Denník N

Z denníka olympijskej frfľošky

Odkaz slovenským komentátorom : To, čo sa vo mne búri, sú v mojej duši múry. Čo postavil som nakrivo, TOĽKO ZLOSTI, že mesto by zakrylo. (Korben Dallas – Múry)

9.2.2018

Otvárací ceremoniál bol čudný. Asi nerozumiem Juhokórejcom. Neviem prečo som čakala zábavu?!Nemám rada umelé umenie a premietanie snehu na bielu plochu ma už v úvode dosť rozladilo. Hovorím si, nevadí, sú asi technologicky tak napred, že to nechápem ako výhodu. Uvidím, ako podajú svoju históriu či príspevok k svetovému dianiu. Naši komentátori ma opäť raz sklamali. Jeden z nich, už neviem ktorý, asi päť minút po tom, čo sa v mojej hlave objavila otázka na odev športovcov nesúcich olympijskú vlajku, pohotovo okomentoval, že sú oblečení v národných odevoch. Mňa ale zaujímalo, prečo majú muži aj ženy rovnaký odev líšiaci sa len farbou čiapky. Vynašli azda unisex v stredovekej Južnej Kórei? Takú komentátorskú činnosť by som urobila aj ja. Spieval tam nejaký starý pán v národnom odeve a komentátor povedal : V národnom odeve spieva národnú pieseň starší spevák. Na záver spievali štyria speváci Imagine a z komentátora prekvapivo vyšla podrobná informácia : A teraz nasleduje pieseň Imagine od Johna Lennona v podaní štyroch spevákov. Ja by som k tomu aspoň kreatívne dodala, že dvaja muži a dve ženy, dvaja starší speváci a dvaja mladší alebo niečo podobné. Ale komentátor bol s udaním počtu spevákov hotový. Otvárací ceremoniál má krajinu predstaviť. Čím neznámejšia krajina, tým väčšia príležitosť pre profíka, aby ju predstavil a ukázal sa, aký je dobrý a zahrnul nás informáciami sprava i zľava. Olympiáda v Anglicku bola počas úvodného ceremoniálu najzábavnejšia krajina sveta a človek sa nevedel dočkať ďalšieho čísla. Naši komentátori ani nemuseli nič komentovať, pretože priemerne inteligentný človek spoznal všetko na prvú a pomastilo mu to jeho obšírne povedomie ego. Ale čo mi mohlo pomastiť ego počas ceremoniálu v Kórei? Deti kreatívne oblečené do farieb olympijských kruhov? Imagine? Pieseň síce krásna, ale stará cca 40 rokov? Ako to súvisí s Kóreou? Šikmé oči Yoko Ono majú byť prepojením? Nemajú náhodou Kórejci na Japoncov ťažké srdce?

Páčila sa mi operná speváčka! Mala krásnu róbu so zdobením v národnom motíve, vyzerala ako kráľovná, spievala božsky a celé jej vystúpenie ceremoniál zachránilo. Zapálenie ohňa bolo pre mňa sklamaním aj keď zapaľovala krasokorčuliarska legenda, o ktorej veľa neviem. Vlastne si ju pamätám len matne. Koľko kórejských športovcov poznám?

10.2.2018

Naozaj som nad tým premýšľala, ale počet kórejských športovcov, ktorých poznám po mene aj tvári aj športe, je alarmujúco nízky. Nula. Fakt.

Nasťa bola po pretekoch v šprinte sklamaná, bolo mi jej ľúto. Paulína Fialková strieľala lepšie ako Nasťa a dobehla v lepšom čase. Nevadí, dá to v stíhačke, dúfam.

Všetci hovoria o zlom počasí. Zistila som, že Kórea má s Anglickom spoločného viac, ako som si myslela. Aj v Anglicku radi hovoria o počasí.

Naši komentátori sa síce narodili na Slovensku, ale ich pôvod by mal byť preverený nezávislou inštitúciou. Je ich tam plný batalión (ak nie desať kusov, tak ani jeden) a všetci do jedného v obraze hovoria o vetre a zime. Je to tým, že sa na olympiáde nič vzrušujúce nedeje?

Zistila som, že na olympiádu sa dostali aj naši sánkari. Síce sa neprebojovali do užšieho finále, ale máme ich. Vďaka českým komentátorom som sa dozvedela, aké ťažké môže byť sánkovanie. Na čo majú tú pracku pod krkom, aké preťaženie musia na dráhe obyčajne prekonávať, aké musia mať sánkari namakané brucho, ako málo stačí, aby sa človek v ľadovom koryte zabil. Radosť dívať sa na tulene v kombinézach, ako ich nazvala mama.

Nové zistenie: Snowboarding sa píše správne Snoubording. Šokantné! Je to všade, aj na nete, asi to bude pravda. Treba to povedať aj Angličanom, aby mali náskok pred Američanmi.

11.2.2018

Dnes šprintovali muži a Krčmářovi sa podaril husársky kúsok, krásne druhé miesto. Veľmi pekne nechlapsky to prežíval. Rozplakal sa počas rozhovoru a úprimne som mu to priala. Bolo cítiť, ako si neveril, že to dokáže a ako ho vlastný výkon ohromil. Sympatické.

Tímová súťaž krasokorčuliarov ma zaujala až keď som prepla na Českú televíziu. Spolukomentoval Tomáš Verner a jeho postrehy sú na nezaplatenie, učí ma vnímať aj iné, omnoho menej viditeľnejšie súčasti korčuľovania. Náš hovorca Ščepán hviezdil. „Všetci ruskí reprezentanti, teda športovci z Ruska, už z dediny odišli, aby sa nemuseli deliť o ľad a ako vidíme, športové dvojice majú natrénované.“ Musela som prepnúť, nedalo sa to počúvať. Morgan s Vanesou nastúpili tiež, no Francúzsko sa ďaleko nedostalo, skončilo deviate a do voľného programu sa neprepracovali. Verím, že sa im bude viac dariť v oficiálnej súťaži, predsa len, tímová súťaž je niečo ako zahrievacie kolo.

12.2.2018

Nasťa v stíhacích pretekoch dobehla druhá! Super! Išla ako píla, štyri trestné kolá, stiahla obrovskú stratu na Nemku, o ktorej českí komentátori prezradili, že horolezie a je v tom tiež dobrá. Držala som Nasti palce tak silno, až som si ich skoro zlomila. Pripomenulo mi to moju nepríjemnú decembrovú návštevu zubára, okrem nalomených palcov na rukách mi na kresle stŕpli aj chodidlá. Držať palce Nasti môžem s rovnakým nasadením. Kedykoľvek. Fialková nastrieľala 8 (!) trestných kôl. Patrila medzi tri najhoršie strelkyne. Sklamala ma.

Zjazd žien odložili. V kopcoch fúkal vietor. Zase to počasie.

Zamyslenie – Počas olympiády pretekajú tí najlepší zo všetkých krajín sveta, najlepší z každého športového odvetvia. Keby pretekali za ideálnych podmienok, slnečno a bezvetrie, niečo málo pod nulou, darilo by sa všetkým? Nie je zlé počasie len prirodzeným selekčným prostriedkom? Príležitosť predviesť niečo, čo ostatní nedokážu, pretože ich to rozhodí. Schopnejší vyhrá, silnejší prežije. Ukážte sa! Otázka : Musí usporiadateľ zabezpečiť rovnaké podmienky pre všetkých, aj keď nevie rozkazovať vetru a dažďu? Aký organizačný podiel majú Severokorejci, do hája?

13.2.2018

Bohatý deň. Hlavne na hlášky.

Mlynár sa prebojoval do užšej tridsiatky ( z 85tich ) v klasickom šprinte, išiel pekne aj v semifinále a veľmi ma prekvapilo, že hovoril k veci a ukázal sa ako sympaťák.

Procházková skončila v klasickom šprinte tridsiata prvá. Jej komentár ma pobavil, pretože skonštatovala, že nevie kde robí chybu. Rovnako sa umiestnila aj minulý rok v Lachti na majstrovstvách a je to fakt smola. Oceňujem, že sa nezmienila o počasí. Faktor nevedomosti ju v mojich očiach poľudštil omnoho viac. V klasickom behu na lyžiach sa vyznám asi ako koza v motore náklaďaku, len tak z voleja mi napadá, že chyba by mohla byť v tréningu. Ale môže sa opýtať Nastenky, tá behá ako gazela pred požiarom v buši, možno to bude prínosné pre celé Slovensko. Jej zmäkčovanie ma nečakane vykoľajilo. Nie Naste, Alenky. Pripravovala som si večeru, keď som započula, že jej chlapci dobre – mumlanie – líže. (Milana chytili, jak drhne slúžku. V batohu skrýva putá, povrazy, rýle, nože, lopaty, karbobrúsku, ešte chvíľu a život jej pokazí. ) Až som zastrihala bočnými ušnicami a zablikala prednými očnicami. V opakovaných príspevkoch (jeden a ten istý rozhovor má človek šancu vidieť behom dňa aj tri-štyri krát, čo je v podobných prípadoch ku prospechu) som pochopila, že Alenka Procházková len vzdala hold mazačom, ktorý nič nelízali, len dobre pripravili lyže. A nám východniarom sa smejú. Nefér.

Žampa je frajer. Skončil dvadsiaty druhý a v rozhovore dostal otázku, že je prekvapivo vysmiaty, čo hovorí na svoj dnešný výkon. Adam bezprostredne a úprimne odpovedal, že sa usmieva, pretože jeho veľmi dobrý kamarát vyhral tretie miesto a že ho bol práve vystískať. Ty kokso! Inak bol so sebou spokojný, splnil všetko čo si predsavzal, išiel od štartu po cieľ naplno a tá strata (cca 4 sekundy) nebola až taká veľká. Na planéte skončil ako dvadsiaty druhý a nemá sa za čo hanbiť. Keby to povedal hocikto iný, asi by ma to nahnevalo, ale Adam je prosto chlapča, ktoré žeriem. Úprimné, milé, spokojné, prajné, vysmiate. Svoje už má za sebou a teraz si užíva život. Pusa šteniatku.

Vrcholom posilvestrovskej zábavy bol rozhovor s prezidentovou dcérou. Andrej Kiska s načervenalou tvárou priznal, že sa nemohol pozerať, keď Nasťa v stíhacích pretekoch strieľala. Po ňom vzal moderátor v olympijskom dome do parády jeho dcéru, ktorá so zakaleným pohľadom a veľmi uvoľnene priznala, že poslala otca pri prvej streľbe na záchod, pri druhej už bol prezident späť a Nasťa urobila jednu chybu, tak ho na ďalšie dve tiež posielala preč, ale keď nechcel odísť, tak ho aspoň prosila, nech sa nepozerá. Všetko preto, lebo je poverčivá. V dokrútke ukázali, ako si veselá prezidentská suita v Slovenskom dome pripíja čírou tekutinou v sklenených poldecákoch.

Čo dodať? Ktorou cestou ísť? Koho nasledovať?

Ruská Angelina Jolie vyhrala zápas o tretie miesto v mixe Curlingu. Šach na ľade som si pozrela radšej s českým komentárom. Kanaďania potom porazili Švajčiarov a opäť som sa priučila novinkám, ktoré by som sa inak nemala ako dozvedieť. Aby som však len nekydala, v súhrnných správach som sa dozvedela, že slovenský curling sa na olympiádu skoro kvalifikoval! Neuveriteľné! Alebo nie? Chcela by som sa naučiť hrať Curling. Mám šancu dostať sa na najbližšiu olympiádu?

Zistenie : Short track sa správne píše Šortrek. Už o tom vedia Angličania? Amíci?

14.2.2018

Biatlon a Slalom odložili kvôli počasiu. Prestáva ma to baviť. Náladu však vylepšil Valentín.

Najlepší Valentínsky darček ever! Naši hokejisti porazili OAR. Všetci z toho ostali v šoku. Po prvých piatich minútach zápasu som ešte stála v kuchyni a varila obed. Keď sme už prehrávali 2:0, v hlave mi bežala len jediná myšlienka. Len nech to nie je veľká blamáž! Okrajovo som verila, no nechcela som sa do toho príliš emocionálne vkladať, aby som nebola veľmi sklamaná. Áno, mne by sa to mohlo stať veľmi ľahko. Ale keď do konca prvej tretiny vyrovnali, spokojne som odišla na rýchly nákup, aby som si po návrate vychutnala tretí, víťazný gól Čerešňáka v poslednej tretine. Špica! Čo sa mňa týka, už nemusia vyhrať žiadny zápas. Bolo by pekné, keby postúpili zo skupiny, ktorá po dnešku vyzerá pomerne hrateľne, ale aj keby sa im to záhadne nepodarilo, vôbec nebudem sklamaná. Porazili OAR a to je také veľké…pre mňa veľmi veľké.

Úsmevný dialóg s mamou.

Mama : To OAR znamená čo? Olympijský ansámbl z Ruska?

Ja: Olympijskí atléti z Ruska.

Mama: Aha. Ale vyzerá, že necvičili…

Ja: Veď ich aj vyženú na Sibír, si nemysli, že im to prejde.

Mama: Prečo im tak praješ? Tam nie je čo robiť, začali by poriadne cvičiť a naši by ich už neporazili.

Mama má na svet úplne správny pohľad. V našich chlapcoch hokejových sa však mýli. Dúfam. Kvalita našich komentátorov sa prejavila aj počas zápasu. Z ich pregnantnej výslovnosti som pochopila, že náš tréner sa volá Greg. Až v aute, (V aute mám svet na malom kúsku, jednoduché rýmy a žiadne odkazy. Drevené domy ako v cárskom Rusku, zašpinené cesty a samé zákazy) keď som si cestou do obchodu naladila Slovenský rozhlas a počúvala komentár k priebehu druhej tretiny, som porozumela, že sa volá Craig Ramsay. Príbuzný Gordona? Alebo predobraz Boltona z Hry o tróny? Pohrozil im, že na nich v prípade prehry poštve psy? Ani Sibír nepotrebuje. :-D

Rýchlokorčuľovanie som radšej pozerala na Českej televízii. Opäť som pod ich vedením zistila, o čom také korčuľovanie vlastne je, že majú voľnú pätu, kedy je dobré dať ruku za chrbát a kedy nie, čo je dôležité v zatáčkach, čo na rovine, aký je to rýchly ľad a aké rýchlosti na ňom dokážu vyvinúť a podobné zaujímavosti. Fandila som Češkám a aj sa Karolíne celkom darilo, no na medailu nedosiahla.

Morgan s Vanesou išli krátky program, veľmi pekne a o dosť lepšie ako počas tímovej súťaže. Zatiaľ sú na siedmom mieste, konkurencia je veľká, voľnú jazdu musia dať na stoosemdesiat percent. (Vždy, keď si myslíš, že už nemám silu, vtedy pridám, vtedy pridám.)

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Teraz najčítanejšie