Denník N

Developer chce pod oknami Petržalčanov diaľničný zjazd a križovatku

Predstavte si, že sa jedného dňa dozviete, že vám nejaký projektant popred Váš panelák naplánoval diaľničný privádzač s veľkou križovatkou a kompetentní už začali proces získavania potrebných povolení. Toto sa pred pár dňami stalo obyvateľom petržalskej lokality Lúky. Aktívna komunita ľudí sa na aktuálnom konci Petržalky pri diaľnici a železnici snaží zúfalo zachovať zeleň a každé voľné priestranstvo medzi panelákmi. Cez participatívny rozpočet sa im hlasovaním podarilo dosiahnuť, že v ich lokalite je už dva roky zelený oplotený výbeh pre psov. Nečudo, že ľudia z okolia Vyšehradskej ulice sú Územným plánom Hlavného mesta Bratislavy, ktorý s takýmto projektom investora počíta, zhrození.

Nikto nemôže investorovi uprieť právo stavať na vlastnom pozemku. Petržalka sa bude rozširovať aj za Panónskou cestou smerom k rakúskym hraniciam. Noví obyvatelia novej časti sídliska budú logicky potrebovať zázemie a infraštruktúru, kvôli ktorej chce investor zjazd z diaľnice aj križovatku. Prečo ale toto všetko na úkor ľudí, ktorí žijú na opačnej strane cesty?

Dotknutí obyvatelia ma so žiadosťou o pomoc oslovili ako lídra Mladej Petržalky, združenia, ktoré už v lokalite Vyšehradskej má za sebou jednu úspešnú petičnú akciu. Jej výsledkom je nová škôlka, do ktorej od septembra nastúpi 150 detí. Petržalčanom z Vyšehradskej pomôžeme s petíciou a kontaktom na kompetentných aj tentoraz. Z princípu. Aby mohli vopred zasiahnuť do procesov, ktoré natrvalo ovplyvnia kvalitu ich života. Štýl komunálnej politiky „o Vás bez Vás“ už naozaj nepatrí do 21. storočia.

V pondelok 26. februára spúšťame pod hlavičkou Mladej Petržalky a v spolupráci s ľuďmi z dotknutej lokality petíciu. Chcú ňou dať verejne najavo, že popri neďalekej diaľnici a železnici už nechcú v okolí svojich domov žiadnu ďalšiu infraštruktúru. Že nechcú pre projekt križovatky a nadjazdu prísť o okolité stromy. Že nechcú prísť o nedávno prácne vybudovaný a mestskou časťou z participatívneho rozpočtu financovaný oplotený výbeh pre psov, ani o v Petržalke také vzácne parkovacie miesta. Chcú viac zelene a menej betónu ako asi každý, kto žije vo veľkom meste.

Nech bude tento projekt akokoľvek búrlivý a náročný, budeme stáť na ich strane, lebo presne preto nás opakovane volia do petržalského zastupiteľstva. Baví nás robiť politiku spolu s ľuďmi, nie poza ich chrbát. Opäť nás teda uvidíte s petičnými hárkami na frekventovaných miestach v Petržalke. Budeme radi, ak aj vy svojím podpisom podporíte právo Petržalčanov ovplyvňovať kvalitu života vo svojom bezprostrednom okolí.

Teraz najčítanejšie