BLOG
Michal Sventek
Michal Sventek
2 882

O oslabení gymnázií

Takto by sa to veru riešiť nemalo. (Reakcia na blog Miroslava Beblavého)

Dnes sa mi dostal do pozornosti blog Miroslava Beblavého – reaguje v ňom na zákon, ktorý prešiel pred pár rokmi a ktorého cieľom je (podľa nášho premiéra) znížiť nerovnosti vo vzdelávaní a prispôsobiť output zo vzdelávania pracovnému trhu, kde chýbajú absolventi odborných škôl.

V praxi to však znamená obmedzenie slobody rodičov vo voľbe škôl pre svoje deti, zníženie počtu žiakov na gymnáziách a uškodenie tým najlepším z nich, pod rúškom boja proti stúpajúcemu číslu nových gymnázií (pretože nie je možné, aby sa neustále vytvárali gymnáziá, to je cesta do pekla).

A práve vyššie spomínaná nerovnosť vo vzdelávaní sa tiež často spomína, keď rovnakí politici so smútkom komentujú, že takto isto trpia aj ďalšie dôležité zamestnania, často aj tradičné remeslá – že už žiaci, a ani rodičia, nemajú záujem.

Avšak snaha to celé zvaliť na študentov samotných, a ich (ne)záujem, je absurdná. Absurdné je tiež ukazovať na rodičov a ich uvažovanie o budúcnosti svojich detí ako na zlú vec – je to trocha krátkozraké.

Rodičia na Slovensku vidia, že pri stave našej ekonomiky, školstva, pri výške platov a pri politike, akú vedieme, sa skutočne neoplatí pre nich (ak myslia pozitívne pre budúcnosť svojich detí), často uvažovať inak, než práve nad gymnáziami, súkromnými školami a inými zariadeniami mimo štandardného systému.

Práve tieto školy totiž často umožnia deťom lepšiu cestu do života, lepšie príležitosti a potencionálne vyšší plat v ich budúcom zamestnaní – a to aj keď má dieťa možno slabší priemer. (A aj keby – môžeme viniť rodičov z toho, že chcú pre svoje deti to najlepšie, aj keď majú horšie výsledky?)

Nezabúdajme tiež, že úlohou štátu nie je svojich občanov obmedzovať a brať im právo slobodnej voľby, keď sa naskytne nedostatok, ktorý je treba riešiť. Uznávam, skutočne je poľutovaniahodné, že žiaci (a ich rodičia) nechcú odborné školy a tieto pracovné miesta zaplniť – riešením však nie je obmedzenie a úmyselné škodenie už fungujúcim gymnáziám – riešením je tieto odbory a práce zatraktívniť.

Žijeme predsa v liberálnej demokracii, kde by mal každý občan mať právo si zvoliť svoju budúcnosť a osud – či už pri urnách, pri zápise do školy,  pri výbere zamestnania či rozhodnutí podnikať. Je teda pre rodičov neetické a nezodpovedné, ak nedajú svoje deti na odborné školy, na remeslá,  alebo ďalšie, zanedbávané odbory? Či je neetické pre štát, ktorý zlyhal v zatraktívnení týchto odborov pre mladých, ich k tomu touto formou nútiť?  

Zrejme mnohým Slovákom (v tomto prípade však politikom), chýba tá idea, že ak chcú dosiahnuť nejaký cieľ (v tomto prípade atraktívnosť týchto pozícií) a ak chcú v budúcnosti niečo spraviť lepším, než to teraz je – musia na tom kontinuálne pracovať. To isté platí pre odborné zamestnania, remeslá a ďalšie odbory – pre ich podporu obvzlášť.

A kontinuálna, tvrdá práca, vedie už len v prípade vyššie spomínaných remesiel k nádherným umeleckým dielam. Vezmime si teda príklad.

Čo sme ale zanedbali kardinálne, je to, že namiesto tvorenia politiky, snahy pomôcť a hľadania reálnych a funkčných riešení, sa často riešia len hádky a malicherné škriepky (viď faktúry za čistenie lietadla a podobne) ako divadlo pre médiá.

Treba sa zamyslieť hlavne nad tým, čo chceme pre Slovensko do budúcnosti. Treba sa zamyslieť nad tým, že možno by bolo na čase namiesto hlúpostí, strašenia, populizmu a zameriavania sa na prízemné urážky, viac oceniť to krásne, čo na Slovensku máme a podporiť talent v mladých ľuďoch, ktorého je (vďaka Bohu) neúrekom.

Nebrať slobodu voľby školy rodičom, ani študentom do ich budúcnosti, a pamätať, že tak, ako v remesle – tak, ako v tvrdej práci, práci ručnej aj kreatívnej, hodnota môže vzniknúť len s trpezlivosťou, výdržou a odhodlaním.

A na to ľudia občas zabúdajú – a to je podľa mňa najväčšia škoda, ktorej sa svojou nedbanlivosťou na sebe aj na Slovensku dopúšťame.

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Aj priestor pre blogerov Denníka N vznikol vďaka vám. Predplaťte si nás a podporte našu snahu o kvalitnú žurnalistiku.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Programový koordinátor Euroatlantického centra, študent verejnej správy. Veľký fanúšik dobrých filmov, vo voľnom čase tiež kvalitných kníh a občas gitara.

Blogy

|