Denník N

Články

Minúta po minúte

Blogy

Vyber redakcie

Najčítanejšie za 7 dní

Najnovšie

Slovensko rozšírilo zoznam krajín, ktoré môžu vyslať vojakov do jednotky NATO pôsobiacej u nás. Parlament súhlasil, aby do bojového zoskupenia mohli byť nasadení vojaci zo všetkých štátov Aliancie, ako aj zo Švédska a Fínska, ktorých vstup do NATO zatiaľ neschválili Turecko a Maďarsko.

Do Nemecka prišlo 70 ukrajinských vojakov na výcvik obsluhy systémov Patriot, ktorý Berlín prisľúbil Kyjivu na obranu pred ruskými útokmi.

Spomedzi ústavov Slovenskej akadémie vied získal najlepšie hodnotenie od medzinárodného tímu odborníkov Ústav polymérov, informovali predseda SAV Pavol Šajgalík a vedúca tímu odborníkov Marja Makarow z Fínska.

Danglár: Exhibicionista

Amsterdam od roku 2024 zakáže vjazd turistických autobusov do centra mesta, podľa radnice ich denne prichádza 300 až 450. Spôsobujú dopravné zápchy v úzkych uliciach a ohrozujú bezpečnosť cyklistov a chodcov, tvrdí vedenie mesta. (dpa)

Na pohrebe kardinála Georgea Pella v Sydney sa zúčastnili tisíce ľudí vrátane austrálskych expremiérov. Pell bol najvyššie postaveným duchovným v histórii katolíckej cirkvi odsúdeným za zneužívanie detí. V roku 2020 ho však po odvolaní zbavili viny a prepustili z väzenia.

Organizácie pracujúce s dobrovoľníkmi budú dostávať dotácie z rozpočtu ministerstva vnútra. Podmienkou bude získanie akreditácie, ktorá má slúžiť aj ako značka kvality. Novelu zákona o dobrovoľníctve schválil parlament. (tasr)

Žoldnieri z ruskej Vagnerovej skupiny utrpeli veľké straty v novej vlne bojov o moc nad lukratívnymi zlatými baňami v Stredoafrickej republike, píše Guardian. Krajina sa v posledných rokoch stala jedným z hlavných centier ruského vplyvu v subsaharskej Afrike.

ChatGPT je podľa banky UBS najrýchlejšie rastúcou spotrebiteľskou aplikáciou v histórii. Četovací robot vyvinutý firmou OpenAI dosiahol dva mesiace od spustenia hranicu 100 miliónov aktívnych používateľov mesačne, tvrdí UBS.

Trhová hodnota Adani Group sa za viac ako týždeň znížila už o vyše 100 miliárd dolárov. Narastajú obavy z toho, že problémy skupiny indického miliardára Gautama Adaniho môžu prerásť do systémového rizika.

Dopravnému podniku Bratislavy tento rok chýba 35 miliónov eur. Od 13. februára zavádza viaceré úsporné opatrenia, vďaka ktorým zatiaľ nemusel zvyšovať cenu lístka, vysvetľuje hovorca.

Brhelovi advokáti sa už počas procesu v kauze Mýtnik snažili spochybniť Františka Imreczeho a jeho slová o doplácaní platu. Pýtali sa, ako je možné, že ho v hoteli DoubleTree by Hilton nikdy nevideli a nepísali o tom médiá. „Nemaskoval som sa,“ reagoval Imrecze a bez zaváhania opísal, ako si do hotela po „kompenzácie“ prichádzal.

Parlament prijal zmeny v integrovanom záchrannom systéme. Posilní sa pôsobnosť ministerstva vnútra na strategickej úrovni riadenia a koordinácie jednotlivých zložiek. Policajný zbor sa začlení medzi základné záchranné zložky tohto systému. Umožní sa aj vznik integrovaných bezpečnostných centier. (tasr)

Prezident olympijského a paralympijského výboru USA Gene Sykes podporil účasť ruských športovcov na OH 2024 v Paríži. „Musí sa to však stať, iba ak sa zaistí bezpečnosť a fair play,“ povedal Sykes, podľa ktorého by Rusi mohli štartovať pod neutrálnou vlajkou.

Vyšetrovateľka NAKA podozrieva Jozefa Brhela, že celkovo vyplatil Františkovi Imreczemu 1,1 milióna eur ako „kompenzáciu“ k platu. Za to však požadoval lojálnosť. Imrecze mu napríklad dohadzoval informácie z finančnej správy. Brhel mal však podľa neho aj personálne požiadavky. Dosadzoval svojich ľudí na vybrané pozície.

Európsky parlament zbavil imunity dvoch europoslancov podozrivých z účasti na korupčnej afére spojenej s Katarom a Marokom. Plénum vyhovelo žiadosti belgických úradov, ktoré chcú vyšetrovať možné zapojenie Belgičana Marca Tarabellu a Taliana Andreu Cozzolina do škandálu, pre ktorý už sú vo väzbe dvaja ďalší politici.

Veritelia firmy Dedoles schválili jej ozdravný plán. Znamená to, že nezabezpečení veritelia by mali dostať v najbližších piatich rokoch postupne takmer 65 percent svojich pohľadávok.

V parlamente neprešiel návrh ministerstva financií, ktorý by opätovne obmedzil platby v hotovosti nad stanovenú sumu. Chýbal jeden hlas, pričom sa zdržal celý poslanecký klub Sme rodina. Novelu pôvodne pretláčal zrýchlene exminister Igor Matovič.

Zelený newsfilter: Škoda, že Budaj nepresadil klimatickú reformu skôr, mali by sme byť na čo hrdí

  • H&M chce nahradiť fosílne palivá v oblečení. Šancu majú aj morské riasy
  • Shell ignoruje dôkazy, dodávku LNG označil za uhlíkovo neutrálnu
  • USA čaká obmedzenie spotreby vody, aké v histórii nemá obdobu

Prebytok zahraničného obchodu Nemecka vlani klesol najnižšie od roku 2000, zosunul sa na 79,7 miliardy eur zo 157,3 miliardy v roku 2021. Export rástol oveľa pomalšie ako import, najmä pre zvýšenie dovozných cien energií.

Parlament po viacnásobnom odsúvaní odložil hlasovanie o novele, ktorá mení prerozdelenie stoviek miliónov eur z predaja emisných kvót. Hlasovať o nej sa bude až na záver aktuálnej schôdze. Spolu s tým sa posúva aj hlasovanie o návrhu, ktorý zvyšuje poplatky za znečistenie ovzdušia priemyselnými firmami.

František Imrecze už pred vyšetrovateľmi a na súde v kauze Mýtnik hovoril, ako si dohodol kompenzáciu od podnikateľa Jozefa Brhela za to, že pôjde ako riaditeľ finančnej správy dolu s platom oproti časom, keď bol v súkromnej sfére. V rokoch 2013 až 2017 od neho dostal každoročne 200-tisíc eur. Oficiálny plat šéfa finančnej správy bol zhruba 4-tisíc eur mesačne. Stretnutie s Brhelom, kde si mal vybaviť dorovnanie platu, v roku 2012 podľa Imreczeho sprostredkoval práve Kaliňák.

Tvorcovia seriálu The Last of Us zobrali tretiu epizódu ako príležitosť rozobrať tému lásky z rôznych rovín. Pripomínajú, že pre každého môže láska znamenať niečo iné. V téme akceptácie LGBTI+ ľudí sú takto ladené popkultúrne diela s masovým dosahom možno teraz ešte dôležitejšie než čokoľvek iné, píše Oliver Rehák.

Banky na Slovensku mali vlani najvyšší zisk prinajmenšom od zavedenia eura v roku 2009. V čistom zarobili o 14 percent viac, teda 828,75 milióna eur, uviedla Národná banka Slovenska.

Premiér Eduard Heger vyčíta bratislavskému primátorovi Matúšovi Vallovi jeho kritiku stropov na zisk energetických firiem. Tvrdí, že Bratislava predala elektrinu štátnemu SPP za 440 eur za megawatthodinu a pri nákupe elektriny žiada strop 199 eur.

Šéf Bellingcatu Christo Grozev sa pre hrozbu zo strany ruských tajných služieb rozhodol nevrátiť do Viedne, kde žil posledných 20 rokov, informuje rakúsky týždenník Falter. Investigatívny novinár sa mal do Rakúska vrátiť z USA, ale svoje plány zmenil, keď ho jeho „kontakty“ v tajných službách varovali, že vo Viedni môže byť v nebezpečenstve.

Foto N - Vladimír Šimíček

Výrobca elektromobilov Rivian prepustí 840 ľudí, čo je 6 % pracovnej sily. Zápasí s klesajúcimi finančnými rezervami a slabou ekonomikou, pripravuje sa aj na cenovú vojnu v odvetví.

Prečo by Eduard Heger mal odstúpiť, vysvetľuje Samuel Marec. „V akomkoľvek svete, kde platí aspoň základná logika, by Heger mal byť deložovaný.“

Talianska polícia vypátrala vo Francúzsku významného člena kalábrijskej mafie Ndrangheta, ktorý sa pred justíciou skrýval 16 rokov. Muža v Taliansku v minulosti odsúdili na doživotie za dve vraždy a pokus o vraždu z 90. rokov.

Majoritný podiel v najväčšom slovenskom a českom dizajnérovi a predajcovi prémiových sedačiek Phase preberá Sandberg Capital, investičná skupina bývalého partnera J&T Martina Fedora. Zakladateľ siete Martin Duras zostáva vo firme naďalej spolumajiteľom a bude aj v jej vedení.

Vojna na Ukrajine a s ňou spojené sankcie poškodzujú postavenie Ruska ako spoľahlivého vývozcu zbraní, uviedlo britské ministerstvo obrany. Rusko podľa neho dá „takmer určite prednosť nasadeniu novovyrobených zbraní vlastnou armádou na Ukrajine pred dodávkami vývozným partnerom“.

Putin zrejme pripravuje podmienky pre cezhraničné výpady na severovýchodnú Ukrajinu, odkiaľ sa vlani na jeseň museli ruské jednotky stiahnuť pod tlakom ukrajinskej armády, píše Inštitút pre štúdium vojny. Cieľom týchto akcií by bolo odviesť ukrajinských vojakov od kritických miest na fronte.

Živnostníkom od začiatku nového roka stúpli minimálne zdravotné aj sociálne odvody. Nové sumy treba zaplatiť do budúcej stredy 8. februára. Minimálne odvody sa zvyšujú každoročne, platí ich veľká časť samostatne zárobkovo činných osôb.

Je to aj môj príbeh, príbeh, ktorý ma zasiahol profesijne aj súkromne, príbeh, ktorý sa neskončil, píše Fedor Gál o Jánovi Budajovi. „Jasné, dvojaká morálka za ostnatými drôtmi je čosi iné ako podobná v demokratických pomeroch, kde človek zväčša riskuje iba prachy, moc a kariéru.“

Rusko sa podľa ukrajinskej armády pripravuje na ďalší masívny vzdušný úder na Ukrajinu. Rusko od začiatku októbra systematicky ostreľuje ukrajinské mestá a energetickú infraštruktúru, zatiaľ posledný úder spustilo pred týždňom.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a ďalší členovia Komisie pricestovali do Kyjiva na rokovania s ukrajinskou vládou. „Je dobré znova sa vrátiť do Kyjiva, od začiatku ruskej invázie je to pre mňa štvrtýkrát,“ uviedla von der Leyenová na Twitteri.

Šéfka eurokomisie v Kyjive. Foto - Twitter Ursuly von der Leyenovej

Na horách pripadlo za posledné dva dni od 20 do 60 cm nového snehu, najviac v Západných a Vysokých Tatrách. Vo všetkých pohoriach platí zvýšené lavínové nebezpečenstvo. (hzs)

Ministerstvo vnútra navrhuje zvýšiť pokuty za spáchanie priestupkov. Zároveň chce znížiť vekovú hranicu zodpovednosti za priestupok z 15 na 14 rokov. Vyplýva to z novely zákona o priestupkoch, ktorá je v medzirezortnom pripomienkovom konaní.

Deutsche Bank vlani zvýšila zisk pred zdanením na maximum za 15 rokov, medziročne stúpol o 68 % na 5,6 miliardy eur. Hospodárenie najväčšej nemeckej banky podporil hlavne rast úrokov.

Alexeja Navaľného premiestnili vo väzení do cely bunkového typu, ktorá je určená pre  najvzdorovitejších narušiteľov väzenského poriadku. Informoval o tom právnik väzneného ruského opozičného politika, podľa ktorého bude v takejto cele maximálne dlhý čas – šesť mesiacov.

Každý tretí Čech má finančnú rezervu, ktorá nepokryje životné náklady na jeden mesiac. Desatina domácností žije bez akejkoľvek rezervy, z nich dve tretiny ju v minulosti boli schopné tvoriť, vyplýva z prieskumu o finančnom zdraví. (čtk)

V Trebišove očakáva mesto zhruba dvojnásobný nárast ceny plynu a elektriny. Samospráva ešte vlani na jeseň obmedzila otváracie hodiny mestskej plavárne, ktorá sa uchádzala o architektonickú cenu Ce.za.ar. Zároveň zredukovala verejné osvetlenie a šetrí aj v školách. (tasr)

NAKA zasahuje na Mestskom úrade v Spišskej Novej Vsi pre podozrenie z machinácií pri verejnom obstarávaní a z podplácania. Vyšetrovateľ zadržal jednu osobu. (polícia)

Vývoz LNG zo Spojených štátov v januári klesol oproti decembru o 5 % na 6,8 milióna ton. Výrazne k tomu prispelo nepriaznivé počasie v USA, ktoré zvýšilo domáci dopyt. Klesol aj objem plynu smerujúceho do Európy.

Shell vlani viac ako zdvojnásobil čistý zisk na rekordných 40 miliárd dolárov. Ťažil najmä z prudkého rastu cien energií, za ktorým sú aj následky ruskej invázie na Ukrajinu. Doterajší najvyšší zisk 31 miliárd dolárov je z roku 2008.

Čína označila plánovanú návštevu predsedníčky českej snemovne Markéty Pekarovej Adamovej na Taiwane za nesprávny krok a vyzvala na jej zrušenie. Protesty čínskej strany vyvolal aj pondelkový telefonát zvoleného českého prezidenta Petra Pavla s taiwanskou prezidentkou. (reuters)

Danglár: Zúfalci

Vnuk francúzskeho exprezidenta Charla de Gaulla podporuje Putina a zahanbuje celú rodinu. „Francúzi platia vysokú cenu za vojnu, ktorú vyprovokovali USA, aby z Európy urobili vazala,“ vraví Pierre de Gaulle.

Pesnička dňa: The Doorbells Are Ringing. Americký pesničkár Mark Kozelek príde na Slovensko s projektom Sun Kil Moon, v ktorom ho bude sprevádzať maďarský klavirista Bencze Molnar. Koncert bude 6. marca v bratislavských Klariskách.

Rakúsko vyhostilo štyroch ruských diplomatov. Dvaja pôsobili na ruskom veľvyslanectve a konali v rozpore s diplomatickým statusom, ďalší dvaja pôsobili na ruskom zastúpení pri OSN a porušili pravidlá dohodnuté medzi Rakúskom a OSN, uviedla Viedeň. (orf)