Denník N

Kedy tam už budeme?

V každom kníhkupectve sa snažím preplávať aj vo vodách s knihami pre deti a mládež. Aj napriek dospelosti ma motivuje na jednej strane vlastný záujem, ale tiež aj akási familiárna funkcia vyberať knihy pre všetky ratolesti v rodine.

Poviem vám, že pohyb v týchto vodách vôbec nie je ako rochnenie sa vo vyhrievanom detskom bazéniku. Samozrejme ako každý knižný segment, aj more detskej literatúry má svoje plytčiny. Od určitého času je však toto teritórium bohato diverzifikované.

Miestami ho pokrývajú pestrofarebné lagúny, ktoré postupne prechádzajú do morských hĺbok, v ktorých sa čitateľ môže ponárať do encyklopedických a aj očarujúcich príbehových zákutí. Čoraz častejšie v týchto ponoroch hľadám niečo, čo je na jednej strane vkusné, a čo v druhom pláne poskytuje aj určité poznanie.

Niekedy aj malá perla môže oslniť. Najmä ak zaujme svojou názornosťou, nápadom a možno aj praktickosťou. Takto mi ledabolo padla do oka aj kniha s netradičným vzhľadom, imitujúc tabuľku evidenčného čísla vozidiel, po starom ešpézetku.

Bolo mi jasné, že tento nápad mohol skrsnúť iba v hlave rodiča, ktorý musí počas jazdy autom, cestovania alebo prechádzky mestom odpovedať na rôzne otázky svojich detských spolucestujúcich. Poznáte to, nie?

Ako rodič môžete disponovať rôznymi encyklopedickými znalosťami, no napriek tomu majú deti vždy jednu zákernú podpásovku, na ktorú sa v závislosti od dĺžky cesty a rýchlosti pohybu, skutočne nedá vždy kompetentne odpovedať.

Tou otázkou je: Kedy tam už budeme? Pre neskúsených názorná ukážka.

Počas takýchto ciest je určite výhodné spojiť príjemné s užitočným, a práve toto je ten moment, keď na scénu prichádza mnou popisovaná kniha s názvom Zábava na cestách (od BA po ZV). Na upresnenie je však nutné dodať, že táto možnosť prichádza do úvahy iba v prípade, ak sa vo vozidle okrem šoféra nachádza aj ďalšia gramotná osoba.

Táto knižka je výbornou príležitosťou pre rodičov a deti, ako sa spolu zabaviť pri čítaní evidenčných čísel vozidiel (EČV) počas cestovania a popritom sa na ceste aj niečo naučiť. Po prelistovaní knihy vám garantujem, že na 88 stranách sa o Slovenskej republike mnohému podučí aj dospelý čitateľ – cestovateľ.

V knihe nechýba ani jeden zo 79-tich slovenských okresov, pričom každému z nich je venovaná jedna strana vo formáte 240×106 mm. Do tohto rozmeru sa autorovi Tomášovi Gálisovi, a samozrejme aj autorom zodpovedným za grafickú úpravu a dizajn, podarilo vtesnať tie najvýstižnejšie charakteristiky daných okresov.

Nechýbajú údaje o rozlohe a počte obyvateľov, pričom celý koncept funguje aj ako cestovateľský bedeker po krajine, keďže na každej karte sú aj upozornenia na prírodné zaujímavosti či umelecké pamiatky, pri ktorých sa oplatí urobiť si zastávku.

Knižka nestráca na význame ani doma alebo počas prípravy na vyučovanie. Mohla by mať dokonca potenciál učebnej pomôcky, pretože vychádza zo základného atribútu poznania a vzdelávania, a to tým, že prepája vedomostí s praktickým životom.

 

Tomáš Gális: Zábava na cestách, Vydavateľstvo: Ikar, 2017

Teraz najčítanejšie