Denník N

Panika na Súmračnej

Napadlo ma toto. Ako asi aj iných. Ešte nikdy počas viac ako desaťročnej smeráckej rabovačky som nevidel podobný cirkus, ako včera. Ryšavý Kornel vykazuje podľa PCL-R testu, ktorý vypracoval Dr.Robert D. Hare, jasné znaky psychopatického, alebo sociopatického správania. Toto som mu diagnostikoval už dávno. Minister vnútra tiež nemá od toho ďaleko. Z toho vyplývajú isté veci.

Nielen z tejto diagnózy, ale aj zo skúsenosti, ktorú so smeráckymi gaunermi máme, vieme naisto jedno. Je im hlboko ukradnutý nejaký novinár a jeho družka. Je im ukradnutý úplne každý. Kohokoľvek, kto by sa montoval do ich biznisu, kto by sa snažil rozpliesť smerácku mafiu, nemilosrdne zlikvidujú. Síce nie zabitím, ale sú aj iné možnosti. Dokonca legálne. Mali sme tu kadejaké prúsery, napríklad vraždu Ernesta Valka. Videli ste vtedy obdobný cirkus, aký predviedli včera? Nič, nič sa nedialo, pár univerzálnych drístov a bolo vybavené. Tak čo je iné? Čo sa zmenilo?

Ani jeden z nich nie sú schopní prejaviť naozajstnú empatiu, súcit, pocit viny (črty psychopatického správania, mimo iného). A zrazu generál Gašpar stojaci pred novinármi sa správa ako posolený červík. Žiadne útoky, posmešky, ponižovania. Pokoj, hraná pokora, ubezpečovanie. Detto Ryšavý Kornel s Kalim. Už som len čakal, kedy nasilu vytlačia slzičku, aby to divadlo bolo dokonalé.

Čo bolo na tejto hnusnej vražde iné, ako pri iných? Z pohľadu smeráckych bosov hlavne jedno. Smeráckej zberbe stislo riťku tak, že by sa do nej ani zastrúhaný vlas nezmestil. Panický strach z reakcie Slovákov. Panický strach, že by táto udalosť mohla byť zlomová a nasratosť obyvateľstva by mohla prerásť do masových protestov a oni by ich neustáli. Tento strach zohral kľúčovú úlohu!

A nielen to. Je to aj panika z toho, že klasický ficovolič by mohol byť znechutený. Lebo teraz sa každý, ale úplne každý dozvedel, na čom mladý Jano Kuciak robil, teda že rozplietal smerácku špinu a bol popravený klasickým mafiánskym štýlom spolu so svojou snúbenicou. Panicky sa boja, že nech budú bľabotať čokoľvek, nikto im už neuverí, že objednávateľ vraždy nepochádza zo smeráckeho prostredia. A toto je iné kakavko, ako ukradnúť eurofondy, alebo teplý vzduch. Tu končí akákoľvek imunita voči kriminálnej činnosti, tak signifikantná pre ficovoliča. A fešáci zo Smeru si môžu byť absolútne istí, že toto tak ľahko neutíchne, lebo sa to týka novinára a jeho kolegovia na to nezabudnú. Nikdy!

Preto to divadlo. Preto ten cirkus. Veď chalanisko rozpitvával práve smerácke špinavosti. Veď nedávno sa mu Kali vysmieval, ešte vtedy, keď si bol ako každý sociopatický narcis istý v kramflekoch. Všetci smerácki ctihodní páni ho  vnímali otravný hmyz, ktorý síce vŕta, ale boli si istí, že to ustoja presne tak, ako milión krát predtým. Dívali sa neho s dešpektom a s pobavením, že hraj sa chlapče ešte chvíľu na našom pieskovisku, aj tak prd z toho bude, všetko aj tak pekne krásne upraceme, ako doteraz vždy.

Takže teraz tí, o ktorých chudák zabitý novinár písal, písal o ich špinavých kšeftoch, o mafiánskych praktikách, tí, ktorí ho ponižovali a vysmievali sa mu, tak tí istí sa bijú do hrude ako King-Kong, že oni dajú všetky kapacity na to, aby vypátrali vrahov. Mimochodom všimli ste si, že nikto z nich, ani jeden nespomenul, že okrem vrahov vypátrajú aj objednávateľa? Totiž ak by sa išlo do hĺbky, ja sa stavím, že pekne krásne by sa mafiánska štruktúra smerákov olúpala ako zrelá cibuľa. A to snáď nebude taký naivný ani harcore ficovolič, že by veril rozprávke, že by toto dopustili.

Vidím to takto. Na Súmračnej vládne panika a živočíšny strach. Ako bude reagovať verejnosť, ale aj okolitý svet. Tlak na banditov ustáť tento prúser bude obrovský. Ak ho dobre nechytia za pačesy, môže to znamenať definitívny koniec smeráckej kohorty zlodejov. Musia to urobiť však tak, aby niekoho chytili (a teraz s úplnou vážnosťou tvrdím, že im bude jedno, či to budú skutoční páchatelia, alebo nejakí nastrčení), ale zároveň tak, aby rozbehnuté a aj už zbehnuté kšefty a krádeže zostali nedotknuté. Aby neboli ohrozené smerácke toky peňazí z kriminálnej činnosti. Hoci pripúšťam, ak by bolo nevyhnutné, nemali by žiaden problém podhodiť voľajaké nímanda zo Smeru, nejakého pešiaka a všetko mu prišiť. Holt, keď obcuješ z Diablom, nikdy nevyhráš.

Verím, že sú toho schopní. Za tie roky sa toho naučili dosť, morálne zábrany sú nulové, empatia nulová, pocit viny neexistujúci, klamať vedia na dokonalej a profesionálnej úrovni, tak aký problém? Hoci teraz to nebudú mať také jednoduché. Dúfam, že novinárska obec a opozícia nedá tým prasatám dýchať a nedopustia, aby tento prípad akokoľvek sublimoval. Aj keď si to bosovia smerákov želajú.

Záverom. Prvý krát v živote som videl naozajstnú paniku v ksichtoch smerákov. Takto sa ešte nebáli. Povýšenectvo, arogancia, posmešky, všetko ta het. Takže uvidíme, ako z toho vykorčuľujú.

Teraz najčítanejšie