Denník N

Úvaha z prievidzského námestia – Nechceme späť 90-te! Zhromaždenie za Jána a Martinu

Prievidza - Nechceme späť 90-te! Zhromaždenie za Jána a Martinu

Myslel som, že príde 30 ľudí. Že načo staviame aparatúru. Veľmi som sa mýlil. Prievidzi a Slovensku záleží na tom, čo sa stalo a čo sa bude diať ďalej.

Dobrý deň!

Moje meno je Matej Sýkora a spolu s mojim otcom Ivanom ako občianske združenie BERKAT organizujeme tu u nás v Prievidzi filmový festival Jeden svet. O týždeň nás čaká už 11-ty ročník.

Jeden svet je festivalom dokumentárnych filmov zameraných na ľudské práva. Realita, ktorú filmy zachytávajú, je od nás často vzdialená:

  • Ničenie amazonských dažďových pralesov ťažobnými firmami.
  • Zúfalé úteky zo Severenej Kórei pred tyraniou.
  • Drancovanie nerastných surovín pre výrobu mobilov v Kongu.
  • Dlhotrvajúca vojna v Sýrii.
  • Neslobodné voľby v Bielorusku.

 

Tieto krajiny a problémy sú vzdialené. Bolo by však ilúziou myslieť si, že sa nás to netýka.

Pred rokmi rezonoval na Jednom svete film List Anne – o vražde novinárky Anny Politkovskej. V deň Putinových narodenín bola zavraždená vo výťahu svojej moskovskej bytovky.

Táto situácia je nám dnes viac ako blízka a pre to sme tu.

 

Realita týchto filmov je často ťaživá. Na druhú stranu, jedným z optimistických filmov na festivale bol Happy – Štastie. V tom roku sme diskutovali aj s arcibiskupom Róbertom Bezákom. Jedna z myšlienok, ktorá zaznela bola, že nie je správne čakať až kým bude zle, aby sme potom začali robiť dobro.

 

Dovoľte mi preto dodať ešte jednu – možno trochu kontroverznú – myšlienku: my, čo tu na Slovensku a v Prievidzi žijeme, sa máme veľmi dobre: máme sa lepšie ako 95% ľudí na tejto planéte, máme sa lepšie ako naši predkovia.

V zátvorke dodávam, že väčšina dobrých vecí sa deje napriek vláde, ktorú to máme – a nie vďaka nej.

Pri všetkých problémoch a existenčných tlakoch sme sa z materiálneho hľadiska nikdy v histórii nemali lepšie. Výzva, ktorá pred nami stojí je, či sa budeme mať lepšie aj z pohľadu morálky a hodnôt v našej spoločnosti.

Je to na nás. Máme slobodu. Máme zodpovednosť.

 

Pokiaľ bude nezmyselná smrť Martiny a Jána impulzom na zmenu celého Slovenska, tak to bude najlepším uctením si ich pamiatky. Držím nám všetkým palce!

 

Prievidza - Nechceme späť 90-te! Zhromaždenie za Jána a Martinu

 

Pozrite si aj:

 

Teraz najčítanejšie