Denník N

Úspešné príbehy vyzerajú inak

Termín ”uspešný príbeh” sa stal vo verejnej debate pomerne frekventovaným javom. V kontexte reálnej spoločenskej skúsenosti získava toto slovné spojenie mimoriadne falošný a otravný odtieň…

Priatelia ma poznajú ako nepolepšiteľného optimistu. Ako taký im pri debatách vytrvalo predostieram skôr pozitívny pohľad na svet, krvopotne hľadám dobro aj tam kde nie je a keď treba, rád sa ohradím proti šíriacej sa epidémii blbej nálady. No ako človek, ktorý si niečo odpracoval v marketingovej oblasti, mám pomerne citlivo nastavené radary na brainwashing. Vytváranie a šírenie fikcie „o úspešnom slovenskom príbehu“ ničím iným nie je.

Prvé zmienky o úspechu slovenského príbehu neprišli teraz. Historickú bázu majú v období Dzurindových vlád, kedy sa Slovensko zo šedej a nezaujímavej krajiny premenilo v životaschopnú entitu ovenčenú titulmi ako “Stredoeurópsky tiger”, či “Slovenský ekonomický zázrak”. Dobre, priznajme si, že marketingovo i psychologicky to v danom období pre tvoriacu sa značku Slovensko malo silný význam. Išlo o pomerne jednoduchý a účinný prostriedok na posilnenie národného sebavedomia. Dnes je však situácia iná.

Svoj podiel na potrebe kvalitatívneho nálepkovania príbehov krajín majú výročia, ktoré sa logicky spájajú s tradíciou bilancovania. V našom prípade máme za sebou silné „výročné“ obdobie september – január, spájajúce sa so septembrovým Dňom ústavy, októbrovým Vznikom Československej republiky, novembrovým výročím Nežnej revolúcie, či januárovým vznikom Slovenskej republiky. Fikcii o úspešnom slovenskom príbehu pri každej z týchto príležitostí nevdojak napomáhajú aj bratia Česi, ktorí, pre zmenu momentálne frustrovanejší ako my, vnímajú slovenský vývoj za ostatné roky pozitívnejšie ako ten svoj. Priznajme si, že sa nám to dobre počúva. Pozícia menšieho brata bude v sebe navždy niesť túžbu vyrovnať sa tomu väčšiemu. A my sme národ súťaživý.

Je však smutné, keď verejné opájanie sa úspechom krajiny (ergo výsledkami vlastnej politickej práce) prichádza ako pokus o prekrytie nekonečného radu nedostatkov v sociálnej, školskej, zdravotníckej, environmentálnej a iných oblastiach. Poďme rad za radom.

  • V krajinách s úspešnými príbehmi sa nestáva, aby premiér býval v byte prenajatom od daňového gaunera.
  • Z krajín z úspešnými príbehmi mladí ľudia bežne neutekajú do iných, pravdepodobne nie až tak „úspešných“ krajín, ktoré, čudujsasvete, viac zapadajú do ich profesionálneho i osobného životného konceptu.
  • Krajiny s úspešnými príbehmi poväčšine majú víziu. Tá naša sa minula vstupom do EÚ, odvtedy blúdime bez kompasu.
  • V krajinách s úspešnými príbehmi sa taktiež nestáva, aby nemalá časť občanov bývala v segregovaných getách bez vody, kúrenia a základného hygienického vybavenia a aj 29 rokov PO je najčastejšie ponúkaným riešením situácie zo strany štátu reštrikcia.
  • V takýchto krajinách deti, degradované nekonečnou dedičnou chudobou, nepostávajú na krajniciach ciest a nezarábajú si prostitúciou.
  • V krajinách s úspešnými príbehmi sa stavajú diaľnice takým tempom, aby sa tí, ktorí sa na ne skladajú, mohli na nich aj previesť.
  • Krajiny s úspešnými príbehmi štát nepodporuje stav školstva, ktorého výsledkom je čím ďalej tým viac nevzdelaná a v praktickom živote nepoužiteľná generácia detí.
  • Krajiny s úspešnými príbehmi nerozlišujú, či sa niekto narodil ako chlap či žena, otázka rovnosti príležitostí je pre nich zásadnou a nespochybniteľnou.
  • A v neposlednom rade – krajiny s úspešnými príbehmi si ctia a vážia tích, ktorí krajine odovzdali kus svojej energie a schopností – teda seniorov.

Je neoškriepiteľné, že Slovensko od roku 1989 zaznamenalo viacero úspešných kapitol, no to z neho úspešnú krajinu nerobí. Úspech čohokoľvek a kohokoľvek je otázka komplexná, nie čiastková. Som presvedčený, že tí, ktorí túto fikciu šíria, to vedia. Na záver jeden odkaz aj pre nich: Úspešné príbehy sa netvoria slovami, ale skutkami.

Viac o autorovi na: www.danielrabina.sk

 

 

Teraz najčítanejšie

Daniel Rabina

Svoju budúcnosť plánujem spojiť s politikou. Kedy ten čas nastane a či to bude v straníckom tričku konkrétneho subjektu, alebo v tričku osamelého bežca - tieto otázky momentálne zodpovedať neviem. Aktuálne hľadám spojencov. Viac o mne na: https://www.danielrabina.sk/