BLOG
Oliver Kriz
Oliver Kriz
2 699

Developer chce pod oknami Petržalčanov diaľničný zjazd a križovatku

Predstavte si, že sa jedného dňa dozviete, že vám nejaký projektant popred Váš panelák naplánoval diaľničný privádzač s veľkou križovatkou a kompetentní už začali proces získavania potrebných povolení. Toto sa pred pár dňami stalo obyvateľom petržalskej lokality Lúky. Aktívna komunita ľudí sa na aktuálnom konci Petržalky pri diaľnici a železnici snaží zúfalo zachovať zeleň a každé voľné priestranstvo medzi panelákmi. Cez participatívny rozpočet sa im hlasovaním podarilo dosiahnuť, že v ich lokalite je už dva roky zelený oplotený výbeh pre psov. Nečudo, že ľudia z okolia Vyšehradskej ulice sú Územným plánom Hlavného mesta Bratislavy, ktorý s takýmto projektom investora počíta, zhrození.

Nikto nemôže investorovi uprieť právo stavať na vlastnom pozemku. Petržalka sa bude rozširovať aj za Panónskou cestou smerom k rakúskym hraniciam. Noví obyvatelia novej časti sídliska budú logicky potrebovať zázemie a infraštruktúru, kvôli ktorej chce investor zjazd z diaľnice aj križovatku. Prečo ale toto všetko na úkor ľudí, ktorí žijú na opačnej strane cesty?

Dotknutí obyvatelia ma so žiadosťou o pomoc oslovili ako lídra Mladej Petržalky, združenia, ktoré už v lokalite Vyšehradskej má za sebou jednu úspešnú petičnú akciu. Jej výsledkom je nová škôlka, do ktorej od septembra nastúpi 150 detí. Petržalčanom z Vyšehradskej pomôžeme s petíciou a kontaktom na kompetentných aj tentoraz. Z princípu. Aby mohli vopred zasiahnuť do procesov, ktoré natrvalo ovplyvnia kvalitu ich života. Štýl komunálnej politiky „o Vás bez Vás“ už naozaj nepatrí do 21. storočia.

V pondelok 26. februára spúšťame pod hlavičkou Mladej Petržalky a v spolupráci s ľuďmi z dotknutej lokality petíciu. Chcú ňou dať verejne najavo, že popri neďalekej diaľnici a železnici už nechcú v okolí svojich domov žiadnu ďalšiu infraštruktúru. Že nechcú pre projekt križovatky a nadjazdu prísť o okolité stromy. Že nechcú prísť o nedávno prácne vybudovaný a mestskou časťou z participatívneho rozpočtu financovaný oplotený výbeh pre psov, ani o v Petržalke také vzácne parkovacie miesta. Chcú viac zelene a menej betónu ako asi každý, kto žije vo veľkom meste.

Nech bude tento projekt akokoľvek búrlivý a náročný, budeme stáť na ich strane, lebo presne preto nás opakovane volia do petržalského zastupiteľstva. Baví nás robiť politiku spolu s ľuďmi, nie poza ich chrbát. Opäť nás teda uvidíte s petičnými hárkami na frekventovaných miestach v Petržalke. Budeme radi, ak aj vy svojím podpisom podporíte právo Petržalčanov ovplyvňovať kvalitu života vo svojom bezprostrednom okolí.

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Aj priestor pre blogerov Denníka N vznikol vďaka vám. Predplaťte si nás a podporte našu snahu o kvalitnú žurnalistiku.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Blogy

|