Knihy25. februára 2021Keď bieda predstavuje bohatstvoJán Zambor v knihe interpretuje predstaviteľa mesianistickej línie v slovenskom romantizme Sama Bohdana Hroboňa.
Knihy12. februára 2021Tichý výkrik do priestoru a časuZbierku Na prahu počuteľnosti vydal Ivan Laučík v roku 1988 po osemnástich rokoch od debutu. Sám autor sa kedysi vyjadril, že preňho to bol, po rokoch zákazu publikovania, druhý debut.
Knihy8. januára 2021Svetlo pred zotmením Jima HarrisonaJedinečné nie sú údery osudu, ktoré sa nedajú zmeniť, ale špecifický je spôsob, ako ich zvládame.
Knihy25. septembra 2020Pomník anglického literárneho barokaZákladom knihy je, prirodzene, Miltonov umelecký text, no popri bežných rámcových častiach knihy vytvoril prekladateľ vyše šesťdesiat strán precíznych poznámok a vysvetliviek, kalendárium a takmer osemnásťstranový doslov.
Knihy26. júna 2020Koloman Sokol: Dlho ma nemali za ničKniha má dvoch autorských rozprávačov – Kolomana Sokola, ktorý rozpráva, a Eugena Gindla, ktorý počúval, čítal, zapísal a napísal.
5. júna 2020Ak smútok – smútok jedna radosť. Ak radosť – radosť na zaplakanieMnohým ľuďom Pavol Suržin prekážal čudáctvom, ktoré mohlo byť skrývanou bezradnosťou. Jeho samota však nebola iba prekliatím, ale mala aj liečivú silu a napokon sa stala produktívnou pre tvorbu.
29. mája 2020Pre brikoléra je všetko významnéU Juraja Mojžiša ťažko oddeliť prózu od eseje, od reflexie či výkladu umeleckého diela. Potvrdzuje to aj jeho kniha Detaily.
30. apríla 2020Nepredstavuj si viac, než trebaBonowiczove verše vyjadrujú zdanlivo jednoduché javy v nerozlučnom svete človeka, v skutočnosti však ide o rovinu toho, čo ľudia nemôžu úplne spoznať a pochopiť, v čo môžu iba veriť alebo neveriť.
Knihy15. marca 2020Túžba žiť v prirodzenom mesteVydavateľstvo Skalná ruža vydalo zbierku Donny Stonecipherovej Modelové mesto. Poézii, ktorá sa pohybuje na hranici inovatívnej básnickej výpovede a komunikatívne prístupnej lyriky, dominuje fascinácia mestom.
Knihy20. januára 2020Keď sa tvorba prieči dobe alebo naopakV Babeľovej knihe nájdeme publicistiku i prózu, článok o vzťahu sovietskej moci k nemu, listy či rozhovor s jeho dcérou a vnukom.
Knihy26. decembra 2019Niekedy je dobré, keď sme z poézie rozčarovaníVo vydavateľstve Skalná ruža vyšla zbierka amerického básnika, laureáta Pulitzerovej ceny Roberta Hassa.
Knihy12. decembra 2019Život je procesia drámJana Bodnárová v zbierke Terče vyjadruje traumy osobné i také, ktoré zasiahli spoločenstvá ľudí v rôznych dejinných časoch ľudstva.
Knihy14. augusta 2019Pohyb po Štrpkovej ceste je mimoriadnym čitateľským zážitkomIvan Štrpka prešiel z Osamelých bežcov najdlhšiu trasu a predstavuje najvytrvalejšieho zo všetkých troch, píše v jeho monografi Zoltán Rédey.
25. apríla 2019Revolúcie detí – magické časy našich životovKniha Mojich tridsať rokov predstavuje podľa editora Fedora Gála čosi ako generačné krédo adresované nastupujúcej generácii.
14. februára 2019Všetko sa pominie, iba Šabľový tanec je večný. To je jeden z leitmotívov novej knihy Pavla Vilikovského
31. januára 2019Pocit je opakovateľný, ale v textoch nie opakujúci saV knihe Veľká potreba lampášov nejde o chronológiu udalostí, ale o obraz u človeka, ktorý ho mal a má, nosil a nosí ho v sebe stále.
11. januára 2019Šúpať pamäť ako cibuľuNová kniha Jána Púčeka je zaujímavo skomponovaným multižánrovým, synkretickým dielom.
14. decembra 2018Veľký príbeh súťaže je dokumentom o jednej línii slovenskej prózyMnohí, dnes známi a úspešní prozaici, začínali svoju tvorbu práve v súťaži Poviedka a zásluhou K. K. Bagalu mohli vydať aj svoje debuty.
22. novembra 2018Na profesionálnu aroganciu sa dá odpovedať len iróniouPróza Pavla Rankova Legenda o jazyku sa opiera o historické fakty, reálie, a tie dávajú len minimálny priestor fikcii či až fantázii.
26. júla 2018Tváre a osudy v pohybeKeďže sa v knihe spájajú umenie výtvarné so slovesným, máme pred sebou príťažlivý dokument o slovenskom literárnom živote.
1. júna 2018Za všetko vďačím anjelomVo vydavateľstve Modrý Peter vyšla kniha básní nórskeho autora Jona Fosseho, ktorého poznáme aj ako prozaika či esejistu.
9. marca 2018Domov je preto, aby sme sa mali kam vracaťZ textov Petra Milčáka sa nedá nič vypustiť, jedna myšlienka podmieňuje druhú, je to reťaz faktov, príbehov, indukcií a dedukcií. Potvrdzuje to aj jeho najnovšia kniha.
24. augusta 2017Náročné žitie v paralelnej realiteAlexandra Salmela, Slovenska žijúca vo Fínsku, napísala tragickú, pochmúrnu knihu, akýsi futuristický obraz zanikania planéty Zem.
27. júna 2017Zlo sa nestratí, len mení svoje podobyVšetky svoje úvahy, skúsenosti a spomienky v knihe Nechcel som byť žid nazýva Juraj Špitzer správou. A je to správa veľmi vážna a dôležitá.
15. júna 2017Tvorca moderného románu bol aj majstrom esejíPri čítaní a interpretovaní esejí Marcela Prousta nemožno nespomínať jeho Hľadanie strateného času, lebo všetko, čo napísal, smerovalo postupne k tomuto vrcholnému románovému dielu.
24. mája 2017Majstrovská hra na autora i na postavuZákladným princípom je úžasne zložitá psychika postavy rozprávača i postavy autora, prežívajúca „pravdivý“ príbeh a súčasne príbeh vlastných predstáv, ktoré by za určitých okolností mohli byť realitou.
6. apríla 2017Deň si viem predstaviť bez slov, ale neviem si ho predstaviť bez tichaDaniel Pastirčák v esejach svojej knihy Bene nota prechádza od najsilnejšej jemnosti miestami až do jemnej údernosti. Nech je téma akákoľvek.
3. novembra 2016Bez kánonu sa stratí literatúra. Zostanú len „dobré knihy“, ľahko predajnéJon Fosse uvažovaním a príznačným štýlom vytvára v esejach druh zaujímavého napätia, charakteristického aj pre jeho prozaické dielo.
28. júla 2016Hovoriť pravdu je pre Mikloška viac ako udržať sa pri mociJán Štrasser v knihe rozhovorov s Františkom Mikloškom kladie otázky tak, že zachováva chronológiu života respondenta, ale text knihy člení na časti aj tematicky.
7. apríla 2016Sloboda je len otázkou okamihuMozaikovitá kompozícia umožňuje vytvárať analógie dejinných udalostí, dômyselne zakomponovaných do stvárnenej reality.