Denník N

Týždeň v reklame: mýty o EU, hlas podobný hlasu, slovenské pecky a #Dubček (+valentínske reklamy)

EU vyvracia mýty

„Staré mýty hovoria o bohoch z Bruselu…“ týmito slovami začína voice over v spote EU, ktorý je súčasťou kampane na vyvrátenie mýtov. Na stránke euromyty.sk je rozpísaných veľmi veľa tvrdení o Európskej únii, ktoré nie sú pravdivé, či boli kadejako pokrútené – a nie rovné ako vraj majú byť uhorky. „V posledných rokoch v médiách i z úst politikov počuť rôzne poplašné fámy a mýty o EÚ. Táto stránka prináša prehľad tých mýtov o EÚ, ktoré sa vyskytujú najčastejšie. Niektoré sú možno zábavné, pri iných sa možno budete čudovať, čomu všetkému sú ľudia ochotní veriť.“, píše sa na stránke.

Hlas podobný hlasu

Začali kampane na 2% z daní, u mňa zatiaľ vedie táto pre Nadáciu Zastavme korupciu, v ktorej hlas podobný hlasu šéfa nadácie hovorí o tom, ako vlastnou hlavou zabezpečil 30 Eur na budúci rok. Od mamy.

Polovica ocenení z českej súťaže putovala na Slovensko

V súťaži o najreklamu v Česku a na Slovensku za minulý rok Zlatá pecka, ktorú organizuje česká asociácia reklamných agentúr AČRA MK, získali slovenské agentúry až polovicu ocenení. Medzi top 20 prác minulého roka v exčeskoslovensku patrí aj vizuál z našej agentúry Respect APP pre značku Tento:

#Dubček

Ďalšia teasingová kampaň. Je to napínavé… Čo to bude? Čo?

Šomreme, že nie sú ľudia

Jednou z najväčších chýb pri hľadaní nových kolegov je snaha o to, aby zapadli do našich predstáv, na hľadanú pozíciu ako do škatuľky, aby vyplnili riadok v Exceli. Ak niekto z firmy odišiel a chceme ho nahradiť, často hľadáme jeho klon. Taký ale nie je. Ako hovorí psychológ a autor skvelej knihy Originálni, Adam Grant, nepýtajme sa, ako človek do firmy zapadne, ale čím ju obohatí. Ozaj a viete, ktoré zručnosti budú podľa Svetového ekonomického fóra najžiadanejšie v roku 2020?

Viac v mojom komentári, ktorý som napísal pre Medialne.sk. PS: Hľadáme do Respect APP art directora. Portfólia prosím posielajte na mariopoor@respectapp.com. Vďaka.

Forma predáva

Čo je podľa vás zdravšie? Výrobok, ktorého 95 percent je bez tuku, alebo výrobok, ktorý obsahuje 5 percent tuku? Samozrejme, je to to isté, avšak forma akou informáciu odovzdáte, môže mať zásadný vplyv na to, čo si z toho odnesú ľudia. Možno si pamätáte, ako francúzsky obchodný dom Intermarché propagoval „divné“ ovocie a zeleninu. V kampani zameranej proti plytvaniu jedlom odpromoval krivé mrkvy či čudné citróny poukazujúc na to, že sú rovnako hodnotné ako pekne vyzerajúca zelenina a ovocie. Pozrite si výsledky kampane v tomto videu:

Viac o tomto fenoméne si môžete prečítať v mojom texte pre Stratégie.

Zamilované reklamy

Valentín. Takmer som na to zabudol, že je to sviatok, ktorý niektoré firmy radi využívajú na komunikáciu. Niektoré prinášajú „inovatívne“ produkty pre páry, iné vás nútia k tomu, aby ste vyznali lásku pizze… Sú však aj také kampane, ktoré upozorňujú na šikanovanie partnerom vo vzťahu či na škaredé zvieratká, na ktoré nikto nemyslí. Pozrite si môj výber valentínskych reklám, ktoré som vybral pre Sketcher:

Pozrite aj minulý Týždeň v reklame: Facebook je žumpa, pornopivo a recepty na úspech v hokeji a sledujte moju skupinu, v ktorej nájdete dobré (aj zlé) reklamy. Napríklad takéto:

 

Teraz najčítanejšie

Róbert Slovák

Dvadsať rokov sa venujem reklame a komunikácii. Bol som prezident Art Directors Clubu a Klubu reklamných agentúr Slovenska, som člen Arbitrážnej komisie Rady pre reklamu a spoluzakladateľ ždruženia Ľudia z marketingu. Nedávno som vydal knihu Viac ako reklama. Bol som spoluiniciátor Výzvy k ľudskosti, pod záštitou prezidenta Andreja Kisku som založil medzinárodnú databázu charitatívnych kampaní GOODEAS.org. Po komédii o neexistujúcom filme s názvom Prvý slovenský horor dokončujem smutnú komédiu o nezmysle života a smrti La Dolce Morte. Ak vás zaujíma na čom pracujem, pozrite www.slovakandfriends.agency