Minúta po minúte

Téma:

Je dobre, že uspel Emmanuel Macron so svojou víziou silnej EÚ a sociálneho trhového hospodárstva,“ povedal Steffen Seibert, hovorca nemeckej kancelárky Angely Merkelovej. Tá mu tiež zaželala veľa šťastia na najbližšie dva týždne. Macronovi zablahoželal aj Martin Schulz, predseda sociálnych demokratov v Nemecku, a Jean-Claude Juncker, predseda Európskej komisie. (le monde)

Barcelona gólom Lionela Messiho z nadstaveného času vyhrala zápas La Ligy na ihrisku Realu Madrid 3:2. Domáci hrali od 77. minúty bez vylúčeného Sergia Ramosa. Barcelona sa bodovo dotiahla na Real, ten má však zápas k dobru. Do konca súťaže zostáva päť zápasov.

Foto – AP

Real Madrid hrá s FC Barcelona 1:1 po prvom polčase v zápase španielskej La Ligy. Skóre otvoril v 28. minúte Casemiro, o päť minút neskôr vyrovnal Messi.

Emmanuela Macrona podporil aj Alain Juppé – významný republikánsky politik, ktorý sa o prezidentskú funkciu usiloval tiež, ale prehral v straníckych primárkach s Fillonom. „Naša krajina potrebuje odvážne reformy, aby opäť vznikol silný štát,“ povedal. „Verím, že Emmanuel Macron obnoví kredit Francúzska na európskej i svetovej úrovni a dá mladým Francúzom nádej na lepšiu budúcnosť.“ (le monde)

Tenistky Česka vyrovnali v semifinále Fed Cupu proti USA na 2:2. O vyrovnávajúci bod sa na Floride postarala Markéta Vondroušová, ktorá zdolala Lauren Davisovú 6:2, 7:5. (tasr)

Údaje agentúry Reuters pred otvorením devízového trhu v Ázii signalizujú rast eura voči doláru na štvortýždňové maximum 1,09 USD z piatkového záveru 1,0726 USD. Jednotná európska mena tak reaguje na odhady výsledkov prvého kola prezidentských volieb vo Francúzsku, podľa ktorých zvíťazil centrista Emmanuel Macron. (čtk)

Do druhého kola francúzskych prezidentských volieb sa prvýkrát dostal kandidát, ktorý doteraz nezastával žiadnu volenú funkciu, podotýka v súvislosti s postupom Macrona denník Libération. (čtk)

Slovenské tenistky sa neprebojovali do svetovej skupiny Pohára federácie, v baráži totiž prehrávajú v bratislavskom NTC s Holandskom už 1:3. O rozhodujúci tretí bod pre holandský tím sa postarala Richel Hogenkampová, ktorá zdolala Kristínu Kučovú 7:5, 6:4. (tasr)

Nočný život v Bratislave zostane, staromestskí poslanci schválili kompromisné pravidlá otváracích hodín podnikov. Diskotéky budú od štvrtka do soboty otvorené do štvrtej ráno, krčmy a vinárne do jednej ráno. „Cestovný ruch nebude ohrozený, no máme účinný nástroj, aby sme chránili obyvateľov,“ hovorí starosta Radoslav Števčík. Návštevníci už nebudú môcť vynášať z podnikov nápoje a konzumovať ich v okolí podniku mimo terás.

Po Rumunsku, Maďarsku a Morave čelí epidémii osýpok už aj Taliansko. Podľa úradov je to výsledok nedôsledného očkovania. V krajine od začiatku roka zaznamenali asi 1500 chorých, zatiaľ čo za celý minulý rok ich bolo 840 a rok predtým len 250.