Jana Babušiakovájana.babusiakova@gmail.comVyštudovala dejiny a teóriu umenia na Trnavskej univerzite. Pracuje v administratíve Kunsthalle Bratislava a príležitostne sa venuje i vlastným výstavným projektom.
Vizuálne umenie6. decembra 2020Kamene hovoriť nemôžu, no predsa majú príbehy, ukazuje výtvarník Marek KvetanDiela Mareka Kvetana sa vždy vzťahovali k spoločnosti – ironicky komentovali našu národnú, kultúrnu či triednu identitu. Jeho nová inštalácia sa však s plnou vážnosťou ponára priam do jej základov.
Vizuálne umenie24. júna 2020Naša dobrodružnosť a odvaha experimentovať by nám mohli pomôcť prežiť, hovorí umelec András CséfalvayV bratislavskej galérii SODA rozpráva András Cséfalvay príbehy dinosaurov a na príklade jedného z nich sa snaží vidieť nádej v možnom prežití ľudskej civilizácie.
30. januára 2020Nová technika kedysi pôsobila idealisticky, dnes treba poznať aj jej odvrátenú stranuInformačná technika je dôležitá, ale musíme sa vedieť rozhodnúť, kam nás má viesť, vraví Marek Tuszynski, ktorý umelecko-vzdelávacím projektom upozorňuje na nástrahy digitálneho sveta.
22. júla 2019Maľuje zdanlivo dokonalé starosvetské olejomaľby, ale je to chyták, či sme schopní vidieť skutočnosťNa obrazoch Adama Šakového je pohár pohárom a strom stromom. Tam sa však zdanlivá jednoznačnosť končí a po nej nastupuje ilúzia skrytá pod maskou skutočnosti.
13. júna 2019Ak rozumiete sebe, budete rozumieť aj Rothkovi. Vo Viedni je výstava maliara, pri ktorom diváci plačúDo konca júna je vo viedenskom Kunsthistorisches museum výstava jedného z najznámejších umelcov 20. storočia, Marka Rothka. Výraz jeho nadčasových diel nedokáže úplne sprostredkovať nijaká reprodukcia a stojí za to vidieť ich naživo.
6. júna 2019Nech zdvihne ruku ten, kto nikdy neprečítal iba nadpis článkuFestival súčasného umenia DOM v Novej Cvernovke otvára témy korektnosti a manipulácie v internetovom priestore. Slovo v ňom dostáva najmä najmladšia generácia umelcov.
30. mája 2019Jeho kresby pôsobia ľahko, priam bezstarostne, no znázorňujú presný opakRobert Gabris študoval na Akadémii umení vo Viedni, na Slovensku má prvú samostatnú výstavu.
29. septembra 2018Na viedenskom veľtrhu umenia je aj múzeum vytvorené slovenskými autormi, čičmiansky kroj v ňom však nenájdete
30. augusta 2018Marcel Mališ vyťahuje temné obrazy minulosti s presvedčením, že sme sa ich nikdy úplne nezbaviliVýtvarník Marcel Mališ ukazuje, ako sa prostredníctvom irónie vyrovnať s vlastnou pozíciou umelca, komentuje vzťah k autoritám a upozorňuje na tiene minulosti.
24. augusta 2018Mestá ako bujnejúce vírusy v Šarišskej galérii hovoria o ľudstve viac, ako by sme chceliVýstava Eduarda Klenu v Šarišskej galérii je dôkazom, že i rozsahom a rozpočtom menšia výstava začínajúceho autora môže prekvapiť aktuálnosťou a dôležitou kritikou. O to viac škoda nevhodnej inštalácie.
22. júla 2018Starať sa doma o fikusy a svokrine jazyky je už móda, ale príroda je aj ďalej od našich obývačiekPodkrovie Galérie mesta Bratislavy sa v lete zazelenalo. Výtvarníčka Monika Pascoe Mikyšková ho zaplnila prácami so zdanlivo nekonfliktnou, ba až oddychovou prírodnou tematikou, do ktorej však presakujú spoločenské témy a ekologické hrozby súčasného sveta.
11. mája 2018Dejiny rozdeľujú nielen krajiny, ale aj rodiny. Zaceliť rany môže iba odpustenieNa výstave v bratislavskej galérii HIT má divák možnosť ponoriť do studeného mora minulosti, z ktorého vystupujú na povrch ostré útesy. Výstava lotyšskej umelkyne Ievy Epnere sa vyrovnáva s históriou dedičstva sovietskej éry a s témou života na hranici.