BLOG
Martin Pilnik
Martin Pilnik
1 806

a. Bureš si vyladil svoj podnikateľský projekt Czechia

Priznám sa, že sa viac ako inokedy teším, že sa na roky 2018-2021 nemusím pozerať ako občan Czechie.

Nič tak necharakterizuje presnejšie aktuálny stav českej spoločnosti, ako Libeňský most. Nie Hradčany, ale tento most v havarijnom stave je dnes symbolom Česka.

Len preto, že niekto má funkciu, ktorá robí dobré veci, neimplikuje, že on robí dobré veci z presvedčenia ducha.

Dobré veci sa dajú robiť v dobrej aj zlej spoločnosti. Na rozdiel od takého Schindlera, v demokracii máme na výber pri veľmi nízkych osobných nákladoch v akej spoločnosti budeme.

Áno, Hitler zabezpečil postavenie diaľnic…

Iste, spomenúť dobré veci je dobré. Dokonca pre funkciu novinára povinné. Pretože demokratická voľba je založená na prevládajúcich dojmoch. Pár dobrých vecí v spoločnosti veľkého zla nič nezmení.

Na rozdiel od nás, Česi nemajú podobnú skúsenosť ako my s SDKu verzus mečiarizmus. Teda skúsenosť, že v druhom kole, že vo vysoko polarizovanej situácii, sa k tým voľbám chodí hlasovať za „širokú koalíciu“ pri ktorej sa na detaily nehľadí.  A tak voliči neúspešných kandidátov prvého kola v tom druhom proste neprišli. A tak voliči rýdzeho a čistého dobra v druhom kole neprišli.

Ono aj ostatné politické strany (od ČSSD až po ODS) sa k voľbám stavali veľmi vlažne. V prípade ČSSD zafungoval klasický efekt mečiarových voličov – hanbíme sa priznať verejne, v tichosti za plentou sú však verní.

Nateraz je to len také „štípací vzepětí“ (od „necháme si na sobě aj dřevo štípat, jen když máme za nejvěčího Čecha Cimrmana.“)

Pamätáte si na Slobodnú Európu? Takú tú štvavú imperialistickú vysielačku? Ale no! Tak potom sa prosím nečudujte, že Rusko zasahuje do volieb.

Samozrejme, že sa snaží zasiahnuť. Ak sled konkrétnych udalostí ukazuje na dobré vzťahy s Ruskom či Čínou, je samozrejmé, že Rusko bude aktívne v predvolebnej kampani takéhoto kandidáta.

Voľby sú vždy o výbere mne vhodného kandidáta, ktorý bude mne vyhovovať. Alebo vy volíte pre suseda? V našom osobnom záujme krajiny na hranici západného a východného sveta je byť na západnej strane. Ak sa objavia čo i len náznaky lásky k Rusku, začína NO-GO  pre takého kandidáta.

Tím analytikov v ČT objavil skvelú vec a podhodil návnadu v otázke. Zeman sa chytil ako veľký sumec. Moderátorka sa pýtala na Zemanov obdiv k škandinávskemu socializmu. A vzápätí zaklincovala – počet ciest Miloša do Škandinávie – nula.  Reči a skutky. Propaganda a každodenný život.

Zeman nakúpil voličov ANO. Zaplatil za nich rovnako ako chorý Beneš v 1948 – odovzdal republiku do rúk diktátora. Ako obvykle, tak ako v roku 1947 aj v roku 2017 k tomu dopomohla voľba komunistov a extrémistov občanmi na západ od rieky Moravy.

Postupnými krokmi si a. Bureš, nikým nezvolený, nikým neschválený premiér v mnohomesačnej vládnej demisii, vyladí svoje podnikateľské a trestno-právne postavenie. Tento veľkopodnikateľ vo funkcii premiéra urobí presne to, čo urobil slovenský premiér vo funkcii prezidenta.  Inštaluje verené marionety, odstráni nevhodné slobodné duše a vybudí potlesk tých, ktorí majú radi, keď sa za nich maká.

Mnohí dnes v Czechii veria, že sa budú ešte dlho, ba priam večne, vyhrievať v priazni a. Bureša. Mnohí v Czechii dúfajú, že si ich v tieni a. Bureša nikto nevšimne.  Oba davy budú za pár rokov len neveriaco krútiť hlavami nad sebou, ako to, že si to nevšimli.

Tak sa priatelia českí, s krvou plnou chylomikŕonov po knedlo-zelo-vepřo, zamyslite, kde by ste ešte zohnali knihu Mečiar a mečiarizmus: politik bez škrupúl̕, politika bez zábran.

A pre nás na Slovensku nech sú české prezidentské voľby pripomenutím toho, čo som napísal v roku 2011 v článku Zakopaný pes neúspešnej pravice

Autor je členom SaS a členom zdravotníckeho tímu SaS. 

Viac jeho politických textov na jeho politickom webe www.politik.pilnik.sk. Ak chcete sledovať aj ďalšie jeho politické vyjadrenia, staňte sa fanúšikom jeho facebookovej stránky.Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Aj priestor pre blogerov Denníka N vznikol vďaka vám. Predplaťte si nás a podporte našu snahu o kvalitnú žurnalistiku.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Lekárnik - optimista. Liberál, pravičiar, člen SaS, člen zdravotníckeho tímu SaS. www.politik.pilnik.sk ____________________________________________ [Autorom fotografii, ak nie je uvedené inak, je ©Martin Pilnik]

Blogy

|