Denník N

Ľudia sa boja o deti, a pritom riešenie je jednoduché

Chodím od dverí k dverám a zisťujem, čo ľudí v Lamači trápi. Bezpečnosť detí na prechodoch cestou do školy a domov je problém, ktorým žijú rodičia každý deň. Čo s tým vieme urobiť?

V časoch rannej a popoludňajšej dopravnej špičky v Lamači sa do škôl, a potom aj domov potrebuje dostať množstvo detí. Rodičia mi však hlásia, že sa ich boja pustiť samých, nakoľko prechody pre chodcov pri obrovskom počte áut a neregulovanej doprave dostávajú zabrať. Mestská polícia dlhodobo zápasí s nedostatkom pracovnej sily, no riešenie napriek tomu vieme nájsť.

Na najbližšom mestskom zastupiteľstve v Lamači plánujem požiadať starostu o riešenie. Vytvorme tzv. seniorské hliadky, teda aktívnych dôchodcov, ktorí by ráno a poobede, v čase, keď najviac detí chodí cez prechody pre chodcov, pomáhali regulovať dopravu. Seniori by mali byť vyškolení mestskou políciou kvôli bezproblémovému zvládaniu regulovania dopravy, no a mestská časť by určite vedela nájsť financie v rozpočte na to, aby boli aj zaplatení. V Lamači žijú stovky seniorov, verím, že medzi nimi nájdeme aspoň desať takých, ktorí sú aktívni, radi by si privyrobili a zdravotný stav im to ešte dovoľuje.

Najväčšie problémy v súčasnosti evidujem na Borinskej ulici a ulici Podháj, kde by seniorské hliadky ocenilo množstvo obyvateľov Lamača. Spolupráca detí a seniorov by takto pomohla vytvoriť vítanú zmenu nielen pre rodičov, či šoférov. Je najvyšší čas.

Ak sa vám môj blog páčil, pokojne ho zdieľajte. Viac o mojich názoroch sa dozviete aj na mojom twitteri.

 

Teraz najčítanejšie

Gabriela Bizoňová

Študovala som na Ekonomickej univerzite, pracujem na Ministerstve životného prostredia a venujem čas zlepšovaniu života okolo seba, najmä v bratislavskom Lamači. Verím v silu ženy a súhlasím s Margaret Thatcher: “Pokiaľ chcete, aby sa niečo povedalo, požiadajte muža. Pokiaľ chcete, aby sa niečo urobilo, požiadajte ženu.” Všímam si, že ženy na rôznych pozíciách či funkciách zvládnu viac - zameriavajú sa totiž na efektivitu svojej práce, lebo vedia, že ešte musia stihnúť aj navariť, či ísť pre deti do školy.