Otakar Horákotakar.horak@dennikn.skVyštudoval filozofiu na Univerzite Palackého v Olomouci. Je autorom knihy Filozofické poradenstvo: kritika. V Denníku N pôsobí od februára 2015, píše najmä o vede.
KoronavírusOčkovanie proti koronavírusuPríroda7. marca 2021Na Slovensku našli v siedmich vzorkách juhoafrický variant koronavírusu, jeden zo ZanzibaruJuhoafrický variant je infekčnejší a panujú obavy, že môže unikať imunitnému systému.
KoronavírusPríroda5. marca 2021Lekárka z ARO: Štúdia o ivermektíne je sklamaním, ale situácia je zúfalá, chytáme sa slamky
Dlhý covidKoronavírus4. marca 2021Je unavený, bolí ho hlava a nevie sa sústrediť. Michal trpí dlhým covidom, hoci ochorenie malo mierny priebehMichal B. sa lieči v piešťanskom centre, v ktorom vytvorili program pre liečbu pacientov s dlhým covidom. Súčasťou liečby sú aj masáže, respiračná fyzioterapia, spirometrický dychový tréning či terapia v hyperbarickej komore.
KoronavírusOčkovanie proti koronavírusuPrírodaRozhovory4. marca 2021Bioinformatička Kováčová: Z letov z Afriky som zhrozená, juhoafrický variant tu už asi máme
KoronavírusOčkovanie proti koronavírusuPrírodaRozhovory3. marca 2021Ak nemusí na schválenie Sputnik, nech sa neschvaľuje nič. Anekdoty o údajnom vyliečení ivermektínom nestačia, vraví chemik Szolcsányi
ČlovekHoaxy a propagandaKoronavírus26. februára 2021Veria na duchov či koronu ako biologickú zbraň. Pocity straty kontroly nad pandémiou súvisia s vierou v konšpirácieTí, ktorí nedôverovali oficiálnym inštitúciám pri zvládaní pandémie, vykazovali väčšie pocity úzkosti a nedostatku kontroly a mali aj viac konšpiračných presvedčení, zistilo trio autorov z SAV.
ČlovekKoronavírus25. februára 2021Sú u rodičov, bez peňazí a kamarátov. Tretina vysokoškolákov trpí depresiou, rizikovo pije skoro štvrtinaDuševné zdravie študentov sa počas koronakrízy zhoršilo, ukázal výskum z decembra 2020. Zúčastnilo sa ho skoro 1800 vysokoškolákov UK v Bratislave. Mladá dospelosť je rizikovým obdobím, hovorí psychiater a dodáva, že len zdanlivo ide o najšťastnejšie obdobie.
KoronavírusOčkovanie proti koronavírusuPríroda23. februára 2021Vakcína od Pfizeru znižuje šírenie vírusu, naznačuje štúdia. Je to skvelá správa, vraví vedecPodľa kritikov môže byť účinok očkovania nižší, no uznávajú, že vakcína znižuje prenos vírusu. Predbežné výsledky o pozitívnom vplyve očkovania na spomalenie šírenia vírusu imunológ Vladimír Leksa očakával, podľa neho bude ešte omnoho vyšší. „Keď si človek vytvorí imunitu, spomalí sa aj šírenie nákazy v populácii.“
KoronavírusOčkovanie proti koronavírusuRozhovory22. februára 2021Vedec Celec: Presvedčivé dôkazy o účinnosti ivermektínu nepoznám, v Nemecku covid neliečia vitamínmi ani izoprinozínom
KoronavírusOčkovanie proti koronavírusuRozhovory19. februára 2021Slovák zo Šanghaja: Na Slovensku hľadáme spôsoby, ako obísť pravidlá a okašľať systém, v Číne myslia na blaho celku
KoronavírusPríroda16. februára 2021Všetok koronavírus na svete by sa zmestil do plechovky od koly. Liek na astmu mal sľubné výsledky
ČlovekKoronavírusMorálka16. februára 2021Otvorené kultúry zvládajú pandémiu horšie, viac sa tam porušujú spoločenské normy, tvrdí štúdia
Koronavírus12. februára 2021Rúška, odstupy či hygiena rúk spomalili šírenie chrípky, k „dokonalej smršti“ s covidom nedošloObavy zo spojenia pandémie covidu a epidémie chrípky sa túto sezónu zatiaľ nenaplnili. Aké je jedno z ponaučení do budúcna? „Chorí nepatria do školy ani do práce,“ vraví epidemiologička Zuzana Krištúfková.
História11. februára 2021Najstarším písmom u Slovanov nie je hlaholika, ale starogermánske runyVyryté znaky identifikovali vedci ako runy takzvaného staršieho futharku. Ide o písmo, ktoré používalo germánsky hovoriace obyvateľstvo strednej Európy od 2. do 7. storočia nášho letopočtu.
Hoaxy a propagandaKoronavírusOčkovanie proti koronavírusuPríroda10. februára 2021Soňa Peková sa mýli o pôvode koronavírusu, mutáciách aj vakcínach. Nie je skutočnou vedkyňou, reaguje vedec z SAVDenník N oslovil päticu slovenských vedcov, aby overil Pekovej tvrdenia.
Koronavírus9. februára 2021Na mapovanie britského variantu koronavírusu máme 100-tisíc testov. Prehľad o iných variantoch nemáme, sekvenujeme málo
Dlhý covidKoronavírusPrírodaRozhovory8. februára 2021Dlhý covid sa týka do 10 percent pacientov, postihuje aj zdravých či športovcov, vraví český lekárCovid-19 nie je banálne ochorenie, z liekov zaberajú len kortikoidy, remdezivir nemá efekt a ivermektín nepoužívajú, vraví lekár Michal Kopecký.
KoronavírusPlošné testovanieRozhovory8. februára 2021Ekonóm Kahanec: Plošné antigénové testovanie spomaľuje pandémiu, efekt sa vytráca po zhruba dvoch týždňoch„Lenže pozor. Vo svojej štúdii vôbec neriešime, či by išlo o pozitívnu hodnotu za peniaze. Neriešime, či nie sú lepšie alternatívy,“ vraví Martin Kahanec.
Koronavírus5. februára 2021Fanúšikov Miami Heat skontrolujú psy, či nemajú koronu. Experimenty ukazujú vysokú úspešnosťExistujú aj náznaky, že psy dokážu odhaliť koronavírus v tele ešte predtým, než sa objavia prvé symptómy.
Dlhý covidKoronavírusPríroda5. februára 2021Aj keď pandémiu potlačíme, zostanú tisíce pacientov s dlhým covidom. Mesiace ich bude trápiť únava či bolesti hlavyAko chce ministerstvo zdravotníctva pomôcť pacientom s dlhým covidom, čo si lekári myslia o potrebe postcovidových centier a prečo u niektorých po prekonaní akútnej fázy covidu pretrvávajú symptómy aj niekoľko mesiacov?
KoronavírusOčkovanie proti koronavírusu31. januára 2021V 29 najchudobnejších krajinách zaočkovali proti covidu len 55 ľudí, v najbohatších desiatky miliónovVysokopríjmové krajiny predstavujú len 16 percent svetovej populácie, no v súčasnosti majú až 60 percent vakcín proti covidu.
KoronavírusOčkovanie proti koronavírusuPríroda30. januára 2021Pfizer aj Moderna sa pripravujú na nové varianty koronavírusu. Vyrobiť novú mRNA vakcínu nie je problém, vraví vedecČím viac času dáme vírusu, tým väčšie je riziko, že zmutuje do horšieho variantu, hovorí vedec z UK v Bratislave. Výroba novej mRNA vakcíny by však mala trvať len niekoľko týždňov. „Schvaľovací proces by mal byť zrýchlený,“ dodáva kolega z SAV.
KoronavírusOčkovanie proti koronavírusu28. januára 2021Očkovanie proti covidu a seniori: ako nahlasovať nežiaduce účinky a prečo sú výraznejšie skôr po druhej dávke
ČlovekOmyly mysle27. januára 2021Plodí nevedomosť sebavedomie? Slávny Dunningov-Krugerov efekt sa netýka len „hlupákov“, ale väčšiny populácieV ostatnom období je Dunningov-Krugerov efekt podrobený kritike – od toho, že je kultúrne závislý, nie vždy sa ho darí replikovať, až po to, že vôbec neexistuje, lebo ide len o prejav štatistickej chyby. Denník N oslovil psychológa z SAV a matematika z UK v Bratislave, aby o psychologickom jave povedali viac.
KoronavírusPríroda26. januára 2021Vedci: V Trenčíne si mohli zameniť britský variant koronavírusu s českýmNa Slovensku sa genóm nového koronavírusu sekvenuje minimálne. O prítomnosti britského variantu vírusu u nás nevieme prakticky nič. Vysoký výskyt britského variantu koronavírusu v Trenčíne vedci spochybňujú, pretože dáta sa nezískali sekvenovaním genómu.
Koronavírus22. januára 2021Rozprávaním bez rúška sa nový koronavírus môže šíriť viac ako po jednom zakašľaníAj v prípade, že dodržiavame odstup dva metre, nemusí to stačiť, ak je miestnosť zle vetraná, lebo aj pri bežnom rozprávaní prekonajú aerosóly uvedenú vzdialenosť už za niekoľko sekúnd.
KoronavírusOčkovanie proti koronavírusu21. januára 2021Tempo očkovania nie je zlé. Ak by boli vakcíny, 3,5 milióna ľudí zaočkujeme za týždeň, vraví lekár HodosyLekár očkoval aj prezidentku Zuzanu Čaputovú.
Koronavírus20. januára 2021Ako som prekonal covidPo negatívnom antigénovom teste som mal o niekoľko dní pozitívny PCR.
ČlovekDonald TrumpMorálkaOmyly mysle7. januára 2021My verzus OniNapriek značnému pokroku sme naďalej dedičmi pravekej tribalistickej mysle.
KoronavírusOčkovanie proti koronavírusuPríroda5. januára 2021Desať dôvodov, prečo sa dať očkovať proti covidu (+ anketa s vedcami)