Minúta po minúte

Téma:

Z dôvodu vysokého lavínového nebezpečenstva je od nedele dočasne nedostupné horské stredisko St. Anton am Arlberg v rakúskej spolkovej krajine Tirolsko. Spolkové železnice prerušili spojenie. Rovnako neprístupný je aj švajčiarsky Zermatt. (tasr)

Stovky ľudí sa v nedeľu zhromaždili v centre macedónskeho hlavného mesta Skopje na protest proti návrhu zákona, ktorým by sa z albánčiny stal druhý úradný jazyk. Etnickí Albánci tvoria zhruba štvrtinu z 2,1 milióna obyvateľov Macedónska. (tasr)

Od tohto víkendu má Slovensko novú politickú stranu Progresívne Slovensko s predsedom Ivanom Štefunkom, Nie je to žiadne prekvapenie – jediné, čo sa cez tento víkend formálne zavŕšilo, je, že progresívci a ľudia okolo Beblavého s Mihálom budú dve nezávislé strany. Udalosti víkendu komentuje v Newsfiltri Juraj Javorský.

Pri páde lavíny v Žiarskej doline zomrel v nedeľu popoludní poľský skialpinista. Lavínu odtrhol spolu s ďalším skialpinistom. Lavína mala odtrh približne 300 metrov a dĺžku 200 metrov. (tasr)

Napriek zvýšenej prítomnosti policajtov zostáva v nemeckom Cottbuse napätá situácia. V noci na nedeľu sa tu opäť vyskytli konflikty medzi Nemcami a cudzincami. (dpa)

Je príznačné, že najviac verbálnych útokov tento rok zaznelo proti tým vyznamenaným osobám, ktoré v roku 1989 patrili k protagonistom začínajúcich sa zásadných spoločenských zmien, bez ktorých by nebol možný ani vznik samostatného štátu v roku 1993, píše Ivan Kamenec.

Vzhľadom na husté sneženie na západe Rakúska varujú meteorológovia pred lavínami v Alpách. V spolkových krajinách Tirolsko, Vorarlbersko a Dolné Rakúsko platí druhý najvyšší stupeň lavínového nebezpečenstva. (apa, čtk)

Panelové sídliská sú fenoménom, ktorý práve skúma aj Moravská galéria v Brne. Snaží sa ukázať, že aj na sídliskách vznikalo a dodnes vzniká umenie a že veci, s ktorými vyrastali milióny ľudí, boli neraz kvalitnými produktmi domácich dizajnérov.

Pohľad do výstavy, ktorá skúma rozličné oblasti dizajnu, architektúry, ale aj umenia, ktoré na tému sídlisk a panelákov reagujú rozličným spôsobom. Foto – Kamil Till/MG

Najčítanejšie

| |

Blogy

|