Denník N

Skúsenosti s autopožičovňami v piatich štátoch

Rozhodol som sa Vám napísať článok s mojimi skúsenosťami s Autopožičovňami z piatich rôznych štátov kde som nazbieral skúsenosti. Konkrétne to boli tieto štáty: Island, Švajčiarsko, Portugalsko, Anglicko a Taliansko.

Každé auto sme si rezervovali cez sprostredkovaciu stránku, ktorá Vám zobrazí ponuky
všetkých autopožičovní : http://www.rentalcars.com

Na Madeire (Porugalsko) sme si auto požičali cez maličkú autopožičovňu http://statusflamingo.com/

kvôli tomu, že sme nemali kreditnú kartu ktorú doteraz nemáme. A hneď k tej kreditnej karte ktorú si vyžaduje väčšina spoločností. Načo si dávať pozor pri rezervácií auta? Stále si pozrite zmluvné podmienky. (Important information) Je lepšie mať stránku v angličtine, je totiž viac prehľadná.

Tu sa vám zobrazí  čo všetko potrebujete mať pri sebe pri preberaní auta. Ak píšu , že potrebujete mať kreditnú kartu a nemáte ju, neriskujte aby ste neostali bez auta ako sa nám to raz podarilo. V každom prípade si prezrite spoločne auto. Chyby na aute, nádrž, svetlá, brzdy, úplne všetko a to Aj pri preberaní aj pri odovzdaní auta, aj keď je auto poistené.

Môže sa stať, že chybu hodia na Vás až keď budete doma a ak ste udávali kartu jednoducho Vám strhnú peniaze z účtu bez upozornenia.

 

Island

Na Islande sme si požičali auto prvý krát na našich cestách. Auto sme si požičiavali cez autopožičovňu „Avis“. Tu sme boli ešte začiatočníci s rezerváciou auta a nevšímali sme si zmluvné podmienky. Kreditná karta bola potrebná, no mali sme šťastie a mladý chalan ktorý nám odovzdal auto, iba kývol rukami a zobral aj debetnú kartu. Koniec koncom bolo všetko v poriadku a určite odporúčam si požičať auto na Islande. Všetky atrakcie ktoré sme popozerali boli ďaleko rozmiestnené a s autom sa dá ľahko dostať všade.

Švajčiarsko 

Tu máme najmenej skúseností s rezerváciou keďže bola tiež potrebná kreditná karta. Auto sme si mali požičať cez „Europcar“ ale pracovníčka autopožičovne odmietla zobrať debetnú kartu. Depozit bol strašne vysoký
a zbytočne som sa skúšal dohodnúť aj s inými spoločnosťami všade chceli kreditnú kartu. Nakoniec som teda zrušil  rezerváciu, no už nám vrátili len 40% s rezervačnej sumy. Nebola iná možnosť ako ísť vlakom, ktoré sú vo švajčiarsku neskutočne drahé. Od tejto chvíle som si začal dávať pozor na zmluvné podmienky.

Madeira (Portugalsko) 

Na Madeire som nechcel riskovať a hľadal som firmu ktorá akceptuje debetnú kartu. Našiel som jednu, ktorú som vyššie uviedol. Môžem ich len odporučiť. Síce boli drahší ako ostatné požičovne, ale Carlos (zamestnanec požičovne) nás čakal na letisku, prebrali sme papiere, prezreli auto a išli si po svojej ceste. Nepotreboval ani depozit a auto
bolo okrem kolies úplne poistené. Čo bolo aj potrebné na úzke uličky. Niektoré sú až tak úzke že spätné zrkadlá sme museli zahnúť aby sa im nič nestalo.

Anglicko 

V Anglicku som rezervoval auto v meste Stoke-on- Trent keďže tu bývame a navštívili nás rodičia. Bolo jednoduchšie čakať ich na letisku autom, ako cestovať autobusom alebo vlakom. Tu som sa bál najviac od šoférovania, a vlastne od celej rezervácie. Žijem v Anglicku už tretí rok a viem ako ľudia šoférujú a volant je na pravej strane . Nakoniec to bol môj najväčší zážitok z šoférovania v zahraničí. Tentoraz sme rezervovali auto cez „Budget“. Akceptovali aj debetnú kartu odkiaľ mi strhli depozit a po odovzdaní všetko vrátili. Tu nám dali v kategórií najluxusnejšie auto, a najmenej sa zaoberali s obhliadkou. Tak jednoducho ešte nešlo prevzatie a odovzdanie auto ako tu. Možno to závisí aj od personálu.

Taliansko 

Moje najčerstvejšie pamiatky s požičaním si auta sú z Talianska. Auto sme si požčiali cez „Firefly“. Najslabšiu recenziu musím dať tejto spoločnosti. Možno to bolo znova kvôli personálu, ale strašne dlho sa čakalo na prebratie auta (letisko Bergamo). Pracovníčka v kancelárií ani pracovník ktorý nám odovzdal auto nám nevysvetlil nič. Či je auto benzínové alebo dieselové, (čo si myslím že nie je každému jasné.) Nebola tam ani nálepka na nádrži ako zvyčajne. Pravé predné svetlo nesvietilo, čo mi na kľukatých cestách veľmi chýbalo a je to základná vec. Auto nebolo prezreté spoločne pred prevzatím ako zvyčajne. Auto sme si prvý krát poistili, keďže som počul od viacerých ako Taliani šoférujú. Nakoniec bolo zbytočné, ale pri šoférovaní som bol viacej sebavedomý ako bez poistenia. Pracovníčka povedala, že v prípade ak je auto poistené, nie je potrebná prehliadka. Teraz by som už trval na tom aby sme prezreli auto v každom prípade.

Nakoniec by som dodal, že ani v jednom prípade sme nedostali konkrétne auto ktoré sme mali rezervované. Dali nám stále niečo podobné, v mnohých prípadoch lepšie. Okrem Talianska.

 

Ak sa Vám páčil náš článok, sledujte naše potulky na sociálnych sieťach, a pre ďalšie rady a tipy nezabudnite likenuť našu facebook stránku :

Facebook : https://www.facebook.com/worksavetravelrepeat2011/?ref=aymt_homepage_panel

Instagram : https://www.instagram.com/work_save_travel_repeat/

Youtube : https://www.youtube.com/channel/UC-I5sKFiPyCvUMMNgDcGI1A

Teraz najčítanejšie

Ladislav Póczos

Ahoj, som závislý na cestovaní. Cestujeme spolu s priateľkou už od roku 2011, a vtom našli sme svoj spoločný koníček... Začali sme si robiť video záznamy o našich cestovaní, ktoré sú niekedy strašne lacné oproti cestovkám, tak som sa rozhodol písať aj blog. Možno pomôžem niekomu pre krásny a lacný výlet. :)