21. februára 2019Významný sudca zo súdu v Haagu, ktorý prežil Osvienčim, sa narodil v ĽubochniSudca Thomas Buergenthal súdil prípady porušovania ľudských práv a rozhodoval o nezávislosti Kosova. Dnes hovorí, že jeho otec mal spočiatku na Slovensku s ľuďmi dobré vzťahy, ale jeho prvou spomienkou je, ako museli utiecť zo svojej vily v Ľubochni pred slovenskými fašistami.
Prezidentské voľby 201912. februára 2019Harabin pri Kosove buď zavádza, alebo nevie, o čom hovoríVyjadrenia Štefana Harabina o odtrhnutí Kosova od Srbska znejú, akoby si poradný posudok Medzinárodného súdneho dvora poriadne neprečítal. V horšom prípade ho dezinterpretuje a účelovo zavádza.
Koaličná krízaVražda Jána Kuciaka6. apríla 2018Organizátorka protestov v Holandsku: Musíme pokračovať, inak sa nedáDiana Quirschfeld spoluorganizuje protesty Za slušné Slovensko v Holandsku. Má pracovné skúsenosti z Ruska a hovorí, že vystrihovať demonštrantov proti Smeru z večerných správ RTVS je už aj na ruské pomery priveľa.
Nezávislosť Katalánska20. septembra 2017Má Katalánsko právo na osamostatnenie od Španielska?Barcelona a španielsky región Katalánsko budú prvého októbra po druhýkrát za posledné tri roky hlasovať o samostatnosti.
18. apríla 2017Ako 18-ročný začal pracovať pre New York Times. O rok neskôr dostali Pulitzerovu cenu články, ktorých je spoluautoromUmlčať zdroj, ktorý šíri dezinformáciu, je jednoduchšie ako vyvrátiť nepravdu, no nie je to ten správny spôsob, tvrdí mladý rusko-americký novinár Lincoln Pigman.
9. marca 2017Radšej byť slniečkar ako devil, vtipkovala Radičová na London School of EconomicsNa konferencii s bývalou slovenskou premiérkou sa zúčastnilo okolo 250 Čechov a Slovákov študujúcich v Británii. Zaujímal ich hlavne extrémizmus, korupcia, biznis, školstvo a pracovné príležitosti po návrate.
6. novembra 2016O najlepších slovenských mozgoch v zahraničí vieme veľmi máloMladý človek s dobrou zahraničnou školou hľadá prostredie, kde sa môže realizovať, a takým vo väčšine prípadov štátna správa na Slovensku nie je, hovoria študenti, ktorí nad návratom do vlasti premýšľajú. Svoje nádeje upierajú k Inštitútu pre finančnú politiku.
18. júla 2016Sme kolóniou Bruselu, tvrdí Kotleba, ústavný expert to vidí inakKotleba používa ústavu na agitovanie za odchod z Európskej únie. Čiastočne zavádza, kolóniou nie sme, tvrdia ústavní experti aj politológ.
Útok v Nice16. júla 2016Francúzske tajné služby potrebujú reformu, hovorí vyšetrovacia správa. Útoku v Nice zabrániť nedokázalaTajným agentom chýba dobrá koordinácia. Samotné represie a kritika multikulturalizmu nevyhrajú vojnu s terorizmom, tvrdí britský expert.
12. júla 2016Čína v arbitráži s Filipínami prehrala, verdikt označila za zdrap papieraArbitrážny tribunál zostavený pri Stálom arbitrážnom dvore v Haagu vyniesol verdikt nad konfliktom v Juhočínskom mori. Rozhodnutie je záväzné, tribunál však nemá právomoc vynútiť ho.
11. júla 2016Dnes sa oplatí sledovať Haag: prečo je dôležitý jeho verdikt v prípade z Juhočínskeho mora?Arbitrážny súd po troch rokoch rozhodne v konflikte medzi Filipínami a Čínou. Napriek zemepisnej vzdialenosti sa rozhodnutie oplatí sledovať.
6. júla 2016Husajn nebol akútna hrozba, ako dôkaz použili plagiát študentskej eseje. Správa kritizuje vojnu v IrakuVyšetrovacia komisia vyšla po siedmich rokoch so správou, ktorá mapuje účasť Britov na vojne v Iraku. Jej zistenia sú v mnohom prekvapujúce až komické, vyvodiť osobnú zodpovednosť odmietli.
1. júla 2016História článku 50: EÚ a konzervatívne manželstvoZnie to ako klišé, no hovorí sa, že členstvo v EÚ je ako vstúpenie do konzervatívneho manželstva – s možnosťou vystúpiť sa jednoducho neráta. Až do prijatia Lisabonskej zmluvy v roku 2007 to tak aj naozaj bolo.
29. júna 2016Stane sa angličtina mŕtvym jazykom EÚ? V praxi by to nedávalo zmyselV dôsledku Brexitu si niektorí politici prajú eliminovať angličtinu v inštitúciách EÚ. Z technického pohľadu sa to môže stať, z toho praktického by to bol nezmysel.
27. júna 2016Španielsky premiér vyhral, ale zostavenie vlády je znovu otázneŠpanieli od decembra nevedeli zostaviť vládu, cez víkend sa preto voľby opakovali. Voľby s prehľadom vyhrala strana premiéra Mariana Rajoya, krajne ľavicoví Podemos prepadli. Ako by mohla vyzerať nová španielska vláda?
Brexit23. júna 2016Prieskumy sú tesné a naposledy sa mýlili. Prečo?Na prieskumy vplýva aj to, ako sa ľudí pýtajú, a ľudská psychika. Výsledok môže ovplyvniť aj hudobný festival Glastonbury.
Brexit23. júna 2016Koniec slovenských študentov na Oxforde? Tri prípady, ako nás môže zasiahnuť brexitNik dnes nevie naisto predpovedať, ako dopadne štvrtkové referendum, isté je len to, že mnoho Britov zostane sklamaných. Slováci by mohli prísť o výhodné pôžičky na štúdium.
Brexit21. júna 2016Referendum britské noviny polarizuje rovnako ako spoločnosťAk ide v Británii o Európu, nič neodráža nálady v spoločnosti lepšie ako titulky v novinách. Keď sa pred vyše štyridsiatimi rokmi Briti v referende rozhodovali, či vstúpiť do Európskeho hospodárskeho spoločenstva, názory médií neboli ani zďaleka také protichodné ako dnes.
3. mája 2016Profesor z Cambridgea: Medzinárodné právo vojnu nezastaví, ale trochu od nej odrádzaHovorí, že pravidlá platia pre všetkých rovnako, no dodáva, že vymáhanie spravodlivosti je k mocnostiam miernejšie. V Ženeve sa snaží o ukončenie vojny v Sýrii. Posledné informácie z Aleppa ho znepokojujú, no ostáva optimistom. Profesor Marc Weller.
25. marca 2016Bývalý zástupca šéfa francúzskej tajnej služby: Všetky útoky neodhalímeStále platí tá slávna veta Winstona Churchilla: „Zachovajte pokoj a pokračujte,“ hovorí francúzsky expert na tajné služby Philippe Hayez. Rozprávali sme sa tri týždne po útokoch v Paríži.
Migrácia23. februára 2016Bývalý premiér Talianska: Fica som poznal ako rozumného lídra, prekvapil násJe autorom operácie Mare Nostrum, vďaka ktorej zo Stredozemného mora vytiahli 150-tisíc utečencov. Nakoniec ho to stálo kreslo, no svoje rozhodnutie taliansky expremiér Enrico Letta neľutuje.
Útok v Paríži14. novembra 2015Piatok trinásteho v ParížiPo desiatich mesiacoch od útokov na redakciu satiristického denníka Charlie Hebdo a židovský obchod zažíva Francúzsko ďalšiu vlnu smútku, strachu a neistoty. Na Paríž útočili teroristi, minimálne 120 ľudí prišlo o život.
7. augusta 2015Jej príbuzní žijú v Islamskom štáte: Chudobnejší v Mosule sa teraz majú lepšieOd učiteľov na školách až po lekárov, všetci musia prisahať vernosť Islamskému štátu, aby si udržali prácu, hovorí rodáčka z Mosulu, ktorá má v meste rodinu.
4. augusta 2015Rok pred olympiádou Rio trápi policajné násilie aj zlá vodaVojenská polícia v Rio de Janeiro pri zásahu vo favelách používa zbrane „nadmerne a zbytočne,“ uvádza správa Amnesty International rok pred začatím letných olympijských hier v Brazílii.
3. augusta 2015Do USA cez Mexiko chcelo ujsť pol milióna ľudí, mnohým ide o životDonald Trump, americký miliardár a kandidát na prezidenta, označil ľudí, ktorí z juhu utekajú do USA, za kriminálnikov a volá po zväčšení pohraničného opevnenia. Vsadil viac na populizmus ako na fakty.
30. júla 2015V tábore v Peru obrábali pôdu a rodili bojovníkov, po 25 rokoch ich oslobodiliRadikálne maoistické hnutie, z ktorého pracovného tábora v Andách armáda nedávno oslobodila unesených, má svojho veliteľa stále na slobode. Miesto, kde sa zdržiava, je neznáme, obvinenie z narkoterorizmu odmieta.
29. júla 2015Strojvodcovi Pendolina amputovali nohu. Kolegovia sa mu skladajú na protézuRušňovodič Ján Černý, ktorému vošiel do cesty kamión, bude mať doživotné zdravotné následky, České dráhy mu vyplatia odškodné. Podľa kolegov a priateľov 59-ročného Čecha je suma nedostatočná na pokrytie športovej protézy.
24. júla 2015V Bratislave dnes bude 34 °C, v Kuvajte býva aj 52 °C. Ako s tým žijú?Na Slovensku posledné dni pociťujeme vysoké horúčavy. Existujú krajiny, kde ich majú skoro po celý rok.
23. júla 2015Poľský vodič bol obvinený z vlakovej nehody, ktorá si vyžiadala tretiu obeťV nočných hodinách zraneniam končatín a hlavy podľahol 64-ročný muž, ktorý včera cestoval vlakom Pendolino. Traja ďalší sú vo vážnom stave. Vodič kamióna je obvinený zo všeobecného ohrozenia z nedbanlivosti. Pendolino možno prestane jazdiť do Košíc.
22. júla 2015Rýchlovlak Pendolino narazil v Česku do nákladného auta, zomreli dvaja ľudiaSúprava Pendolino šla rýchlosťou 160 km/h. Motor nákladného vozidla sa našiel takmer dvesto metrov od miesta nehody. Vodič poľského nákladiaka ušiel, teraz už je v rukách polície.