Poznámky vyplývajúce z kvalifikácie futbalovej reprezentácii Slovenska na MS 2018

Analýza je účinným prostriedkom, ak je vykonaná nestranným a nezávislým subjektom. Nestrannosť a nezávislosť posúdenia problému má za cieľ poskytnúť hodnotenému pohľad na vlastnú prácu z inej perspektívy a tým mu dať možnosť sebareflexie. Je pravda, že hodnotený nemusí so všetkými formuláciami, zisteniami a závermi analýzy súhlasiť, ale umožňujú mu porozmýšľať na ktorých činnostiach a postupoch má zotrvať. Podobne môže hodnotený naložiť aj s kratším dokumentom vo forme poznámok. Kompaktnosť poznámok je niekedy vhodnejšia, aj keď len sumarizuje závery, lebo môžu byť ďalej rozšírené resp. diskutované. Cieľom textu je zverejniť niektoré fakty, názory a návrhy k futbalovej reprezentácii vo forme poznámok.

Za roky 2016-17 by sa patrilo urobiť analýzu hry, výkonov, výsledkov a činnosti našej futbalovej reprezentácie v kvalifikácii na MS2018. Je možné, že takýto dokument realizačný, trénerský tím vypracoval. Je tiež možné, že dokument bol aj vo vnútri zväzu prediskutovaný. Ak analýzu trénerský kolektív naozaj vypracoval je pravdepodobné, že jej koncepcia je zameraná na zdôvodnenie prečo nebol dosiahnutý cieľ – postup do baráže. To nemá byť cieľ analýzy, ktorá má nezávislosťou posunúť mužstvo ďalej.  Nestačí povedať: „Toto mužstvo by si bolo postup zaslúžilo a nebolo všetko s kostolným poriadkom“. Je tiež prirodzené, že takýto dokument, ak aj bol vypracovaný, nie je zverejnený. Dôvody utajenia takéhoto dokumentu sú tiež logické. Prvým dôvodom môžu byť závažné informácie, ktoré musí takýto dokument obsahovať. Tieto informácie by naši súperi mohli v budúcnosti využiť. Dôvodom môže byť tiež argument: „Načo sa vracať do minulosti keď je nutné venovať sa tomu čo nás čaká“. Je fakt, že vypracovanie analýzy vyžaduje veľké množstvo práce, času alebo aj peňazí. Nakoniec aj bez písomnej formy analýzy možno formou diskusie položiť základ pre ďalšiu činnosť. Diskusia však nie je analýza a ani si nekladie za cieľ komplexne popísať daný problém. Poznámky môžu byť formou nastolenia tém pre diskusiu. Nebudem sa teda
zaoberať príčinami umiestnenia v skupine ani príčinami úspechov či neúspechov, lebo hypotetickými úvahami nemožno nič potvrdiť. Vypracoval som poznámky k priebehu kvalifikácie na MS2018 a činnosti okolo nich so snahou poukázať na rezervy, ale aj kriticky popísať problematické okolnosti a dať podnety, ktoré by mohli využiť v budúcnosti.

Východiskové údaje

Hodnotenie slovenských futbalových reprezentantov za celú kvalifikáciu o postup na svetový šampionát v Rusku bol zverejnený [1]. V tomto texte je jednotlivým hráčom pridelené výkonnostné hodnotenie v desať bodovej stupnici. Komentár k bodovému hodnoteniu je limitovaný rozsahom jednej strany vrátane fotografií hráčov, stĺpca posledných výsledkov a tabuliek. Takto bolo možné u jednotlivých hráčov len krátko spomenúť klady a nedostatky. S bodovým hodnotením možno súhlasiť. Má charakter informačný a súvisí s celkovým sklamaním z chýbajúceho bodu k postupu na MS. Hodnotenie vyznieva pre hráčov prevažne pozitívne: 4 x 8 bodov (Hamšík, Nemec, Škriniar, Lobotka), 5 x 7 bodov (Kováčik, Dúbravka, Škrtel, Ďurica, Hubočan), 4 x 6 bodov (Kucka, Mak, Weiss, Duda), 2 x 5 bodov (Gyömbér, Greguš). 2 x 4 body (Ďuriš, Hrošovský), 1 x 3 body (Švento), 6 x bez známky – hráč hral 1 zápas (Saláta, Pauschek, Sabo, Holúbek, Pečovský), 8 x bez hodnotenia – hráč nehral (Bakoš, Bero, Kubík, Kiss, Rusnák, Bénes, Mazáň, Mihalík).

Poznámky a  k pozitívnym faktom:

• Stabilné nominácie brankárov a vhodnosť ich nasadzovania v zápasoch.
  • Stabilná nominácia základu obrany (Pekarík, Škrtel, Ďurica, Hubočan) a podľa možnosti sa preferovalo optimálne zloženie obrany.
  • Vytvorenie vhodnej koncepcie spolupráce stredu poľa a obrany.
  • Zmobilizovanie mužstva po nevydarenom začiatku kvalifikácie.
  • Zaradenie hráčov z reprezentácie 21.

Ukázal sa správny smer rozvoja hry, sebavedomia a činností reprezentácie, ktoré je nutné udržať a ďalej rozvíjať. Podrobnejší komentár bol zverejnený v dennej tlači.

Poznámky k problematickým okolnostiam:

Vynechanie Nemca z nominácie na zápas Slovensko – Anglicko dňa 9. 2016.
Z komentáru k nominácii: „Adam Nemec je bez angažmánu“ [2] nevyplýva či pre tento fakt nebol nominovaný. Je jednoznačné, že kvalitný hráč aj ten bez angažmánu je schopný odohrať časť stretnutia plnohodnotne. Malá zápasová prax a chýbajúce angažmán môžu hráčovi len dodať na hernej aktivite a chuti. Je len otázka či sú v nominácii hráči vyššej kvality.

Vynechanie Nemca zo zostavy v zápase Slovinsko – Slovensko dňa 10.2016.
To, že sa Nemec nedostal do základu zostava v tomto zápase, možno akceptovať. Na vysunutej pozícii nasadený Mak, mal lepšie predpoklady na rýchle protiútoky ako Nemec. V závere zápasu (79. minúta) sa realizovali striedania na posilnenie útoku (¯Paušek – Sabo­, ¯Švento – Holubek­, ¯Hrošovský – Ďuriš­).  Za daného stavu a času, pri snahe Slovincov udržať výsledok 1:0 sa už nedali očakávať naše rýchle protiútoky. Prednosť pred Ďurišom mal dostať Nemec.

Nominácie Šventa a jeho zaradenie do zápasov od začiatku a pri striedaní.
Nominácia na prvé dve stretnutia kvalifikácie pre Šventa znamenala nástup  na ľavej strane zálohy v základnej zostave. Proti Anglicku hral do 78 minúty a proti Slovinsku do 79 minúty. V treťom a štvrtom kvalifikačnom zápase mal Švento dvakrát vstup na ihrisko v záverečných minútach zápasov so Škótskom (od 81. minúty) a s Litvou (od 84. minúty).  Šventa ako hráča v jeho najlepšom období bolo možné zaradiť do popredného ligového v našom stredoeurópskom regióne. Z hľadiska typologického bol zaraďovaný do pozície krídelníka, strednopoliara aj obrancu. Realita bola to, že bol „len“ ľavák, nasadzovaný na post kde v danom mužstve vhodný hráč chýbal. Na reprezentáciu to nestačí. Nedostatočnosť kvality sa prejavila nielen v kvalifikácii na MS2018, ale aj vo všetkých predošlých zápasoch vrátane kvalifikačných zápasoch na ME2016 resp. na samotných ME2016.  Bol dostatok času pomocou videa – analýzami zápasov zhodnotiť činnosť jednotlivých hráčov a hľadať riešenie ľavej stany obrany resp. zálohy. Ocenenie Šventa 3, najnižšie z číselne hodnotených hráčov reprezentácie zodpovedá realite [1]

Nerovnováha hernej aktivity pravej a ľavej strany
Výrazný rozdiel medzi hernej aktivity po stranách ihriska vyplýval z typológie hráčov na krajoch obrany. Pekarík má všetky predpoklady útočnou hrou podporiť hru v strede poľa a aj dotiahnuť útok k finálnej prihrávke. Na ľavej strane stabilne zabezpečená predovšetkým defenzívna činnosť (Hubočan). Ak je ľavej strane hráč v strede poľa s  nižšou defenzívnou schopnosťou (Weiss, Mak, Švento) a obranca menej útočný (Hubočan) je súperov útočiaci pravý obranca mimoriadne nebezpečný. To sa prejavilo v niektorých zápasoch kvalifikácie. Možnosti riešenia je nutné v ďalších zápasoch reprezentácie hľadať som už v predošlom príspevku naznačil [3].

Záverečné kvalifikačné zápasy na MS2018 na ihriskách súperov.
Zo zápasov v Anglicku a Škótsku je nepríjemný pocit. So silnými súpermi sme odohrali stretnutia, v ktorých sa striedali vynikajúce úseky so slabšími a urobili sa aj osudné chyby. Napokon nám ostal v rukách „Čierny Peter“. Za chyby sa platí, nedostali sme sa ďalej, ale posun v našom prejave k lepšiemu je badateľný. Komentár týchto zápasom už bol zverejnený [4].

Poznámky k činnosti hráčov a formácií.

Brankári

Kozáčik a Dúbravka neurobili zásadnú chybu. Dá sa povedať, že skôr mužstvo podržali. Výber jednotky do ďalšieho obdobia bude závisieť ako sa adepti predvedú v prípravných zápasoch a od aktuálnej situácie pre jednotlivými zápasmi. Tému brankárov nie je potrebné viac komentovať.

Obrana

Zmeny v obrane vychádzali z okolností a z toho pohľadu boli nevyhnutné. Stred obrany je aj po odchode Ďuricu vyriešený. V prípade, že by bolo nutné zastúpiť jedného z dvojice Škrtel – Škriniar (napr. pre žlté karty) nevylúčil by som požiadavku jednorázového návratu Ďuricu.

Hra na pravej strane patrí k silnejším stránkam našej reprezentácie. K zlepšeniu útočnej hry Pekaríka je možno spomenúť niekoľko poznámok. Útočná hra obrancu je založená na prekvapivom nabehnutí do voľného priestoru. Pri predčasnom vysunutí sa na pozíciu strednopoliara, alebo až  krídla, je herná činnosť menej účinná. V takom prípade pri prevzatí lopty obranca len kombinuje a často dáva loptu späť stoperovi. Chýba jednoduchá centrovaná lopta za obranu súpera (nacvičenie koordinácie a s vysunutým útočníkom pri očakávaní centrovanej lopty  je nutné!)

Obsadenie ľavej strany obrany Hubočanom je stabilné. Útočná činnosť krajných obrancov už bola spomenutá v časti o nerovnováhe ľavej a pravej strane. Na tejto strane sa musí riešiť aj zosúladenie činnosti s hráčmi stredu poľa.

Stred poľa

Na ihriskách silných súperov, pri nátlakovej hre súpera, defenzíva v strede poľa nebola  dostatočne účinná. V strede poľa sa uplatňovala prednostne zónová a hráči sa často venovali naháňaniu lopty. Do tohto sa zapájal aj vysunutý útočník, ktorý sa stiahol do stredu poľa. (K naháňaniu lopty sa vrátim pri komentári k hre vysunutého útočníka).

Situácia sa zmenila príchodom Lobotku, ktorý je schopný výbornú defenzívnu činnosť doplniť tvorivou rozohrávkou aj zakončením útočný potenciál stredu poľa. Hamšík tak dostal partnera s ktorým môže rozohrať kvalitné útočné kombinácie. Rozdiel v koncipovaní defenzívnej hry stredu poľa je významný z hľadiska kvality súpera. So silnými súpermi za predpokladu ich hernej prevahy je nevyhnutné zaradiť dvoch hráčov, ktorých úlohou je umožniť krajným obrancom obsadenie priestoru pri postranných čiarach. V situácii pri zaradení Lobotku je na zváženie využiť jeho schopnosti. Vysunutím Lobotku viac smerom k bráne súpera, ako predný štít sa získa priestor v strede poľa pre činnosť Hamšíka. V tejto koncepcii by mali byť okrem Lobotku ešte dvaja defenzívny hráči v strede poľa. Riešenie skladby stredu poľa, koncepcia hry a nasadenia ďalších hráčov (Mak, Weiss, Duda, Rusnák, Bénes, Bero, Kucka a ďalších) je otvorené. Môže sa meniť a závisí od konkrétneho zápasu t.j. sily súpera, formy hráčov a ďalších okolností. V strede poľa sú možnosti a variability obsadenia postov široké.

Útok

Nominácia a ich zaradenie do zápasov na poste vysunutého útočníka počas kvalifikácie na ME2016 sa dá označiť ako problematické miesto slovenského futbalu.  Na tento post bolo nominovaných 7 hráčov príležitosť hrať dostali dostalo 5 hráčov. Silvester sa na ihrisko nedostal a Bénes nastúpil v nastavenom čase. Z prehľadu odohratých minút v desiatich zápasoch kvalifikácie je zrejmé, Nemec bol v hre najvyťaženejším hráčom na tomto poste. Zjednodušene sú uvádzané odohrané minúty v základnom čase zápasu 90 minút:

1. zápas: Ďuriš (90´); 2. zápas: Mak (90´); 3. zápas: Nemec(69´), Bakoš (21´);
    4. zápas: Nemec (77´), Ďuriš (13´); 5. zápas: Nemec (90´); 6. zápas: Duda (90´), Bénes (3´);
    7. zápas: Nemec (90´); 8. zápas: Nemec (69´), Ďuriš, (21´) 9. zápas:Nemec (79´), Duda (11´); 10. zápas: Nemec (90´).

Keďže hráči Mak a Duda dali gól na postoch v strede poľa, bol Nemec útočník nielen najdlhšie na  ihrisku, ale bol jediný vysunutý útočník schopný dať gól! Zaradenie Nemca medzi hráčov hodnotených známkou 8 je teda oprávnené [1].  Počas 564 minút na ihrisku dal 6 gólov, čo zodpovedá jednému gólu na cca 94 odohraných minút. Na hrote útoku ešte odohrali: Ďuriš 124 minút, Duda 101 minút, Mak 90 minút a Bakoš 21 minút bez gólového efektu.

Uvedené fakty ukazujú, že reprezentácia zatiaľ nemá za Nemca rovnocennú náhradu. Efektivita a výkony Nemca boli v kvalifikačnom cykle MS2018 najväčším prekvapením. Okrem gólov mu možno pripísať k dobru aj hlavičkové súboje a niektoré akcie, napríklad narážačku s Lobotkom  v zapase Anglicko-Slovensko. Je škoda, že sa v zápase s Anglickom po dobrom spracovaní Hamšíkového centra Nemcovi nepodarilo prekonať Harta. Je to naozaj škoda, lebo gólom proti silnému súperovi by potvrdil, že je schopný potiahnuť mužstvo k vyšším priečkam. Nemec má totiž niektoré obmedzenia. Nie je vhodný na rýchle protiútoky pri prevahe súpera. Udržanie lopty na špici a kvalitné sklepávanie lopty hráčom do stredu poľa je pri silnom súperovi zriedkavé. Obranná činnosť pri silnom tlaku súpera je sporná. Nemec môže v defenzíve pri rohových kopoch hlavičkovaním pomôcť, ale nie je pohotový v rýchlej reakcii. Naháňa zbytočne loptu, ktorú si vymieňajú obrancovia. Táto jeho činnosť je bez nádeje na úspech a znamená zbytočné míňanie síl. Takúto situáciu je nutné riešiť iným spôsobom a v koordinácii s ostanými hráčmi. Z perspektívneho hľadiska je Nemec hráč na pozíciu vysunutého hráča nastupujúceho v závere zápasu, v prípadoch nutnosti nášho tlaku na  súpera centrovanými loptami do šestnástky súpera. Riešením hrotu útoku sa tréneri budú musieť venovať. V tejto perspektíve už neobstoja Bakoš ani Ďuriš. Sú to dobrí hráči pre klubové mužstvá, ale pre reprezentáciu ich výkonnosť nepostačuje. Zaradil by som ich medzi bojovníkov, ktorí sa pri veľkej snahe venujú naháňaniu lopty, zbytočne strácajú sily. Bojovnosť je podmienka nutná ale nedostačujúca.

Nájsť vysunutého útočníka pre reprezentáciu je úlohou pre budúce obdobie. V hľadáčiku môžu byť niektorí hráči našej ligy, ale na vhodný typ prinášajúci riešenie to nevyzerá. Medzi adeptov sa určite môžu zaradiť niektorí stredu poľa. V strede poľa je tlačenica do základu veľká a tak je vhodné podľa možnosti vhodných hráčov použiť v útoku (napr. Mak, Duda). Medzi hráčov stredu poľa, ktorých navrhujem vyskúšať na hrot útoku patrí Martin Chrien. Do základnej zostavy, v strede poľa, sa nemôže dostať ani v Benfice Lisabon. Je tam určite v strede poľa veľmi silná konkurencia. Podľa môjho názoru má na post vysunutého útočníka predpoklady! Je schopný strieľať góly, dobe hlavičkuje, nechýba mu vhodná agresivita. Skúška v prípravnom zápase by stála za pokus. Potrebné je vysvetliť taktické riešenia, urobiť nácvik modelových situácií a aj určitá trpezlivosť s prechodom na novú funkciu. Jeho zaradenie by mohlo pomôcť reprezentácii a aj samotnému hráčovi. Nakoniec Benfica tiež nemá prebytok útočníkov, strelcov.

V nasledujúcom období čaká reprezentáciu náročné obdobie. V každej kvalifikácii budeme mať ťažkých súperov. Prípravné zápasy sú vhodné na skúšanie rôzneho zloženia formácií. Kľúčoví hráči sú vyťažení, majú náročný program a ich výkonnosť je známa. Dúfajme, že sa trénerom podarí zložiť optimálnu zostavu v jednotlivých zápasoch. Verme, že hráči nájdu súzvuk na ihrisku a slovenská reprezentácia bude úspešná.

Zdroje

[1] Spál P., Berzedy J.: Slováci v kvalifikácii objavili dve mladé hviezdy i skvelého útočníka, SME 12. október 2017, str. 16

[3] Daučík P.: Dva zápasy a dvaja hráči  – kvalifikačné zápasy futbalovej reprezentácie – bod zlomu. Blog. Denník N. 24. 08. 2017

[4] Daučík P.: Spätný pohľad na zápasy so Slovinskom a Anglickom pred zápasom Škótsko – Slovensko.  Blog. Denník N. 01. 10. 2017