Denník N

Články

Blogy

Vyber redakcie

Najčítanejšie za 7 dní

Najnovšie

Obavy finančných trhov z bankovej krízy ustúpili, čo pomohlo euru vrátiť sa k predošlému rastu, ukazuje Graf dňa. Európskej mene pomáha, že v eurozóne sa počíta s prudším zvyšovaním úrokov ako v USA, podľa ING sa môže euro čoskoro posilniť na úroveň 1,10 dolára.

Holandský muž, ktorý bol roky darcom spermií, čelí žalobe, podľa ktorej sa stal biologickým otcom stoviek detí, čím ďaleko prekročil pravidlá darcovstva. Na súd sa obrátili rodiny, podľa ktorých neuváženým správaním zvýšil riziko náhodných príbuzenských zväzkov a incestu.

Dohoda, ktorá má ochrániť Zaporižskú jadrovú elektráreň pred haváriou, je blízko, vraví šéf Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu Rafael Grossi. Upozornil, že v oblasti zosilneli boje, čo zvyšuje aj riziko zasiahnutia alebo poškodenia elektrárne.

Spojené štáty podporujú zriadenie osobitného tribunálu, ktorý by súdil Rusko za zločiny na Ukrajine, oznámilo americké ministerstvo zahraničia. Navrhuje, aby bol takýto orgán zakotvený v ukrajinskom súdnom systéme a zároveň mal „medzinárodné prvky“.

Najviac emisií v doprave v EÚ vytvárajú osobné autá, ukazujú dáta Európskej environmentálnej agentúry. Predstavujú oveľa väčší problém než kamióny, nákladné lode a lietadlá. Preto Európska komisia tlačila na zákaz predaja nových spaľovacích áut už v roku 2035.

Robert Kaliňák sa priblížil k návratu do veľkej politiky aj k súdnemu procesu, píše Roman Pataj v Newsfiltri. „Keď pred rokmi s hanbou opustil politiku, bolo už to ťažko predstaviteľné. Predstava, že by mal priamo kandidovať a po voľbách mal možnosť stať sa znova ministrom vnútra, bola rovno sci-fi. Ale teraz sa nedá vylúčiť.“

Novela na zrýchlenie prípravy diaľnic, ktorú v utorok schválil parlament, môže mať najväčší dosah na R4 na východe do Poľska a na D1. Mnohé ďalšie úseky sú totiž ešte v skorej etape prípravy, takže sa ich zrýchlený režim nedotkne.

Maroš Žilinka vraví, že v prípade Roberta Kaliňáka a Jozefa Brhela zanikla jeho právomoc rozhodnúť o ich podaní podľa paragrafu 363, keďže podaním obžaloby na súd sa skončilo prípravné konanie. „Z toho dôvodu sa ani nemôžem a neviem vyjadriť k prípadnej dôvodnosti alebo nedôvodnosti návrhov obvinených,“ napísal generálny prokurátor na Facebooku.

Grécka polícia zatkla dvoch cudzincov podozrivých z terorizmu, ktorí sa v krajine údajne chystali spáchať rozsiahle útoky na symbolicky významné ciele. Podľa vyjadrenia polície boli súčasťou zahraničnej teroristickej skupiny a boli v záverečnej fáze príprav útoku.

Parlament schválil teplárenskú novelu, vďaka ktorej sa ľudia budú môcť jednoduchšie odpájať od centrálneho vykurovania. Odberateľ bude môcť využívať vlastný zdroj tepla, pokiaľ bude ekologickejší.

Nemecká ministerka vnútra označila odporúčanie MOV na návrat Rusov a Bielorusov k súťažiam ako „facku do tváre“ všetkých ukrajinských športovcov. Podľa poľského ministerstva zahraničných vecí je to deň hanby pre Medzinárodný olympijský výbor.

Ak by štát vyplácal za účasť vo voľbách odmenu 500 eur, ochotu ísť voliť deklarovalo v prieskume AKO takmer 90 percent voličov. Bez odmeny záujem o voľby prezentovalo asi 67 percent voličov. Približne tri percentá respondentov potom priznalo, že by volilo stranu, ktorá odmenu za voľby vybavila. AKO urobilo prieskum začiatkom marca, zverejnila ho TV Joj v relácii Analýzy Na hrane.

Výnimka pre syntetické palivá, ktorá umožní predávať v EÚ nové autá so spaľovacími motormi aj po roku 2035, pomôže najmä športovým značkám, ako sú Porsche a Ferrari. Denník E odpovedá na desať základných otázok o zákaze predaja nových spaľovákov.

Vybraná skupina vodičov tretích krajín bude môcť dostať slovenské víza. Návrh ministerstva práce schválila vláda, platiť začne už v tomto roku.

Parlament schválil novelu, ktorá má zrýchliť prípravu niektorých úsekov diaľnic. Hodnotenie viacerých veľkých projektov zo strany Útvaru hodnoty za peniaze sa posunie do neskoršieho štádia.

Šéf jadrového dozorného orgánu OSN označil situáciu v Zaporižskej elektrárni za veľmi nebezpečnú a nestabilnú. Rafael Grossi pripomenul, že elektráreň prišla od začiatku vojny už šesťkrát o svoje externé napájanie a reaktory vtedy museli chladiť pomocou núdzových generátorov.

Už len do piatka sa dá požiadať o regulované ceny plynu a elektriny pre rok 2024. Túto možnosť majú niektorí zraniteľní odberatelia, ako napríklad domovy dôchodcov. Jej výhodou je stabilná cena. Pri plyne však zatiaľ regulované ceny plynu vychádzajú vyššie ako trhové.

Súd prepustil z väzby Miloslava Weizera, ktorému pre vypestovanie niekoľko rastlín marihuany hrozí dlhoročný trest väzenia. Neprávoplatne bol odsúdený až na 16 rokov väzenia, vo väzbe bol od septembra 2020.

Nového šéfa škótskych nacionalistov Humzu Yousafa podľa očakávania zvolili aj za premiéra. Po hlasovaní parlamentu povedal, že sa bude usilovať o nezávislosť Škótska a chce, aby sa stalo súčasťou Európskej únie.

USA informovali Rusko, že s ním prestanú zdieľať údaje o svojich jadrových zbraniach, píše Wall Street Journal. Dôvodom je ruské februárové pozastavenie účasti na dohode Nový ŠTART, ktorá obmedzuje počet aktívnych jadrových zbraní a ich nosičov.

Volodymyr Zelenskyj navštívil Sumskú oblasť na severovýchode Ukrajiny, ktorú armáda pred rokom oslobodila od Rusov. Je to už šiesta oblasť, ktorú prezident za týždeň navštívil. Vojakom a civilistom povedal, že Ukrajina vo vojne dozaista zvíťazí.

Ministertsvo dopravy bude od 1. mája dotovať obnovu historických vozidiel. Žiadateľmi o dotáciu môžu byť neziskové organizácie alebo občianske združenia. Žiadateľ by mal spolufinancovať obnovu dráhového vozidla minimálne vo výške 20 %.

Parlament schválil uznesenie odsudzujúce ruské zločiny páchané na ukrajinských ženách a deťoch. V uznesení sa píše, že Národná rada vyjadruje mimoriadne znepokojenie nad správami o vraždení, mučení a znásilňovaní žien a detí na Ukrajine.

Je to prehnaný aktivizmus v oblasti životného prostredia, povedal predseda SaS Richard Sulík o schválení zákazu predaja nových áut so spaľovacími motormi. Povedal, že prírodu treba chrániť, ale opýtal sa „za akú cenu“.

Definícia znásilnenia postavená na súhlase platí od roku 2019 vo Švédsku, kde sa vďaka tomu zvýšil nielen počet nahlásených znásilnení, ale aj odsúdení. „Obete pri zmene legislatívy získali väčšiu dôveru nahlasovať veci na polícii. Majú pocit, že im štát vychádza viac v ústrety. Zároveň sa zvýšil aj počet ľudí, ktorí vyhľadali odbornú pomoc,“ hovorí Johanna Nejedlová z organizácie Konsent.

Nárok na celý príspevok pri narodení dieťaťa bude mať matka od 1. mája aj na štvrté dieťa. Zmenu zavádza schválená novela zákona príspevku pri narodení dieťaťa, ktorú predložila Anna Záborská (OĽaNO).

Národná rada prijala „antiuznesenie“ k uzneseniu Európskeho parlamentu k teroristickej vražde na Zámockej ulici. Konzervatívni poslanci v ňom namietajú, že takto europarlament zasahuje do suverenity Slovenskej republiky.

V Bulharsku sú už druhý deň po sebe zatvorené desiatky škôl, ktoré dostali mailom bombové vyhrážky. Vyšetrovatelia preverujú prepojenie hrozieb na Rusko, o pomoc požiadali aj americké tajné služby.

Maďarská centrálna banka ponechá kľúčové úrokové sadzby na ich súčasnej úrovni. Chcú tým zabezpečiť ukotvenie inflačných očakávaní a dosiahnuť inflačného cieľa udržateľným spôsobom.

Medzinárodný olympijský výbor odporučil návrat ruských a bieloruských športovcov na medzinárodné súťaže, pokiaľ budú štartovať ako jednotlivci pod neutrálnou vlajkou a nebudú mať žiadne prepojenie na armádu.

Gazprom na týždeň pozastaví vývoz plynu do Číny prostredníctvom plynovodu Sila Sibíri. Dôvodom sú údržbárske práce, ktoré majú podľa dohody vykonať dvakrát do roka.

Barmská junta rozpustila bývalú vládnu Národnú ligu pre demokraciu, ktorú vedie väznená držiteľka Nobelovej ceny za mier Do Aun Schan Su Ťij. Liga je medzi štyridsiatkou strán, ktoré nesplnili termín a podmienky registrácie do sľúbených volieb. Podľa kritikov nebudú mať žiadnu dôveryhodnosť. (reuters)

Smer ide do volieb s manažérom Robertom Kaliňákom, boľševickým heslom z roku 1917 a tentoraz sľubuje aj program. Naposledy vo voľbách v roku 2020 nemal žiadny, predstavil len tri priority. V roku 2016 zasa kandidoval s programom na jednom liste formátu A4. Text obsahoval najmä všeobecné frázy.

Silný vietor spôsobil na strednom Slovensku výpadky elektriny. Bez prúdu sú tisícky odberných miest, najmä v okresoch Banská Bystrica a Brezno. Na niektorých miestach nie je zásah údržbárov možný pre počasie a ich dostupnosť.

Shooty: Neodbytná návšteva

Na Ukrajine bojujú aj cudzinci s vymyslenou minulosťou, odhalil New York Times. V Medzinárodnej légii pôsobí Američan James Vasquez, ktorý nikdy nebol v Kuvajte či Iraku, ako tvrdil, aj Poliak, ktorého súdili pre podvod a napadnutie.

Policajti pri vyšetrovaní vraždy Daniela Tupého analyzovali aj mobily podozrivých. Vďaka tomu vedia, že Adam Puškár bol v jednom z troch áut, ktoré 4. novembra 2005 prišli na Tyršovo nábrežie. Na vraždu sa vzťahuje „starý“ Trestný zákon ešte z roku 1961. Puškárovi hrozí 10 až 15 rokov, ak by však skutok prekvalifikovali podľa prísnejšieho odseku, mohol by dostať výnimočný trest.

Preštudovanie spisu bolo v súlade so zákonom, reagoval na výhradu Roberta Kaliňáka dozorový prokurátor Matej Izakovič. „Boli stanovené dva termíny na preštudovanie spisu, ktoré aj väčšina obhajcov využila. Nikto sa riadne neospravedlnil,“ dodal. Kaliňák predtým podanie obžaloby spochybnil.

Napätá situácia s lekármi sa nebude výrazne zhoršovať a dá sa riešiť, ale naozaj veľký problém bude so sestrami. Už teraz nám chýbajú tisícky a v budúcnosti treba k tomu pripočítať ďalších 12-tisíc, hovoria analytici rozpočtovej rady Zuzana Múčka a František Múčka.

Zuzana Múčka a František Múčka. Foto N - Tomáš Grečko

Len pätina Američanov verí, že ich deti sa budú mať lepšie, ukazuje prieskum sociologického centra NORC. Takisto z neho vyplýva, že obyvatelia USA sa za posledných 25 rokov výrazne odklonili od hodnôt, ako sú vlastenectvo, viera, rodina alebo tolerancia. (wsj)

Maďarská vláda nechce zrušiť spoluprácu s Rosatomom na elektrárni Paks 2. „Projekt v Európe neustále podkopávajú, neustále sa snažia uvaliť sankcie na nukleárne investície, čomu sa priebežne bránime,“ vyhlásil šéf diplomacie Péter Szijjártó.

Univerzitná nemocnica v Košiciach je druhá najväčšia na Slovensku. Niektoré jej budovy oslávia tento rok sto rokov. „Nemôžete robiť medicínu 21. storočia v budove z 19. storočia,“ hovorí prednosta kliniky stomatológie Peter Kizek. Ako jediná univerzitná nemocnica nedostala peniaze z plánu obnovy. Zvyknete si, hovoria zdravotníci.

Vstup do jedného z pavilónov v starej časti nemocnice. Foto N - Peter Lázár

Americká prokuratúra obvinila zakladateľa skrachovanej kryptoburzy FTX z podplácania čínskych úradníkov. Podľa nej Sam Bankman-Fried porušil americký zákon proti korupčným praktikám v zahraničí.

Hospodársky výbor odobril stanovisko ministerstva dopravy o odsunutí normy Euro 7 na rok 2028. Tvrdí, že do roku 2025 by výrobcovia pneumatík nestihli dodať brzdové komponenty a pneumatiky v súlade s týmto nariadením. (tasr)

Požiar v Banskej Štiavnici zničil v objekte základnej umeleckej školy pôvodný barokový krov z konca 18. storočia. Poškodenie nižších podlaží nie je také závažné ako pri ostatných objektoch. Podľa pamiatkarov pomohla drevená šindľová krytina, ktorá rýchlo zhorela a dom nebol dlho vystavený haseniu.

Igor Matovič v parlamente oznámil, že dnes bude rečniť minimálne do 17.00 h. Spolu s dopoludňajším príspevkom by mal hovoriť najmenej tri a pol hodiny. Ako navrhovateľ 500-eurovej odmeny za voľby nemá obmedzený čas.

Rusku pri výrobe nepriestrelných viest pomáhajú aj čínske komponenty, zistilo Politico. V poslednom čase rastú obavy z možnosti čínskej vojenskej pomoci Rusku.

Moskva núti odchádzajúce zahraničné firmy prispieť do ruského rozpočtu. Zahraniční investori z nepriateľských krajín, ktorí predávajú aktíva v Rusku, budú musieť povinne odviesť najmenej 10 % z predajnej ceny.

Strelkyňa Danka Barteková vyhrala skeet v 3. kole Svetového pohára v cyperskej Larnake. Najlepšia bola už v kvalifikácii a aj do finále postúpila s najvyšším nástrelom. Je to jej šieste zlato z podujatí SP. Naposledy zvíťazila pred dvoma rokmi v Káhire. (issf)

Bývalý šéf britských labouristov Jeremy Corbyn dostal zákaz kandidovať za túto stranu. Odhlasovalo si to jej vedenie. Súčasný líder Keir Starmer tvrdí, že Corbynova kandidatúra by labouristov vo voľbách v roku 2024 poškodila. (bbc)