Denník N

Cynická obluda

Premiér v panike ponúkol všetko čo má rád.

Prekvapila ma jej fotomontáž bez textu. V ďalšej sekunde som zámer Cynickej obludy pochopil. Milión v hotovosti na stole pri tlačovej besede premiéra s ozbrojeným kukláčom v pozadí som pochopil ako symbol skutočnej motivácie účasti na správe vecí verejných a ponuku pre občana, aby ju zdieľal spoločne s premiérom. Dobre to Cynická obluda vystihla, komentár nebol potrebný.

Premiér v panike ponúkol všetko čo má rád. Všetko na čom mu skutočne záleží. Je priestor len pre hodnoty, ktoré sú vyčísliteľné v peniazoch. A každá hodnota je vyčísliteľná v peniazoch. Tak to ho to naučili, tak ho o tom presvedčila životná skúsenosť. Birmovka mu zostala v pamäti len pre darček s ktorým bola spojená. Keby nie, priniesla mu po rokoch politický kapitál, tiež oceniteľný v peniazoch.

Coca-Cola stratila svoj symbolický význam pre definovanie premiérovej motivácie. Od uverejnenia majstrovského diela Cynickej obludy to bude ponúkaný milión na stole. Zhmotnenie všetkých túžob mladého pioniera, všetkých detských snov, ktoré sníval. Skutočnosť, že ten milión nebol jeho, bude len ďalším rozmerom v genialite obludy, ten cynický.

Obludná vizuálna demonštrácia beztak nevhodnej ponuky je symbolom celej jednej spoločenskej etapy. Ponuka je tvorená dopytom. Premiér v novej pozícii cynickej obludy vylúčil zo svojho sveta každú ponuku, ktorá nie je oceniteľná v peniazoch a tak mu zostal svet, ktorému rozumie. Svet dostatočne veľký, aby legitimizoval jeho moc a vládu nad ostatným svetom.

Pre cynizmus je potrebné dobre poznať skutočnosť a demonštratívne ju ignorovať. Nemyslím, že premiér je cynický. Zostáva len obludou, ktorá užíva moc a jej princípy tak, ako im verí on a s ním celý jeho svet. Svet väčší ako ten náš. Svet oceniteľný v peniazoch. S infláciou a defláciou hodnôt, ktoré sa vôbec merať nesmú. Keby áno, tak milión nestačí.

Teraz najčítanejšie