Denník N

Zachráňme stromy v Bratislave!

Kým stromov a zelene je čoraz menej, namiesto toho pribúdajú betón a asfalt. A rúbaniská.

Netreba byť veľkým prírodovedcom, aby bolo jasné, že bez stromov sa kvalita životného prostredia rapídne zhoršuje. Stromy chránia v lete pred horúčavami a produkujú dôležitý kyslík. Zadržiavajú vodu, zachytávajú prach.

Pre Bratislavčanov je zeleň oveľa vzácnejšia ako možno na Horehroní či Liptove. Posledné zvyšky parkov vrátane mestských lesov ako magnet priťahujú ľudí, ktorí v uponáhľanej dobe hľadajú oddych a čerpajú energiu. Za dvadsať rokov divokej výstavby, si čoraz viac ľudí uvedomuje, že stromy treba chrániť. Lebo ak nie, ostanú nám z parkov a lesoparkov len spomienky.

Napriek tomu, že zelene za posledné roky výrazne ubudlo, dobrou správou je, že ľuďom už nie je jedno, či sa v Bratislave alebo v bratislavskom lesoparku rúbe drevo alebo nie. Po tlaku verejnosti štátne lesy oznámili, že v lokalitách Vydrice a Devínskej Kobyly pozastavujú ťažbu dreva. Ide o miesta, kam chodí množstvo Bratislavčanov. Tento krok treba oceniť.

Treba ale povedať, čo ďalej. Málokto by chcel, aby z lesov pri Bratislave sa stali pralesy so zarastenými chodníkmi a padajúcimi stromami. O lesopark sa treba starať, zabezpečovať zjazdnosť chodníkov a ciest, strážiť bezpečnosť (aby na niekoho nepadli suché haluze alebo nebodaj spráchnivené stromy). Na mnohých miestach tiež treba stromy sadiť. A každá starostlivosť niečo stojí.

Napriek tomu si myslím, že zeleň by sa nemala merať peniazmi. Napokon, ide o naše zdravie. Je najvyšší čas, aby štát, župa aj mesto spojili sily (aj rozpočty) a namiesto rúbanísk a betónových plôch začali systematicky podporovať vznik nových lesov, lesíkov a parkov. Bratislavský lesopark ako soľ potrebuje nový program starostlivosti o les, kde na prvom mieste bude rekreácia nie zisk. Mesto by malo zase prekopať územné plány, v ktorých bude zeleň pribúdať, nie naopak.

Ak sa nespamätáme, z nášho mesta bude čoskoro betónová džungľa.

Teraz najčítanejšie