Denník N

Laura Marling sa stáva nekonečnou ženou

Britská interpretka Laura Marling vydala album Semper Femina. Označuje ho za čisto feministický počin. Ako sama hovorí, je nutné hovoriť o postavení žien v biznise. Získala tak nomináciu na Grammy a BRIT Awards. Britské ocenenia sa uskutočnia už koncom februára.

Napohľad krehká, hanblivá a neveľmi sebavedomá duša. Na druhej strane talentovaná a ambiciózna osobnosť. Taká je Laura Marling, britská speváčka, ktorá sa naučila hrať na gitare už vo svojich šiestich rokoch. Do hudobného biznisu sa dostala o desať rokov neskôr. Podpísala kontrakt, nahrala svoj prvý album Alas I cannot swim. Nahrávka sa niesla v znamení dospievania, no už na nej Laura ukázala svoj talent a etablovala sa v hudobnom svete. Nasledoval album I speak because I can s excelentnými piesňami „Devil’s spoke“, „Blackberry stone“ či „Hope in the air“.

Svoje úsilie zavŕšila o tri roky s jej doposiaľ najlepším albumom Once I was an eagle, ku ktorému spoluvytvorila krátky hudobný film. Nahrávka pozostáva z dvoch protichodných častí, v ktorých sa odráža i jadro jej jemno-temnej osobnosti.  Marling album nahrávala bez kapely, piesne vytvorila za rekordných desať dní. Dosiahla vrchol svojej tvorby, zožala potlesk kritikov i divákov. Laure bolo jasné, že úspech Once I was an eagle sa bude prekonávať ťažko. To sa preukázalo na nasledujúcom albume. Speváčka skúsila zabrúsiť do indie rocku, ktorý zmiešala s typickým folkom. Reakcie síce boli pozitívne, no prvotné nadšenie sa stratilo.

Z Laurinho života, v smere hodinových ručičiek – Plagáty k nadchádzajúcej šou hlásajúce „Už nie sme deťmi“, Laura s priateľom z kapely Mumford And Sons, podpora ľudských práv za Amnesty International, obal najnovšieho albumu Semper Femina.

O dva roky sa interpretka pokúša o čosi nové opäť. Číta množstvo starovekej literatúry, poézie, svoj album pomenúva Semper Femina. Tento názov pochádza z latinčiny a v preklade predstavuje ženu ako neustále sa meniacu a formujúcu bytosť. Marling sa rozhodla pre čisto feministický počin, sama toto hnutie horlivo podporuje a bojuje za rovnaké práva žien v hudobnom biznise. No a keďže je táto téma viac ako aktuálna, pojednáva o nej takmer celý album. Aj preto sa očakávalo, že novinka zaujme patričnú pozornosť.

Nestalo sa. Ktovie prečo… Laura predsa na albume predstavila množstvo novôt! Prvýkrát na textoch spolupracovala s niekým ďalším, i keď doteraz fenoménu „spolupísania“ nerozumela. Blake Mills, gitarista a producent jej pomohol s vytvorením úvodnej piesne „Soothing“. Prvýkrát tak Laura neriadila tvorbu nahrávky sama. Zahrala si dokonca v krátkometrážnom filme. Po vypočutí novinky je však jasné, že speváčka prechádza tvorivou krízou. Opakuje už zahrané a tým dáva najavo opotrebovanosť materiálu. Jej vizuály a videá sú stále lepšie, no hudobne Marling rásť prestala. Jedine spomínaný „Soothing“ (s rovnako výborným videom) ukazuje nový smer, ktorým by sa interpretka zrejme rada vydala, no zdá sa, že nevie ako.

Napriek nezdaru je len otázkou času, kedy sa Laura opäť vydá správnym smerom. Ako sama hovorí, zo súčasných umelcov obdivuje Grimes, z „kultoviek“ má rada Neila Younga, metalovú kapelu UFO či Jima Sullivana.  Stále sa snaží pestovať svoj zmysel pre kreativitu a čím je staršia, tým viac si uvedomuje, že do sveta je potrebné vypúšťať len hodnotné umenie.

Laura si za svoju 11-ročnú kariéru vyslúžila dve ocenenia a množstvo ďalších nominácií, napríklad aj na Mercury Price. Ktovie, možno ju k inováciám v tvorbe podnieti aj jej historicky prvá nominácia na Grammy (Ocenenie však nezískala, zhŕňali ich zabávači Mars a Sheeran). Medzi adeptami sa ocitla tento rok opäť aj v rámci BRIT Awards, z ktorých si už jednu sošku odniesla. To, či zvíťazí opäť sa dozvieme už 21. februára.

Foto: Flickr.com

Teraz najčítanejšie