Denník N

Pomýlené mapy. Geografické chyby v médiách, ktoré by mal odhaliť už školák

Každý sa občas pomýli, preto sa to stáva aj médiám. Ako geografa ma vždy zaujmú chyby páchané na mapách. Pozrite si výber niekoľkých máp, pri ktorých by mal spozornieť aj priemerný školák. Vedúci spravodajstiev a vydaní za ne odmenu zrejme nedostali.

Na úvod treba povedať, že zo strany médií nejde v tomto prípade o zámerné chyby v snahe oklamať divákov a čitateľov hoaxmi a fake news. Preto ide o nezmysly, nad ktorými je možné sa pousmiať. Môžu dokonca poslúžiť aj ako vhodný materiál pre aktivitu školskej geografie, v ktorej majú žiaci za úlohu jednotlivé chyby identifikovať a opraviť. Ako to vyzerá si môžete pozrieť napríklad tu.

Náš výber začnime mapou, ktorá sa okrem Budapešti týka aj Slovenska. Páčila by sa vám takáto geografická realita?

Cnie sa vám za Československom? Žiadny problém, na niektorých súčasných mapách ešte stále existuje. I keď len vo svojej oklieštenej podobe.

Ako napovedal už titulný obrázok tohto článku, najväčšími expertmi na geografiu sú v CNN. Do zbierky mapových a geografických failov prispeli hneď viacerými kúskami. Podarí sa vám odhaliť ich chyby?

Pri spravodajstve televízie Fox nejaká tá chybička asi neprekvapí.

Občas sa prihodí omyl aj na najvyššej diplomatickej úrovni. Rumunský minister zahraničných vecí Bogdan Aurescu podaroval svojmu nemeckému kolegovi Frankovi-Walter Steinmeierovi napríklad takúto milú pozornosť. A hovorkyňu rumunského ministra to stálo miesto.

Dôkazom toho, že aj majster tesár sa utne, sú príklady máp z BBC alebo Guardianu. O tej druhej si Íri isto myslia svoje.

Britský tabloid The Sun zas osvetlil situáciu na Blízkom východe.

V Iráne a Saudskej Arábii majú dodnes hlavybôľ z tejto chuťovky.

Do oblasti Blízkeho východu majú čo povedať aj slovenské médiá.

Dôkazom, že obrysy Afriky a Južnej Ameriky sú si podobné a kdekomu môžu popliesť hlavu, je dvojica máp nižšie.

Ako by vyzeral svet bez Grónska a s dvomi Islandami, z ktorých sa jeden nafúkol a vybral na špacírku?

A ako svet bez Francúzska?

Obyvatelia Nového Zélandu sú na mapy sveta bez svojej krajiny už úplne zvyknutí. Do ich zbierky máp bez nich pribúdajú stále nové kúsky.

To najlepšie na záver! Mapa letov leteckej spoločnosti EgyptAir musela vzniknúť pri skutočne zaujímavom stave mysle.

Ak vás okrem chybných máp zaujímajú aj tie kvalitné, pozrite si môj výber tých najlepších v roku 2017.

Ste nadšenec geografie a boli by ste radi, ak by sa ju žiaci na školách učili na úrovni? Zoznámte sa s činnosťou Lepšej geografie.

 

Teraz najčítanejšie