Denník N

Alexander Avenarius

Prekladateľ, korektor, tlmočník, učiteľ jazykov, správca serverov. Milovník elektronickej literatúry a mobilných prístrojov (čiže digitálny knihomoľ), študent filozofie a filmov, polyglot, grafoman, hobby-recenzent. Tvorca alternatívneho rozloženia slovenskej klávesnice. Môj alternatívny blog je na adrese extempore.avenarius.sk. Svoje knižné, filmové a iné recenzie posielam – vzhľadom na prehlbujúcu sa nefunkčnosť portálov IMDb a Amazon – aj do blogu AveKritik.com.

Najnovšie články autora

Vážim si Dr. Bukovského alebo Kto má naozaj otvorenú myseľ?

Rozosmutnili ma dva rozsiahle články (prvý, druhý) na N-ku z minulého týždňa, ktorých cieľom očividne bola „demontáž Dr. Bukovského“ (a jeho hostí). A nebol to jediný kopanec, ktorý v daný týždeň utŕžil Dr. Bukovský – tu je ďalší „od susedov“ od prof. Flegra s imidžom „Doca“ Browna zo ságy Návrat do budúcnosti, podľa ktorého sú Dr. Bukovský a Dr. Malec nedoukovia. Z opačnej strany Dr. Bukovský vrátil úder N-ku, čo ma rozosmutnilo takisto. Vážim si ako N-ko, tak Dr. Bukovského: oboje/oboch považujem za veľký prínos pre Slovensko, a je mi ľúto, keď takto seba navzájom „sekajú“. Tým skôr, že Dr. Bukovský bol predsa kedysi v začiatkoch denníka SME (prapôvodcu dnešného N-ka) jeho viacročným prispievateľom. Ako mohlo dôjsť k takémuto rozkolu?

USA a Kanada na ceste k Sovietskemu zväzu

Nad týmto sa už rozum zastavuje… NHL, zredukovaná v tomto lete pri dohrávke prerušenej minulej sezóny do dvoch kanadských miest, včera na dva dni až do soboty odložila zápasy 2. kola play-off preto, lebo v USA práve prebiehajú pouličné protesty (a nepokoje) proti policajnej brutalite.

Pochodovanie v (zamorenej?) Bratislave

Články o ochrane životného prostredia nemám rád (lezú mi na nervy, resp. znervózňujú ma), ale predvčerom na N-ku vyšiel skvelý rozhovor s právničkou a aktivistkou Danou Marekovou (dostupný aj ako podcast). Konečne rozhovor na túto tému, ktorý nebol vedený v hysterickom tóne! Čo poteší najmä v týchto dňoch, keď sa nám koronavírus rozšíril od čínskych súdruhov až do severného Talianska (is Petržalka next?)

Paradoxy (ne)prestupov

Občas sa stretávam s výčitkami, vraj ako môžem hovoriť o Veronike Remišovej ako o optimálnej premiérke pre Slovensko. Je to preto, lebo sa vždy a vo všetkom prihováram za rovnováhu: a jedna liberálnejšia dáma ako prezidentka, druhá konzervatívnejšia dáma ako premiérka by mohla byť pre Slovensko v tejto chvíli tá správna kombinácia.

Čo sa deje o polnoci pred SND?

Zdá sa, že k včerajším témam stravovacích apiek a pochodovania ešte nebolo všetko dopovedané. Kamarátka zareagovala na včerajší blogočlánok, a aj som začal písať odpoveď na Facebooku… lenže ako to už býva, rozkošatil som sa a už nemalo zmysel posielať ju na Facebook. Veľa mojich blogočlánkov vzniká mimovoľne a neplánovane len preto, že ich začnem písať ako facebookový príspevok, no vzhľadom na nečakanú dĺžku ich treba premeniť na blogočlánok.

Aké podcasty počúvam

Zjavila sa anketová otázka, aké počúva kto podcasty, a tak prinášam svoj zoznam odporúčaní. Bez podcastov (do slovenčiny som si toto slovo zo žartu preonačil na strukogramy) v bluetoothových (blutónových?!) slúchadlách si dnes už svoj život – najmä ten pochodový – neviem predstaviť.