Denník N

PS: oveľa viac štátu, migrantov a daní

Udivil ma mediálny ošiaľ okolo vzniku novej strany. Nepamätám, kedy sa robil obdobný cirkus, pri obdobnej príležitosti. Čo však čert nechcel, dostal sa mi do rúk materiál, že „Vízia jednej strany“ a ak netušíte čo to je, tak je to vlastne akýsi program skupinky nazývajúcej sa Progresívne Slovensko. Našiel som tam zaujímavé vecičky. Sú hodné minimálne na článok. Alebo aj tri.

Najprv som to len tak povrchne prelistoval a plánoval som to premeniť na pomôcku pri štartovaní ohňa v krbových kachliach. Je to totiž taká aj celkom tlstá knižočka, či brožúra a navyše už pri povrchnom čítaní som nadobudol dojem, že ma autori chcú ponížiť. Považujem sa za priemerne sčítaného človeka, ktorý za život schosnil stovky kníh (pre mladších uvádzam, že v papierovej podobe), podarilo sa mi dokončiť vysokú školu, no napriek tomu som väčšine napísaného textu neporozumel. Ak by som chcel napísať program strany tak, aby ho nikto nečítal, prípadne aby ho každý čitateľ veľmi rýchlo znechutený odložil, napísal by som ho presne tak, ako to spravili manekýni z Progresívneho Slovenska.

Nakoniec to dopadlo tak, že som predsa len  hnaný zvedavosťou, začal knižočku študovať podrobnejšie. Chvíľu trvalo, ale napokon som sa prelúskal väčšinou textu a skoro som onemel. Nezvyknem písať o iných zoskupeniach okrem smeráckych kmínov, ale dnes činím výnimku. Preto, lebo považujem za veľmi podstatné oboznámiť čitateľa, čo  je Progresívne Slovensko vlastne zač. To, čo je zač sa dá dočítať vo vyššie spomenutom dokumente.  Tak poďme na to.

Na začiatku upozornenie pre tých, ktorí túžia mať všade nasáčkovaný štát a ešte oveľa viac štátu, viac migrantov a viac vyšších daní, nech ďalej ani nečítajú. Progresívne Slovensko je ich správna adresa.

Všeobecne možno konštatovať, že dielko  „Vízia jednej krajiny“ z dielne mozgového trustu PS je úžasné. Je to ako mini marxizmus-leninizmus. Oveľa viac štátu, oveľa viac daní a viac migrantov. Toto sú hedlajny, ktoré by som vypichol. Je tam toho ešte strašne veľa iného a interesantného, ale tieto tri oblasti považujem za kľúčové a preto si trošku poklebetíme práve o nich.

Viac štátu znamená, že ak by sa realizovali galaktické nápady mozgov progresívcov, tak výdavky na úradníkov a štátne inštitúcie explodujú. Fantastická správa pre všetkých, ktorí sa živia pobytom na úradoch a v inštitúciach za peniaze daňových poplatníkov. K tomu ešte navyše, plán je,   montovať sa úplne do všetkého, však „štát“ ako je historicky potvrdené, je najlepší manažér, správca a organizátor života poddaných. Len tak spakruky som poobjavoval v texte vyše 60 „bomba nápadov“, šikovne poskrývané vetičky, ktoré by buď priamo, alebo skryto  zvyšovali výdavky a účasť štátu (v prípade realizácie toho, alebo onoho nápadu). Nemá význam ich tu všetky vypisovať, unudili by ste sa k smrti, ak by ste to mali čítať.

Aby ste si však nemysleli, že som si to vymyslel, tak aspoň zopár fascinujúcich „nápadov“, ktoré by nahlúplemu obyvateľstvu zaručene uľahčili život: budovanie kapacít samosprávy, zamerať sa na vytváranie regionálnych podporných centier pre vedu, zvýšiť objem zdrojov určených na aktívne politiky trhu práce, výrazná angažovanosť verejného sektora v oblasti pro-rodinných opatrení na pracovisku, vytvoriť funkčný a efektívny systém podnikov so sociálnou funkciou vo vlastníctve samospráv, vytvorenie inštitucionálneho zázemia na boj proti internetovému šíreniu nenávisti, falošných a klamlivých informácii…

Ak ste dokázali predchádzajúci odstavec prečítať celý, možno teraz pochopíte, čo som mal v úvode článku na mysli. A to vôbec, ale vôbec nepreháňam, v podobnom duchu je to písané celé. Posledný „bomba nápad“ som uviedol schválne, ako ilustráciu toho, že socialisti z Progresívneho Slovenska by radi zriadili ďalší nejaký štátny orgán (teda míňať peniaze a ďalší úradníci) a radi by rozhodovali, čo je na internete falošné, klamlivé a nenávistné. Určite sú vedení iba nezištnou láskou k blížnemu a materinským pudom chrániť slovenských trkavsov pre falošnými informáciami. Ach, aké šľachtné. Možno zostanem osamotený, lebo obdobné nápady mi pripomínajú polku života prežitú za komunizmu a môj dojem je, že nostalgia za bývalým patologickým režimom je všadeprítmná, ale ja sa začínam báť tejto skupinky.

Neboli by to riadni a kovaní ľavičiari, keby sa nevyjadrili k ich obľúbenej téme migrácie. Samozrejme sú jediní, ktorí tejto téme rozumejú a majú absolútnu pravdu. Ako inak.  Napriek tomu, že už aj bývalí „refugees welcome“ politici typu Angely otočili a dnes razia úplne iné názory, tak títo chlapci a dievčatá ostávajú dogmaticky pri svojich nápadoch. Prečítajte si, čo vo vízii napísali.

Z povahy anti-systémových hrozieb vyplýva, že budúcnosť európskych demokracií sa bude štiepiť aj na otázke kultúrnej identity – na tom, či Európa dokáže obhájiť víziu otvorenej, rozmanitej a inkluzívnej spoločnosti a uchopiť ju ako svoju konkurenčnú výhodu v ekonomickom modeli budúcnosti. Táto výhoda nespočíva len v ekonomickom prínose imigrácie v kontexte negatívnej demografickej krivky, ale aj v tom, že kultúrna rozmanitosť je najlepším predpokladom pre tvorivé a inovačné ekonomické prostredie.

Že no capito? Nič to, takto je to štylizované celé. Preložené do normálnej reči, imigranti sú fasa, treba nám ich, obohacujú nás kultúrne a ekonomicky. Pri tejto príležitosti by som sa rád spýtal všetkých kaviarenských intelektuálov a majstrov kontextuálneho myslenia, aby mi už niekto povedal konkrétne, ako nás v Európe migranti z Ázie a Afriky obohacujú. Asi som kultúrny barbar, alebo slepý, ale nikde som nepostrehol žiadne obohatenie o nič. Tak by som rád to obohatenie, ktoré nevidím, zazrel a možno nejaký kaviarenský intelektuál, ktorý o tom prednáša a celebruje omše o migrácii, by mi ho osvetlil, nech som intelektuál aj ja.

Pravda, ak nemáme na mysli obohacovanie formou večerných táborákov, ktoré si už pomaly pravidelne na svojich nočných jazdách zakladajú fešáci na predmestí Paríža tým, že ako palivo používajú autá, samozrejme nie svoje. Alebo no go zóny, ktorými sa môže popýšiť pomaly každá európska metropola, a kultúrne v nich možno zohnať kalašnikova, ako aj akúkoľvek tvrdú drogu. Obdobných kultúrnych obohatení máme neúrekom, ak niekto považuje kultúrne obohatenie to, že tlupy opálených chlapíkov obchytkávajú dievčatám na ulici počas nejakých osláv pohlavné orgány, potom áno, potom nás migranti naozaj kultúrne obohacujú, potom hej…

Keď tak nad tým hútam, vlastne som si spomenul na jedno obohatenie, ktoré by mohlo pripadať v úvahu. Na plážach Stredozemného mora, počas dovolenky a relaxácie, úplne naisto a bez výnimky bývame poctení návštevami milých a galantných predajcov (tak v 10 minútových intervaloch), ktorí ponúkajú značkový tovar za zlomok ceny v obchodoch. Tipujem, majú ich priamo od výrobcov. Toto by mohlo byť obohatenie. Kabelka Louis Vuitton za 15 evri, priamo od výrobcu.

Malá vsuvka k migrantom a len veľmi stručne. Zastávam trvalo nemenný názor, že v rámci elementárnej solidarity treba pomáhať a poskytnúť nutnú ochranu tým, ktorí je bezprostredne potrebujú. Nikto z toho nie je nadšený, ale ak niekto podľa zákonov a dohôd požiada o azyl a má ne neho nárok, potom OK, nemám problém.

Ako by to bolo, ak by socialistickí intelektuáli neonálepkovali každého, kto má iné videnie sveta. Presne toto nájdeme na ďalšej strane. Na ďalšej strane Biblie progresívcov je napísané, že kto je proti migrácii (akejkoľvek), je extrémista. Ešte tam dokonca šibrinkujú drístami o Tretej ríši a podobne… len na dokreslenie fantázie chlapcov z PS. Podľa týchto viet sa nám tu na rodnej hrude zrodila skupina elitných intelektuálov, akých pomaly niet na celom svete, pretože podľa nich sú potom politici v Kanade, Austrálii, USA, Švajčiarsku a napríklad aj v Rakúsku extrémisti.

Ďalej sa potom dočítame o tom, v čom sú vo všeobecnosti ľavičiari a socialisti majstrami asi všade na svete, takže naše nové hviezdy politického neba tu nebudú zaostávať a nenechajú sa zahanbiť, ba dokonca mám pocit, že sa pokúsili svojich ideologických kolegov tromfnúť. Myslím tým  cicať a cicať peniaze od daňových poplatníkov, aby bolo možno financovať bujný štátny aparát a kradnúť. Síce v jednej vetičke sa dozvedáme, že by sa malo znížiť daňové a odvodové zaťaženie (o koľko netuší nik), ale hneď za tým sa dočítame, odkiaľ by socialisti radi vyžmýkali peniaze, ktoré potrebujú na realizáciu svetlejších zajtrajškov. Takže ak by nebodaj táto partia „intelektuálov“ mala možnosť ovplyvniť verejné financie a dane, tak rátajte s nasledovným chrumkavým zvyšovaním daní.

  1. Daň z nehnuteľností na základe ich trhovej hodnoty. Zaujímalo by ma, kto bude určovať trhovú hodnotu, či socialisti zriadia ďalšiu štátnu agentúru, ktorá bude za mastný poplatok určovať trhové ceny nehnuteľností.
  2. Enviromentálne dane.
  3. Dane na zdraviu škodlivé tovary. (Alkohol, cigarety, cukor). Ja by som zaviedol aj daň na škodlivé nápady v politike, zaiste by boli najväčším prínosom do štátneho rozpočtu…
  4. Daň z darov a dedičstva

Pri rannej erekcii socialistov počas predstavy rúbať dane všade, kde sa dá aj nedá, by som sa pristavil pri poslednej. Daň z dedičstva považujem za to najhnusnejšie a najodpornejšie, čo v rámci daní môže existovať. Kde berú socialistickí panáci tú drzosť, chcieť zdaňovať dedičstvo? Na základe čoho? Akej logiky? Nehorázne. Dedený majetok je nadobudnutý už z minimálne dva krát zdanených peňazí (daň z príjmu a DPH)!!! Veď to je nehorázne. Keď táto daň ešte existovala, boli ňou postihnutí najmä a práve chudobní ľudia. Nezriedka sa stalo, že byt, nehnuteľnosť, umelecké dielo, alebo čokoľvek iné, niečo hodnotné, čo sa dedilo aj generácie, za čo bolo treba platiť túto perverznú daň, museli dediči predať, lebo nemali na zaplatenie dane! Ja si to dobre pamätám. A toto nám chlapíci ponúkajú. Paráda, či?

Mimochodom, milovníci socializmu a podobných zvráteností, spomínate, kto vám zrušil daň z dedičstva? A z vďaky ste si zvolili smeráckych kmínov…

Ak by som chcel vyrobiť nového Fica, urobím to presne takto. Akože nové tváre, kopec pseudointelektuálnej hatlaniny, svoje priority dať na papier, ktorý si prečíta možno 20 jedincov, z toho tak desať  tomu trochu neporozumie, tučný mediálny výtlak (veď nejaké miesto bude aj pre Šimečku, však?) a keby motyka vystrelila a národ zase naletí, tak sa objaví zase nejaká partička socialistov, ktorí prežijú svoj orgazmus a vyšantia sa na svojich bomba nápadoch. A vysvetlenie bude v tom, však my sme to predsa mali napísané v našej vízii. Vaša chyba trumpety, mali ste si to prečítať…  No a podoba s gazdom pol na pol čisto náhodná. Ledva sa vykuklili, už sa cítia na 20-tich percentách. Celé to má vyzerať tak, že sa tu nezištne zišla partia frustrovaných intelektuálov, náhodou sú všetci ľavicovo mysliaci, ktorí ako slušné a „nepopísané“  panenské listy papiera idú vymeniť kmínov, zlodejov, podvodníkov a smeráckych primitívov. Má to vyzerať, že postačí táto výmena a všetko bude čeče ako v raji. No to iste chlapci…

Záverom

Preceda Progresívneho Slovenska je previazaný minulosťou so smeráckymi banditami. Dokonca ich volil. Vraj nekradnú. Super. Z tohto pohľadu je „Vízia jednej krajiny“ z dielne Progresívneho Slovenska jedným schizofrenickým dielom. Čítajúc víziu, človek nadobudne pocit, že žije v rozbombardovanej krajine.  So Slovenskom je zle, všetko treba meniť a zmeniť. Takže tí, ktorých preceda progresívcov volil a velebil, zdevastovali krajinu, rozkradli ju, vedomostne položili Slovensko na kolená, zhumpľovali zdravotníctvo, justíciu, podnikateľské prostredie a on s jeho partičkou je teraz povolaný to dať do richtigu. Čisté schizo. Ďakujem pekne…

Komu sa páči taký mikrokomunizmus, teda žmýkať do poslednej kvapky každého pracujúceho, gigantická byrokracia a štátny aparát, vysoké dane na všetko možné aj nemožné, imigrantom friendly prístup, teda systém á la Angela, pre toho je to bomba nová strana. Taký ešte radikálnejší  a riadne ľavicovejší  Smer. A že je tam niečo progresívne? Nesrandujte chlapci. Premenujte sa radšej na Degresívne Slovensko, viac by to sedelo.

Pre tých, ktorí si myslia opak,  že štát, ako historicky vieme je najhorší manažér a vlastník, by mal byť prítomný len tam, kde to nevyhnutne treba, že priame a nepriame dane, odvody, by sa mali znížiť na minimum a štát by mal vyberať svoje financie skrze vyššiu spotrebu (ako to bolo odskúšané v prípade rovnej dane), tak toho vážne varujem čo i len uvažovať nad týmto zoskupením.

P.S. Ak sa mi bude chcieť, napíšem aj pokračovanie tohto článku, lebo veľdielo „Vízia jednej krajiny“ poskytuje nekonečné množstvo papačkových tém, nápadov, výrokov a hlavne veľa blá, blá, blá, chceme peace na celom svete

Teraz najčítanejšie