Denník N

Rozprávka o proeurópskom ostrove

Je až nezodpovedné dôverovať proeuróskej rétorike Roberta Fica a považovať ho za prijateľného politika.

Keď Fico blafuje o jadre EÚ, vynára sa mi táto fotografia

Vidím Fica ako „reprezentuje“ EÚ na oslavách 9. mája 2015 v Moskve. Je zapadnutý medzi postavami Putinovho (kontraEÚ)projektu eurázijskej únie.

Táto fotograafia je výrečnejšia ako desiatky Ficových protibruselských, protizápadných výrokov z nedávnej minulosti.

Fico má stále zjavné problémy s konzistentnosťou svojej „proeurópskej“ orientácie. Na jedinom
brífingu je schopný povedať, že „Smer nechce byť typickou medzinárodnou sociálnou demokraciou. Smer chce byť slovenskou sociálnou demokraciou“ (ako keby nemecká sociálna demokracia nebola nemeckou atď.) a súčasne hovorí, že „Smer je európska strana orientovaná na jadro“.

Serióznosť proeurópskej orientácie Smeru pekne ilustruje fakt, že predsedom výboru NR SR pre európske záležitosti je Blaha. Navyše, je to urážkou všetkých občanov Slovenska, pre ktorých európska kultúrna tradícia a povojnový projekt integrujúcej sa Európy sú dôležitými hodnotami.

Dokonca aj taký Maďarič sa dištancuje od európskeho myšlienkového kontextu (podľa neho Smer nemal ambíciu byť „bruselskou“ ľavicou).

Ešte komickejšie ako smerácke reči pôsobí proeurópska hra SNS. Nie tak dávny Dankov obdiv Le Penovej ho presne zaraďuje. Predstieraná zmena názoru je iba jednou z mnohých Dankových účelových pretvárok.

To, že Lukáš Machala je Dankovým poradcom a dokonca predsedom Odborného kabinetu SNS, vypovedá jasne o politickej a názorovej orientácii Danku a „novej“ SNS, o tom, aký je skutočný Dankov vzťah k európskej integrácii. A, samozrejme, hovorí aj o európskom smerovaní súčasnej vládnej koalície, vedenej Smerom. Aj o tom, ako dôležitá je európska orientácia pre Most-Híd.

Pokiaľ je Machala predsedom Odborného kabinetu (ano, odbornosť je silnou stránkou SNS)
vládnej strany, dovtedy so súčasnou vládou možno spájať perly ako Totalita menom brusel,

„Ak sa nezbavíme my bruselu – zbaví sa on nás“, „brusel a jeho prisluhovači čakajú na to, kedy posledný z bielych ľudí zmizne z pôvodnej Európy“. Samozrejme, bruselské peniaze (asi aj s veľkým B) nesmrdia ani Machalovi.

Ďalším z proeurópskych klenotov SNS je poradca jej poslancov Pavel Kapusta.

Cestu do jadra s Kapustom si možno predstaviť napríklad takto: „Bol tu totiž veľký záujem a tlak zo zahraničia, aby vláda Vladimíra Mečiara nepokračovala. Aby vznikla nová, ktorá by bola oveľa ústretovejšia k záujmom Západu a USA“,

„Vidíme, že EÚ nie je schopná riešiť problémy, tak sa ich pokúšame riešiť sami. A toto je možno začiatok konca EÚ“.

Identitu Mordechaja Kapustu poznajú funkcionári SNS asi lepšie ako ja.

Okrem antieurópskej rétoriky politikov treba vidieť, že náš štát v mnohých ohľadoch nefunguje tak, ako by európsky štát mal fungovať. Mám na mysli skutočnú sociálnu starostlivosť, starostlivosť o vzdelanie a vedu, o zdravie, o spravodlivosť. Mám na mysli Ustavný súd, svojrázne poňatie verejnoprávnosti (vy ste redaktor, ja som predseda vlády, …), snahu o stranícke ovládnutie RVTS, atď., atď. Mám na mysli cudzineckú políciu. Už to, ako funguje, by bolo v civilizovanej európskej krajine dôvodom na odvolanie ministra vnútra.

Iste, Ficova rétorika a asi aj jeho politická stratégia sa líšia od rétoriky a stratégie Orbánovej alebo Kaczyńského.

To však neznamená, že by sme mali oceňovať akýsi pragmatizmus, ktorý vedie Fica k tomu, aby rozprával o jadre EÚ. Nepoznáme totiž, čo tým sleduje. A dokedy.

Je až nezodpovedné dôverovať proeuróskej rétorike Roberta Fica a považovať ho za prijateľného politika.

Poriadna rozprávka má mať happy end. Je ním nádej, že sa mobilizujú sily, ktoré vidia liečenie a rekonvalescenciu Slovenska v kultúrnom a myšlienkovom európskom prostredí ?

Teraz najčítanejšie