Denník N

Bulp do sveta vypustili Islanďanku Yrsu

Bulp získali svoje miesto v hudobnom svete už s príchodom Endianu. Ich novinka Yrsa im imidž nepoškodila, no ani výrazne nezlepšila.

Elektronické duo Bulp prišlo na scénu s nevídaným konceptom minimalistickej elektroniky. Tá by sa s ľahkosťou dala prirovnať ku studenému kovu; bola precízna, chladná, prekvapivá. Presadili sa s piesňou „Far light“, talent ukázali na svojej EPčke s názvom Endian. Na Radio Head Awards bodovali v kategórií „nový objav“. Súrodenci stáli na pódiu a so širokým úsmevom odprezentovali titulný track.

„A cenu za nový objav získavajú Bulp!“

Nik vtedy netušil, že za seversky znejúcou elektronikou stojí primárne Samo Štefanec, hnací motor dua. Samo objavil zázrak hudby už v detstve. Rodičia ho prihlásili na základnú umeleckú školu, kde sa naučil hrať na klavíri. Onedlho ho noty prestali baviť a začal si hľadať iné cestičky k hudobnej tvorbe. Objavil tak počítačové programy, prostredníctvom ktorých dával skladby dokopy. Samo mal vtedy len jedenásť rokov.

Ako každý interpret, ani on nebol so svojou tvorbou dlho spokojný. Či už šlo o technickú stránku skladby, jej nekonzistentnosť či opočúvanosť. Samo vtedy púšťal nahrávky len najbližším a rodine. Až po šiestich rokoch našiel svoj zvuk a uverejnil prvé piesne. Počúval vtedy veľa elektroniky. Tou sa aj primárne inšpiroval, no medzi jeho najmilších interpretov patrí primárne Thom Yorke.

Bulp sa po čase osvedčili a získali rovnocenné postavenie v hudobnom biznise. Rozhodli sa ťažiť zo svojho minimalizmu a jednoduchosti, pokračovať v doposiaľ iba naznačenej ceste onej studenej nahoty. Súrodenci na seba nahodili jednoduché čierne outfity a pozornosť zamierili čisto na seba a hudobné nástroje. Takýto experiment si mohli dovoliť, keďže Samo Štefanec srší talentom hudobníka, producenta i speváka. Následne nastalo obdobie turné a snahy o etablovanie sa v hudobnom biznise. Súrodenci uspeli, začali koncertovať na Slovensku i v zahraničí.

Bulp niekoľko piesní zahrali aj v Rádiu _FM, či už z ich debutovky alebo albumu Yrsa.

O dva roky neskôr sa vydávajú prvý album, Yrsa. Toto islandské ženské meno sa Samovi zapáčilo natoľko, že sa vyskytuje aj v titulnej piesni. Už z tejto skladby bolo jasné, že ide o nástrojovo bohatšiu nahrávku. No pieseň ukazovala i čosi viac. Bulp sa prestali obávať nezdaru a rozhodli sa podvoliť experimentovaniu. Výsledok? Skladba sa rozpína do výšin svetovej kvality a jej potenciál sa nestráca. A to ani na sekundu.

Problém albumu nastal po jeho vydaní. „Yrsa“ totiž zostáva vo svojej odvahe osamelá. Ostatné piesne síce ponúkajú zaujímavý, občas i nečakaný nástrojový mix, no boja sa ísť do neznáma. Výnimkou je len skladba „Yours“ na čele s excelentným videoklipom. A tak sa album stáva na slovenské pomery stále nadpriemerným, no z perspektívy širšej ľahko predvídajúcim počinom.

Bulp má však veľký potenciál, čo dokazujú tri nominácie na Radio Head awards. Tentokrát súťažia v kategórii najlepší album roka, debut a singel roka. So svojou piesňou „Hiatus“ sa dostali na kompiláciu Ostrov hudby.

Foto: fm.rtvs.sk , deadred.sk , bulp.bandcamp.com 

Teraz najčítanejšie

Klára Kusá

Som človek, druh kultúrno-umelecký, dve nohy, dve ruky, vlasov tak akurát, myšlienok priveľa, racionality primálo. Cieľom môjho blogu je šírenie osvety v oblasti duševného zdravia. Svoje ťažkosti sa zároveň snažím ukazovať vo svetle pozitívnom, svetle inakosti a daru. Občas si odskočím aj do kultúrno-umeleckých vôd či tém, ktoré sa ma bytostne dotýkajú.