Denník N

Jeho sochy zdobia Karlov most i zámok Kuks

Pred 280 rokmi, 15. februára 1738, zomrel rakúsky sochár Matthias Bernhard Braun. Jeho diela – pravda iba kópie – môžeme obdivovať na Karlovom moste v Prahe, ale i v iných zákutiach českej metropoly a na viacerých hradoch. Výlet za Braunovými dielami môže byť celkom zaujímavým turistickým putovaním.

Ak sa spomenie Karlov most, pre väčšinu tých, ktorí sa po ňom prešli, sa vynorí obraz Vltavy, Hradčian i sôch, ktoré ho zdobia. Pritom sa spomína najmä sochár slovenského pôvodu Ján Brokoff, rodák zo Spišskej Soboty. Na umeleckom dotvorení mosta sa však podieľali aj ďalší sochári, medzi nimi zohráva významnú úlohu rakúsky umelec Matthias Bernhard Braun, ktorý sa narodil v Sautense pri Salzburgu 24. februára 1684.

Bol synom sedliaka a kováča. Už v detstve sa prejavil ako výtvarne nadané dieťa, podobne ako jeho mladší brat Dominik, ktorý sa stal maliarom, a synovec Anton, ktorý sa stal zručným sochárom. K rozhodnutiu byť sochárom ho priviedla návšteva cisterciáckeho kláštora v tirolskom Stamse. Po štúdiách v Salzburgu sa vybral na poznávaciu cestu po talianskych mestách a po návrate si otvoril sochársku dielňu v Prahe. Do tamojšieho sochárskeho cechu ho prijali po tom, čo vytvoril súsošie Sen slepej sv. Luitgardy, osadenej na Karlov most v roku 1710. Bola to skvelá reklama, ktorá mu priniesla početných solventných zákazníkov, takže si mohol dovoliť zamestnať šesť tovarišov. Na nich sa musel spoliehať po tom, čo ochorel na tuberkulózu.

Karlov most zdobia Braunove súsošia (dnes ich kópie) sv. Luitgardy, sv. Ľudmily s malým Václavom a sv. Iva. Sochársky dotvoril Černínsky, Kolovratský, Velkopřevořský a Clam-Gallasov palác, niektoré pražské záhrady a kostoly, medzi nimi je aj katedrála sv. Víta na Hradčanoch. Rezbárske práce Matthiasa B. Brauna sú aj súčasťou expozícií Národnej galérie v Prahe.

S dielom Matthiasa B. Brauna sa však nestretneme len na Karlovom moste, ale aj na zámku Kuks, pre ktorý vytvoril 24 skulptúr Ctností a Nerestí a sochársky vyzdobil prírodný areál nazvaný Betlém. Braun vytvoril početné sochy aj pre zámky Duchcov, Veltrusy, Lysá nad Labem,Valeč, pre kostoly v Litomyšli a v Kladruboch a spod jeho rúk vyšli aj drevorezby v kláštore Plasy, stĺp Najsvätejšej trojice v Tepliciach alebo Mariánsky stĺp v Jaroměři. Ako vidieť, spomienka na významného sochára môže viesť k zaujímavým tipom pri turistickej návšteve našich západných susedov.

Mariánsky stĺp a busta sochára Brauna v Jaroměři

Sochárske diela M. B. Brauna v zámku Kuks

Významný barokový sochár Matthias Bernhard Braun podľahol tuberkulóze pred 280 rokmi, 15. februára 1738, teda 9 dní pred svojimi 54. narodeninami.

Foto: Wikipedia, Prague.eu, zámok Kuks, net

Teraz najčítanejšie

Jozef Sliacky

Ročník 1953. Od roku 1975 amatérsky, od roku 1992 profesionálny publicista (teda ako redaktor alebo SZČO), teraz penzista so socialistickým dôchodkom.