby ropy, než na ich zvýšení, píše agentúra Reuters. Podľa nej nie je vylúčený ani prípadný ďalší odklad stretnutia, ktoré je naplánované na tento štvrtok.

Ficova vláda pripravuje rozpočet, v ktorom potrebuje ušetriť možno až tri miliardy eur. O veľkých úsporách hovoria ministri Ladislav Kamenický aj Tomáš Taraba. Len banková daň a vyššie dane z alkoholu, tabaku, cukru a hazardu to nezachránia.

Navrhované zmeny v dôchodkoch by pomohli bohatým a bezdetným seniorom a uškodili tým, ktorí majú viac pracujúcich detí. Na modelových príkladoch ukazujeme, pre koho by bol výhodnejší plný 13. dôchodok a pre koho zachovanie rodičovského bonusu.

Shooty: Nový mainstream

Indickým záchranárom sa podarilo vytiahnuť všetkých 41 robotníkov, ktorí uviazli v zasypanom cestnom tuneli. Len pred niekoľkými hodinami záchranári dokončili šachtu k skupine, ktorá pod zemou strávila 17 dní.

Výnimky pre ukrajinské kamióny zobrali slovenským dopravcom asi tretinu biznisu, tvrdí prezident združenia dopravcov Česmad Pavol Piešťanský. Podľa neho sa zneužívajú tak, že na Ukrajine sa registrujú firmy z iných krajín, napríklad z Turecka, ktoré inak potrebujú na prepravu v EÚ povolenia.

Richard Sulík uviedol, že po skončení tlačovej konferencie sa už k výstave v Dubaji nebude vyjadrovať. „Urobím to tak dzurindovsky,“ povedal a dodal, že dnes zostane pred novinármi, kým budú akékoľvek otázky.

Syn spoluzakladateľa Hamasu vystúpil na pôde OSN s tvrdou obžalobou hnutia. Mosab Hassan Jusef utiekol z palestínskej teroristickej organizácie koncom 90. rokov. Konvertoval na kresťanstvo a tajne spolupracoval s izraelskými bezpečnostnými službami na odhalení a prekazení niekoľkých teroristických útokov Hamasu.

Syn spoluzakladateľa Hamasu Mosab Hassan Jusef. Reprofoto - N

Richard Sulík znova obhajoval svoje kroky pri organizácii slovenského pavilónu na svetovej výstave v Dubaji. Tvrdil, že projekt oživil v časovej tiesni po nečinnosti predchádzajúcej vlády a Slovensko zaň získalo viaceré ocenenia. Reagoval tak na kritickú správu NKÚ.

Lotyšský minister zahraničia Krišjánis Kariňš v Bruseli potvrdil svoj záujem o post generálneho tajomníka NATO. Aliancia podľa neho potrebuje tvorcu konsenzu, ktorý je odhodlaný zvyšovať výdavky na obranu a má jasnú víziu, ako rokovať s Ruskom.

V Nitrianskej diecéze vznikol Úrad pre nahlásenie zneužívania v cirkvi. Zriadený je na Biskupskom úrade v Nitre v budove Veľkoprepoštského paláca na Námestí Jána Pavla II.

Na klímu myslíme pri každom projekte, hovorí v rozhovore nová šéfka Európskej investičnej banky na Slovensku Zuzana Kaparová. Podľa nej nie je klimatická neutralita iba environmentálny cieľ, ale aj základná podmienka, aby sa Európa vymanila z okov závislosti od hŕstky vývozcov fosílnych palív. (euractiv)

Záchranári v Indii vytiahli prvého zo 41 stavebných robotníkov, ktorí pred viac ako dvoma týždňami uviazli v zasypanom cestnom tuneli. Pred niekoľkými hodinami sa záchranárom podarilo preraziť cez sutiny šachtu vedúcu k skupine.

Česko chce zakázať stavbu logistických a nákupných centier na najkvalitnejšej poľnohospodárskej pôde. Podľa ministra pôdohospodárstva Mareka Výborného nepotrebujú ďalší skladovací priestor.

Mediálny vplyv maďarskej vlády v menšinových maďarských komunitách sa prejavuje v najväčšej miere na Slovensku. Vyplýva to z výskumu think-tanku Political Capital. Najintenzívnejšie sa šíria dezinformačné naratívy o vojne na Ukrajine, migrácii, gendrových témach a protiruských sankciách. (napunk)

Železničnú dopravu pri Palárikove čiastočne obnovili, podľa ŽSR bude jazdiť zatiaľ po jednej koľaji a obmedzenou rýchlosťou. Dopoludnia sa medzi Tvrdošovcami a Palárikovom vykoľajil nákladný vlak, čo zablokovalo dopravu na hlavnej trati Bratislava – Nové Zámky.

Predstaviteľ ukrajinskej vojenskej tajnej služby HUR Andrij Jusov potvrdil, že niekto otrávil manželku šéfa kontrarozviedky Mariannu Budanovovú ťažkými kovmi. Uviedol, že ďalšie informácie o prípade zverejnia neskôr.

Na zisk hlasu vo voľbách najviac minuli Dzurindovi Modrí, v prepočte ich vyšiel 145 eur. Demokrati Eduarda Hegera mali kampaň, ktorá bola takmer rovnako drahá ako kampaň Progresívneho Slovenska. Modrí aj Demokrati si na nákladné kampane požičali, detaily o tom, ako peniaze splácajú či odkiaľ ich majú, neprezrádzajú.

Tržby online predajcov v USA na Cyber Monday dosiahli rekordných 12,4 miliardy dolárov, medziročne boli vyššie o zhruba desatinu. Prekonali očakávania firmy Adobe Analytics, ktorá odhadovala nárast o šesť percent. (reuters)

Ministerstvo životného prostredia vyhlásilo výberové konanie na riaditeľa Správy Národného parku Veľká Fatra a riaditeľa Správy Tatranského národného parku. Prihlásiť sa dá len do 4. decembra.

Fínsko uzavrie aj posledný otvorený hraničný priechod s Ruskom. Oznámil to fínsky premiér Petteri Orpo. Opatrenie zostane v platnosti do 13. decembra. Cez hranice bude povolená len nákladná doprava.

Michelin uzavrie v Nemecku tri výrobné závody a zruší 1 500 pracovných miest. Nemecké zákaznícke centrum presunie do Poľska. Výrobca pneumatík to zdôvodňuje nedostatočnou konkurencieschopnosťou nemeckých aktivít.

Patrick Kane podpísal ako voľný hráč zmluvu s Detroitom Red Wings. Jeho posledným pôsobiskom v minulej sezóne NHL bol New York Rangers, 35-ročný americký hokejista sa momentálne zotavuje po operácii bedrového kĺbu.

India zvýši dovoz koksovateľného uhlia z Ruska. Dodávky z Austrálie, ktorá je jej hlavným dodávateľom, klesajú a oceliarne čelia nárastu cien. Koksovateľné uhlie je dôležité na produkciu ocele, India je druhý najväčší výrobca surovej ocele.

Cez víkend zažilo Čierne more podľa niektorých „búrku storočia“. Vietor dosahoval rýchlosť až 140 km/h a niektoré twitterové účty ukazovali, že silné prívalové vlny mohli zničiť časť obranných pozícií, ktoré na pobreží Krymu vybudovali Rusi. Búrka zároveň mohla rozmetať protilodné míny.

Krúžkovanie vo voľbách môže pomôcť politikom, ktorí v rámci strany vytvoria pomyselnú koalíciu štyroch kandidátov. V posledných voľbách to najlepšie zvládli poslanci OĽaNO Peter Pollák, Lukáš Bužo, Viliam Tankó a Anežka Škopová. Žiadna iná kombinácia kandidátov nemá vo výsledkoch takú výraznú súvislosť.

Najmenej 11 ľudí zahynulo pri nešťastí v uhoľnej bani v provincii Chej-lung-ťiang na severovýchode Číny. Štátna televízia CCTV pôvodne hovorila o množstve nezvestných. Či sú ešte nejakí ľudia nezvestní, čínske úrady nespresnili. (reuters, čtk)

Veronika Remišová tvrdí, že pokuta pre jej bývalé ministerstvo sa týka aj pochybení z čias, keď rezort ovládali politici Hlasu. Na sankciu 8600 eur od úradu na ochranu osobných údajov upozornil minister Richard Raši, časť sa týkala zverejňovania osobných údajov pri darovaní tabletov seniorom.

Nitrianska radnica a mestskí poslanci sa nevedia dohodnúť na financovaní projektu kreatívneho centra. Mesto naň získalo 15,5 milióna eur z fondov EÚ, no peniaze bude mať na účte až na budúci rok a faktúry potrebuje zaplatiť skôr. Poslanci žiadajú výmenou personálne zmeny na mestskom úrade.

NAKA obvinila šéfa Komplexnej centrálnej záchrannej služby Jána Culku a osem ďalších ľudí. Prípad súvisí s hospodárením v Slovenskom vodohospodárskom podniku a vo Vodohospodárskej výstavbe. S oboma štátnymi firmami mali záchranári lukratívne zmluvy, uzavreli ich v rokoch 2018, resp. 2020 a 2021. (aktuality)

Rýnom prechádzajú tri štvrtiny európskej riečnej dopravy, trápi ho však znečistenie a po novom aj suchá. Boli sme sa pozrieť, prečo táto rieka tak veľmi ovplyvňuje ekonomiku a kultúru celej Európy a čo má spoločné s Dunajom.

Foto N - Tomáš Hrivňák

Ministerka Zuzana Dolinková hovorí, že ak by bola optimistka, tak by do zdravotníctva v rozpočte chcela o miliardu viac. Rokovania podľa nej prebiehajú. Na otázku, či je možné, že sa budú zvyšovať odvody pre pracujúcich, jasne neodpovedala.

Nórska lyžiarka Maria Therese Tvibergová utrpela vážne zranenie ľavého kolena a sezóna sa pre ňu skončila. Majsterka sveta v paralelných pretekoch spadla v sobotnom obrovskom slalome SP v Killingtone.

Grécko predčasne splatí členom eurozóny viac ako päť miliárd eur, ktoré získalo v rámci prvého záchranného programu. V roku 2010 sa ocitlo na pokraji bankrotu, ktorý mu pomohli odvrátiť pôžičky celkovo za 260 miliárd eur.

Parlament po obedňajšej prestávke opäť rokuje o odvolávaní ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka. V rozprave vystúpi ešte 14 poslancov, ktorí sa prihlásili písomne, a ďalší sa môžu prihlásiť ústne. Či sa bude dnes hlasovať, nie je jasné.

Výskumníci zo Slovenskej akadémie vied objavili priekopu v egyptskej lokalite Tell-el-Retábí, ktorá pravdepodobne chránila pevnosť faraóna Ramessa III. Počas novembra tam realizujú trinástu sezónu terénneho prieskumu.

Vývoj bojov (643. deň): Manželka veliteľa ukrajinskej kontrarozviedky Kyryla Budanova je v nemocnici s otravou ťažkými kovmi. Ukrajinci varujú, že za posledné dva mesiace sa zobudili spiaci ruskí agenti, ktorí sú v mnohých verejných inštitúciách vrátane vnútornej spravodajskej služby SBU.

Marianna Budanovová a jej manžel Kyrylo. Foto - YouTube/gur.gov.ua

Eurokomisia predstavila plán modernizácie elektrárenskej siete za 584 miliárd eur. Má pripraviť zastaranú infraštruktúru, ktorá má v niektorých štátoch EÚ viac ako 40 rokov, na posilnenie úlohy obnoviteľných zdrojov energie.

Podľa viacerých neoficiálnych zdrojov môže byť nominantom koalície na splnomocnenca vlády pre národnostné menšiny György Gyimesi. Exposlanec tvrdí, že takúto ponuku nedostal a slabé kompetencie splnomocnenca preňho robia túto funkciu nezaujímavou.

Úrady môžu zamestnancom zakázať nosiť náboženské symboly, rozhodol súd EÚ. Zaoberal sa sťažnosťou pracovníčky obecnej správy v Belgicku, ktorej zakázali nosiť moslimskú šatku. Podľa súdu je zákaz v poriadku, ak je vydaný s ohľadom na neutrálne pracovné prostredie.

Z Londýna odštartoval prvý let Virgin Atlantic cez Atlantický oceán poháňaný len udržateľným palivom. Aerolínie ho považujú za ukážku toho, že ekologickejší spôsob lietania je možný. Problémom zostáva nedostatočná ponuka pohonných látok.

Švédska atlétka Emilia Brangefältová patrila k veľkým talentom, po zdravotných problémoch zomrela samovraždou. „Moje telo sa vyplo, je ťažké žiť bez behu. Dva 48- a 45-kilometrové preteky za necelý mesiac boli na 21-ročné dievča zrejme príliš,“ napísala. Odborník upozorňuje rodičov a trénerov, že sú v živote dôležitejšie veci ako športové úspechy.

Voliči na Slovensku krúžkujú čoraz viac, postupne tak preberajú zloženie parlamentu do vlastných rúk. V posledných voľbách zužitkovali 66,1 percenta preferenčných hlasov, čo je najviac od roku 1994. Najviac a najlepšie s krúžkami pracovali voliči Aliancie. Spomedzi relevantných strán najmenej krúžkovali voliči Progresívneho Slovenska.

Ocenenie Roma Spirit 2023 získali aj vedkyňa a chemička Paulína Slepčíková, združenie Šukar Dživipen zo štiavnického Šobova, košická mestská časť Luník IX či organizácia Zdravé regióny, ktorá pomáha so zdravotnou starostlivosťou a aj s osvetou na okraji spoločnosti.