Denník N

Slušnosť je nákazlivá, aj keď mnohých zaočkovali

Video agresívneho vodiča, ktorý si cez petržalskú hrádzu určenú pre rekreantov riskantnou jazdou skracoval cestu do práce, obletelo nedávno slovenské médiá aj sociálne siete. Nebol to prvý prípad agresie a bezohľadného správania sa na hrádzi. Frajerov, ktorí tu bez povolenia jazdia chránení karosériou svojho auta pričom ohrozujú nechránených cyklistov a korčuliarov, sa v tejto lokalite pohybuje viac. Vie o nich polícia aj vodohospodári, ale ráznych opatrení sa ľudia zatiaľ nedočkali.

Od decembra klopem na dvere kompetentných, aby som zistil, čo sa za tie roky pre bezpečnosť ľudí urobilo. Prakticky sa okrem náhodných kontrol neurobilo nič. Aj po rokovaniach so mnou polícia urobila na hrádzi ďalšiu raziu a natrafila opäť na niekoľko áut bez povolenia. Sami vodohospodári pripúšťajú, že aj pravidlá vydávania povoleniek budú musieť sprísniť.

Najviac ma však prekvapilo, že tieto moje poslanecké aktivity a stretnutia s predstaviteľmi polície aj vodohospodárov dokonca vyburcovali inak pasívneho starostu Petržalky Bajana k nevídanej aktivite – stretol sa so šéfom vodohospodárskeho podniku, aby spolu „diskutovali“ o hrádzi. Blížiace sa voľby zrejme vedia motivovať k zvýšeným výkonom.

Na rokovaniach s krajským policajným šéfom a zástupcami vodohospodárov som sa dozvedel, že je už pripravená séria opatrení. Neviem nakoľko sú tieto plány realistické, lebo na upresňujúce otázky a termíny, dokedy sa tak stane, mi zatiaľ nevedeli odpovedať.  Vraj ide o interné opatrenia, ktoré vyžadujú náročnú prípravu a verejné obstarávania. Nevedno teda, v akej fáze prípravy sú. Chcem však dohliadnuť na to, aby sa postupne stali realitou. Uznajte, že osadenie kamerového systému, nových elektronických zábran či nasadenie hliadok vodnej stráže by časom z hrádze mohlo urobiť jednu z najbezpečnejších rekreačných lokalít v meste.

Petržalka je skvelé miesto pre život. Už dávno nie je betónovou džungľou. Naopak, dnes patrí medzi najzelenšie mestské časti a je v nej hneď niekoľko oddychových a rekreačných lokalít, ktoré využívajú všetci Bratislavčania. Chceme, aby zostala zelená. Zároveň však trváme na tom, že musí byť bezpečná.

Spolu s kompetentnými sa pokúsime donútiť tých, ktorí porušujú pravidlá, aby sa im v luxusných autách po hrádzi preháňať neoplatilo. Pre bezpečnosť na petržalskej hrádzi však môžu urobiť veľa aj samotní rekreanti. Uvedomiť si, že ide o zdieľaný verejný priestor, z ktorého je síce vylúčená doprava, ale nie ohľaduplnosť. A vysvetliť to aj svojim deťom. Že korčuľovať a bicyklovať sa dá aj bez toho, aby sme ohrozovali ostatných. Keď sa z komunity vytratí spolupatričnosť, prestáva byť komunitou. My Petržalčania sme v meste najväčšou miestnou komunitou, tak začnime od seba a buďme na hrádzi príkladom. Verím, že slušnosť je nákazlivá.

Teraz najčítanejšie

Oliver Kriz

Mizantrop, cestovateľ a neúspešný spisovateľ