Denník N

Problémové vajce alebo čo s takými rodičmi

Nechajú ho vyrastať u babky, pretože majú prácu na druhom konci sveta. Teší sa, pretože sa čochvíľa majú vrátiť domov a ostať navždy. Lenže prídu iba na otočku. Je sklamaný a nahnevaný. Myslia si, že ho potešia darom, ale vajce? No čo s takými rodičmi?

Dvojdielny príbeh Zo škrupiny – Nezvyčajný darZo škrupiny 2 – Cesta do Austrálie od autorky Jany Necpalovej, je pokojne napísaným dobrodružstvom školáka Jožka, nie príliš smelého a najmä osamelého chlapca. Prvýkrát vyšiel pred dvoma rokmi, dnes je v knižnej ponuke pre deti od 8 – 13 rokov v druhom vydaní.

Jeho rodičia, vedci a výskumníci, pracujú na zložitom projekte, Jožka nemôžu mať so sebou, preto chlapec vyrastá istý čas na dedine u babky a hnevá sa na celý svet. Chce žiť s mamou a otcom, chce, aby sa vrátili domov, chce byť znova vo svojej izbe v mestskom byte, ale nič z toho nie je možné. Príbeh sa rozbehne vo chvíli, keď sa Jožkovi rodičia vrátia z ciest, pričom chlapec verí, že už navždy. O to väčšie je jeho sklamanie, keď zistí, že rodičia znova odchádzajú. Akoby nestačilo, že už tak mu dosť komplikujú život, dostane od nich dar, s ktorým bude od tejto chvíle až do konca druhého dielu bojovať – vnútorne, fyzicky aj psychicky. Vajce.

Upozorňujem, že o chvíľu príde spojler, predpokladám však, že čitateľmi tejto recenzie sú najmä rodičia a nie cieľovka (ak to číta nerozhodnutý malý čitateľ, nech sa tu zastaví, pozrie si obrázky a nenechá sa obrať o prekvapenia v knihe). V prvom diely sa Jožko morduje s vajcom, pričom netuší, čo je vo vnútri, iba tajne dúfa, žeby to mohol byť papagáj, pretože na dedinu sa prisťahuje Anastázia – rovesníčka z akejsi príšerne bohatej rodiny, vzdelaná a s nevídanými spôsobmi. A má cvičeného papagája. Jožkove zviera sa vyliahne v tej najnevhodnejšej chvíli a je to – krokodíl.

Akokoľvek som uvažovala nad tým, prečo by rodičia, túžiaci po synovej dôvere, keďže ho neustále opúšťajú a nosia len sklamanie, dávali zmätenému dieťaťu ako dar krokodíla. Na nič som neprišla. Jožko s ním má len starosti – kam ho dá, čím ho bude kŕmiť, ako ho utajiť pred babkou, ktorá sa ho môže báť, ako ho ubrániť pred spolužiakmi, ktorí si Jožka doberajú, ako sa vôbec správať k nepredvídateľnému zvieraťu, ktoré jedného dňa vyrastie a zožerie ho. Ale nie je krokodíl ako krokodíl. Kniha sa vôbec nezaoberá mojimi rodičovskými starosťami, nevyčíta dospelým prostredníctvom Jožka tú hroznú hlúposť, ktorou ho obdarovali. Namiesto toho mení krokodíla na zvieratko povahou podobné psíkovi a Jožkovi dáva schopnosť zahľadieť sa mu do očí a porozumieť jeho myšlienkam.

Kým v prvej časti Zo škrupiny – Nezvyčajný dar z cudziny sa Jožko s pomocou odvážnej Anastázie stará o vajce a obhajuje krokodíla pred celým svetom, pokračovanie príbehu Zo škrupiny 2 – Cesta do Austrálie vezme obe deti na dobrodružnú plavbu plachetnicou, aby vrátili krokodíla tam, kde mu bude najlepšie – do Austrálie, odkiaľ jeho druh pochádza. Oproti prvému dielu je dvojka dynamickejšia, je v nej viac akcie, viac dobrodružstva, nebezpečenstva, ako to už býva pri plavbách do neznámych končín, keď máte so sebou krokodíla a musíte improvizovať.

Oba diely sú ľahko čítavé. Autorka Jana Necpalová vychádza zo svojej rozprávkovej tvorby. Aj tu majú zvieratá ľudské povahové črty a dejové zvraty by sa v skutočnosti tak, ako ich opisuje kniha, nikdy nemohli udiať. Ide však o príbeh pre mladšie deti a tam sa fantázii medze nekladú. Jožko aj Anastázia sú sympatickí hrdinovia a ich úporná snaha pomôcť zvieraťu, ktoré sa vďaka šišnutému nápadu Jožkových rodičov dostalo tam, kde nemá čo robiť, je obdivuhodná. Dobrodružstvá, ktoré prežívajú, sú napínavé, ale nie strašidelné. Zo škrupiny môže byť vhodným čítaním pre deti, ktoré majú rady akčné príbehy, ale neinklinujú k, dnes takým populárnym, detským hororom.

Knihy ilustroval Martin Krkošek.

Knihu na recenziu poskytlo vydavateľstvo Artis Omnis.

Viac z mojej tvorby a recenzií si prečítate tu.

Môj fotoblog s detskými knihami nájdete tu.

 

Teraz najčítanejšie