Denník N

Moderná sci fi séria pre dnešné deti

Áno, obálka neklame, túto detskú knihu napísal Stephen Hawking, TEN Hawking z toho kresla, o ktorom bol ten film, ten vedecký génius z Cambridge, za ktorého rozpráva počítač. Okrem vedeckých štúdií vytvoril aj fascinujúcu knižnú sériu pre deti vo veku 8 – 14 rokov a zapojil do nej aj svojich kolegov z univerzity.

Popularizácia vedy je ťažký oriešok, aj keď ide o dospelých. Nieto, ak máte vedeckými poznatkami zahltiť deti, ktoré, podľa názoru niektorých rodičov, z vedeckého sveta zaujíma len to, kedy bude ďalšia aktualizácia ich obľúbených počítačových hier. Osvietení učitelia a rodičia však vedia, že ak zvolia správne prostriedky, deti môžu vede úplne prepadnúť. Všetkým, ktorí dokážu aj tým najmenším priblížiť svet poznania, patrí môj obdiv. V minulosti som už o takých písala, patrí k nim séria Malý vedec alebo drobné, no trefné publikácie Fyzika na dvoreChemické prvky. Na rozdiel od nich je však séria o Gregorovi a Anke zároveň aj strhujúcim príbehom.

V úvode spomínam, že autorom knihy Gregor a modrý mesiac je vedec Stephen Hawking, ale je to len polovičná pravda. V súčasnosti už päťdielnu sériu napísala v prvom rade jeho dcéra Lucy, novinárka a spisovateľka, ktorá začala románmi pre dospelých, ale neskôr sa preorientovala na detskú literatúru. Bez otca a jeho kolegov z univerzity by sa z tejto série nestal taký fenomén (už prvú knihu preložili do 38 jazykov). Bola by to síce skvelá detská sci fi literatúra, ale takto je dej doslova natrieskaný faktami zobrazujúcimi našu blízku budúcnosť. Opisy vesmíru a prístrojov, s ktorými prichádzajú hrdinovia do styku, si užije aj dospelý čitateľ.

Prvé štyri diely som minula, ale každý z nich je písaný tak, aby ste mohli hocikde začať a neskôr sa kdekoľvek vrátiť. Po pár stránkach som bola zorientovaná – sme v blízkej budúcnosti, v predošlých častiach sa Anka a Gregor prostredníctvom portálu dostávali na výlety do skutočného vesmíru, párkrát spomenú zažité príhody (človek má hneď chuť si ich prečítať) a spoznáme aj ich blízkych – Gregorovu extrémne bio a eko domácnosť a Ankinu bežnú rodinu. Dominuje jej otec, geniálny vedec – výskumník v kozmickom programe, ktorý ovláda najdokonalejší počítač na svete. Ľudia majú svojich dvojníkov – androidov, cestujú autonómnymi autami, robia pokusy s teleportáciou, drony sú bežnou súčasťou života (ako napr. dnes telefóny). A deti, ktoré to všetko zaujíma, môžu podstúpiť skvelé dobrodružstvo – tábor, po ktorom budú tí najlepší vybraní do misie na cestu na Mars.

V knihe Gregor a modrý mesiac sa prelína akcia, vnútorné myšlienkové pochody dospievajúcich hrdinov, vedecké poznanie, tínedžerská neistota, bystrý um, vynaliezavosť, neschopnosť ľahko odhaliť, kto je dobrý a kto zlý, riešia sa tam rodinné vzťahy, náklonnosť k rovesníkom, snaha byť rovnocenný dospelým, túžba byť chránený a zároveň sila ochraňovať. Skutočne sa v nej dá toto všetko nájsť, čím sa z čítania stáva napínavo – emocionálny zážitok. Spojenie Stephen a Lucy – otec a dcéra – uznávaný vedec a talentovaná spisovateľka vyšlo na sto percent. Anka s Gregorom pochopia, že v tábore sa dejú extrémne nebezpečné veci a riskujú, aby zachránili seba, ďalších účastníkov, ako aj svoju rodinu. Nepohybujeme sa len po Zemi – čaká nás aj niekoľko výletov na Europu, jeden z Jupiterových mesiacov. Dej má nervy drásajúci a otvorený koniec, je jasné, že čoskoro uzrie svetlo sveta šieste pokračovanie tejto skvelej série.

Priamo v kapitolách sú zakomponované populárno-vedecké články k danej téme od špičkových vedcov z Oxfordu, Cambridgeu, NASA, dokonca priamo z ISS a z ďalších vedeckých inštitúcií. Sú napísané zrozumiteľne a obsahom naštartujú hlavy dychtiace po poznaní k ďalšiemu bádaniu.

Knihu ilustroval Garry Parsons, autorkou výborného slovenského prekladu je Dagmar Šajtyová.

Knihu na recenziu poskytlo vydavateľstvo Slovart.

Viac z mojej tvorby a recenzií si prečítate tu.

Môj fotoblog s detskými knihami nájdete tu.

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Teraz najčítanejšie