Blog N: Tomáš Hubinákhubinak.tomas@gmail.comRemeslom právnik činný na poli ústavného práva. V rokoch 2013 až 2020 poradca Ústavného súdu SR, v súčasnosti poradca ministerky spravodlivosti pre ústavné právo.
15. februára 2021O Úrade na ochranu whistleblowerov a jeho prvej predsedníčkeNárodná rada zvolila 5. februára 2021 prvú predsedníčku Úradu na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti. Stala sa ňou Zuzana Dlugošová.
26. januára 2021O štátnikoch, verejnej službe a partii šachu v čase pandémieAlebo chucpe človeka milión.
19. januára 2021O verejnom ochrancovi práv, jeho činnosti a vhodnosti posilnenia jeho právomocíAlebo v čom sa novodobí križiaci i ústavní sudcovia mýlia.
15. decembra 2020Nie, ústavodarca možnosťou predĺžiť núdzový stav nezavádza diktatúruParlament bude vo štvrtok tohto týždňa hlasovať o novele ústavného zákona o bezpečnosti štátu, ktorou sa zavádza možnosť predĺžiť núdzový stav vyhlásený z dôvodu pandémie. Pokúsime sa o stručný komentár s ambíciou vniesť svetlo do temných predikcií o zavádzaní diktatúry prostredníctvom tejto novely.
26. februára 2020Spoločnosť bez hodnôt, krajina bez identityPozrite sa vôkol seba. Skrz šeď každodennosti človeka milión nahliadnite do jadra spoločnosti.
8. októbra 2019O navrhovanom 60 dňovom moratóriu na volebné prieskumyAlebo o volebnom práve a slobodnej súťaži politických síl.
9. septembra 2019A v hlavnom meste stožiar stojíAlebo o vašich výzvach a našich odpovediach, o vašich rečiach a našich životoch.
22. augusta 2019O právomoci prezidenta vetovať zákony parlamentu (+ rozhovor s Roberom Spitzerom)S Robertom Spitzerom o dôvodoch zakotvenia práva veta medzi prezidentove ústavné právomoci, o význame, ktorý demokracia prezidentskému vetu pripisuje, ale aj o spôsobe, akým k výkonu tejto právomoci pristupovať.
14. augusta 2019K podmienkam, za ktorých možno rozpustiť politickú stranuAlebo o význame politických strán a brániacej sa demokracii.
23. júla 2019Bernhard Schlink, autor Predčítača, akademik, dlhoročný ústavný sudca (+rozhovor)Rozhovor s Bernhardom Schlinkom o jeho vnímaní súčasných globálnych výziev, ako aj o jeho poslaní v roli ústavného sudcu. Ambíciou článku je zároveň ponúknuť čitateľovi náhľad do Schlinkovej kariéry právneho vedca a spisovateľa, ako aj do rozhodnutí, pod ktoré sa ako ústavný sudca podpísal.
22. júla 2019O kompromisoch ako spôsobe, ktorým usporadúvame demokraciuAlebo o politike, uplatňovaní našich slobôd a spôsobe nášho života, a o dôležitosti kompromisov v nich.
9. júla 2019O ruskom Ústavnom súde, ktorý sa zastal práva politických aktivistov demonštrovaťAlebo o slobode zhromažďovania sa, ktorá v niektorých krajinách slobodou zároveň je aj nie je.
30. júna 2019Ústavný súd patrí občianskej spoločnosti. Diskutujme o ňomEsenciou demokracie je diskusia. Neštíti sa obsiahnuť veci verejné a skutočnosti verejný život ovplyvňujúce. Ústavný súd je z titulu svojho poslania v demokracii súčasťou verejného života. Rozpätie vplyvu jeho pôsobenia badať od potenciálu zasiahnuť do behu dejín štátu až po reálny dotyk so súkromnými životmi jednotlivcov. A tak diskutujme o Ústavnom súde, demokracia sa poteší.
18. júna 2019Prijmite pozvanie do môjho mesta. Predovšetkým vy, ktorí máte strach z cudziehoPríďte, sledujte svet vôkol seba, počúvajte, nechajte sa atmosférou prestúpiť, odneste si pocit, skúsenosť a myšlienku.
11. júna 2019O Rusku, zadržaných ukrajinských námorných plavidlách a Medzinárodnom tribunáli pre morské právoAlebo o mori, morskom práve a ako sa to týka vnútrozemského Slovenska.
25. mája 2019O dôležitosti sexu po päťdesiatke a súvise s Istanbulským dohovoromAlebo o predsudkoch, sexizme a stereotypoch.
19. mája 2019O histórii ústavného súdnictvaÚstavné súdnictvo ako ho poznáme v Európe dnes, má svoje korene v 20. rokoch 20. storočia.
15. mája 2019Keď dôstojnosť prezidenta iniciatívne háji štátny orgánÚstavný súd a Európsky súd pre ľudské práva odkázali Rade pre vysielanie a retransmisiu, domnelo chrániacej dôstojnosť raz prezidenta republiky, inokedy štátnych úradníkov, ako sa správať k vysielateľom.
5. mája 2019O Ústave, z ktorej sa stal pôdorys pre realizáciu politických programovAlebo o Ústave ako spoločenskej zmluve.
27. apríla 2019O stave mysle predsedu parlamentuAlebo o formáte osobnosti ctihodného ústavného činiteľa.
14. apríla 2019O premiérovi i expremiérovi s láskouAlebo o všetkom, čo si v demokracii môžeme k premiérovi dovoliť a všetkom, čo si premiér nemôže dovoliť k nám.
7. apríla 2019K úvahám o ústavnom zákaze adopcií detí pármi rovnakého pohlaviaAlebo o ľudských právach, ktoré sa v demokratických spoločenstvách stávajú právami ústavnými.
1. apríla 2019Emmett Till mal 14 rokov. Zomrel kvôli farbe pleti. Zodpovednosť nesieme my všetciJeden odvážny muž mal v roku 1963 sen, že jeho štyri deti budú jedného dňa žiť v krajine, kde nebudú posudzované podľa farby pleti, ale podľa ich charakterových vlastností.
27. marca 2019Máte zmysel pre fair-play? O dileme futbalového rozhodcu a tak trochu o sudcovských dilemáchOtestujte svoje poňatie férovosti na nasledovnom príklade zo sveta futbalu.
24. marca 2019O kultúrno-etických otázkach kladených kandidátom na sudcov Ústavného súduAlebo o právnom alibizme.
10. marca 2019O práve na odpoveď a slobode prejavu médiíAko nás poúča už John Stuart Mill, nemožno hovoriť o slobodnej spoločnosti bez rešpektovania slobody prejavu, a to bez ohľadu na formu vlády uplatňovanej v danej spoločnosti.
8. marca 2019Ústavný sudca Thurgood MarshallZvyknú vravieť, že nádej je jedna z nemnohých vecí, na ktoré vám nik nesiahne, nádej je vaše nedotknuteľné súkromné a vnútorné vlastníctvo.