Americké voľby 2020Donald Trump17. novembra 2020Jedna Amerika, dva národySúčasný systém je hlboko chybný a nereprezentatívny, no napriek tomu nie je možné dosiahnuť konsenzus na reforme, pretože akákoľvek potenciálna oprava by zvýhodňovala jedných a poškodila druhých.
11. októbra 2020Čo nám odkazuje Jicchak RabinBývalý premiér veril, že Izrael musí zostať rovnako židovský, ako demokratický, a rozumel, že si to vyžaduje dva oddelené štáty.
17. septembra 2020Nešťastné narodeniny OSNNajsilnejšie svetové veľmoci majú takú OSN, akú chcú mať, no nie takú, akú svet potrebuje.
Koronavírus24. júla 2020Politika okolo vakcínyNakoniec sa všetky vlády dostanú pod enormný tlak, aby sa najprv postarali o vlastných občanov. Vakcínový nacionalizmus takmer iste vyhrá nad vakcínovým multilateralizmom.
20. júna 2020Márne čakanie na AmerikuAmerická verejnosť a volení predstavitelia zamerali svoju energiu na domáce výzvy. Problémom však je, že veľa vecí sa deje aj vo svete.
Koronavírus8. apríla 2020V celosvetovej vojne s vírusomKeď už raz lídri zistili, že vojna je nevyhnutná, čoskoro si uvedomili, že nemajú zbrane, ktorými by mohli bojovať.
Donald Trump15. februára 2020Trumpova blízkovýchodná fatamorgánaTo, čo je dnes v ponuke, je oveľa menej, než bolo Palestínčanom ponúkané v minulosti.
Donald TrumpKonflikt USA vs Irán6. januára 2020Atentát na Solejmáního a americká strategická nestálosťTrump chcel ukončiť blízkovýchodnú politiku svojich predchodcov, ale rana, ktorú uštedril Iránu, sa mu ešte môže vypomstiť.
26. decembra 2019Na ceste k postamerickému Blízkemu východuTrump má averziu k vojenským operáciám a nezaujíma ho ani diplomacia, no už si uvedomuje, že stiahnutie sa z Blízkeho východu nebude jednoduché ani lacné.
9. decembra 2019Hrozba jadrových konfliktov je stále väčšiaS myšlienkou zadovážiť si vlastný arzenál sa pohráva veľa krajín. Preteky, kto získa skôr a viac jadrových zbraní, môžu vyvolať preventívnu vojnu.
Donald Trump30. októbra 2019Za Trumpovu zradu zaplatíme vysokú cenuTrump si mýli „nekonečné vojny“ s vojenskou prítomnosťou s otvoreným koncom. To prvé sa dialo v Iraku a v Afganistane, no to, čo Spojené štáty robili v severnej Sýrii, bolo múdre a efektívne.
Klimatická zmenaPožiare v Amazónii19. septembra 2019Horiaca Amazónia je ako terorizmus, nepozná hraniceŠtátna suverenita má svoje hranice, najmä keď hranice presahuje aj rúbanie a vypaľovanie lesa.
12. septembra 2019Američania sa čoraz viac prikláňajú k IndiiIndia je prirodzeným partnerom, ktorý môže pomôcť vyvažovať vplyv Číny.
8. augusta 2019Stabilita v Ázii už nie je taká istá ako v minulostiMôže sa stať, že sa v budúcnosti budeme na dnešok pozerať ako na dobu, keď sa momentálne ekonomicky najúspešnejšia časť sveta začala rozpadať.
19. júna 2019Washington by to mal s Teheránom skúsiť ešte razSúčasné americké sankcie voči Iránu fungujú, no môžu viesť aj k tomu, že krajina zatlačená do kúta rozpúta vojnu. Cestou, ako z toho von, je opäť rokovať a pokúsiť sa o novú jadrovú dohodu.
24. mája 2019Ďalších dvadsať rokov bude ešte neistejších ako tých uplynulýchKým Blízky východ zostáva v takom zlom stave ako doteraz, zvyšok Ázie stále bohatne a stáva sa centrom medzinárodnej politiky. A k tomu treba pridať stále väčšiu nestabilitu sveta.
25. apríla 2019Na Blízkom východe nastal čas na diplomatickú revolúciuDokonca aj keby sa izraelsko-palestínsky konflikt úplne skončil, iné blízkovýchodné problémy budú pokračovať.
22. februára 2019Hroziaca taiwanská krízaPrípadná kríza by predstavovala veľké riziko pre všetkých zúčastnených. Najlepšie by teda bolo vyhnúť sa symbolickým krokom, ktoré sú pre iných neprijateľné.
21. januára 2019Mučivá spomienka na Afganistan Amerika i ostatné krajiny NATO by v krajine mali ponechať aspoň časť vojakov. Nie, aby vyhrali, ale aby spolu s Afganistanom neprehrali.
28. decembra 2018Európa je na svoj neporiadok samaZ viacerých dôvodov ide na európskom kontinente veľa vecí dole vodou a neexistuje jeden spôsob, ako tomu zabrániť. Navyše tentokrát nepomôže ani Amerika.
7. decembra 2018Svet, ktorý vytvoril George H. W. BushZosnulý americký prezident nastavil štýl a očakávania, počúval a trval na formálnom procese. A potom viedol.
24. novembra 2018Nepohodlná pravda o Saudskej ArábiiDôležitejší ako akékoľvek sankcie by bol verejný i súkromný tlak na saudskoarabského korunného princa, ktorý by mal ukončiť vojnu v Jemene a neprehlbovať konfrontáciu s Iránom.
17. augusta 2018Zmierme sa s tureckou realitouVo vzťahu s Tureckom sme vychádzali z dvoch predpokladov: že ide o liberálnu demokraciu a že v medzinárodnej politike stojí na našej strane. To už neplatí.
30. júla 2018Sumarizácia Trumpových samitovAmerický prezident nedbá na prípravu ani na spoločné komuniké, a to prináša veľa rizík.
23. júna 2018Neisté dedičstvo singapurského samituKeby sa Severná Kórea otvorila západným podnikateľom, čoskoro by zistila, že sa v nej ešte intenzívnejšie objavujú aj západné idey.
23. marca 2018Liberálny svetový poriadok, odpočívaj v pokoji Američania opúšťajú doterajší systém a iným krajinám chýba buď záujem tento systém udržať, alebo prostriedky, ktoré na to treba.
9. februára 2018Pakistanská hádanka: Má ho Amerika opustiť alebo zostať?Dnes je Pakistan slabým štátom, ale zajtra môže zlyhať úplne. To by bola nočná mora, pretože jadrové zbrane by sa mohli dostať do rúk teroristom.
6. októbra 2017Kurdi na ceste k nezávislostiKurdi spĺňajú všetky kritériá, aby mohli vyhlásiť nezávislý štát, ale narážajú na odpor všetkých štátov, v ktorých žije početná kurdská menšina. No dôležité je o tom aspoň rokovať.
1. septembra 2017Blíži sa koniec strategického zázraku v Ázii?Napriek treniciam žije Ázia v mieri aj preto, že žiadna krajina nechce ohroziť svoj ekonomický rast. Lenže to nemusí trvať večne.
11. augusta 2017Desať poučení zo severokórejského jadrového programuMusíme zobrať na vedomie, že niektoré problémy sa vyriešiť nedajú a prinajlepšom ich možno len manažovať.